Σελ. 4 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 214
  1. #46
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε βρισκω οποιο καναλι θελω αδειο και το βαζω εκει σωστα?
    Ναι ισως βοηθησει

  2. #47
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παιδια καλησπερα μια ερωτηση σε ενα προβλημα που μου εκανε σημερα
    εχω σαν ip του ρουτερ την 192.168.1.1
    και DHCP Server Configuration enable me start ip 192.168.1.10 Lease Time 186400(s)
    την συγκεκριμενη ιπ την ειχα βαλει στατιξη στην καρτα δικτυου και λειτουργουσε μια χαρα με τους dns server του οτε
    σημερα που ανοιξα το ρουτερ και μετα το pc δεν την δεχετε με τιποτα δεν μπαινει δηλαδη καν στο internet και την βγαζει με θαυμαστικο
    ενω μολις δωσω αυτοματη ιπ η οποιαδηποτε αλλη ιπ εκτος απο αυτη παιζει κανονικα
    ξερει καποιος κατι για αυτο?

  3. #48
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προφανώς κάποια άλλη συσκευή στο δίκτυο πήρε αυτόματα την .10, οπότε μόλις άνοιξες τον υπολογιστή υπήρξε διένεξη. Απόλυτα φυσιολογικό.
    Κανόνας σωστή λειτουργίας: Ορίζουμε DHCP Pool συγκεκριμένη περιοχή (π.χ. 192.168.1.10-192.168.10.100) και όλες τις υπόλοιπες τις έχουμε για χρήση ως σταθερές.

  4. #49
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λεω εγω τωρα ... Γιατι δεν πας στο bind ip to mac και να καθωρησεις απο εκει τι στατικη να περνει το καθε πσ/λαποτοπ/κινητο/ξμποξ/πς3/κλπ? (απλος τα αφηνεις στο αυτο ιπ ολα) ετσι δεν θα μπερδευονται
    Αυτα που εβαζαν παλια στο καθε πσ χωριστα στατικη ηταν της τοτε εποχης πουτα μοντεμ δεν ηταν τοσο εξελιγμενα, επισης αν σου ερθει ενας καλεσμενος και δεν εχεις καθορισει στο bind ip to mac στατικες μεσα στο ρουτερ θα σου παρει override απο τα δικα σου μηχανηματα και θα εχεις τετοιο προβλημα, τι θα κανεις θα μπεις μεσα στο κινητο του να του το ψαχνεις η στο λαποτοπ του να του αλλαξεις ιπ απο εκει? εγω θα παρεξηγιωμουν να αφησω καποιον να μου παρει το κινητο

  5. #50
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν πρεπει αν ειναι αυτο μολις το εκανε και με αλλη ιπ ενω δεν λειτουργουσε αλλη συσκευη στο δικτυο μηπως ειναι αυτο το lease που λεει?
    Ορίζουμε DHCP Pool συγκεκριμένη περιοχή αυτο το κανουμε στο general setup εκει που λεει start ip βαζουμε 192.168.1.0 και IP Pool Counts 192.168.1.100 πχ?
    αλλα τοτε το enable relay agent το εχουμε τσεκαρισμενο?
    τωρα για το bind ip to mac δεν το εχω ξανακανει πως το κανουμε ακριβως?
    δηλαδη <<Γιατι δεν πας στο bind ip to mac και να καθωρησεις απο εκει τι στατικη να περνει το καθε πσ>> πχ τωρα εκει βλεπω μονο την ιπ ττου πσ πως θα καθορισω αλλη αν δεν ξερω mac adress ?
    εκτοσ και αν ενοεις οτι με τισ συσκευς ανοιχτες κανω enable bind ip to mac και μετα μια μια τισ πηγαινω δεξια με ενα ονομα στα comment αφηνωντα πχ στο πσ αυτοματη την ιπ οποτε υποχρεωτικα θα δινει στο pc την πχ 192.168.1.11 που εχω βαλει δεξια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rexdimos : 17-03-14 στις 02:47.

  6. #51
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μπορει να φταιει και το lease αλλα δεν νομιζω
    εγω δεν το πειραξα ποτε το ιπ pool counts & relay, ολα στο default παντα

    μονο τα εχω ολα στο bind ip και ποτε δεν ειχα προβλημα με τα πσ ολα στο auto ιπ μεσα στο netwrok & sharing απο τα windows, χωρις να πειραξω εκει αλλες ρυθμισεις, εκτος & αν το 2860 εχει bug εκει μεσα (το 2830 που εχω δουλευει αψογα)

    Σε καποιο αλλο thread ειχα δωσει & link & εγραφα λιγο πιο αναλυτικα για το bind ip, αλλα ετσι απλα κανεις enable to bind ip & τα περνας ενα ενα δεξια οπως ειπες και δεν δινεις πλεον στατικη στα πσ μεσο του windows NIC καρτα network & share ... αν ειναι πολλα ειναι λιγο χρονοβορο αλλα θα δεις δεν θα εχεις ποτε προβλημα
    Αν βαλεισ τα δικα σου ολα μεσα και καλυψεις καποιος διευθυνσεις (ας πουμε εχεις 8 μηχηματα) και τα βαλεις 102.168.1.10-18 τοτε αυτοματα οποιος φιλος σου μπει θα παρει αυτοματα ιπ απο το 19 & πανω αφου τα δικα σου ειναι κατηλημενα μεχρι το 192....18
    αν τωρα εχουν βαλει στατικη πχ στο λαπτοπ τους ασ πουμε 192.168.1.2 δεν θα μπουν γιατι το range ειναι εξω και επισης αν βαλουν στατικη μεχρι το 10-18 δεν θα μπουν παλι γιατι τα εχεις κλεισει εσυ και ετσι δεν σου περνουν την σειρα

    εδω εχω ενα φωτο απο τα δικα μου να καταλαβεις (ειναι απο το 2830ν μοντελο αλλα ειναι η ιδια διαδικασια & UI)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  draytek bind ip 1,2 demo.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  107,5 KB 
ID: 136673

    - - - Updated - - -

    τωρα αν κανω τικ το stric bind θα ειναι συνδεμενοι στο δυκτιο αλλοι (που θα φανουν αριστερα) αν εχουν κλεψει το wifi κλειδι η τελος παντος δεν τους θελεις και δεν θα εχουν προσβαση σε σερφαρισμα κλπ εκτος απο αυτα που ειναι register δεξια , αυτοι θα σερφαρουν κανονικα στα δεξια

    Εκτος αν εκανες κατι τετοιο κατα λαθος και πατησες strict bind & τα πσ δεν μπαινουν μεσα εκτος απο το να μπερδευτηκαν οι στατικες ιπ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 17-03-14 στις 04:13.

  7. #52
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οποτε να συνοψισω
    1.ανοιγω ολα τα μηχανηματα που χρειαζονται ιπ
    2.αφου παρουν ολα ιπ ενα ενα τα περναω δεξια με καποιο ονομα για να τα θυμαμαι
    3.με αυτον τον τροπο πλεοω οτι ειναι δεξια παιρνει υποχρεωτικα αυτην την ιπ
    4.σε ολεσ τισ καρτες δικτυου των μηχανηματων εχουμε αυτοματο ιπ (dns μπορω να βαλω η δεν χρειαζεται?)
    ετσι ωστε να δινει την ιπ το bind ip to mac (το strict band δεν εχω καταλαβει ακριβως)
    σωστα μεχρι εδω?
    τωρα αν χρειαζομαι να ανοιξω πορτα για torrents τοτε παω στο nat και βαζω την ιπ του μηχανηματος απο το bind ip to mac και οποια πορτα θελω
    σωστα?

  8. #53
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε να συνοψισω
    1.ανοιγω ολα τα μηχανηματα που χρειαζονται ιπ
    2.αφου παρουν ολα ιπ ενα ενα τα περναω δεξια με καποιο ονομα για να τα θυμαμαι
    3.με αυτον τον τροπο πλεοω οτι ειναι δεξια παιρνει υποχρεωτικα αυτην την ιπ
    4.σε ολεσ τισ καρτες δικτυου των μηχανηματων εχουμε αυτοματο ιπ (dns μπορω να βαλω η δεν χρειαζεται?)
    ετσι ωστε να δινει την ιπ το bind ip to mac (το strict band δεν εχω καταλαβει ακριβως)
    σωστα μεχρι εδω?
    τωρα αν χρειαζομαι να ανοιξω πορτα για torrents τοτε παω στο nat και βαζω την ιπ του μηχανηματος απο το bind ip to mac και οποια πορτα θελω
    σωστα?
    1 ναι
    2 ναι
    3 ναι
    4 ναι αν θελεις βαζεις dns αλλα απο το 2860 θα δωσει σε ολα αυτοματα το ιδιο οποτε δεν χρειαζεται, κανε το ετσι απλα ολα στο auto μεχρι να το μαθεις & αργοτερα τους κανεις αλλες αλλαγες

    Gia strict bing κανε μεταφραση την σελιδα στο λινκ που εδωσα με λιγα λογια οταν το ενεργοποιησεις μονο τα δεξια που εχεις κανει register εχουν προσβαση στο ιντερνετ
    Για τορεντς δεν ξερω γιατι δεν το προσπαθησα ποτε ναι αλλα πας στο ΝΑΤ>> port redirection

  9. #54
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι ετσι εχω το nat απλα εκει ζηταει μια ιπ αλλα φανταζομαι οτι αν βαλω πχ την 192.168.1.11 ι οποια απο το bind ανοιγει μονο για τον υπολογιστη τοτοε θα ανοιξει και η πορτα εκτοσ και αν κανω κατι λαθος

  10. #55
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν εχω ασχοληθει πολυ με port forward αλλα ετσι πρεπει να ειναι, δοκιμασε το & αν γινει λαθος το ξαναλλαζεις οπως ηταν πριν

  11. #56
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ok ευχαριστω και παλι

    - - - Updated - - -

    λοιπον με bind ip tp mac την 192.168.1.11 για το πσ και αυτοματο κρατωντασ μονο τους dns του οτε σερνεται για να μπει και αν μπει στη σελιδα του ρουτερ τωρα το εκανα disable(το bind ip to mac ) kai εκανα kai disable kai to wifi tou iphone ξαναεδωσα 192.168.1.10 σταθερη ιπ και ολα τα αλλα φαινεται οτι την πηρε βλεπω να με τρελενει αυτο το ρουτερ

  12. #57
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok ευχαριστω και παλι

    - - - Updated - - -

    λοιπον με bind ip tp mac την 192.168.1.11 για το πσ και αυτοματο κρατωντασ μονο τους dns του οτε σερνεται για να μπει και αν μπει στη σελιδα του ρουτερ τωρα το εκανα disable(το bind ip to mac ) kai εκανα kai disable kai to wifi tou iphone ξαναεδωσα 192.168.1.10 σταθερη ιπ και ολα τα αλλα φαινεται οτι την πηρε βλεπω να με τρελενει αυτο το ρουτερ
    τι να σου πω, δεν εχω δει να κανουν παραπονα για bugs σε αυτην την ρυθμιση ... εγω εδω ολα ρολοι με αυτην την ρυθμιση αλλα εχω βαλει στο wan, dns τησ google (οχι του οτε) kai sta pc ολα αυτοματο (dns & ip) ... ξαναδες τισ οδηγιες χρησης στο bind ip , το πολυ πολυ καταργεις to bind ip και τα αφηνεις οπως τα ειχες πριν

  13. #58
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι ετσι το εχω τωρα το παραξενο ειναι οτι απο οσο ξερω απο δικτυα και ξερω καποια πραγματα αν δωσω καρφωτα μια ιπ σε πσ δεν μπορει αυτην την ιπ να την παρει κανενα αλλο πραγμα ποθ μοθ εκανε την κυριαακη και αναγκαστηκα να χρησιμοποιησω το bind ip to mac βεβαια ενω τα ειχα ολα αυτοματα στην καρτα δικτυου του πσ ειχα βαλει στην καρτα δικτυου συγκεκριμεννους dns του οτε με αποτελεσμα να κανει μια ωρα εστω να ανοιξει την σελλιδα του ρουτερ οποτε εναγκαστηκα να κλεισω το bind ip to mac να βγαλω οποιαδηποτε συσκευη εκτος δικτυου και να ξαναδωσω την συγκεκριμενη ιπ παλι καρφωτα στην καρτα δικτυου και ετσι δοθλεευει τωρα
    αυτο το lease time ειναι ποση ωρα εχει την συγκεκριμενη ιπ?
    και το remove inactive clients τι σημαινει?
    τελικα παραεχει bugs και μαλλον πρεπει να βιαστουν για το νεο software που ξερω οτι ετοιμαζουν

  14. #59
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι, το lease time εχει να κανει με την ιπ αλλα δεν χρειαζεται να το πειραξεις, εγω τουλαχιστον δεν το πειραξα ποτε

    remove inactive clients αν ειναι συνδεμενοι και δεν χρησιμοποιουν την συνδεση τους αποσυνδεει προσωρινα

    ειμαι στα φορουμ τους μελος και δεν εχω δει παραπονα πανω στο bind ip αλλα μπορει να εχει bugs ... οπως ειπα ειναι καινουριο λογισμικο και ειναι φυσικο ... αυτο ισχυει με ολα τα μοντεμ/ρουτερ

    αν μπορεις να περιμενεις το καινουριο official καλως (μπορει ομως να παρει χρονο) αν ομως εχεις χρονο να περνας τις ρυθμισεις ξανα απο την αρχη τοτε ζητα βετα (ηδη κυκλοφορει η rc5 για το δικο σου)
    Συνηθως η ωρειτεκ κανει διωρθωσεις ανα 3-4 μηνες και λογικα τωρα οπου να ειναι πρεπει να βγει κατι συντομα

  15. #60
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οκ θα περιμενω δεν ξερω που να ζητησω βετα ετσι και αλλιως για το bind ip to mac δεν ξερω αν φταιει το λογισμικο η το οτι κραταγα τουσ dns εκεινο που ειναι παραξενο ειναι οταν εβαζα καρφωτη την ιπ στην καρτα δικτυου μου οποτε κανενα μηχανημα πλεον δεν μπορει να την παρει πωσ δοθηκε και μου δημιουργησε τετοιο προβλημα δεν το εχω ξαναδει με κανενα draytek αυτο το lease οσα αυξανεται τοσεσ περισσοτερες ωρεσ ειναι?

Σελ. 4 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Draytek Vigor 2710Vn-A και Forthnet Ρυθμισεις
    Από prince72 στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-14, 11:31
  2. PAP2T / SPA-3102 / SPA-122 / Draytek 2700VG
    Από sakis.kom στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-13, 14:44
  3. [Other] Από DrayTek 2710ne σε D-Link 2410b
    Από Spyridon στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-13, 18:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας