Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 57
  1. #16
    Εγγραφή
    27-09-2005
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Touch id παντου να ησυχασουμε. Ή υποδοριο τσιπάκι. Ή τατουάζ barcode στο μέτωπο για τους πιο γραφικούς.

  2. #17
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Η ασφάλεια "κοστίζει". Αν θες να είσαι ασφαλής δεν μπορείς να έχεις εύκολο password. Αν θες την ευκολία σου μην παραπονιέσαι αν στο κλέψουν.
    Το πρόβλημα είναι οτι ο περισσότερος κόσμος δεν το καταλαβαίνει αυτό και θεωρεί υπερβολικές τις απαιτήσεις για μεγάλο και δύσκολο password.

  3. #18
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 VDSL Cosmote
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    όταν όλα τα pass γίνουν υποχρεωτικά 8 χαρακτήρες τότε το νούμερο 3 θα γίνει νούμερο 1.

    Το κάθε password είναι (για τον καθένα μας) υποκειμενικά ανάλογο με το πόσο μας ενδιαφέρει αν κάποιος άλλος θα χρησιμοποιήσει την εν λόγο υπηρεσία χωρίς να το μάθουμε εμείς.
    Για παράδειγμα στο gmail που έχω για τα τσοντοsites στα @@ μου αν μπεί κάποιος οπότε εχω χάλια password.

    Στο email όμως της δουλειάς..εχω 15 key password..
    I admit to the possibility of the impossible.
    What i am having trouble is accepting the probability of the possibility.

  4. #19
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    15 key?

    '1234567890ABCDE';
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  5. #20
    Εγγραφή
    15-01-2014
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από redshift Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή τατουάζ barcode στο μέτωπο για τους πιο γραφικούς.
    Στο πίσω μέρος, στη βάση του κρανίου ... Hitman style

  6. #21
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Keepass να ησυχάσετε.
    Έχω καμιά 30αριά passwords (forums,emails,banking,διάφορα) όλα 12+ chars και δεν ξέρω ούτε ένα απ'έξω backup την βάση σε 4 διαφορετικούς σκληρούς μόνο μην επέλθει πακέτο σε περίπτωση καταστροφής

    Το ιδανικό πάντως θα ήταν να σε αφήνουν να επιλέξεις ως pass το οτιδήποτε σε οποιαδήποτε γλώσσα.
    The world can change by your actions not by your opinions

  7. #22
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση δε νομίζω ότι η δυνατότητα να βάλεις πιο πολύπλοκο password θα βοηθήσει.
    Αυτοί που χρησιμοποιούν τα passwords του πρώτου post ακόμη και σε Klingon να τους δώσεις δικαίωμα να γράφουν πάλι τα ίδια θα χρησιμοποιούν.\
    Είναι θέμα άγνοιας, αδιαφορίας , βλακείας και όχι δυνατοτήτων κρυπτογράφησης.

  8. #23
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.501
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Το correctbatteryhorse δεν ειναι μεσα;

  9. #24
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Προτείνω να επιβάλουν κωδικούς με τουλάχιστον 20 χαρακτήρες.

    Το 12345678901234567890 όπως και να το κάνουμε είναι καλύτερο από το 123456.

  10. #25
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon
    SNR / Attn
    13(dB) / 36(dB)
    Το keepass είναι ιδανική λύση.
    Απλά πρέπει να απλοποιηθεί πολύ περισσότερο και να συμπεριλάβει αυτοματισμούς.
    Το χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με ένα πρόσθετο για το firefox και μου συμπληρώνει αυτόματα όλους τους κωδικούς, σε οποιοδήποτε site επισκέπτομαι.

    Το θέμα είναι αυτό το εξαιρετικό προγραμματάκι να διαδοθεί ώστε να θεωρείται απαραίτητο όσο και τα antivirus. Να απλοποιηθεί η portable έκδοσή του και να περιλαμβάνει τα απαραίτητα πρόσθετα για την επικοινωνία με οποιοδήποτε browser.

    Το τελικό αποτέλεσμα πρέπει να απαιτεί από το χρήστη δύο κλικ:

    1) download και αυτόματη εγκατάσταση σε usb stick ή σε smartphone

    2) εισαγωγή του ενός και μοναδικού ισχυρού κωδικού που πρέπει να θυμάται ο χρήστης (με δυνατότητα χρήση του pin αν πρόκειται για smartphone, επιπλέον αρχείου ασφαλείας κλπ)

    Από εκεί και πέρα το μόνο που θα έχει να κάνει ο χρήστης είναι να χρησιμοποιεί το smartphone ή το usb stick σαν τα κλειδιά του σπιτιού του, κάθε φορά που θέλει να μπει στο ίντερνετ

    Αυτό ήδη γίνεται (προσωπικά αυτό κάνω) αλλά για να επιτευχθεί σήμερα απαιτεί από τον χρήστη να ασχοληθεί αρκετά περισσότερο από τα δύο κλικ, μέχρι να κάνει όλες τις ρυθμίσεις που απαιτούνται.

    Spoiler:
    PS. Γράφοντας τα παραπάνω έριξα μια ματιά στη βάση του keepass που έχω ανοιχτό. Έχω αποθηκευμένους και ανά πάσα στιγμή έτοιμους για χρήση συνολικά 115 κωδικούς.
    Δεν γνωρίζω κανένα, αφού κανέναν δεν έγραψα με το χέρι (με εξαίρεση αυτόν στο adslgr.com που είναι αρχαίος).
    Ακόμη κι αν το στικάκι μου πέσει σε λάθος χέρια, αυτός που θα το πάρει θα πρέπει να έχει πολύ καλές γνώσεις για να κατορθώσει να δει τους κωδικούς μου και πάλι υπολογίζω ότι θα χρειαστεί περισσότερο από 2-3 μέρες για να το πετύχει. Στο διάστημα αυτό προλαβαίνω να τους αλλάξω όλους.
    Σε τελική ανάλυση θεωρώ πιο ασφαλείς τους κωδικούς μου στο ίντερνετ παρά την πόρτα στο σπίτι μου.

  11. #26
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    To password δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο !

    Βάζεις ένα αλγόριθμο με αντικαταστάσεις και μια κάτι που να θυμάσαι ακόμα και το όνομα το γιού σου και έτοιμο ένα ισχυρότατο password.... Είνια εύκολο να το θυμάσαι και καθάρισες ! Οπου το έχω υποδείξει .... δεν είχα ποτέ πρόβλημα ξανά ! Και σαν αλγορίθμους βάζεις ότι θέλεις και άντε βρές το μετά !

    Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι χρήστες δεν κατανοούν την σοβαρότητα της κατάστασης οπότε εκεί είναι το πρόβλημα o καθε χρήστης όμως για τον δικό του λόγο !

    - - - Updated - - -

    Είδα ότι το KeePass μπορεί να κάνει authenticate για το master password με τον domain controller οπότε και να πέσει σε λάθος χέρια ...Αντε γειά !

    Αυτό μου άρεσε σε μένα !

  12. #27
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Το θέμα όμως είναι ότι πολλά sites βάζουν περιορισμούς στο μέγεθος, ή ακόμη και στην μη χρήση συμβόλων. Όταν κάποιο site σου ζητάει maximum 8 χαρακτήρες, είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιήσεις κάτι του στυλ, πχ P@55w0Rd. Δεν θα ήταν πιο εύχρηστο, απλό και ταυτόχρονα πιο δύσκολο να γίνει hack, αν μπορούσες να επιλέξεις κάτι της μορφής Iliketosmellflowersinthemorning;

  13. #28
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Μηνύματα
    230
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Βασικα πιστευω οτι το προβλημα ειναι το καθε χαζο site που για να κανεις ή για να δεις κατι σου ζηταει register. Ε στα περισσοτερα μου ειναι αδιαφορο το να βαλω και να θυμαμαι καποιο complicated-password οπως και οτι αν μου χακαρουν τον λογαριασμο θα γινει ή θα κερδισουν κατι. Οποτε 11111, 123456, Α123456 κτλ κτλ...Και ειναι πολλα τα sites αυτα....

  14. #29
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Περιοχή
    Βριλησσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.629
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Vodafone ZTE H268Q
    Για site/forum κτλ, εγω χρησιμοποιω το LastPass στο PC (για generate και αποθηκευση κωδικων) και τους ιδιους κωδικους εχω περασει στον Chrome (για συχρονισμο με το κινητο).

    Για e-banking/paypal/Amazon και διαφορες αλλες υπηρεσιες που εχουν σχεση με λεφτα/καρτες, εχω γραψει δικους μου κωδικους σε χαρτακι.

  15. #30
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.625
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Viper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για e-banking/paypal/Amazon και διαφορες αλλες υπηρεσιες που εχουν σχεση με λεφτα/καρτες, εχω γραψει δικους μου κωδικους σε χαρτακι.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Admin password για το μαύρο Pirelli!
    Από MarkoDiMarko στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 284
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-17, 15:27
  2. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-13, 08:55
  3. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-13, 16:31
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-13, 11:01
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-13, 17:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας