Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 67
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.744
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα τελευταία στατιστικά της Google σχετικά με τις εκδόσεις Android σε χρήση, δείχνουν πως η Jelly Bean (4.1.x-4.3.x),
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  android_jelly_bean_-11384218.png 
Εμφανίσεις:  403 
Μέγεθος:  124,1 KB 
ID: 133804συνεχίζει να αυξάνει το μερίδιο χρήσης της μεταξύ των κατόχων συσκευών με Android που χρησιμοποιούν το Google Play Store app και έχει φτάσει το 59,1% από 54,5% τον προηγούμενο μήνα.

    Η νεώτερη έκδοση 4.4 KitKat βρίσκεται σε μόλις 1.4% των συσκευών, κάτι όχι παράξενο αν σκεφτούμε τα ελάχιστα μοντέλα που έχουν διαθέσιμη την αναβάθμιση, ενώ εντυπωσιακό ποσοστό παρά τα 2 χρόνια κυκλοφορίας της εμφανίζει η Gingerbread (2.3.3-2.3.7) με 21.2% ακολουθούμενη από την ICS (4.0.3-4.0.4) με 16,9%.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  android-dash.jpg 
Εμφανίσεις:  449 
Μέγεθος:  45,3 KB 
ID: 133805


    Η Google δεν αποκαλύπτει τον ακριβή αριθμό των ενεργών Android συσκευών, αλλά είναι γνωστό πως έως σήμερα έχουν ενεργοποιηθεί πάνω από 1 δις από αυτές.

    Πηγή : The Nextweb

  2. #2
    Εγγραφή
    26-07-2013
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    γνωριζουμε στοιχεια για το ποσα ειναι τα iOs και τα windows phone;;

  3. #3
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αν το kitkat και οι επόμενες εκδόσεις από εδώ και πέρα υποστηριχτούν από την google και από τους κατασκευαστές όπως φαίνεται ότι υσποστηρίζεται το jelly bean μέχρι τώρα, ίσως κάποια στιγμή εξαληφθεί σε μεγάλο βαθμό το fragmentation στο android.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    που είναι οι android fans να μας εξηγήσουν ότι το fragmentation είναι feature;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελογιατρός Εμφάνιση μηνυμάτων
    γνωριζουμε στοιχεια για το ποσα ειναι τα iOs και τα windows phone;;
    στο ios είναι πολύ ψηλά.
    Στο 78% λέει αυτό το άρθρο (χωρίς να το ψάξω πολύ αλλά όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς εκεί κυμαίνονται)
    http://appleinsider.com/articles/13/12/31/ios-7-now-installed-on-78-of-active-apple-handheld-devices
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  5. #5
    Εγγραφή
    28-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    39321/3993
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TWG870
    Εδώ δεν έδωσε στο Galaxy Nexus η ίδια η Google την 4.4 ... τι περιμέναμε και τι περίμενε? να έχει μικρότερο fragmentation.
    καλά λένε, από το κεφάλι βρωμάει το ψάρι.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    ποιο fragmention? Στο desire μου (unofficially) βαζω Kitkat αν θελω, στο 3GS αυστηρα μεχρι iOS6 μιας και unofficial δεν παιζει. το 78% ειναι πολυ υψηλο ποσοστο για να ειναι αληθινο, ειδικα οταν το Jailbreak βγηκε πριν λιγες μερες και οταν οι παλιοτερες συσκευες δεν παιρνουν εκ των πραγματων update.

    Εξηγησε μου σε παρακαλω που επηρεαζεται ο κατοχος Galaxy Nexus απο το fragmentation. Η τελευταια επισημη ειναι η 4.3. Βεβαια υπαρχει unofficial 4.4. Που τον κραταει πισω ρε παιδι μου το 4.3 ?

    Το pc μου στη δουλεια ηρθε με Windows Vista. Ρουφιανα microsoft γιατι δεν μου εδωσες update σε 7, και τωρα ειμααι θυμα του fragmentation?

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  7. #7
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfagamma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ δεν έδωσε στο Galaxy Nexus η ίδια η Google την 4.4 ... τι περιμέναμε και τι περίμενε? να έχει μικρότερο fragmentation.
    καλά λένε, από το κεφάλι βρωμάει το ψάρι.
    Το gnexus δεν πηρε update γιατι η εταιρια που εφτιαξε το chipset εκλεισε και δεν υπαρχουν drivers.
    Aλλα και αυτος να μην ειναι ο λογος, εχει παρει 4.3

    Το ποστ σου λοιπον, ειναι τελειως ασχετο με το θεμα και καρα-τρολολολολ



    -------------




    Ποτε δεν προκειται να πεθανει το fragmentation στο android.
    Eχει το ~80% της αγορας, σε συσκευες που κοστιζουν απο 50 εως 700€.

    Καποιος που πηρε ενα τηλεφωνο 100-150€ σημερα, σε 2 χρονια παλι JellyBean θα εχει.

    Τωρα, γιατι το fragmentation ειναι και θεμα ή προβλημα, μου διαφευγει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    που είναι οι android fans να μας εξηγήσουν ότι το fragmentation είναι feature;
    Μπορεις να μου εξηγησεις πως ειναι προβλημα;

    Με 80% της αγορας και με 100 κατασκευαστες και 500 συσκευες, εχεις fragmentation.

    Αν ειχε και αυτο 1 κατασκευαστη και 5 συσκευες, δεν θα ειχε fragmentation. Aλλα δε θα ηταν και android.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-02-2006
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei EG8141A5
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Ε φυσικά και δεν ανεβαίνει το ποσοστό του KitKat αφού δεν δουλεύει το bluetooth, έλεος google

  9. #9
    Εγγραφή
    29-03-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.134
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7974/ 1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως είναι πολύ ωραίο το γεγονός ότι από 4.1 μέχρι 4.3 υπάρχει κοινή ονομασία Jelly Bean, οπότε και δεν φαίνεται σαν fragmentation οι ενδιάμεσες διαφορές στις εκδόσεις...
    CPU: AMD Phenom ΙΙ X4 955, CPU Fan: CoolerMaster Hyper T4, MoBo: ASUS M3A78-T, RAM: 2x2GB Kingston Hyper-X + 2x2GB 800MHz, GPU: Gigabyte GTX 750 TI 2GB Windforce, Case: CoolerMaster HAF 922, PSU: SEASONIC G-550 GOLD 550W

  10. #10
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psylos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως είναι πολύ ωραίο το γεγονός ότι από 4.1 μέχρι 4.3 υπάρχει κοινή ονομασία Jelly Bean, οπότε και δεν φαίνεται σαν fragmentation οι ενδιάμεσες διαφορές στις εκδόσεις...
    Δεν έχουν και τεράστιες διαφορές αυτές οι εκδόσεις...

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.601
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελογιατρός Εμφάνιση μηνυμάτων
    γνωριζουμε στοιχεια για το ποσα ειναι τα iOs και τα windows phone;;
    Εννοείς μερίδιο αγοράς για το κάθε λειτουργικό;

    Android: 81,9%
    iOS: 12,1%
    WP: 3,6%

    Περισσότερα εδώ.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιο fragmention? Στο desire μου (unofficially) βαζω Kitkat αν θελω, στο 3GS αυστηρα μεχρι iOS6 μιας και unofficial δεν παιζει. το 78% ειναι πολυ υψηλο ποσοστο για να ειναι αληθινο, ειδικα οταν το Jailbreak βγηκε πριν λιγες μερες και οταν οι παλιοτερες συσκευες δεν παιρνουν εκ των πραγματων update.

    Εξηγησε μου σε παρακαλω που επηρεαζεται ο κατοχος Galaxy Nexus απο το fragmentation. Η τελευταια επισημη ειναι η 4.3. Βεβαια υπαρχει unofficial 4.4. Που τον κραταει πισω ρε παιδι μου το 4.3 ?

    Το pc μου στη δουλεια ηρθε με Windows Vista. Ρουφιανα microsoft γιατι δεν μου εδωσες update σε 7, και τωρα ειμααι θυμα του fragmentation?
    Δεν έχεις κανένα λόγο να μη πιστεύεις τα ποσοστά που αφορούν iOS συσκευές (iPhone, iPad, iPod Touch) διότι το συγκεκριμένο οικοσύστημα είναι πολύ πιο κλειστό, πιο αναβαθμισμένο hardware-wise και κατ' επέκταση πιο ελεγχόμενο.

    Σημείωσε επίσης πως όταν η Apple δίνει ΠΧ τη 4.x.x στο 3G δε δίνει και όλα τα feaures όπως ΠΧ το wallpaper στο συρτάρι εφαρμογών ("λύθηκε" με J/B) ή δίνει τα περισσότερα UI improvements με την 7.x.x στο 4 αλλά το τελευταίο ξαφνικά παρουσιάζει καθυστερήσεις στη χρήση.

    Συνεπώς, ναι μεν το iOS δεν αντιμετωπίζει fragmentation αλλά in real life αντιμετωπίζουν οι χρήστες άλλα θέματα.

    Από εκεί και πέρα, ξεχνάς πως μια νέα έκδοση ενός OS πέρα από διαφορές στο UI και επιπλέον λειτουργίες, φέρνει και βελτιώσεις στις υπάρχουσες εφαρμογές μα και βελτιώσεις στην ασφάλεια και σταθερότητα.

    Είναι προφανές πως εν έτη 2014 (πια), το mobile OS είναι μέρος του marketing που θέλει να αυξήσει τις πωλήσεις στις συσκευές.

    Τέλος, το J/B δε χρησιμοποιείται για να περαστεί iOS σε συσκευή που δε το υποστηρίζει επίσημα.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    39321/3993
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TWG870
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tanST Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχουν και τεράστιες διαφορές αυτές οι εκδόσεις...
    Νομίζεις, την πρώτη διαφορα την βλέπεις στην lock-screen.
    φυσικά το ότι εχεις μια συσκευή που δεν θα πάρει 4.4 ενώ μπορεί, όπως κάποια άλλη (που είχα) δεν πήρε την 4.χ και έμεινε στην 2.34 ενώ ΜΠΟΡΟΥΣΕ δεν πειράζει κανέναν...
    μετά αναρωτιόμαστε γιατί μας δουλεύουν οι εταιρείες.
    οκ, ότι δώσει η Google και η κάθε εταιρεία είναι αρκετό.

    εγώ πάντως μετά το Atrix 4g που έμεινε στην 2.3 ενώ έλεγε η μοτο οτι θα πάρει την 4.0, μετά το Razr που έμεινε στην 4.1. λες και δεν μπορούσε να πάρει την 4.2 έστω, και μετά το Nexus που δεν πήρε την 4.4 (πράγμα που θεωρώ το πιο σοβαρό) είπα γεια στην Google... και μάντεψε ποιος έχασε... όχι εγώ πάντως.

  14. #14
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfagamma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζεις, την πρώτη διαφορα την βλέπεις στην lock-screen.
    φυσικά το ότι εχεις μια συσκευή που δεν θα πάρει 4.4 ενώ μπορεί, όπως κάποια άλλη (που είχα) δεν πήρε την 4.χ και έμεινε στην 2.34 ενώ ΜΠΟΡΟΥΣΕ δεν πειράζει κανέναν...
    μετά αναρωτιόμαστε γιατί μας δουλεύουν οι εταιρείες.
    οκ, ότι δώσει η Google και η κάθε εταιρεία είναι αρκετό.

    εγώ πάντως μετά το Atrix 4g που έμεινε στην 2.3 ενώ έλεγε η μοτο οτι θα πάρει την 4.0, μετά το Razr που έμεινε στην 4.1. λες και δεν μπορούσε να πάρει την 4.2 έστω, και μετά το Nexus που δεν πήρε την 4.4 (πράγμα που θεωρώ το πιο σοβαρό) είπα γεια στην Google... και μάντεψε ποιος έχασε... όχι εγώ πάντως.
    Και ολα τα WP7.xx εμειναν ξεκρεμαστα, και το ios7 ειναι βαρυ και no good για το iphone4.

    Αν εδωσες 800€ για τηλεφωνο ή 500 για προπερσινο, μαντεψε τελικα ποιος εχασε..

  15. #15
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    που είναι οι android fans να μας εξηγήσουν ότι το fragmentation είναι feature;
    Α ναι, συνήθως σε αυτά τα άρθρα μαζεύονται τα fanboys της μηλο-εταιρίας να μας την πουν για το fragmentation. Κάνε μας τη χάρη και ρίξε μια ματιά στο τι είναι το google play services και μετά ξαναέλα να μας πεις και για το ποσοστό νεων συσκευών που τρέχουν ios. Ακόμα και τα WP σας περνάνε πλέον...

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-13, 22:12
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-13, 23:57
  3. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-13, 22:36
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-13, 10:56
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-13, 15:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας