Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Η δική μου εμπειρία. Νοικάρης μου είχε για διάφορους λόγους χρέη (3000+) στη ΔΕΗ τη περίοδο του πρώτου χαρατσιού (τα οποία αργότερα τα εξόφλησε άμεσα την επομένη που του έκοψαν το ρεύμα!). Του είπα ότι δεν θα αφαιρείται από τον λογαριασμό και τελικά πλήρωσα όλο το φόρο στην εφορία μετά ένα χρόνο. Αντίστοιχα με μαγαζί της αδερφής μου από νοικάρηδες στους οποίους είχε γίνει έξωση (αλλά παρόλα αυτά δεν πήγαν να κλείσουν το ρεύμα που ήταν στο όνομά τους) το χαράτσι πληρώθηκε στην εφορία μετά από έναν χρόνο. Και στις δυο περιπτώσεις με δική μας πρωτοβουλία. Δεν λάβαμε κάποιο χαρτί από την εφορία. Η εφορία ακόμη καταλόγιζε το χρέος στον ενοικιαστή.

    Στη συνέχεια ο ενοικιαστής μου πλήρωσε το δεύτερο χαράτσι κανονικά αλλά στο τρέχον όταν έλεγξα τον λογαριασμό της ΔΕΗ είδα ότι την προηγούμενη φορά (παρόλο που του είχα κάνει και σημαντική έκπτωση στο ενοίκιο) δεν το είχε πληρώσει αλλά μόνο το ηλεκτρικό. Μου είπε ότι "δεν είχε", όταν ήδη το είχε εισπράξει από εμένα. Τελικά του ζήτησα να μην το πληρώνει και ότι θα το πληρώσω στην εφορία όταν βεβαιωθεί στο όνομά μου και αυτό γίνεται πλέον. Επίσης πήρα τηλέφωνο τη ΔΕΗ η οποία στο παρελθόν μου είχε δώσει πληροφορίες για την κατάσταση λογαριασμών που ήταν στο όνομα ενοικιαστή. Αυτή τη φορά αρνήθηκαν και μου είπα ότι από τον Απρίλιο 2013 δεν επιτρέπεται πλέον. Σε σχετική μου ερώτηση με διαβεβαίωσαν ότι πρώτα πληρώνεται η ΔΕΗ και μετά ο φόρος από ότι περισσεύει. Αυτό αντίθετα από δηλώσεις του ΥΠΟΙΚ, την προηγούμενη χρονιά, ότι στον επόμενο λογαριασμό πρώτα εξοφλούνται τα χρέη του προηγούμενου (επομένως και το χαράτσι) και μετά των επόμενων.

    Ελέγχοντας πρόσφατα την καινούργια ηλεκτρονική υπηρεσία του ΤΑΞΙΣ ("Προσωποποιημένη πληροφόρηση") για χάρη της αδερφή μου είδα ότι στα τέλη Δεκεμβρίου του 2013 της είχε βεβαιωθεί το χαράτσι για το μαγαζί της με λήξη πληρωμής τέλη Ιανουαρίου 2014. Δεν υπήρξε, όμως, καμιά ειδοποίηση είτε με email είτε με ταχυδρομείο γιαυτό το χρέος. Παρακινήθηκα από άρθρο εφημερίδας και έκανα αυτόν το έλεγχο διαφορετικά ήταν βέβαιο ότι θα πλήρωνε πρόστιμο.

    Άλλη μια δόση έχει μείνει μέσω ΔΕΗ και μετά θα πληρώνουμε στις τράπεζες και με ηλεκτρονικές πληρωμές. Αλλά αυτή η τελευταία απόφαση του σεπτού ΣτΕ, που δικαίωσε τους ένστολους, με βάζει σε μεγάλο προβληματισμό. Ποιος θα πληρώσει αυτή τη "δικαίωση";
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 25-01-14 στις 17:26.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  2. #17
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Στην δικιά μου περίπτωση δεν μιλάμε για νοικιάρη. Το σπίτι είναι δικό μου, εξοχικό. Δεν έχει διακοπεί ποτέ το ρεύμα γιατί μπορεί να πάω έστω μία φορά το χρόνο και θέλω να βλέπω ή να βάλω το ψυγείο να λειτουργήσει. (όπως δεν έχω διακόψει και το σταθερό τηλέφωνο και το ιντερνετ).

    Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το δεν πληρώνω και διάφορα τέτοια γιατί «γνωρίζω ότι όλα εδώ πληρώνονται»
    Έχει δοθεί πάγια εντολή να πληρώνονται όλοι οι λογαριασμοί από τράπεζα οι οποίοι έχουν πληρωθεί κανονικότατα.
    Ξεκάθαρα πράγματα.



    - - - Updated - - -

    Απίστευτο μπέρδεμα με τις βεβαιώσεις φόρου: Να ξαναπληρώσουν το ΕΕΤΗΔΕ που έχουν... πληρώσει ήδη ζητά η εφορία!

    Το σχετικό άρθρο εδώ. newmoney.gr


  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην δικιά μου περίπτωση δεν μιλάμε για νοικιάρη. Το σπίτι είναι δικό μου, εξοχικό. Δεν έχει διακοπεί ποτέ το ρεύμα γιατί μπορεί να πάω έστω μία φορά το χρόνο και θέλω να βλέπω ή να βάλω το ψυγείο να λειτουργήσει. (όπως δεν έχω διακόψει και το σταθερό τηλέφωνο και το ιντερνετ).

    Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το δεν πληρώνω και διάφορα τέτοια γιατί «γνωρίζω ότι όλα εδώ πληρώνονται»
    Έχει δοθεί πάγια εντολή να πληρώνονται όλοι οι λογαριασμοί από τράπεζα οι οποίοι έχουν πληρωθεί κανονικότατα.
    Ξεκάθαρα πράγματα.



    - - - Updated - - -

    Απίστευτο μπέρδεμα με τις βεβαιώσεις φόρου: Να ξαναπληρώσουν το ΕΕΤΗΔΕ που έχουν... πληρώσει ήδη ζητά η εφορία!

    Το σχετικό άρθρο εδώ. newmoney.gr

    είδες η ΔΕΗ;

    Καλο κουράγιο στο να βρείς την λυση

  4. #19
    Εγγραφή
    26-11-2005
    Περιοχή
    Sallonica
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Technicolor TD5136V2
    Αν δεν κανω λαθος και δεν μπερδευω τις περιπτωσεις αυτο το σκηνικο εχει συμβει σε πολλους, για την ακριβεια χιλιαδες. -Και καλο θα ηταν να τσεκαρετε ολοι το Taxis σας.-
    Απ'οτι καταλαβα αφου ρωτησα στο τηλεφωνο πληροφοριων της Δεη στις περισσοτερες περιπτωσεις προκειται για την τελευταια δοση απο το Εετηδε (5 απο 5) η οποια λενε αν και πληρωθηκε, πρεπει να ξαναπληρωθει...


    Ο λογος ειναι οτι κατα την μεταφορα της αρμοδιοτητας απο εφορια σε Δεη, δεν εγινε καλη ενημερωση των στοιχειων και δεν περαστηκε η τελευταια πληρωμη "στο συστημα", ομως ... κατα την Δεη το ποσο αυτο που δωθηκε για την τελευταια δοση απο τον πελατη ΑφαιρεθηκΕ λενε απο προηγουμενο λογαριασμο, οποτε πρεπει να ξαναδωθουν χρηματα εκ νεου...

    τωρα τι να πεις?....
    !! Check our city guide about Thessaloniki ~ Greece !! ~
    Οδηγός για την πόλη της Θεσσαλονίκης !! ~ www.inthessaloniki.com ~

    ------------------------ ---------------------------

  5. #20
    Εγγραφή
    27-07-2013
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15574/1022
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8/13(dB) / 19/9(dB)
    Συνεχίζεται η ιστορία ΔΕΗ (Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε)
    Είχα διακόψει το ρεύμα αρχές του 2013 και έκανα σύνδεση ρεύματος τον Οκτώβριο 2013 και πλήρωσα Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. / Ε.Ε.Τ.Α.

    Το taxisnet μου το ξαναζητά μέχρι 30-4-2015.

    Είπα με ερώτημα στο taxisnet να επικοινωνήσουν με ΔΟΥ και ΔΕΗ να δούν τελικά ότι το έχω πληρώσει και μου απάντησαν.Με έστειλαν στην ΔΟΥ.
    Αυτό σημαίνει ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ.
    Κατά τα άλλα με ρωτούν να θέλω άλλη εξυπηρέτηση !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Το λάθος σας θέλω να διορθώσετε Αυτή είνα εξυπηρέτηση.
    ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΣΑΣ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΤΕ αφού το ΕΛΕΞΕΤΕ.

    Θελω να βλέπω ότι ξέρετε, ποιοι τα έχουν πλήρώσει και ποιοι χρωστάνε.
    Βρειτε αυτούς που χρωστάνε και αφήστε τα πληρωμένα.

    Τελικά μας εξυπηρετει το κράτος να τρέχουμε μεταξύ taxisnet - ΔΟΥ - ΔΕΗ για να καταλάβει μετά από φασαρίες ότι έχουμε πλήρώσει.

    Καλά κράτος είναι αυτό!!!!!!!!!!

    Σε ένα σωστό κράτος αμέσως θα αλανάμβαναν να δουν την υπόθεση και να μου απαντήσουν

    ΚΥΡΙΕ ΧΡΩΣΤΑΤΕ
    ή
    ΚΥΡΙΕ ΣΥΓΝΩΜΗ οι υπάλληλοι μας έκαναν ΛΑΘΟΣ

    Κύριοι το πρόβλημα είναι ΠΟΙΟΤΙΚΟ και οχι ποσοτικό.

    Βαρουφάκης : Το βραβείο γαι τους συνεπείς είναι να τα πληρώνουμε 2 φορές.

  6. #21
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    αν πλήρωσες το λογαριασμό ρεύματος εκπρόθεσμα, τότε το χαράτσι το γυρνά πίσω η ΔΕΗ σε επόμενο λογαριασμό (συμψηφισμός)
    τσέκαρε μήπως είσαι μια τέτοια περίπτωση

  7. #22
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    ΕΕΤΗΔΕ 2012:https://www.dei.gr/el/i-dei/kentro-t...wn-eetide-2012
    ΕΕΤΑ 2013:https://www.dei.gr/el/i-dei/kentro-t...oswn-eeta-2013
    Το 2014 είχαμε ΕΝΦΙΑ.
    Τα εκπροθέσμως πληρωθέντα ποσά ειναι αναρτημένα στο GSIS:http://www.gsis.gr/gsis_site/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsorbi : 13-04-15 στις 19:46.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Θαυμαστε το συστημα πληρωμης του Ο.Α.Ε.Ε (Τ.Ε.Β.Ε) !!!!!
    Από marios79 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-15, 22:20
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-13, 09:34
  3. Νέες αυξήσεις στα τιμολόγια της ΔΕΗ ζητά ο Τ.Αθανασόπουλος
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 130
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 21:34
  4. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-13, 12:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας