Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    25-01-2004
    Περιοχή
    Κ. Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Καλησπέρα!
    Πρόσφατα αποφάσισα να δοκιμάσω κι εγώ τη cyta. Μέχρι στιγμής δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις. Από την πρώτη στιγμή, τις πρωινές ώρες οι διακοπές στη σύνδεση είναι συνεχείς. Με εκνευριστική ακρίβεια αυτές ξεκινάνε από τις 6.30π.μ. και συνεχίζονται καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας, με αποκορύφωμα τις μεσημεριανές ώρες όπου οι αποσυνδέσεις μπορεί να φτάσουν και τις 10-15/h, σε τέτοιο σημείο που περισσότερη ώρα είμαι offline παρά το αντίθετο.
    Το πράγμα κάπως αρχίζει να στρώνει το απόγευμα με λιγότερες αποσυνδέσεις, οπότε φτάνουμε και στις 11.30 με 12 το βράδυ οπότε και έχω πλέον μια αξιοπρεπή σύνδεση για το υπόλοιπο της νύχτας, μέχρι το ρολόι να δείξει και πάλι 6.30 π.μ. όταν και... η ιστορία επαναλαμβάνεται.
    Κάλεσα την τεχνική υποστήριξη, ήρθε τεχνικός, μου είπε ότι τα clips του καλωδίου στο κεντρικό κουτί της πολυκατοικίας δεν είχαν κουμπώσει καλά, πρόβλημα στη γραμμή δε βρήκε, έφυγε.
    Η κατάσταση παραμένει το ίδιο χάλια, άρα αυτό με τα clips μάλλον μια εύκολη δικαιολογία ήταν.
    Υπάρχει μια λογική εξήγηση γιατί τις πρωινές ώρες έχω τέτοια προβλήματα ενώ το βράδυ όχι; Φταίει η εταιρεία; Εγώ; Το modem; Η καλωδίωση του σπιτιού; Ο Ερμής που είναι μόνιμα ανάδρομος;
    Όποιος μπορεί να με κατευθύνει στη λύση του προβλήματος, θα του ήμουν υπόχρεος.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και sorry for the long post. Peace!

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που περιγράφεις παραπέμπει σε κάποια παρεμβολή στην γραμμή που αρχίζει το πρωί και σταματάει το απόγευμα.

    Ασανσέρ, κάποιο βαρύ μηχάνημα, τροφοδοτικό τηλεόρασης, φώτα κ.α. έχουν αναφερθεί εδώ σαν αιτίες αναλόγων προβλημάτων.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    25-01-2004
    Περιοχή
    Κ. Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα ξαναενοχλήσω την τεχνική υποστήριξη να δω τι μπορεί να γίνει με την περίπτωσή μου.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-09-2009
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1.165
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Σαν μια αρχικη κινηση θα μπορουσες να συνδεσεις το ρουτερ απευθειας στον κατανεμητη του σπιτιου σου .Αν δεις οτι εχεις και εκει προβλημα τοτε φταιει ο παροχος αλλιως το προβλημα ειναι μες στο σπιτι σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-01-2014
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Κι εγώ τα ίδια προβλήματα έχω. Βασικά στη δική μου περίπτωση δεν είσαι ποτέ σίγουρος πότε θα έχεις δίκτυο !!!

    Ταυτόχρονα θέλω να διαμαρτυρηθώ για τον τρόπο που λύνουν τις διαφορές τους με τους πελάτες τους. Θα έπρεπε να λύνουν τα τεχνικά προβλήματα πρώτα και μετά να απειλούν με ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ !!!

    Είμαι συνδρομητής τους από τον Αύγουστο του 2013. Από τότε μέχρι και σήμερα έχω αναφέρει 10 φορές τουλάχιστον βλάβη (για αυτό το πρόβλημα+ότι η σύνδεση κόβεται συνεχώς μετά από 20-30", είτε ασύρματα είτε ενσύρματα)
    Έχει έρθει τεχνικός στο σπίτι 3 φορές, όπου και τις 3 διαπίστωσε πρόβλημα στη γραμμή. Σε μία επίσκεψη μου άλλαξε και το ρουτερ, αλλα η μόνη βελτίωση ήταν να μη χάνω το τηλέφωνο (κάτι ήταν κι αυτο).

    Τους είχα στείλει 3 email με τις μετρήσεις και μάλιστα σε ένα τους δήλωνα την πρόθεσή μου να αποχωρίσω αν δεν βρουν λύση, ή εναλλακτικά τους ζητούσα έγγραφη-επίσημη απάντηση ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο, με σκοπό να ψάξω εναλλακτικούς τρόπους σύνδεσης. Το email αυτό το έστειλα 5-12-13 αλλά μέχρι τώρα καμία απάντηση.

    Όταν ζήτησα από άλλο πάροχο να με αναλάβει, μια υπάλληλός τους με πήρε μεσημεριάτικα (μη σεβόμενη τις ώρες κοινής ησυχίας) να με ρωτήσει γιατί κόβω τη συνεργασία και να με "απειλήσει" ότι θα πρέπει να πληρώσω πρόστιμο 72 ευρω (πράγμα το οποίο αρνιόμουν να κάνω στο email που τους έστειλα και ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση). Επίσης μου είπε ότι είχα το δικαίωμα να φύγω από την υπηρεσία τους εντός 15 ημερών από την ενεργοποίηση, απ'όπου ξεκίνησε και η διερεύνηση της βλάβης "τρώγοντας" το χρόνο των 15 ημερών.....

    Το ερώτημά μου είναι το εξής:
    Πόσο νόμιμα μπορούν να διεκδικήσουν από μένα τα 72 ευρώ και πόσο νόμιμος είμαι αν όχι μόνο δεν τους πληρώσω, αλλά διεκδικήσω από αυτούς τα 130+ ευρώ που έχω δώσει εδώ και 6 μήνες και δεν απολαμβάνω τις υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνω στο ακέραιο το αντίτιμό τους ;;;;

    Υπάρχει τελικά κάποιος επίσημος φορέας που να προστατεύει τον καταναλωτή, ή είμαστε μόνοι εκεί έξω και μπορούν τα αρπαχτικά να κάνουν ότι θέλουν.
    ΒΟΗΘΗΣΤΕ με σας παρακαλώ !!!

  6. #6
    Εγγραφή
    25-01-2004
    Περιοχή
    Κ. Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    RaptorGR καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου. Κι εγώ αν και πρόσφατα συνδρομητής δεν απέχω και πολύ από το να αλλάξω πάροχο. Θα κάνω λίγη υπομονή μέχρι να εξαντλήσω όλες τις πιθανότητες ότι δεν μπορούν να μου λύσουν το πρόβλημα κι αν δε διορθωθεί η κατάσταση είμαι διατεθειμένος να δώσω τα 72€ και να την κάνω για αλλού προκειμένου να έχω υπηρεσίες τις προκοπής.
    Δυστυχώς δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι με το πρόστιμο. Αν ξέρει κάποιος πώς μπορεί να το γλυτώσει, ας μας διαφωτίσει.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    -
    Router
    ZXHN H267N
    Μετά από αλλαγή δύο παρόχων, για μένα (και για πολλούς άλλους) η CYTA είναι η πιο σταθερή εταιρεία μετά τον ΟΤΕ. Βεβαίως, υπάρχει μία άβυσσος τεχνικών προβλημάτων που και στατιστικά είναι πιθανό να δημιουργούν προβλήματα. Εύχομαι να λυθούν...

  8. #8
    Εγγραφή
    28-06-2008
    Μηνύματα
    266
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από umay Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από αλλαγή δύο παρόχων, για μένα (και για πολλούς άλλους) η CYTA είναι η πιο σταθερή εταιρεία μετά τον ΟΤΕ. Βεβαίως, υπάρχει μία άβυσσος τεχνικών προβλημάτων που και στατιστικά είναι πιθανό να δημιουργούν προβλήματα. Εύχομαι να λυθούν...
    και για μενα,forthnet εχω δοκιμασει και καταλαβα τι παει να πει να πετας τα λεφτα σου,wind και hol δε δοκιμασα,η wind απο οτι ξερω δεν αποτελει σιγουρη λυση,οσο για τη hol κρατω καποιες επιφυλαξεις αλλα επειδη εχει intracom και vodafone απο πισω ισως και να αποτελει μια καλη επιλογη,παντως με τη cyta ειχα μια αποσυνδεση τωρα τη νυχτα για 5 λεπτα περιπου μετα επανηλθε κανονικα..

  9. #9
    Εγγραφή
    09-10-2013
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Στους τυφλούς κυριαρχεί ο κύκλωπας, και μάλλον ο κύκλωπας ειναι η Cyta.

    Υπήρξε μια και μονο σοβαρή εταιρεία, η NetOne, αλλά...RIP...

  10. #10
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Είναι απαράδεκτος ο τρόπος των τπαλλήλων τους. Και φυσικά δεν πιστεύω ότι φταίει ο υπάλλος, εξάλλου ακολουθεί εντολές. Και εμένα με απείλησε με εξτρα χρεώσεις και με πρόσθημα κτλ κτλ όπως φυσικά με το κλάσικό 72 € όπως και σε σένα....

    Είναι απραδεκτη η εταιρεία !!!

    - - - Updated - - -

    ίσως είναι ποιό φτηνό να ζητήσεις να κλείσει η γραμμή και να πάρεις νέα γραμμή από οτε με 31 €

  11. #11
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    -
    Router
    ZXHN H267N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katop56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στους τυφλούς κυριαρχεί ο κύκλωπας, και μάλλον ο κύκλωπας ειναι η Cyta.

    Υπήρξε μια και μονο σοβαρή εταιρεία, η NetOne, αλλά...RIP...
    Δεν έχω συνεργαστεί με NetOne, σέβομαι την άποψή σου, δεν την ξέρω...

  12. #12
    Εγγραφή
    09-10-2013
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από umay Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω συνεργαστεί με NetOne, σέβομαι την άποψή σου, δεν την ξέρω...
    Δεν υπάρχει πια, έκλεισε, δυστυχώς. Αριστο support, άριστοι τεχνικοί, πολύ καλές τιμές σε σχέση με τον ανταγωνισμο, no marketing at all, και λουκέτο.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-09-2010
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katop56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει πια, έκλεισε, δυστυχώς. Αριστο support, άριστοι τεχνικοί, πολύ καλές τιμές σε σχέση με τον ανταγωνισμο, no marketing at all, και λουκέτο.
    Αν και βγαίνουμε offtopic, η NetOne ήταν η ΚΑΛΥΤΕΡΗ εταιρία που υπήρχε στο χώρο. Είχε λίγους πελάτες, αλλά τους φρόντιζε σα να ήταν παιδία της. Αυτός είναι και ο λόγος που στο thread της NetOne που ήταν στο Adslgr, υπήρχαν άπειρα σχόλια που αποχαιρετούσαν αυτή την καταπληκτική εταιρία. Ούτε ένα παράπονο, αλλά άπειρα λυπημένα σχόλια.
    Μετά από 4.5 χρόνια συνεργασίας με τη NetOne, πραγματικά ακόμα αναζητώ μια εταιρία σαν κι αυτή.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-10-2013
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Γι' αυτό και θεωρώ τεράστιο ΛΑΘΟΣ να διαγραφή το φόρουμ της NetOne, για να ξέρουν ΟΛΟΙ για τι εταιρεία μιλάμε, και τι μπακάλικα ειναι ολες οι άλλες.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    -
    Router
    ZXHN H267N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katop56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι' αυτό και θεωρώ τεράστιο ΛΑΘΟΣ να διαγραφή το φόρουμ της NetOne, για να ξέρουν ΟΛΟΙ για τι εταιρεία μιλάμε, και τι μπακάλικα ειναι ολες οι άλλες.
    +1

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-13, 12:22
  2. vigor 2710n. και αποσυγχρονισμος το βράδυ!
    Από pipidakos στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-13, 20:04
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-13, 14:41
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-13, 15:56
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-13, 10:20

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας