Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 52
  1. #16
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Μία χαρά το πάνε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά προφανώς στη Νότια, υποθέτω, ε;Γιατί στη Βόρεια, οι "ρυθμιστικές" αρχές μάλλον θα κοιτάνε αν το εγκατεστημένο software έχει αποδεδειγμένο και έντονο "σοσιαλιστικό φρόνημα".
    Πόσο πίσω είσαι... https://en.wikipedia.org/wiki/Red_Star_OS
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  2. #17
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nuxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε grayden, δεν μιλαμε για το τι θεωρει ο καθενας σαβουρα. Μιλαμε για το αν ειναι bloated ή οχι.
    Αν δηλαδη ειναι παραφουσκωμενο με extra apps.. και απλως το iPhone εχει τα απαραιτητα για να δουλεψει out-of-the-box. Π.χ. το messages που λες πως δεν θες, δηλαδη τι? Δεν πρεπει να εχει απο τη μαμα του ενα SMS app? Ασχετως αν μετα θα χρησιμοποιησουμε αλλο.
    Το ίδιο πράγμα λέμε. Πολύ λίγα κινητά έχουν πραγματικό bloat και η απόφαση της Ν. Κορέας ουσιαστικά δεν έχει σχέση με καθαρό bloat αλλά λέει ότι πρέπει όλες οι εφαρμογές πέραν τεσσάρων ειδών να είναι αφαιρέσιμες από τον χρήστη. Αυτό σημαίνει ότι είναι δεν είναι χρήσιμη η εφαρμογή ο χρήστης θα πρέπει να μπορεί να την βγάλει.

    Έτσι και εγώ αν θέλω να βγάλω την οποιαδήποτε εφαρμογή από το iPhone θα πρέπει να έχω την δυνατότητα να το κάνω γιατί για μένα μπορεί να είναι bloat.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nuxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως επειδη ανεφερες το FaceTime, ειναι μερος του Phone App, και απλα να πω παιδια πως δεν εχω ξανακουσει καλυτερο ηχο σε σχεση με ολα τα αλλα. Για μενα εχει καλυτερο ηχο και απο το κανονικο κινητο οπως π.χ. Vodafone, Cosmote κλπ. Ειλικρινα ειναι φοβερη ποιοτητα.
    Δεν ξέρω πως ακριβώς είναι δεμένες οι εφαρμογές μεταξύ τους οπότε γράψε λάθος αλλά και πάλι ούτε το Phone App με ικανοποιεί ιδιαίτερα οπότε δεν θα με χάλαγε αν έπαιρνε δρόμο όλο μαζί.

  3. #18
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Πολύ καλή κίνηση. Αν και σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα λύνεται με ενα απλό root. Σίγουρα όμως αυτό είναι κάτι που δεν το κάνει ο καθένας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nuxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι το λες αυτο? Τι bloated εχει ενα iPhone με το που το αγοραζεις?
    Εγω βλεπω μονο τα απολυτως απαραιτητα και ΤΙΠΟΤΑ παραπανω.
    Η apple ξέρει τι θέλεις και βάζει μόνο αυτά. Όποιος διαφωνεί κάνει λάθος γιατί η apple ξέρει τι θέλει ο καθένας καλύτερα απο τον ίδιο. Γι αυτό άλλωστε δε σε αφήνει να αλλάξεις καμία απο τις βασικές εφαρμογές. Γιατί εσύ δεν ξέρεις τι θες ...

  4. #19
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Στο S4 πάντως από τα 16BG διαθέσιμα είναι τα 10. Αδυνατώ να πιστέψω ότι 5GB είναι κάτι άλλο από bloatware.


  5. #20
    Εγγραφή
    14-05-2012
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ωραιοι οι νοτιο-Κορεατες. Αντε σιγα σιγα να γινει και κατι αντιστοιχο στη "προοδευτικη" Ευρωπη.

  6. #21
    Εγγραφή
    07-10-2011
    Περιοχή
    Αλμυρός
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZTE H108N
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 10.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραια

    ολα τα κινητα ρουτ απ τη μανα τους
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά προφανώς στη Νότια, υποθέτω, ε;

    Γιατί στη Βόρεια, οι "ρυθμιστικές" αρχές μάλλον θα κοιτάνε αν το εγκατεστημένο software έχει αποδεδειγμένο και έντονο "σοσιαλιστικό φρόνημα".


    Πολιτισμός πάντως για να συζητάνε τέτοια θέματα.
    Σκέφτεστε πχ Σαμαρα κ ΣΙΑ να συζητάνε για bloatware;!!!!!!

  7. #22
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο S4 πάντως από τα 16BG διαθέσιμα είναι τα 10. Αδυνατώ να πιστέψω ότι 5GB είναι κάτι άλλο από bloatware.
    Απο τα 16, τα πραγματικα ειναι 14,9.

    Απο τα 14,9 θα πρεπει να αφαιρεσεις, ολα τα fixed partitions του κινητου. Αυτο σημαινει πως αν το system partition ειναι 1gb, αλλα πχ η rom που φορας εχει 700mb system.img, τα επιπλεον 300mb τα χανεις, ειναι μη εκμεταλλευσιμος αερας. Το ιδιο ισχυει για ολα τα αλλα partition. Λιγο τα παραπανω, λιγο το bloat, ειναι λογικο να μενουν 10 giga διαθεσιμα στο internal storage.

    Η ειδηση ειναι καλη. Θα πρεπει να γινει και αλλου ομως. Καλο ειναι οι επιπλεον εφαρμογες, να ειναι στο data partition ωστε να μπορουν να γινουν κανονικοταρα remove και οχι disable.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  8. #23
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τα 16, τα πραγματικα ειναι 14,9.

    Απο τα 14,9 θα πρεπει να αφαιρεσεις, ολα τα fixed partitions του κινητου. Αυτο σημαινει πως αν το system partition ειναι 1gb, αλλα πχ η rom που φορας εχει 700mb system.img, τα επιπλεον 300mb τα χανεις, ειναι μη εκμεταλλευσιμος αερας. Το ιδιο ισχυει για ολα τα αλλα partition. Λιγο τα παραπανω, λιγο το bloat, ειναι λογικο να μενουν 10 giga διαθεσιμα στο internal storage.

    Η ειδηση ειναι καλη. Θα πρεπει να γινει και αλλου ομως. Καλο ειναι οι επιπλεον εφαρμογες, να ειναι στο data partition ωστε να μπορουν να γινουν κανονικοταρα remove και οχι disable.
    Βασικά το S4 δεν έχει 2 partitions όπως το S2 που έχω εγώ αλλά 1 (αυτό φαίνεται τουλάχιστον). Αυτό το partition που τρέχει το λειτουργικό και τα προεγκατεστημένα κρατάει σχεδόν 5GB. Το θεωρώ υπερβολή.


  9. #24
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    680
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά το S4 δεν έχει 2 partitions όπως το S2 που έχω εγώ αλλά 1 (αυτό φαίνεται τουλάχιστον). Αυτό το partition που τρέχει το λειτουργικό και τα προεγκατεστημένα κρατάει σχεδόν 5GB. Το θεωρώ υπερβολή.
    Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει τουλάχιστον δύο partitions.Το linux kernel που βασίζεται το android χρησημοποιεί partitions οπως το cache, boot, και συνήθως χωρίζουν οι κατασκευαστές τα /data με το / σε άλλα partitions γιατί βολεύει να βάζουν πιο γρήγορα και αξιόπιστα memory modules για το / (δεν γράφεται/σβήνεται ίδιες φορές αυτό το τμήμα με τα δεδομένα του χρήστη)

    Το τι άλλες εξυπνάδες έχει κάνει για το βάλει το TW είναι αλλή ιστορία.Παντως καλή κίνηση αλλά δεν θα μας επηρέασει εκτός και αν πάρει η Ευρωπαική ένωση παρόμοια.

    Πιστεύω ότι πρέπει όλα τα high end κινητά να βγαίνουν σε Bloat και pure (nexus) edition με ίδια τιμή.Να δούν τι θέλει ο κόσμος από τις πωλήσεις.

  10. #25
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 VDSL Cosmote
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    too much trouble. εκτός απο ένα μικρό ποσοστό που ασχολιέται με το κινητό του όλοι οι άλλοι το κινητό το χρησιμοποιούν όπως μια μαιμού μια μπανάνα..
    I admit to the possibility of the impossible.
    What i am having trouble is accepting the probability of the possibility.

  11. #26
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Το android 4.X απο μονο του πιανει αρκετό χωρο ΔΕΝ είναι ολα αυτα bloatware...κινεζικα κινητα που δεν εχουν μεσα το παραμικρο παλι στην 1η εσωτερικη μνημη εχουν αρκετο χαμμενο χωρο λογω του android. Eπισης οι καλοι μας φιλοι (οι κινεζοι) σε αρκετες μαρκες πχ Zopo δινουν επιλογη αν θες το κινητο να ειναι root....εχει καταντησει αηδια καθε κατασκευαστης οπως η Samsung ή εταιρίες κινητητης οπως η vodafone να βαζουν μέσα ενα καρο σκουπιδια χωρις επιλογη να τα βγαλει καποιος! δλδ ειτε πρεπει να το κανεις root (που προσωπικα ΠΡΩΤΑ αυτο κανω γιατι δεν ειναι δυνατον να ειμαι guest account σε δικο μου μηχανημα!!!!), και να κανεις μοντιφες στα αρχεια του συστήματος ή πρεπει να βαλεις custom rom, εγω ηδη εχω βαλει γιατι κανει παπαδες παραπανω απο την μαμίσια. Αν καποιος ομως ΔΕΝ ξερει απο root και τετοια τοτε τα τρωει ολα στην μαπα....ειναι ελεος η κατασταση. Καλα κανουν οι κορεατες με αυτη την αποφαση και μπραβο τους! πρεπει να το κανουν ολοι! ελευθερια ή τους ριχνουμε μαυρο οπως εκανα εγω και πολλοι αλλοι....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 25-01-14 στις 17:42.

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το android 4.X απο μονο του πιανει αρκετό χωρο ΔΕΝ είναι ολα αυτα bloatware...κινεζικα κινητα που δεν εχουν μεσα το παραμικρο παλι στην 1η εσωτερικη μνημη εχουν αρκετο χαμμενο χωρο λογω του android. Eπισης οι καλοι μας φιλοι (οι κινεζοι) σε αρκετες μαρκες πχ Zopo δινουν επιλογη αν θες το κινητο να ειναι root....εχει καταντησει αηδια καθε κατασκευαστης οπως η Samsyng ή εταιρίες κινητητης οπως η vodafone να βαζουν μέσα ενα καρο σκουπιδια χωρις επιλογη να τα βγαλει καποιος! δλδ ειτε πρεπει να το κανεις root (που προσωπικα ΠΡΩΤΑ αυτο κανω γιατι δεν ειναι δυνατον να ειμαι guest account σε δικο μου μηχανημα!!!!), και να κανεις μοντιφες στα αρχεια του συστήματος ή πρεπει να βαλεις custom rom, εγω ηδη εχω βαλει γιατι κανει παπαδες παραπανω απο την μαμίσια. Αν καποιος ομως ΔΕΝ ξερει απο root και τετοια τοτε τα τρωει ολα στην μαπα....ειναι ελεος η κατασταση. Καλα κανουν οι κορεατες με αυτη την αποφαση και μπραβο τους! πρεπει να το κανουν ολοι! ελευθερια ή τους ριχνουμε μαυρο οπως εκανα εγω και πολλοι αλλοι....
    Ναι αλλά ξεχάσατε να ρωτήσετε αυτους που δεν ξέρουν να κάνουν root Κλπ αν τους αρέσουν ή οχι τα εξτρά που έχει μέσα
    Είναι τόσο απλό το θέμα.

    Κάποιος θέλει να πάρει μια συσκευή και να δουλεύει όπως το ψυγείο του, οχι να ψάχνει πως θα το κάνει, απλά να δουλεύει, κάτι που η apple το έχει καταλάβει εδώ και καιρό

  13. #28
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    γιαυτο ειπα οτι οποιος δεν ξερει και δεν μπορει να κανει κατι τα τρωει στην μαπα! Τωρα το καποιος θελει να παρει ειναι αναλογα το ατομο, εμενα μου αρεσει να τα σκανταλευω ολα και σαν linux user παντα θελω να εχω root δικαιωματα. Οποτε ειτε με αυτη την αποφαση ειτε οχι δεν εχω προσωπικα το παραμικρο προβλημα. Οσο για την apple δεν καταλαβα, δλδ αυτοι δεν εχουν boatware? η apple εχει αλλους περιορισμους που δεν ειναι επι του παροντος να αναλυσουμε και δειχνει παρα παρα πολυ κοσμο σε εναλλακτικα λειτουργικα, εκτος φυσικα το κοστος των συσκευων της. Γιαυτο και εγω τα πουλησα και δεν ξανασχοληθηκα και ουτε και προκειτε.

  14. #29
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιαυτο ειπα οτι οποιος δεν ξερει και δεν μπορει να κανει κατι τα τρωει στην μαπα! Τωρα το καποιος θελει να παρει ειναι αναλογα το ατομο, εμενα μου αρεσει να τα σκανταλευω ολα και σαν linux user παντα θελω να εχω root δικαιωματα. Οποτε ειτε με αυτη την αποφαση ειτε οχι δεν εχω προσωπικα το παραμικρο προβλημα. Οσο για την apple δεν καταλαβα, δλδ αυτοι δεν εχουν boatware? η apple εχει αλλους περιορισμους που δεν ειναι επι του παροντος να αναλυσουμε και δειχνει παρα παρα πολυ κοσμο σε εναλλακτικα λειτουργικα, εκτος φυσικα το κοστος των συσκευων της. Γιαυτο και εγω τα πουλησα και δεν ξανασχοληθηκα και ουτε και προκειτε.
    Το να έχεις προσβαση root δεν σε κάνει καλύτερο απο μόνο του, θέλει και γνώσεις

  15. #30
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Unlocked και root χωρις να χανεται η εγγυηση θελω εγω.

    Ολα τα άλλα ειναι λογια του αερα.
    Εγω που δεν θελω bloat απο Samsung, πολυ απλα ΔΕΝ παιρνω Samsung.

    Σε λιγο θα παραπονεθει ο κοσμος για τα παντα, για την ενσωματωμενη gallery/camera/κλπ

    Ε ας ερθει τελειως γυμνο το OS χωρις τιποτα.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-14, 17:35
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-14, 00:28
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-13, 11:52
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-13, 10:11
  5. Ποιος κάνει τις ηλεκτρικές συσκευές να χαλάνε πιο γρήγορα από ότι θα έπρεπε ?
    Από 29gk στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-13, 03:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας