Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Προσπαθώ να συνδέσω ένα καταγραφικό με 3 κάμερες με το router μου.Θέλω μέσω ενός application στο smartphone μου να βλέπω τις κάμερες ανα πάσα στιγμή. Έχω γνώσεις θεωρητικές πάνω στα δίκτυα από την σχολή αλλά μέχρι εκεί οπότε τώρα θέλω βοήθεια.
    Το καταγραφικό είναι το Bender De004G/88026 και το router είναι ένα baudteck isdn του ΟΤΕ.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πως λειτουργεί το application του smartphone σου δεν ξέρω. Πάντως για να αποκτήσεις πρόσβαση απομακρυσμένα στο καταγραφικό σου, πρέπει:
    1) Να συνδέσεις το καταγραφικό στο δίκτυο σου, κάνοντας τις κατάλληλες ρυθμίσεις, δηλαδή θα πρέπει να μπορείς να το δεις από κάποιον υπολογιστή από το εσωτερικό του δικτύου σου.
    2) Να ανοίξεις την κατάλληλη πόρτα προς την ip που έχει το καταγραφικό σου, στο δίκτυο σου. Κατάλληλη πόρτα είναι αυτή στην οποία επικοινωνεί το καταγραφικό σου. Αν δεν ξέρεις ποια είναι αυτή θα πρέπει να συμβουλευτείς τις οδηγίες για το καταγραφικό σου, αν και συνήθως, μπορούμε να την αλλάξουμε από τις ρυθμίσεις του καταγραφικού μας.
    3) Θα πρέπει να αποκτήσεις κάποιον λογαριασμό σε κάποια υπηρεσία, όπως no-ip.com, να αποκτήσεις ένα domain name και να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις στον ρούτερ σου αν το υποστηρίζει, ή στο καταγραφικό σου, αν το υποστηρίζει, ή να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα που σου δίνει η υπηρεσία και να το εγκαταστήσεις σε κάποιον υπολογιστή του τοπικού σου δικτύου.
    4) Για να αποκτήσεις πρόσβαση στο καταγραφικό αν το όνομά που πήρες, είναι π.χ. myname.no-ip.com και η πόρτα που άνοιξες για το καταγραφικό είναι η 5600, θα μπορείς να βλέπεις το καταγραφικό σου, όταν είσαι εκτός του τοπικού δικτύου στην διεύθυνση http://myname.no-ip.com:5600

    Στα είπα κάπως επιγραμματικά επειδή είπες ότι έχεις γνώσεις από δίκτυα.
    Κάπως περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    φίλε zoro, άκου τι έχω κάνει μέχρι τώρα
    στις ρυθμίσεις του καταγραφικού έχω βάλει
    static ip 192.168.1.20 (του router είναι 192.168.1.1 )
    subnet mask 255.255.255.0
    gateway 192.168.1.1
    DNS βάζω κάτι ή το αφήνω όπως είναι;
    επίσης υπάρχουν και οι επιλογές remote server 1 και 2 βάζω εκεί κάτι;
    όσο αφορά τις θύρες υπάρχουν 4 : video stream 3358, command data port 3357, access control 3360, ie browse port 8081 (πριν ήταν 80 αλλά επειδή την μπλοκάρει ο πάροχος ΟΤΕ έβαλα την 8081)
    Χρειάζεται να κάνω port forward στο router μόνο την 8081 ή και όλες τις υπόλοιπες;
    ΥΓ. Τον DHCP server τον αφήνω enabled;

  4. #4
    Εγγραφή
    25-11-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chralexo Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε zoro, άκου τι έχω κάνει μέχρι τώρα
    στις ρυθμίσεις του καταγραφικού έχω βάλει
    static ip 192.168.1.20 (του router είναι 192.168.1.1 )
    subnet mask 255.255.255.0
    gateway 192.168.1.1
    DNS βάζω κάτι ή το αφήνω όπως είναι;
    επίσης υπάρχουν και οι επιλογές remote server 1 και 2 βάζω εκεί κάτι;
    όσο αφορά τις θύρες υπάρχουν 4 : video stream 3358, command data port 3357, access control 3360, ie browse port 8081 (πριν ήταν 80 αλλά επειδή την μπλοκάρει ο πάροχος ΟΤΕ έβαλα την 8081)
    Χρειάζεται να κάνω port forward στο router μόνο την 8081 ή και όλες τις υπόλοιπες;
    ΥΓ. Τον DHCP server τον αφήνω enabled;

    Αν εχεις καταχωρήσει static ip το DHCP πρέπει να γίνει disabled

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πριν από όλα θα ξεκινούσα δοκιμάζοντας τις ρυθμίσεις μου τοπικά. Δηλαδή από έναν υπολογιστή από το τοπικό δίκτυο θα δοκίμαζα να δω το καταγραφικό μου. Αν δεν μπορείς να το δεις τοπικά τότε κάποιο πρόβλημα έχουν οι ρυθμίσεις στο δίκτυο σού ή στο καταγραφικό σου. Τώρα για τις θύρες το ie browse δεν ξέρω τι ακριβώς εννοεί. Αν δεν υπήρχε αυτή η θύρα θα σου έλεγα να δεις την θύρα video stream, αφού ουσιαστικά εσύ βίντεο θέλεις να δεις από το καταγραφικό σου.
    Εκτός αν μέσω της θύρας ie browse έχεις επιλογές ελέγχου του καταγραφικού και να δεις βίντεο. Καλά θα ήταν, να συμβουλευτείς τις οδηγίες από το καταγραφικό σου. Δοκίμασε το, τοπικά. Από κάποιον υπολογιστή του τοπικού σου δικτύου πληκτρολόγησε στον ie 192.168.1.20:8081 δηλαδή την ip που έχει το καταγραφικό σου:πόρτα επικοινωνίας. Για να δεις βίντεο πιθανών να χρειαστεί να απενεργοποιήσεις την προστατευμένη κατάσταση λειτουργίας, αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια αυτή την στιγμή.

    Στην περίπτωση που μπορείς να δεις βίντεο μέσα από το τοπικό σου δίκτυο, τότε επόμενο είναι η ρύθμιση για να βλέπεις μέσω internet.
    Για να αποκτήσεις πρόσβαση θα πρέπει να :

    1) Να βρεις τον router που είναι συνδεμένο το καταγραφικό σου στο internet.

    Αυτό σημαίνει να ξέρεις την εξωτερική ip διεύθυνση που του αποδίδεται από τον πάροχο σου κάθε φορά που συνδέεσαι στο internet.
    Επειδή οι περισσότεροι έχουμε συνδέσεις internet με δυναμική ip, η ip αυτή αλλάζει κατά χρονικά διαστήματα. (Φυσικά αναφέρομαι στην εξωτερική ip που παίρνει ο ρούτερ σου από τον ΟΤΕ)
    Αυτό δημιουργεί ένα πρόβλημα. Πως θα ξέρουμε κάθε φορά ποια είναι η ip μας.
    Λύση σε αυτό δίνουν κάποιες υπηρεσίες οι οποίες μας επιτρέπουν να αποκτήσουμε ένα όνομα το οποίο συνδέεται κάθε στιγμή με την τρέχουσα ip μας. Κάθε φορά που αλλάζει η ip μας, το ρούτερ μας ενημερώνει την υπηρεσία. Για να γίνει αυτό θα πρέπει το ρούτερ μας να έχει την κατάλληλη ρύθμιση. Αναφέρετε ως ddns ή dynamic dns. Αν δεν το υποστηρίζει το ρούτερ σου, τότε πολλές φορές τα καταγραφικά έχουν αντίστοιχη ρύθμιση. Αν ούτε αυτό είναι εφικτό τότε θα πρέπει να εγκαταστήσεις σε κάποιον υπολογιστή του τοπικού σου δικτύου το πρόγραμμα που δίνουν συνήθως οι υπηρεσίες.


    2) Να μπορείς να συνδεθείς στον ρούτερ σου μέσω internet

    Εδώ ειδικά για συνδρομητές του ΟΤΕ υπάρχει ένα ζήτημα, επειδή ο ΟΤΕ μπλοκάρει από προεπιλογή κάποιες πόρτες, όπως είπες. Έτσι ή θα πρέπει να βρεις κάποια πόρτα που δεν μπλοκάρει ή να πας στον λογαριασμό σου στον ΟΤΕ και να απενεργοποιήσεις την υπηρεσία αυξημένη ασφάλεια.
    Περισσότερες πληροφορίες εδώ η 4η επιλογή

    3) Να γίνει σωστά η προώθηση της σύνδεσης από τον ρούτερ σου προς το καταγραφικό σου.
    Δηλαδή να γίνει σωστά το άνοιγμα της πόρτας στον ρούτερ σου.


    Αφού γίνουν όλα αυτά για να συνδεθείς πληκτρολογείς στον ie http://το όνομα που πήρες:πόρτα επικοινωνίας

    Αν όλα γίνουν σωστά θα πρέπει να δεις το μενού του καταγραφικού σου ή μια προτροπή για να εισάγεις κωδικό.Εξαρτάται από το καταγραφικό σου και τις ρυθμίσεις του.

    Σημείωση αυτή την σύνδεση δηλαδή με την μορφή http://το όνομα που πήρες:πόρτα επικοινωνίας θα πρέπει να την κάνεις από κάποια συσκευή εκτός τοπικού σου δικτύου, αν το δοκιμάσεις από το τοπικό σου δίκτυο θα αποτύχει ενώ όλα μπορεί να είναι σωστά.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πριν από όλα θα ξεκινούσα δοκιμάζοντας τις ρυθμίσεις μου τοπικά. Δηλαδή από έναν υπολογιστή από το τοπικό δίκτυο θα δοκίμαζα να δω το καταγραφικό μου. Αν δεν μπορείς να το δεις τοπικά τότε κάποιο πρόβλημα έχουν οι ρυθμίσεις στο δίκτυο σού ή στο καταγραφικό σου. Τώρα για τις θύρες το ie browse δεν ξέρω τι ακριβώς εννοεί. Αν δεν υπήρχε αυτή η θύρα θα σου έλεγα να δεις την θύρα video stream, αφού ουσιαστικά εσύ βίντεο θέλεις να δεις από το καταγραφικό σου.
    Εκτός αν μέσω της θύρας ie browse έχεις επιλογές ελέγχου του καταγραφικού και να δεις βίντεο. Καλά θα ήταν, να συμβουλευτείς τις οδηγίες από το καταγραφικό σου. Δοκίμασε το, τοπικά. Από κάποιον υπολογιστή του τοπικού σου δικτύου πληκτρολόγησε στον ie 192.168.1.20:8081 δηλαδή την ip που έχει το καταγραφικό σου:πόρτα επικοινωνίας. Για να δεις βίντεο πιθανών να χρειαστεί να απενεργοποιήσεις την προστατευμένη κατάσταση λειτουργίας, αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια αυτή την στιγμή.
    Πατώντας 192.168.1.20:8081 όντως βλέπω τις κάμερες

    Τώρα θέλω πρώτα να δω τις κάμερες <<μπακαλίστικα>> πατώντας την ipaddressmou:8081 και μετά να χρησιμοποιήσω μια dyndns υπηρεσία.
    Για να σου δώσω να καταλάβεις αν πάω σε ένα site που σου δείχνει την ip address πχ 85.75.197.134 και την πατήσω στον internet explorer μου βγαίνει το interface του router μου. Αν όμως πατήσω 85.75.197.134:8081 δεν μου βγάζει τίποτα. Να σημειώσω ότι αυτή η δοκιμή γίνεται σε υπολογιστή εντός του τοπικού δικτύου, δεν δοκίμασα σε υπολογιστή εκτός. Θα το δοκιμάσω αύριο...
    ΥΓ Χρησιμοποιώντας το www.canyouseeme.org και πατώντας την θύρα 8081 μου λέει ότι βλέπει την υπηρεσία.

    - - - Updated - - -

    Τα κατάφερα τελικά.... μια χαρά
    Το πρόβλημα μου είναι να βρω μια εφαρμογή που να βλέπω τις κάμερες από το κινητό μου. Έχω δοκιμάσει πολλές αλλά τίποτα...
    Επίσης άμα πατήσω εφαρμογή του internet ή του chrome στο κινητό μου την σελίδα με τις κάμερες δεν εμφανίζεται τίποτα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

  7. #7
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία. Δυστυχώς στις περισσότερες των περιπτώσεων χρησιμοποιείτε ακόμη τεχνολογία active-x από τα καταγραφικά. Το κακό είναι ότι active-x υποστηρίζει ο IE μόνο. Εγώ από το κινητό μου μπορούσα να δω μόνο στατικές εικόνες οι οποίες ανανεώνονταν κατά χ δευτερόλεπτα, και όχι βίντεο, όταν συνδεόμουνα στο καταγραφικό ενός γνωστού μου που του έκανα τις ρυθμίσεις.
    Όταν λες δεν εμφανίζετε τίποτα εννοείς ότι απλά σου βγάζει κενή σελίδα ή σου βγάζει κάποιο σφάλμα ότι δεν μπορεί να συνδεθεί;
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Μου βγάζει μια λευκή κενή σελίδα...

  9. #9
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Επανέρχομαι στο θέμα γιατί έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι. Έχω γεμίσει το κινητό μου κυριολεκτικά με εφαρμογές και με καμία δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στις καμερες. Μήπως δεν βάζω εγώ τα στοιχεία εκεί που πρέπει;

  10. #10
    Εγγραφή
    22-11-2010
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Στο site που το βρηκες αναφερει:
    "Υποστηρίζει 3G mobile monitor ( i-phone, symbian or windows-mobile system)"

    Επειδη μου κανει εντυπωση οτι λειπει το android, μηπως αναφερει στις οδηγιες το ονομα της εφαρμογης που χρησιμοποιουν.
    Επίσης το site της bender το εχει βρει κανεις; Εγω δεν τα καταφερα οταν το googlαρισα.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    599
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dim05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο site που το βρηκες αναφερει:
    "Υποστηρίζει 3G mobile monitor ( i-phone, symbian or windows-mobile system)"

    Επειδη μου κανει εντυπωση οτι λειπει το android, μηπως αναφερει στις οδηγιες το ονομα της εφαρμογης που χρησιμοποιουν.
    Επίσης το site της bender το εχει βρει κανεις; Εγω δεν τα καταφερα οταν το googlαρισα.
    Ουτε εγώ έχω καταφέρει να βρω το site της bender....

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση εκτυπωτή USB με router
    Από advantix στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-13, 23:50
  2. νεα συνδεση HoL και router
    Από ExTaCy1337 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-13, 16:21
  3. Arduino σύνδεση με router
    Από elsaeu στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-13, 00:02
  4. Σύνδεση Vigor 2100VG (router με Wan port) με modem του ΟΤΕ
    Από hab στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-13, 20:22
  5. Συνδεση με Router?
    Από therock003 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-13, 16:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας