Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ασχολούμαι με τους υπολογιστές και τα τεχνικά θέματα από το 1988. Είμαι πτυχιούχος της Πληροφορικής και μάλιστα η εργασία μου είναι πάνω στον τομέα της πληροφορικής. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι η επικοινωνία μου με την εταιρεία CYTA έχει να κάνει με την δική μου ανικανότητα να κατανοήσω τις διαδικασίες της. Να δεχτώ όμως ότι τα λάθη είναι ανθρώπινα και ότι ίσως κάτι να μην κατάλαβα. Ακούστε όμως την ιστορία και βγάλτε τα δικάσας συμπεράσματα.

    Ξεκινάμε λοιπόν με την πολυπόθητη μείωση κόστους της επικοινωνίας μας. Έτσι έκανα αίτηση στην CYTA για να πάω σε πρόγραμμα με απεριόριστα σταθερά και δωρεάν κλήσεις για Κύπρο που έχω συγγενή με κόστος 29€. Στον 1ο λογαριασμό βλέπω χρέωση προς διεθνή τηλέφωνα Κύπρου 60€ με το ΦΠΑ. Και ήδη έχω κάνει και κλήσεις εντός του 2ου λογαριασμού αλλά 30€.

    Τους παίρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι εννοούσαν απεριόριστα μόνο με Cyta Κύπρου. Βρίσκουν την καταγεγραμμένη συνομιλία με τον υπάλληλο και μου λένε ότι με είχε ενημερώσει αλλά δεν το κατάλαβα. Παρεμπιπτόντως ζήτησα να μου στείλουν την επικοινωνία και αρνήθηκαν !!! Τελος πάντων μπορεί να έχω κάνει λάθος και να κατάλαβα λάθος, τους ζητάω να μου μειώσουν το κόστος γιατί είναι πολλά τα λεφτά και είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΟΙ με εκφράσεις «εμείς θα πληρώσουμε τις κλήσεις σας» και άλλα τέτοια. Τους ζητάω να αλλάξω πρόγραμμα από τα 29€ μόνο CYTA Κύπρου να πάω στα 38€ με απεριόριστες Διεθνής κλήσεις και Χ χώρες, και ο υπάλληλος μου λέει «δεν ξέρω αν επιτρέπετε να αλλάξετε πρόγραμμα» !!!

    Όπως καταλαβαίνετε είμαι εγκλωβισμένος. Αποφασίζω να μην τους πληρώσω και να με πάνε δικαστικά και τους ζητάω τηλεφωνικά να κλείσουν την γραμμή. Ο υπάλληλος μου λέει ότι θα μου στείλει έντυπο και ότι θα πρέπει να το υπογράψω και να το στείλω σε κατάστημα ή με fax για να γίνει η διαδικασία η οποία θα πάρει ΜΕΧΡΙ 30 μέρες. Αυτό έγινε μέσα Δεκεμβρίου.

    Το έντυπο δεν μου ήρθε ποτέ και τελικά αποφάσισα να τους ξαναπάρω τηλέφωνο και να ζητήσω να μου αλλάξουν πρόγραμμα αντί να μπω στην διαδικασία αντιπαράθεσης…

    Στις 3 ή 4 Ιανουαρίου μιλάω μαζί τους και τους ζητάω αλλαγή προγράμματος και μου λένε ότι φυσικά και γίνετε αλλαγή. Ρωτάω αν έχουν κάποια άλλη ενεργή αίτηση δική μου σε εκκρεμότητα και μου λέει «όχι δεν υπάρχει τίποτα». Ο υπάλληλος με ενημερώνει ότι θα ενεργοποιηθεί η γραμμή την 1 Φεβρουαρίου.
    Τους πληρώνω τα πάντα και περιμένω υπομονετικά για την αλλαγή του προγράμματος.

    Ακούστε τώρα τι έκανε η CYTA !!! Σήμερα 28/1 έκλεισε το τηλέφωνο και όταν τους πήρα να ρωτήσω μου είπαν ότι έχω κάνει αίτηση για να κλείσει η γραμμή. Αυτόματα λέει ότι εντός 15 ημερών από την τηλεφωνική μας επικοινωνία (και χωρίς την δική μου υπογραφή προχώρησαν το αίτημα !!!)
    Έπρεπε λέει να ζητήσει κάποιος άλλος πάροχος την γραμμή και μόνο τότε θα έμενε ενεργή !!! Μα εγώ σας ζήτησα να αλλάξω πρόγραμμα πριν 25 μέρες …πως είναι δυνατόν να επιθυμώ διακοπή ???
    Τέτοια ταλαιπωρία ρε παιδιά δεν έχω ξαναδεί. Έχω αλλάξει 4 φορές παροχο από ΟΤΕ, wind, Ontelecoms και πραγματικά τέτοια αντιμετώπιση και τέτοια συμπεριφορά δεν έχω ξαναβρεί…

    Σας παραθέτω την περιπέτειά μου για να αποφύγετε και εσείς τα χειρότερα…

  2. #2
    Εγγραφή
    09-10-2013
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ο αριθμός ειναι δικος σου για 6 μήνες, παρτον και μετέφερέ τον σε VoIp εταρεία αν δεν θες να τον χάσεις. Μία από αυτες ειναι η Omnivoice και η Viva (πιο ακριβή).

    Επίσης κανε μια καταγγελια ΠΑΝΤΟΥ και θα λυθει το θεμα αμέσως.
    Η συγκεκριμενη εταιρεία δεν εχει υπευθυνους, παρα μονο αν πεσουν καταγγελιες. Δες το ιστορκο των μηνυματων μου και θα καταλαβεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    -
    Router
    ZXHN H267N
    Είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν την ηχογραφημένη συνομιλία. Το θέμα που θέτεις είναι σοβαρό, προφανώς έγινε λάθος χειρισμός από υπάλληλο, αλλά ο καταναλωτής δεν πρέπει να έχει τέτοια αντιμετώπιση.
    Εγώ δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα με τη CYTA, (ούτε με τους προηγούμενους παρόχους που συνεργάστηκα, πλέον κάποιων συνηθισμένων τεχνικών θεμάτων και το γεγονός ότι δεν ήμουν ικανοποιημένος από την ποιότητα των υπηρεσιών τους).
    Βεβαίως, από την πρώτη στιγμή που αποφάσισα να αλλάξω πάροχο πριν από αρκετά χρόνια, ηχογραφούσα και εγώ τις συνομιλίες μαζί τους και μάλιστα τους το ανακοίνωνα στην αρχή της συζήτησης... και συνεχίζω...

  4. #4
    Εγγραφή
    02-01-2014
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    sercom
    SNR / Attn
    8,7(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην περίπτωσή σου η CYTA τα έκανε θάλασσα! Και από ότι φαίνεται δεν το έκανε επίτηδες αλλά λίγο πολύ η αιτία είναι πως προσπαθεί να κινηθεί μόνο τηλεφωνικά ενώ πρέπει να σου απαιτεί γραπτώς και με υπογραφή προτού προβεί σε κάθε κίνηση.
    Μου φαίνεται όμως παράξενο που λές ότι σου δώσαν απεριόριστα για Κύπρο ενώ ήταν απεριόριστα μόνο για CYTA Κύπρου.Το συμβόλαιο που υπόγραψες δεν το αναφέρει αυτό;Διάβασες τουλάχιστον την περιγραφή της προσφοράς πρίν το υπογράψεις; Άν το συμβόλαιο γράφει κάπου πως οι κλήσεις είναι μόνο για CYTA Κύπρου είναι δικό σου σφάλμα.Άν δεν το διευκρινίζει αλλά γράφει φλού απεριόριστα προς Κύπρο, τότε βγάλτο φωτοτυπία και με μια σύντομη επιστολή που θα εξηγείς το θέμα στείλτο στα κεντρικά γραφεία της CYTA και στην ΕΕΤΤ. Και ναί να πληρώσουν αυτοί τις κλήσεις που έκανες και σε χρέωσαν για να στρώσουν.
    Τώρα όσον αφορά τις τηλεφωνικές συνομιλίες καλό είναι να έχεις καταλήξει και αποφασίσει άν θα διακόψεις ή άν θα παραμείνεις στην CYTA σε άλλο πρόγραμμα πρίν πάρεις τηλέφωνο, γιατί αυτοί μάλλον κάναν ό,τι τους παρήγγειλες και το διακόψαν! Έχεις κάθε δικαίωμα μετά να αλλάξεις γνώμη αλλά το σύστημα προγραμματίστηκε με την πρώτη παραγγελια σου και τώρα πρέπει φτού κι απ την αρχή.
    Όλα γίνονται δεν χάθηκε κι ο κόσμος αλλά γιατί.
    Μήν περιμένεις όμως πως κάποια άλλη εταιρεία θα είναι διαμάντι. Μπορεί να είναι και πολύ χειρότεροι.........Όλοι να κερδίσουν θέλουν. Αλλιώς θα ήταν κρατικά όλα και θα υπήρχε μόνο ένας φορέας τηλεπικοινωνιών.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-01-2011
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αν ηταν κρατικα και μονο ένα φορεας τηλεπικοινωνιων τοτε θα πληρωνες παγιο 40 ευρω και μετα αναλογικα,σαν τον "παλιο καλο καιρο¨της παντοδυναμίας του ΟΤΕ

  6. #6
    Εγγραφή
    02-01-2014
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    sercom
    SNR / Attn
    8,7(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από a.libe Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ηταν κρατικα και μονο ένα φορεας τηλεπικοινωνιων τοτε θα πληρωνες παγιο 40 ευρω και μετα αναλογικα,σαν τον "παλιο καλο καιρο¨της παντοδυναμίας του ΟΤΕ
    Αυτό δεν ισχύει. Εγώ θυμάμαι την καλή εποχή που ένα τηλεφώνημα κόστιζε μια μονάδα και το πάγιο πάμφθηνο.Είχε βέβαια θόρυβο η γραμμή και δεν υπήρχε το ίντερνετ ούτε για επιστημονική φαντασία. Μετά έφερε ο δρακουμέλ τα ψηφιακά με τον εθνικό προμηθευτή και πρώην πρόεδρο ομάδας παρέα με τη μίζενς, και μπήκε στην ζωή του νεοέλληνα εκτός από το isdn και το ακριβό πάγιο και η χρονοχρέωση που καλά κρατεί μέχρι σήμερα.Όσον αφορά για την ελεύθερη αγορά των πολλών και ποικίλων παρόχων με τους οποίους ασχολούμαστε εμείς σήμερα, σε λίγα χρόνια με τις συγχωνεύσεις που θα γίνουν αργά ή γρήγορα θα μείνει πάλι ένας μονοπώλιο, άντε και δύο καρτέλ! Σου θυμίζω τις χρεώσεις και τα πακέτα της καρτοκινητής. 0,0062 Ευρώ το δεπτερόλεπτο και 200 λεπτά με 5 ευρώ. ΟΛΟΙ (3) Το ΙΔΙΟ!!! Είναι αυτό καρτέλ και μονοπώλιο ή δεν είναι;

  7. #7
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    -
    Router
    ZXHN H267N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Atheros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν ισχύει. Εγώ θυμάμαι την καλή εποχή που ένα τηλεφώνημα κόστιζε μια μονάδα και το πάγιο πάμφθηνο.Είχε βέβαια θόρυβο η γραμμή και δεν υπήρχε το ίντερνετ ούτε για επιστημονική φαντασία. Μετά έφερε ο δρακουμέλ τα ψηφιακά με τον εθνικό προμηθευτή και πρώην πρόεδρο ομάδας παρέα με τη μίζενς, και μπήκε στην ζωή του νεοέλληνα εκτός από το isdn και το ακριβό πάγιο και η χρονοχρέωση που καλά κρατεί μέχρι σήμερα.Όσον αφορά για την ελεύθερη αγορά των πολλών και ποικίλων παρόχων με τους οποίους ασχολούμαστε εμείς σήμερα, σε λίγα χρόνια με τις συγχωνεύσεις που θα γίνουν αργά ή γρήγορα θα μείνει πάλι ένας μονοπώλιο, άντε και δύο καρτέλ! Σου θυμίζω τις χρεώσεις και τα πακέτα της καρτοκινητής. 0,0062 Ευρώ το δεπτερόλεπτο και 200 λεπτά με 5 ευρώ. ΟΛΟΙ (3) Το ΙΔΙΟ!!! Είναι αυτό καρτέλ και μονοπώλιο ή δεν είναι;
    Θυμάμαι που ένα τηλέφωνο μπορεί να κρατούσε ώρες, μα και ημέρα ολόκληρη και η χρέωση ήταν μία μονάδα !!! Ωραίες εποχές... εμμμ ήμουν παιδι τότε...

  8. #8
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.552
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    @vasmili:
    Είναι ότι καλύτερο έχεις να κάνεις και θα δικαιωθείς:
    http://www.synigoroskatanaloti.gr/index.html
    Απλά μην αφήσεις να περάσει τρίμηνο....

  9. #9
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    304
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΓΛΥΚΑΔΑ
    Router
    Sagemcom F@st 1704w
    SNR / Attn
    9,3(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από umay Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν την ηχογραφημένη συνομιλία. Το θέμα που θέτεις είναι σοβαρό, προφανώς έγινε λάθος χειρισμός από υπάλληλο, αλλά ο καταναλωτής δεν πρέπει να έχει τέτοια αντιμετώπιση.
    Εγώ δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα με τη CYTA, (ούτε με τους προηγούμενους παρόχους που συνεργάστηκα, πλέον κάποιων συνηθισμένων τεχνικών θεμάτων και το γεγονός ότι δεν ήμουν ικανοποιημένος από την ποιότητα των υπηρεσιών τους).
    Βεβαίως, από την πρώτη στιγμή που αποφάσισα να αλλάξω πάροχο πριν από αρκετά χρόνια, ηχογραφούσα και εγώ τις συνομιλίες μαζί τους και μάλιστα τους το ανακοίνωνα στην αρχή της συζήτησης... και συνεχίζω...

    Στο θέμα της ηχογράφησης το τι δικαιολογίες έχω ακούσει κατά την εξέλιξη της δικής μου καταγγελίας δεν φαντάζεσαι. Μου είπαν ότι χρειάζεται αίτημά μου για να την πάρω. Μετά μου είπαν ότι δεν μπορώ να την πάρω αλλά να την ακούσω στο χώρο τους (υπ' οψιν μένω επαρχία). Μια εργάσιμή μέρα που βρισκόμουν Αθήνα τους πήρα ότι έρχομαι να ακούσω την συνομιλία. Μου είπαν ότι πρέπει να έχει προηγηθεί κάποιο διάστημα να ετοιμάσουν το χώρο. Τους ενημέρωσα ότι μετά από 20-30 μέρες θα ήθελα να περάσω από τον χώρο τους. Την ημέρα που είχα συνεννοηθεί μου είπαν ότι δεν γίνεται και ότι θα έπρεπε να το έχω ζητήσει εγγράφως.

    Οι απαντήσεις στις καταγγελίες μου στην ΕΕΤΤ ήταν γενικολογίες και αοριστίες χωρίς να απαντούν σε κάθε καταγγελία. Το επεσήμανα και οταν πλεόν είχαν περάσει 6 μήνες και είδαν ότι δεν υπήρχε περίπτωση να υποχωρήσω αλλά μόνο θα ενέπλεκα και περισσότερους φορείς με άφησαν να φύγω. Πήγα στην Forthnet. Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με την υπηρεσία, υπήρξαν λάθος χρεώσεις (adult pack) αλλά μου τις επέστρεψαν. Και όταν αποφάσισα να ενεργοποιήσω την υπηρεσία Multiview ενώ μου λέγαν ότι είναι δωρεάν για 6 μήνες, οταν τους έδειξα τους όρους που ίσχυαν την στιγμή που υπέγραψα την υπηρεσία παραδέχθηκαν το λάθος τους και μου έκαναν δώρο και άλλους 4 μήνες (χωρίς να το ζητήσω). Αν θα προκύψει πρόβλημα στο μέλλον δεν ξέρω αλλά προς το παρόν είμαι πολύ ικανοποιημένος.

    Πάντως την συνομιλία ακόμα δεν την έχω ακούσει…….

Παρόμοια Θέματα

  1. Η εμπειρια μου απο την cyta
    Από mitsos185 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-14, 17:17
  2. Υπηρεσία εντοπισμού θέσης απο την Mozilla
    Από 8anos στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-13, 21:17
  3. Ip Tv από την Cyta
    Από alany στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-13, 14:26
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-13, 09:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας