Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σταδιακά διαθέσιμο στους χρήστες του Chrome beta για Windows, Mac και Chrome OS κάνει η Google το Google Now, με τις Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nowshot.png 
Εμφανίσεις:  511 
Μέγεθος:  292,6 KB 
ID: 134760ειδοποιήσεις να είναι αρχικά μόνο στα Αγγλικά ενώ σύντομα θα ακολουθήσουν και άλλες γλώσσες.

    Οι ειδοποιήσεις θα εμφανίζονται στο notification center του Chrome και θα εμφανίζονται στο desktop μόνο αν το χρησιμοποιεί κάποιος στο κινητό του και έχει συνδεθεί στο Google account του σε αυτό και θα είναι ένα μέρος αυτών που είναι διαθέσιμες για τις φορητές συσκευές.

    Κάποιος που θα κάνει χρήση σε πολλαπλές συσκευές θα πρέπει να ρυθμίσει τις επιλογές τοποθεσίας για κάθε μια ξεχωριστά, ενώ όποιος θέλει να απενεργοποιήσει το Google Now στον Chrome beta θα πρέπει να ακολουθήσει τα παρακάτω βήματα.

    • Click the bell icon in the lower right corner of your computer screen (on Windows) or the upper right of your computer screen (on Mac) to open the Notifications Center.
    • In the Notifications Center, click the gear icon on the bottom right corner (on Windows) or the upper right corner (on Mac).
    • Uncheck the box next to “Google Now.”


    Πηγή : The Nextweb

  2. #2
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Με θλιβει η εξελιξη του Chrome, που εχει γινει τοσο βαρυς, και παει για νεα ρεκορ. Καλα τα νεα feature αλλα δεν θα παρω. Το πρωτο βημα για μενα θα ειναι το disable, και μαλλον ενα δευτερο η αναζητηση νεου browser. Ηδη στο tablet παιζω αποκλειστικα σχεδον με IE σε Windows 8 mode, και τον χαιρομαι απιστευτα (o chrome ακομα αγνοει το pinch του zoom στα Windows 8). Η κατασταση με τον Chrome ειναι αθλια και στο OSX. Ο Safari ειναι απλα καλυτερος εκει περα.

    Για τον Chrome στο Android τα εχουμε πει χιλιαδες φορες.

    Το Google Now προσωπικα δεν με εξυπηρετει σε τιποτα, και το εχω κλειστο. Φυσικα μπορει για πολυ κοσμο να ειναι χρησιμο.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για την Ελλάδα έχει μικρή χρηστικότητα, αν και σε δοκιμές μου εμφανίζει σωστά ποιά λεωφορεία πχ και από που περνάνε για να πάω στην διεύθυνση που έχω ορίσει σαν κατοικία.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Έχει νόημα και είναι πολύ χρηστικό αν χρησιμοποιείς το gmail account (και τις υπηρεσίες της google εν γένει) για να οργανώνεις τις δραστηριότητές σου.

    Πχ το είχα ενεργοποιήσει λίγο πριν κάποιο ταξίδι μου και επίτηδες έστειλα όλες τις σχετικές πληροφορίες στο gmail account μου (επιβεβαίωση κρατήσεων πτήσεων, ξενοδοχείων) και από την προηγούμενη μέρα άρχισε να μου βγάζει ενημερώσεις για τον καιρό στον προορισμό, αν η πτήση έχει καθυστέρηση, κλπ. Είναι γενικά ενδιαφέρον, αλλά και λίγο "τρομακτικό". Άσε δε που στο κινητό τρώει αρκετή μπαταρία...
    Ανυπόγραφος

  5. #5
    Εγγραφή
    06-09-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει νόημα και είναι πολύ χρηστικό αν χρησιμοποιείς το gmail account (και τις υπηρεσίες της google εν γένει) για να οργανώνεις τις δραστηριότητές σου.

    Πχ το είχα ενεργοποιήσει λίγο πριν κάποιο ταξίδι μου και επίτηδες έστειλα όλες τις σχετικές πληροφορίες στο gmail account μου (επιβεβαίωση κρατήσεων πτήσεων, ξενοδοχείων) και από την προηγούμενη μέρα άρχισε να μου βγάζει ενημερώσεις για τον καιρό στον προορισμό, αν η πτήση έχει καθυστέρηση, κλπ. Είναι γενικά ενδιαφέρον, αλλά και λίγο "τρομακτικό". Άσε δε που στο κινητό τρώει αρκετή μπαταρία...
    Τρομακτικό είναι επειδή υπήρχε ή γιατί το ανακάλυψες μόλις; Χρησιμοποιείς, δε χρησιμοποιείς το Now, η Google καταγράφει κάθε σου κίνηση. Και τη δική μου. Και του γείτονα. Το θέμα είναι ότι εφόσον δεν μπορείς να το αποφύγεις, τουλάχιστον να το απολαμβάνεις. Προσωπικά το βρίσκω πολύ χρηστικό. Ιδίως με το Nexus 5 που το χρησιμοποιώ τώρα. Η ευχρηστία στα καλύτερα της.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    και γω τρομαξα λιγο..μου εμφανισε διαδρομη και τι κινηση μπορει να ειχε,που εψαχνα προχθες..και καποιες αλλες πληροφοριες..μπρρ
    VAMOS ARIS

  7. #7
    Εγγραφή
    23-01-2014
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Πράγματι στο Android KitKat η ενσωμάτωση και έξυπνη χρήση του Now σου λύνει τα χέρια.
    Στο desktop δεν πιστεύω να το χρησιμοποιήσω, βέβαια, απλά γιατί δεν το θεωρώ τόσο εύχρηστο (χωρίς να το έχω δοκιμάσει).

    Όσο για τον Chrome, δε θα έλεγα ουδέποτε ότι όσο πάει και γίνεται πιο βαρύς, όπως ο φίλος προηγουμένως. Ίσα ίσα, πιστεύω ότι διατηρείται εδώ και πολλούς μήνες στα ίδια επίπεδα όσον αφορά τους πόρους, ενώ παράλληλα βελτιώνεται στην αποτελεσματικότητα (τουλάχιστον σε σύγκριση με τις εναλλακτικές). Τώρα αν αυτό αλλάξει με την υλοποίηση του Now... αμφίβολο αλλά και αθέμιτο, κατά τη γνώμη μου.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Είναι τραγικό πόσο βαρύς έχει γίνει ο Chrome, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι κάποτε τον συστήναν σαν ελαφρύ web browser

  9. #9
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    μπα δε νομιζω οτι ηταν ποτε ελαφρυς.απλα υποθετω οτι εκμεταλλευεται πολλη ραμ κ τρεχει νερο..
    VAMOS ARIS

  10. #10
    Εγγραφή
    19-06-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    494
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v7
    μια απτα ιδια και απο μενα. Οταν πρωτοξεκινησε εκανε μπαμ σε μενα για το ποσο ελαφρυς browser ηταν.
    Τωρα ομως η Google προσπαθει να μας ωθησει(; ) προς το Chrome OS. Οποτε εχουν να ακολουθησουν ακομα πολλα...

  11. #11
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Πιο ελαφρύςβαρύς ο chrome από τον FF; Δε νομίζω.
    Με βολεύει περισσότερο από τον FF γιατί τα tabs τρέχουν σε χωριστά processes και δεν έχει τόσο έντονο memory leak.

    Παρόλα αυτά στηρίζω και χρησιμοποιώ FF (masochist inside).

    Σήμερα άλλαξε και το Google Maps.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας : 04-02-14 στις 18:09.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  12. #12
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    29
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    HOL
    Άντε να κλάψω κι εγώ λίγο. Υποστηρίζει όλες τις πλατφόρμες εκτός από Linux.....;

    - - - Updated - - -

    Τελικά κάτι φαίνεται να κινείται στο unstable... Όποιος έχει χρόνο μπορεί να ρίξει μια ματιά στα σχόλια στο +.


  13. #13
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι έγινε βρε παιδιά; Την έλευση του Google Now περιμένατε για να πείτε πως ο Chrome είναι βαρύς;

    Για μένα, το Now υφίσταται ήδη στο desktop (χωρίς όμως αυτό το UI) μέσω της εφαρμογής Pushbullet. Αλλά και απο τη στιγμη που έγινε διαθέσιμο για τα smart phones το χρησιμοποιώ καθώς οι ενημερώσεις του και βέβαια η άμεση πρόσβαση στη πλοήγηση (επίσης τακτικός χρήστης πλοήγησης μέσω Google Maps) με minimum κατανάλωση μπαταρίας, ειναι θέματα που βρίσκω χρήσιμα.

    Για μένα όλες αυτές οι προσθήκες (ειτε officially ειτε μέσω 3rd party) είναι κάτι που χαίρομαι και "ζήλευα" στα της Apple (ΠΧ Notification Centre).

  14. #14
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Το pushbullet παράγει τα notifications που παράγει το Google Now, π.χ. κάνοντας mining στo gmail σου;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  15. #15
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Τι βαρυς ο chrome;

    Εδω σε υπολογιστη 4ετιας παει νερακι και προβληματα μηδεν.

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ GOOGLE CHROME!!!!!
    Από big fish στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-14, 18:48
  2. Προβλημα με το Google Chrome
    Από Anasazi στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-13, 02:21
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-13, 11:32
  4. StatCounter: το Google Chrome κυριαρχεί στους browsers
    Από NeK στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-13, 18:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας