Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 70
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.068
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ασχετο αλλά μετά από μια μεγάλη περίοδο διαρκής συνύπρξης με Trance απο το www.djmixes2k.com (Διαφήμιση!!!!) και καθώς τα παιδιά πήγαν διακοπές θυμήθηκα και το δεύτερο (όχι σε σειρά) ερέθισμα μου στην μουσική. ΤΗΝ METAL.

    Όμως συνηδητοποιώ ότι οι επαφές μου, για απόκτηση metal έχουν εξαφανιστεί και έχω μείνει πίσω. Βέβαια φήμες λένε ότι γενικά δεν βγαίνει και τίποτα καλό. Όμως εγώ θέλω να ακούσω κάτι καλό αλλά καινούργιο καθώς τα παλιά τα έχω ακούσει όλα.

    Και πριν αρχίσουν να πέφτουν βροχή τα μηνύματα (λέμε τώρα , σιγά μην ασχοληθεί κανένας) ας αναλύσουμε και το ακουστικό μου υπόβαθρο.
    1) Μακράν ότι καλύτερο και πιο διαχρονικό είναι οι MANOWAR
    2) black Death και καφριλες suck.
    3) New metal επίσης sucks
    4) Progressive sucks more.
    5) Heavy metal μια χαρά
    6) Σε αντίθεση με το 3 το herzfield γαμούσε
    7) Σε αντίθεση το 2 το μελωδικό death όμως γαμάει.(InFlames σε ένα CD που έχει και το Only for the weak) αλλά και οι συγγενείς τους DarkTranquility είναι μια χαρά

    τα παραπάνω δεν τα λέω για να αρχίσουμε να διαφωνούμε το τι ειναι καλύτερο ή αν η Rahmstein είναι new Metal απλά όσοι ασχολούνται καταλαβαίνουν απλά τι μαρεσει και τι δεν μαρεσει.
    Τα δύο τελευταία album που άκουσα και μαρεσαν τον τελευταίο χρόνο ήταν το Epica-Kamelot και Glorious Burden-Iced Earth(τριλογία και το δεύτερο).

    Συνεπώς καμιά ιδέα?? Περνάω ξανά την πόρωση μου. Λέει τώρα καλοκαιριάτικα ενώ οδηγάς με την παραλία στον ορίζοντα.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Χμμ μιας και δεν μπορώ να ξέρω τι έχεις και τι δεν έχεις ακούσει θα πώ μερικά απο τα αγαπημένα μου.


    Crimson Glory (τα 2 πρώτα μονο)
    Therion (ολα, αλλα το "Theli" είναι το 'κλασσικό' τους)
    NightWish (όλα.)
    Tristania (είναι πολυ καλοί , αλλα δυστηχώς έχουν _και_ καφρο-covals μεσα.)
    Rhapsody
    Moonspell (όλα, αλλα το irreligious είναι το καλύτερο)
    Arcturus (το album, "La Masqurade Infernale" είναι άψογο (αλλα παρανοϊκό). Τα άλλα είναι καφρο-vocals)
    Manilla Road (τους λατρέυω!! Εχω ένα the very best απο το metal hammer που είναι αριστούργημα)
    Paradise Lost (Gothic, Icon , Draconian Times)
    solitude Aeturnus (τρομερόι. doom style)
    my dying bride (οχι αυτά με καφρο-φωνητικά)
    Theatre of Tragedy
    Type O Netagive
    Apocalyptica (ολα, αλλα βρες το τραγούδι seaman με τη Nina Hagen)
    Avantasia

    (και φυσικά δεν γράφω τα αυτονόητα Dio κλπ)
    Horngren's Observation:
    Among economists, the real world is often a special case.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-02-2004
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14755/2495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    ZXDSL931VII
    SNR / Attn
    9.3(dB) / (dB)
    Είσαι πολύ ... πως να το πω τώρα ... περιοριστικός αλλά έχω να σου κάνω 2-3 προτάσεις..

    Σε μελωδικό death χτύπα των Crematory - Greed αν και το προηγούμενο τους (Awake) καραλέει.

    Σε φάση power μπορείς να πάρεις των Dream Evil - Book of heavy metal (δεν κόβεις φλέβες.. αλλά είναι καλό. Πολύ καλό είναι το cd των Masterplan (ένα έχουν).

    Επειδή η αγία τριάδα για μένα στο metal είναι οι Fates Warning, Queensryche και οι Dream Theater ... όπως καταλαβαίνεις έπεσες σε progressiva (και παρεμπιπτόντως it RULES) δεν είμαι και ο καλύτερος για να σου προτείνω.


    Gothic πες κάτι και συ...


    Υ.Γ. Οι προτιμήσεις σου είναι σεβαστές αλλά χωρίς να θέλω να σε χαλάσω... το metal έχει να επιδείξει και καλύτερες μπάντες από τους Manowar.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    df0:devs/
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.346
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16987/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 30.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene
    1) Μακράν ότι καλύτερο και πιο διαχρονικό είναι οι MANOWAR
    2) black Death και καφριλες suck.
    4) Progressive sucks more.
    Τα δύο τελευταία album που άκουσα και μαρεσαν τον τελευταίο χρόνο ... και Glorious Burden-Iced Earth(τριλογία και το δεύτερο).
    Με τέτοιες απόψεις, καταλαβαίνω γιατί το έριξες στην trance...
    Μάλλον δεν είμαι ο άνθρωπος για να προτείνει. Το metal το θεωρώ κάτι πολύ παραπάνω απο μόδα, περαστική όρεξη ή κόλλημα σε κάτι συγκεκριμένο. Ή το έχεις στο αίμα σου ή δεν το έχεις... Μα το Glorious Bourda;
    Αν σου άρεσε το μελωδικό death (η ελπίδα σου για να σώσεις την ψυχή σου) σου προτείνω τα καινούργια των In Flames, Withering Surface και Amon Amarth. Οπωσδήποτε το Lemuria/Sirius B των Therion. Ίσως να δοκιμάσεις και το θεϊκό Once των Nightwish (symponic power με την καλή έννοια).
    Θα πρότεινα και Opeth, Nevermore, Demonoid αλλα μάλλον δεν θα σου αρέσουν.
    Πάντως όποιος σε πληροφόρησε οτι το metal περνάει φάσεις παρακμής, μάλλον δεν έχει σχέση πια με τον συγκεκριμένο χώρο, γιατι αν εξαιρέσεις το βδέλυγμα που λέγεται Nu-Metal, περνάμε μέρες δόξας και εκπληκτικών δίσκων. Φέτος με Therion, Nightwish, Into Eternity και άλλους, έχω τρελαθεί. Απίστευτη ποιότητα.
    Χμμμ, τελικά πρότεινα... Καλή τύχη, ξεκόλλα απο μερικές απόψεις, και μακρυά απο τα μπλιμπλικοπιουπίου για να βρείς την υγειά σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-01-2004
    Περιοχή
    pulled under at 2000 meters/sec
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gothic
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene
    1) Μακράν ότι καλύτερο και πιο διαχρονικό είναι οι MANOWAR
    2) black Death και καφριλες suck.
    4) Progressive sucks more.
    Τα δύο τελευταία album που άκουσα και μαρεσαν τον τελευταίο χρόνο ... και Glorious Burden-Iced Earth(τριλογία και το δεύτερο).
    Με τέτοιες απόψεις, καταλαβαίνω γιατί το έριξες στην trance...
    Μάλλον δεν είμαι ο άνθρωπος για να προτείνει. Το metal το θεωρώ κάτι πολύ παραπάνω απο μόδα, περαστική όρεξη ή κόλλημα σε κάτι συγκεκριμένο. Ή το έχεις στο αίμα σου ή δεν το έχεις... Μα το Glorious Bourda;
    Αν σου άρεσε το μελωδικό death (η ελπίδα σου για να σώσεις την ψυχή σου) σου προτείνω τα καινούργια των In Flames, Withering Surface και Amon Amarth. Οπωσδήποτε το Lemuria/Sirius B των Therion. Ίσως να δοκιμάσεις και το θεϊκό Once των Nightwish (symponic power με την καλή έννοια).
    Θα πρότεινα και Opeth, Nevermore, Demonoid αλλα μάλλον δεν θα σου αρέσουν.
    Πάντως όποιος σε πληροφόρησε οτι το metal περνάει φάσεις παρακμής, μάλλον δεν έχει σχέση πια με τον συγκεκριμένο χώρο, γιατι αν εξαιρέσεις το βδέλυγμα που λέγεται Nu-Metal, περνάμε μέρες δόξας και εκπληκτικών δίσκων. Φέτος με Therion, Nightwish, Into Eternity και άλλους, έχω τρελαθεί. Απίστευτη ποιότητα.
    Χμμμ, τελικά πρότεινα... Καλή τύχη, ξεκόλλα απο μερικές απόψεις, και μακρυά απο τα μπλιμπλικοπιουπίου για να βρείς την υγειά σου.
    Συμφωνω απολυτα με τον gothic 8) Αλλα επειδη εγω ακουω κυριως power θα σου συνιστουσα αν θελεις κατι δυνατο να κοιταξεις προς edguy μερια καθως και blind guardian.Οσο για τους in flames το τελευταιο τους δεν μου πολυ αρεσε-επαναλαμβανονται ρε γαμωτο -αν και μερικα τραγουδακια του ηταν καλα....Αυτα και welcome back στην metal σκηνη..... :P

  6. #6
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.247
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    19130/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Siemens CL-110/USR 9106
    SNR / Attn
    6(dB) / 20.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί ρε σεις, δε σας αρέσουν οι Maiden. Τα δύο τελευταία σκίζουν.
    Μη πω για το Rock in Rio DVD, που σε ξεπετάει. :o

    Και φυσικά, οι Nightwish είναι πολύ καλοί

  7. #7
    Εγγραφή
    10-10-2003
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    375
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gothic
    Το metal το θεωρώ κάτι πολύ παραπάνω απο μόδα, περαστική όρεξη ή κόλλημα σε κάτι συγκεκριμένο. Ή το έχεις στο αίμα σου ή δεν το έχεις...
    Φίλε Gothic οι απόψεις σου με εκφράζουν απόλυτα.

    Demelene
    φοβάμαι ότι η κατάστασή σου είναι μη αντιστρέψιμη... :? :P
    Σου αρέσουν οι Manowar, σου αρέσει τo Glorious Burden( Matt ζεις γύρνα να τους δείς), σου αρέσουν οι Nightwish.... :? :?
    Εγώ θα σου προτείνω μια θεραπεία και ελπίζω να ανανίψεις από το στίγμα του σατανά(Trans+Manowar!!!!!! ) :P

    -Για να γλιτώσεις από Manowar πάνε εδώ-> www.anorimoi.com
    -Για να γλιτώσεις από Nightwish:
    a)Blind Guardian
    b)Helloween
    c)Edguy
    d)Therion
    e)Tristania
    f)Eternal Tears Of Sorrow(Αν σου άρεσαν οι Dark Tranquillity αυτούς θα
    τους λατρέψεις)
    g)Anathema (Μέχρι και το Eternity.Μετά όχι).

    -Τέλος για αποθεραπεία:
    a)Evergray
    b)Symphony-X(άκου εκεί Progressive sucks :o ??)
    c)Royal Hunt
    d)Savatage
    e)Bruce Dickinson (Τα δύο τελευταία,ιδίως το Chemical Wedding)
    f)Queensryche
    g)Iron Maiden (Απο Seventh Son και πριν)
    h)Judas Priest (εποχή Halford)

    -Λιγο πριν κοιμηθείς θα γονατίζεις μπροστά από την εικόνα των Queensryche και θα λές:
    Αποτάσσομαι τον Joe De Majio, και απεταξάμειν
    Αποτάσσομαι τους Nightwish(όχι όμως και την Tarjia :P ), και απεταξάμειν
    Αποτάσσομαι την McLaren, και απεταξάμειν(Kimi χαραμίζεσαι μ'ακούυυυυυυυς?)

    Ελπίζω ειλικρινά να γίνεις καλά και σύντομα να είσαι έτοιμος να ενταχθείς στην οικογένεια του Metal. :P :P :P

    Σ.τ.ε : Αυτά αποτελούν προσωπικές απόψεις.Περι ορέξεος κολοκυθόπιτα και ο καθένας ακούει ότι του γουστάρει χωρίς να πέφτει λόγος σε κανέναν.[/b]

  8. #8
    Εγγραφή
    15-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    χμμ, οκ συμφωνώ οτι οι ManoWar είναι ποζεράδες κλπ κλπ, _ΑΛΛΑ_ νομίζω πως τα:
    1) Battle Hymns (το καλύτερό τους)
    και
    2) Into Glory Ride

    είναι πολύ καλά album.. (χμμμ ίσως και το Hail to England αλλα απο αυτό και περα οχι.)

    Και να προσθέσω μερικά ακόμα:
    Within Temptation
    Katatonia }
    Lacuna Coil } -- ναι ξέρω οτι αυτά ίσως να τα θεωρούν πιο εμπορικά, αλλα για μένα δεν είναι. Οι katatonia είναι αρκετά dark (με ενα περίεργο τρόπο) και οι lacuna coil είναι σίγουρα πολύ καλύτεροι απο τους evanescence (μπλίαχ) )

    Και το Grave Digger - Knights of The Cross είναι καλό.
    Horngren's Observation:
    Among economists, the real world is often a special case.

  9. #9
    Το avatar του μέλους Yngwiedis
    Yngwiedis Guest
    Και τι κακό υπάρχει με τους ποζεράδες δηλαδή ;;;;
    Άκου κανένα FireHouse, Europe, Dokken, White Lion, άντε και ολίγον από χοντρό ( Yngwie J. Malmsteen ) και ελπίζω να στανιάρεις

  10. #10
    Το avatar του μέλους cyrus
    cyrus Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pontifikas
    Αποτάσσομαι την McLaren, και απεταξάμειν(Kimi χαραμίζεσαι μ'ακούυυυυυυυς?)
    Χμ... Μόλις ξύπνησα και το διάβασα αλλά νιώθω σαν Καψής.. Γιατί δεν το καταλαβά;;;

    Από εκεί και πέρα επί του θέματος δε μπορώ να γνωμοδοτήσω για κάτι καινούριο γιατί έχω κολλήσει στη δεκαετία του 80 (και πιο πρίν), άλλα ως γνωστόν περί γεύσεως… κολοκυθόπιτα! Good luck!

  11. #11
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.068
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    MetalHeart,
    Υ.Γ. Οι προτιμήσεις σου είναι σεβαστές αλλά χωρίς να θέλω να σε χαλάσω... το metal έχει να επιδείξει και καλύτερες μπάντες από τους Manowar
    Απλά ξεκολιάτηκα στα γέλια. ΟΧΙ ειρωνικά καθώς περί ορέξεως κολοκυθόπιτα αλλά γιατί πράγματι τους θεωρώ μεγάλους καραγιόζηδες,σίγουρα μιλάνε για μαλακίες αλλά απλά με πορώνουν πάντα (είμαι fun των καινούργιων δίσκοων τους δηλαδή μετά και to KINGS OF METAL)

    Gothic, Πέρσυ όμως από φίλους που ασχολούνται πραγματικά δεν είδα κάτι καλό. Και γενικά οι πλειοψηφία των Metalάδων εδώ αυτό αντιλαμβάνεται και απλά είναι φανατικοί. Εγώ δεν είμαι. Απλά μαρεσει αυτό και η Trance.

    pontifikas, Τι είπες για την Mclarren. Κάθε μεγαλη δύναμη έχει και περιόδους παρακμής. Ο Kimmi ο θεός το ξέρει και απλά περιμένει να γελάσει τελευταίος. Ελπίζω όχι πικρά.

    iron_gr, Τα δύο τελευταία των Maiden ήταν μια από τα ίδια. Και μια και ανέφερα αυτό Gothic ο λόγος που και εγώ πιστεύω ότι το μεταλ έχει κολήσει είναι η έλειψη νεόυ πνέυματος. Γιαυτό και πιστεύω το new metal πιάνει άσχετο αν εμένα δεν μαρέσει. Είναι κάτι διαφορετικό. Πιο ηλεκτρονικό βασικά.
    Πολύ στασιμότητα μέχρι τέλος του 2003 ξέρω καλά. Κάτι σαν την ελλνική σκηνή.

    Πάντως ευχαριστώ για την συμμετοχή σας στην προσπάθεια να σώσετε ένα ξεχασμένο όχι metalα αλλά fun την metal. Πολλά από αυτά που προτείνατε έχω άποψη αλλά αναλυτικότερα από Δευτέρα.

    Η αλήθεια είναι ότι από όλους τους φιλους που ακούνε metal κανείς δεν μπόρεσε να καταλάβει τι θα μαρεσει και τι όχι. Ενώ εγώ μπορούσα για αυτούς.
    ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ.

    pontifikas, Πρέπει να σκεφθώ υπογραφή που θα "αποστομώσει" όσους έχουν βλέψεις στον Kimmi. Η φιλλανδία θα είναι πάντα mclarren. Γιατί τα καλά παιδιά πάνε με τι "καλές και σωστές" ομάδες, που δεν "κλέβουν"... ΧΕΧΕ
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-02-2004
    Περιοχή
    Kato Trabaraxoula Αθηνών
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    100000/100000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Mikrotik
    Path Level
    Fastpath
    Χρόνια στο κουρμπέτι αλλά όταν ακούω New metal το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι είναι κατσαρόλες!!! και ιθαγενείς

    Δεν δίνεις κανένα hint για τίποτα trance???

    Just Fold it…. The humanitarian way straight to No 1

  13. #13
    Εγγραφή
    19-11-2002
    Περιοχή
    df0:devs/
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.346
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16987/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    6.8(dB) / 30.5(dB)
    Τα δύο τελευταία των Maiden είχαν διάρκεια 1 μήνα. Στην αρχή ενθουσιάστηκα, μετα απο ένα μήνα μάζευαν σκόνη. Μια απο τα ίδια, όπου βάζει ο Harris πλέον το κωλόχερο του, τους σκίζει τη μανούλα. Τα solo του Dickinson, Chemical Wedding και Accident of Birth τα θεωρώ κλάσεις ανώτερα απ'ότι έχουν βγάλει οι Maiden τα τελευταία χρόνια.

    Within Temptation, Lacuna Coil και Nightwish τους λατρεύω όσο και αν προσπαθούν να τους πασάρουν σαν εμπορικά. Η παραγωγή του Once των Nightwish με την Session Orchestra of London (βλ. Lord of the Rings) ήταν εκπληκτική. Κομμάτια σαν το Planet Hell και Romanticide έκλειναν σπίτια και το έχω λιώσει εδώ και μήνες.

    Επειδή έχω την τύχη λόγω περιοδικού (βλ. signature) να περνάνε αρκετές νέες δουλειές απο τα χέρια μου, δεν πιστεύω με τίποτα οτι το metal έχει κολλήσει, μάλλον ο κόσμος κολλάει στο παρελθόν. Όποιος άκουσε Into Eternity θα καταλάβει τι εννοώ. Χώρια οτι οι Demonoid (project των Therion) έριξαν μια φάπα στη μούρη αυτών που επιμένουν οτι κανένα νέο συγκρότημα δεν μπορεί να παίξει old school speed thrash/death με αξιώσεις. Το ράγισμα στη ραχοκοκαλιά μου αποδυκνύει το αντίθετο...

    Το Nu-metal είναι μόδα του eMpTyV και όπως κάθε μόδα της συγκεκριμένης braindead βιομηχανίας θα πεθάνει αργά ή γρήγορα...

  14. #14
    Εγγραφή
    04-06-2004
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Συνεπώς καμιά ιδέα?? Περνάω ξανά την πόρωση μου. Λέει τώρα καλοκαιριάτικα ενώ οδηγάς με την παραλία στον ορίζοντα.
    Φιλε καλησπερα,
    Με λενε Δημητρη,μενω στο Μαρουσι και ειμαι 26 ετων.
    Ακουω Metal απο τα 15 μου.
    Απο τα συμφραζομενα σου (ιδιαιτερα αυτο που εβαλα σε quotes) καταλαβαινω οτι δεν τιθεται θεμα "πορωσης" απλα ισως να θελεις να βαλεις καποιο CDακι με metal για να προσελκυσεις καποια κοριτσακια που θα "πεσουν" στην λουμπα.
    Θελω να πιστευω οτι δεν εισαι ενας απο αυτους...
    Η φραση σου "λεει τωρα καλοκαιριατικα" δειχνει οτι δεν θες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να ακουσεις κατι καινουργιο που λες (η εστω παλιο καλο metal),αντιθετως δειχνει οτι απλα θελεις να βαλεις στην διαπασων τα ηχεια σου για να ξεσπασεις...και συμφωνω οτι με την Trance αυτο ειναι αδυνατον(εκτος αν χαπακωθεις!).
    Αρα...βρες κατι αλλο να βαλεις στην υποδοχη του cd και ασε απεξω οτι εχει να κανει με το metal...

    Δυστυχως ειναι απειροελαχιστοι αυτοι που μπορουν καταλαβουν την σημασια του metal,δεν το παιζω βιρτουοζος ή παντογνωστης απλα εχω αναλυσει την μουσικη αυτη και εχω βγει σε καποια δικα μου συμπερασματα.
    Το metal εχει καποιες βαθμιδες τις οποιες για να μπορεσεις να φτασεις στην τελευταια πρεπει να εχεις αρχισει απο χαμηλα..Το μαγικο ειναι οτι ισως ειναι η μοναδικη μουσικη που σου παρεχει κατι τετοιο.
    Αν για παραδειγμα βαλεις σε καποιον να ακουσει Vader ή Death ο οποιος απλα ακουει rock, θα ξερασει σιγουρα...ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ???
    Για τον απλουστατο λογο οτι το "αυτι" του δεν μπορει να πιασει τετοιες "συχνοτητες" αρα ειναι σχεδον αδυνατον να του αρεσει κατι τετοιο...

    Θυμαμαι πριν μερικα χρονια που μια φιλη μου τα ειχε με ενα παιδι και οταν ετυχε και γνωριστικαμε με το παιδι αυτο μου ειπε οτι καποτε ακουγε metal αλλα το εκοψε γιατι τον εκανε λεει....επιθετικο....
    Αυτο που του απαντησα ηταν οτι ειναι πολυ λογικο να τον εκανε να νιωθει ετσι απ την στιγμη που ειχε καποια αποθειμενα μεσα του που μονο το metal καταφερε να του βγαλει..Βγαζοντας του λοιπον αυτα τα αποθειμενα φοβηθηκε και το απεδωσε απευθειας στο metal (πολυ λογικο,εξαλλου ανθρωποι ειμαστε και πολλες φορες εθελοτυφλουμε γιατι ετσι μας συμφερει.).

    Η μουσικη,ο ηχος της κιθαρας,το solo..εχει να κανει καθαρα με την καρδια μας και το μυαλο μας...καποτε φορουσα τζιν μπουφαν γεματο με ραφτα απο αυτους που ειχα για θεους (WASP).Τωρα...κοιταζοντας τον ευαυτο μου πριν 10 χρονια καταλαβαινω οτι φορουσα εκεινο το μπουφαν γιατι ειχα μεγαλη αναγκη σαν εφηβος να δειξω κακος..να εξωτερικευσω αυτο που ενιωθα σαν εφηβος..την οργη,την δηθεν επαναστατικη αντιπαραθεση μου απεναντι στους νομους κτλ κτλ κτλ...
    Τωρα στα 26 μου πιστεψτε με δεν νιωθω καμια αναγκη να φορεσω ξανα εκεινο το μπουφαν γιατι πολυ απλα εμαθα να αντιμετωπιζω τον θυμο μου για κατι και καταλαβα οτι την μουσικη την αισθανεσαι καλυτερα οταν αυτη υπαρχει και ζει μες την καρδια σου και στο μυαλο σου.

    Πολλοι απο εσας ισως ηδη να με φανταζεστε με μακρια μαλλια κτλ κτλ..ο'τι δηλαδη αρμοζει (κατα τα λεγομενα καποιων) για την εμφανιση ενος ανθρωπου που εξακολουθει να ακουει rock,hard rock,metal...καμια σχεση ομως...τα ρασα δεν κανουν τον Παπα!! ποσοι και ποσοι εχουν φιγουραρει τον ευαυτουλη τους και καλα μεταλα και οταν τα φτιαχνουν με καμια γκομενιτσα ακουνε και New kids on the block!! Τελος παντων τους καταλαβαινω και αυτους...

    Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα μου αρεσε πολυ το θεμα της Συζητησης και ωφελιμο θα ηταν να το συνεχισουμε σε αυτο το επιπεδο για να ακουστουν και αλλες γνωμες...

    Να ειστε καλα.
    "I used to think
    That only america’s way, way was right,But now the holy dollar rules everybody’s lives
    Gotta make a million doesn’t matter who dies"
    -Queensryche-

  15. #15
    Εγγραφή
    02-12-2002
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓΙΟΣ ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Router
    Zyxel 650H
    I live and die for Manowar.
    Other bands play .....

    Αν και προσωπικά δεν πολυ-ακούω σε νέα συγκροτήματα και έχω ψιλοξεκόψει, θα πρωτίνω και εγώ έτσι για την πλάκα, αλλά και για να ανεβάσω το post count μου :P

    Aπό νέα συγκροτήματα, οι Doomsword βγάλανε ένα πολύ καλό ομόνυμο δίσκο και το Resound the Horn. Stormwarrior βγάλανε ενα ομόνυμο γερμανικό power δίσκο good enough, και όχι "παιδικού" στύλ σαν τους Dream Evil. Αν σου αρέσουν οι Manowar, οι ιταλοί Wotan βγάλανε το Carmina Barbarica πριν λίγο καιρό, ΔΕΝ είναι Manowar, αλλά προσπαθούν και έχουν μερικά ownage tracks. Try this link έχει ένα song για DL. Άντε πολλά έγραψα, κουράστικα πάλι :P

    Βασικά ο καθένας εδώ μέσα θα σου πεί τα δικά του (απολύτος λογικό)που πιθανότατα (για να μην πω σίγουρα) τα περισσότερα δεν θα σου αρέσουν, So, ελπίζω να έκανες το thread περισσότερο για να ανοίξουμε μια συζητησούλα =]

    PS.Πού είναι ο Cosmos να υμνήσουμε λίγο τους Warlord =p
    PS2. Into Glory Ride > ALL, and I do mean it.
    And against a spear of lightning,
    a figure rides the stars.
    His steed a dragon red and gold,
    his weapon a black guitar.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-08, 16:42
  2. θελω ενα καλο wi-fi router
    Από Τελειοσ στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-07, 16:27
  3. Πειρατεία: Κατι καλό η κατι κακό???
    Από alexis2044 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 191
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-06, 15:36
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-05, 18:31
  5. Και κάτι καλό για τον οτε
    Από Dionyssios στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-05, 22:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας