Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-70 από 70
  1. #61
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Βρέ τόσο πίσω έχω μείνει, τί είναι όλες αυτές οι υποκατηγορίες! Δεν είμαι και φανατικός οπαδός για να παρακολουθώ τέτοιες λεπτομέρειες! Τα ακούσματα μου είπαμε είναι 70-80ς, πιο πολύ classic, psychedelic, progressive Rock & κλασσικό Heavy Μetal αλλά ευχαριστήθηκα τωρα τελευταία τους Symphony X που ακουσα το Τhe Odyssey και δεν με χαλάσαν και οι Evanescence που τους άκουσα απο τα παιδιά μου!


    Το θες και εσύ για τα αμάξι στην διαπασών με ανοιχτά παράθυρα και να περνάς από ήρεμο δρόμο στις 3:30 το μεσημέρι????
    Μπάαα τά βάζω και στο γραφείο τέρμα!

  2. #62
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    70-80ς με βάζαν και άκουγα ένα ολόκληρο χρόνο ενώ ώρα Magic. Δεν θέλω να ο σκέφτοαμι καν.

    psychedelic, progressive Rock Δεν μαρέσουν

    Άρα μέχρι δω συγνώμη αλλά δεν μπορώ να προτείνω κάτι.

    Heavy Μetal πως το εννοείς?? Ανέφερε συγκροτήματα να δούμε αν συμφωνούμε στον ορισμό και να δω αν μπορώ να σου προτείνω κάτι

    Από ότι βλέπω σαρέσει το progressive στυλ από ότι βλέπω και από Symphony X (ελπίζω να θυμάμαι καλά).

    με επιροές progressive αλλά όχι μόνο είναι το Epica από Kmelot για μένα αλλά και ένας δίσκος Evergrey αλλά δεν θυμάμαι ποιος από τους δύο In Search Of Truth ή Recreation Day

    Ελπίζω να βοήθησα.
    Το γραφείο έχει ανοιχτά παράθυρα?
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  3. #63
    Εγγραφή
    15-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    401
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν σου αρέσουν οι Evanescence πιστέυω θα σου αρέσουν οι Lacuna Coil (ιδιο στύλ,αλλα πιο heavy ήχος, πιο μελωδικοί, και δεν επαναλαμβάνονται οσο οι Evanescance )
    Επίσης προτείνω katatonia. Δεν μπορώ να τους κατατάξω ευκολα σε ένα είδος αλλα πιστέυω

    Χωρίς δισταγμό προτείνω Apocalyptica. Είναι 4 τσέλα μονο!. Στην αρχή έπαιζαν διασκευές Metallica αλλα έχουν προχωρήσει σε δικά τους κομμάτια και είναι τρομεροί. Κάποια απο αυτά τα κομμάτια τα φτιάχνουν και σε version με φωνητικά. Βρες το seamann που τραγουδάει η Nina Hagen.. πολύ καλο. Και αν σου αρέσει αυτό, βρές το "path" με την Sandra Nasic.

    Επίσης με γυναικεια φωνητικά και αρκετά καλοί είναι οι The Gathering.

    Φυσικά δηλώνω μεγάλος fan των Crimson Glory. (Τους original!)
    Αγαπημένο track το "In dark places" απο το album Transcendence. Τα 2 πρώτα albums τους είναι απίστευτα.

    Χαλαρά προτείνω the 69 eyes για πιο gothic στύλ.


    Και όπως πάντα , manilla road. Οπωσδήποτε ενας metal fan πρέπει να ακούσει τα:
    tracks: "The veils of negative existence" και "riddle master" και "Dreams of eschaton" και "divine victim" (και άλλα)


    Και κανένα απο αυτά δεν εχουν καφρίλες κλπ.
    Horngren's Observation:
    Among economists, the real world is often a special case.

  4. #64
    Το avatar του μέλους AYN@N@S
    AYN@N@S Guest
    λολ τι ξενερωτα ατομα ειναι οι νταβατζιδες εδω χεχεχ οποτε οποιος θελει ας περασει απο GRnet #metal_temple να συζητησει τις προτιμησεις του χωρις νταβατζιλικια κλπ )

  5. #65
    Εγγραφή
    18-03-2003
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Αν και έχω χρόνια να ασχοληθώ, τώρα που με το dsl βρήκα την ευκαιρία να φτιάξω την δισκοθήκη μου (χμμμ...), να σας θυμίσω (και να ζητήσω και την άποψη σας) για τα δύο πιο αγαπημένα μου συγκροτήματα. Candlemass (αχ ρε Messiah) και Fates Warning (μέχρι το no exit τουλάχιστον). Ευτυχώς είχα τη ευκαιρία τότε να τα δω και τα δύο live. Αξέχαστες εποχές...

  6. #66
    Εγγραφή
    03-02-2003
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100472/10998 D/U
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    TP-LINK Archer VR400 V2
    SNR / Attn
    12,8(dB) / 9,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    30-10-2004 Οι Saxon στη Θεσσαλονίκη (Μύλος)
    31-10-2004 Οι Saxon στην Αθήνα (Gagarin)

    Ο καινούριος δίσκος τους είναι καταπληκτικός."Lionsheart" λέγεται.Καθαρό metal και φωνή θεού (εντάξει μετά τον ΟΖΖΥ και τον Halford )

  7. #67
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Και μετά από καιρό απουσίας αλλά και μελέτης.
    Λοιπόν το Once από Nightwish στην αρχή πόρωση αλλά κλασσικά με το συγκρότημα η πόρωση εύκολα φεύγει. Αλλά έχει δύο κομματάρες τα

    Wish I Had An Angel
    Ghost Love Score

    Ειδικά το Ghost Love Score τα έχει όλα.

    Πάντως στις διακοπές έτυχε και άκουσα πολλές φορές από το Glorious Burden τα Hold at all costs και High Water Mark. Προσωπική γνώμη . Είναι ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ. Ναι ίσως να μην είναι κλασσική φάση μέταλ αλλά σαν μουσική και μόνο είναι απίστευτα έστω και αν λένε για κάτι που ελάχιστα με ενδιαφέρει. ΤΟ λένε όμως φοβερά. Οι περιγραφές είναι κορυφή. Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι οι θαμώνες του εδώ μεταλλάδικου το θάβουν και τον βρίζουν τον δίσκο!!

    Επίσης άκουσα και ένα δίσκο από Therion του 2001 που δεν το θυμάμαι αλλά δεν μάρεσε. Τώρα όμως ακούω το Lemuria όπως είναι πει κάποιος στο thread (νομίζω ό Gotchic) και φαίνεται φοβερό. Καμιά σχέση με αυτό που ξέρω για Therion εγώ εκτός και αν έχω χάσει επεισόδια στα τελευταία album!

    Τίποτα άλλο καινούργιο έχει κανένας να προτείνει??
    Ύπάρχει κανα καλό site που να ασχολείται με το θέμα, αλλά όχι στο στιλ "Το Rulebook ενός μεταλά"?
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  8. #68
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Ύπάρχει κανα καλό site που να ασχολείται με το θέμα, αλλά όχι στο στιλ "Το Rulebook ενός μεταλά"?
    To site που προτείνει ο Gothic στην υπογραφή του Metal-Temple? Προσωπικά μου άρεσε!

  9. #69
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Λοιπόν το κοίταξα το site.

    Από όσα έχω επισκεφθεί είναι το καλύτερο αλλά δυστυχώς για μια ακόμη φορά όλα είναι τέλεια και φοβερά.

    Διάβασα τα review για δίσκους που ξέρω την γενική άποψη του κόσμου και δεν τρέχει τίποτα για τον συντάκτη.

    Μου θυμίζει λίγο βαθμολογία ταινειών όλες με 7-8 και τις καλές 9 και τις πολύ καλές 10. Δεν γίνεται οι μούφες να απέχουν τόσο λίγο από το τέλειο. Θα μου πείτε υποκειμενικά γούστα, αλλά και ο συντάκτης δεν μπορεί να τα βρίσκει όλα τέλεια και μια χαρά ειδικά όταν κάποιοι δίσκοι στην ελλάδα έχουν φάει κατακραυγή.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  10. #70
    Το avatar του μέλους nickos
    nickos Guest
    Παιδια πολλους nightwish fans βλεπω εδω μεσα,ειναι απιστευτο το ποσος κοσμος (ακομα και εξω απο το metal) τους εχει μαθει.Ασ ειναι καλα η εταιρια τους...
    Εμενα βεβαια δεν μου αρεσουν και τοσο αλλα προσωπικα γουστα εχει ο καθε ενας και κρινει.Οσοι τους γουσταρετε ομως θα ελεγα να κοιταξετε και την αλλη γκρουπαρα,οχι τοσο στο στυλ των nightwish αλλα με γυναικια φωνητικα, τους τhe gathering.
    Μιλαμε για την μπαντα που καθορισε στην κυριολεξια τον ατμοσφαιρικο ηχο,οι πρωτοποροι του ειδους (εστω μαζι με 3rd and the mortal).Τωρα εχουν βεβαια ξεφυγει απο το μεταλλικα πλαισια και ειναι πιο "rock-oriented" κατασταση.
    Τα "mandylion" +"nighttime birds" ειναι οτι πρεπει για τους ατμοσφαιρο-μεταλλαδες.Οι υπολοιποι θαραλλεοι ας κοιταξουν οτιδηποτε απο την anneke περιοδο και μετα (1995 και πανω).
    Πραγματικα κρυμμενο διαμαντι αυτο το γκρουπ,απο τα λιγα.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-08, 16:42
  2. θελω ενα καλο wi-fi router
    Από Τελειοσ στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-07, 16:27
  3. Πειρατεία: Κατι καλό η κατι κακό???
    Από alexis2044 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 191
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-06, 15:36
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-05, 18:31
  5. Και κάτι καλό για τον οτε
    Από Dionyssios στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-05, 22:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας