Σελ. 6 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 137
  1. #76
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grigsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν έχεις smartphone και περίμενες μια κίνηση σαν του ΟΤΕ για να έχεις ίντερνετ στη διαδρομή, συγνώμη και δεν θέλω να γίνω κακός αλλά είσαι τραγικός. Βάψε το κινητό σου μπλέ, πέτα το στη θάλασσα και πάρε ένα κινητό που δεν έχει ίντερνετ. Δεν υπάρχει νόημα στην κατοχή smartphone χωρίς σύνδεση με πρόσβαση στο ίντερνετ ΜΟΝΙΜΑ απο τον ίδιο τον αριθμό. Φιλικά πάντα και χωρίς κάποια κακία προς εσένα προσωπικά.
    Αυτό που λέει ο άνθρωπος είναι πως αν το έκαναν όλοι αυτό (Fon), τότε μόνο με τα ΟΤΕ fon spots θα είχαμε όλοι ίντερνετ και θα χρησιμοποιοούσαμε τα mb των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις. Δεν κρίνω αν αυτό είναι καλό ή κακό, αλλά αν αυτόν τον βολεύει τότε γιατί αυτό να είναι πρόβλημα;

  2. #77
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λέει ο άνθρωπος είναι πως αν το έκαναν όλοι αυτό (Fon), τότε μόνο με τα ΟΤΕ fon spots θα είχαμε όλοι ίντερνετ και θα χρησιμοποιοούσαμε τα mb των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις. Δεν κρίνω αν αυτό είναι καλό ή κακό, αλλά αν αυτόν τον βολεύει τότε γιατί αυτό να είναι πρόβλημα;
    Νομίζω πως αν το συνεχίσουμε θα αλλάξουμε θέμα. Στη δική μου τη λογική πάντως δεν υπάρχει νόημα να έχεις smartphone Και να μην έχεις δεδομένα στο κινητό σου για να το χρησιμοποιείς. Δεν μπορείς να το έχεις και να το χρησιμοποιείς μόνο όταν έχεις WiFi και τον υπόλοιπο χρόνο να το έχεις ΜΟΝΟ σαν τηλέφωνο.
    Συν του ότι, ένα WiFi δεν καλύπτει μια τεράστια περιοχή αλλά ένα σημείο που σημαίνει πως και να είναι ΟΛΟΣ ο δρόμος καλυμμένος με FON, όταν περπατάς κάποια στιγμή αποσυνδέεσαι και θα πρέπει εκ νέου να μπείς στο παρακάτω δίκτυο και πάει λέγοντας. Δεν μου ακούγεται και ιδιαίτερα πρακτικό. Ας μας το απαντήσει όμως ο φίλος αυτό για να το ξέρουμε. Δεν γνωρίζω αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο.
    Subscribe on YouTube @grigsgr
    www.youtube.com/c/grigsgr

  3. #78
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Αυτό που μου φαινεται λίγο περίεργο είναι το παρακάτω από τις ερωταπαντήσεις:

    Q: Αν το router του πελάτη παραμείνει κλειστό για λίγο χρονικό διάστημα, τότε αυτομάτως χάνεται η δυνατότητα του πελάτη να συνδεθεί σε άλλα FonSpots;

    A: Όχι. Μόνο μετά τις 30 συνεχόμενες ημέρες με κλειστό router ή κλειστό WiFi interface, χάνει ο πελάτης τη δυνατότητα να συνδέεται σε άλλα FonSpots. Εφόσον, ξανασυνδέσει/ξανανοίξει το router του, τότε αυτομάτως ανακτά το δικαίωμα σύνδεσης στα FonSpots.


    Δεν προτρέπει μερικούς ξύπνιους να ανοίγουν το δικό τους μόνο όταν το χρησιμοποιούν ενώ εκμεταλλεύονται κανονικά το banwidth των άλλων?
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  4. #79
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί δηλαδή κανείς να έχει το ZTE σε λειτουργία bridge και να χρησιμοποιεί κάτι άλλο για router; Θα δουλεύει το Fon σε αυτή την περίπτωση;
    Αν ξέρει κάποιος να απαντήσει σε αυτό θα ήταν χρήσιμη πληροφορία

  5. #80
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.901
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Απάντησε ο emeliss εδώ.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  6. #81
    Εγγραφή
    12-09-2013
    Περιοχή
    χανια νεα χωρα
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    SNR / Attn
    11(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά έχω μια απορία για να συνδεθεί κάποιος στο fon θα πρέπει να μπορεί να πιάσει σήμα από το Wi-Fi του router σου εγώ έχω συμβατό router αλλά όταν βγω έξω από την είσοδο του σπιτιού μου και απομακρυνθώ 5-10 μέτρα το σήμα του Wi-Fi μου χάνετε πως λοιπόν θα συνδεθεί κάποιος που είναι στα 50-100 μέτρα εκτός αν πρέπει να έρθει έξω από την πόρτα μου και ένα άλλο έχω κάνει εγράφη στην υπηρεσία εμφανίζομαι στον χάρτη σαν σημείο πρόσβασης αλλά εγώ στο router δεν έχω δει να υπαρχή πουθενά δεύτερο Wi-Fi δίχτυο.
    (Πώς καταλαβαίνει ο πελάτης ότι ολοκληρώθηκε η ένταξή του στο OTE My WiFi;
    Το αίτημα ενεργοποίησης του πελάτη διεκπεραιώνεται εντός 24ώρου. Στη συνέχεια, εφόσον ο πελάτης έχει συνδέσει το router του, ξεκινάει να λειτουργεί ένα δεύτερο ασύρματο δίκτυο (SSID) με το όνομα "ΟΤΕ WIFI FON" στο router του, και αυτομάτως ο πελάτης αποκτά τη δυνατότητα να συνδεθεί δωρεάν στα WiFi FonSpots στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.)

  7. #82
    Εγγραφή
    04-02-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    9(dB) / 6.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από derma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά έχω μια απορία για να συνδεθεί κάποιος στο fon θα πρέπει να μπορεί να πιάσει σήμα από το Wi-Fi του router σου εγώ έχω συμβατό router αλλά όταν βγω έξω από την είσοδο του σπιτιού μου και απομακρυνθώ 5-10 μέτρα το σήμα του Wi-Fi μου χάνετε πως λοιπόν θα συνδεθεί κάποιος που είναι στα 50-100 μέτρα εκτός αν πρέπει να έρθει έξω από την πόρτα μου και ένα άλλο έχω κάνει εγράφη στην υπηρεσία εμφανίζομαι στον χάρτη σαν σημείο πρόσβασης αλλά εγώ στο router δεν έχω δει να υπαρχή πουθενά δεύτερο Wi-Fi δίχτυο.
    (Πώς καταλαβαίνει ο πελάτης ότι ολοκληρώθηκε η ένταξή του στο OTE My WiFi;
    Το αίτημα ενεργοποίησης του πελάτη διεκπεραιώνεται εντός 24ώρου. Στη συνέχεια, εφόσον ο πελάτης έχει συνδέσει το router του, ξεκινάει να λειτουργεί ένα δεύτερο ασύρματο δίκτυο (SSID) με το όνομα "ΟΤΕ WIFI FON" στο router του, και αυτομάτως ο πελάτης αποκτά τη δυνατότητα να συνδεθεί δωρεάν στα WiFi FonSpots στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.)
    Πιο ρουτερ εχεις ?

  8. #83
    Εγγραφή
    12-09-2013
    Περιοχή
    χανια νεα χωρα
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    SNR / Attn
    11(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το ZTE 931VII

  9. #84
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απάντησε ο emeliss εδώ.
    Αν είχε και κάποιες οδηγίες θα ήταν καλύτερα

  10. #85
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Για δείτε εδώ

  11. #86
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για δείτε εδώ
    1. Αυτό είναι άλλο router (ZTE ZXDSL 931VII) με διαφορετικές ρυθμίσεις
    2. Κάνει ακριβώς το ανάποδο από το ζητούμενο - έχει πρώτο router το ZTE αυτό είναι εύκολο να γίνει, εγώ θέλω το ZTE να είναι πίσω από το fritz και να δουλεύει σαν access point μόνο για μοιράζει το FON
    Στην εξυπηρέτηση πελατών του ΟΤΕ όμως μου είπαν οτι θέλουν να το βλέπουν πρώτο για να ξέρουν αν μοιράζω FON

    Βασικά δεν μου χρειάζεται καθόλου το ZTE αν υπήρχε τρόπος να μοιράσω στο FON απο το Fritz δεν θα με απασχολούσε καθόλου

  12. #87
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Αυτό που γράφτηκε είναι ότι μπορείς να έχεις το ZTE σε λειτουργία bridge (ως modem) και να χρησιμοποιείς κάτι άλλο για router. Όχι αυτό που έχεις εσύ ως ζητούμενο. Αυτό που θες εσύ υλοποιείται από την FON πληρώνοντας για συγκεκριμένο access point, το fonera, στις χώρες που δεν υπάρχει συμφωνία με isp.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 22-03-14 στις 18:14.

  13. #88
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που γράφτηκε είναι ότι μπορείς να έχεις το ZTE σε λειτουργία bridge (ως modem) και να χρησιμοποιείς κάτι άλλο για router. Όχι αυτό που έχεις εσύ ως ζητούμενο. Αυτό που θες εσύ υλοποιείται από την FON πληρώνοντας για συγκεκριμένο access point, το fonera, στις χώρες που δεν υπάρχει συμφωνία με isp.
    Δεν είναι λογικό να πληρώνω συνδρομή στη FON για μια υπηρεσία που ήδη μου παρέχεται δωρεάν
    Αφού όμως η FON πουλάει τέτοιο access point άρα υπάρχει τρόπος να δει άμα μοιράζεις, έστω και αν η συσκευή της είναι πίσω από άλλο router
    Που μπορώ να βρω πληροφορίες για το πώς μπορεί να γίνει αυτό ;

  14. #89
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Και να ήθελες να πληρώσεις δεν θα μπορούσες, δηλώνοντας ως χώρα την Ελλάδα. Δεν νομίζω πως θα βρεις πληροφορίες για αυτό που θες να κάνεις.

  15. #90
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Εαν ειναι ηδη σεταρισμένο το zte από τον οτε για το fon και αλλαξεις το ip address του σε πχ 192.168.1.240 και κλείσεις το DHCP και το συνδέσεις στο fritz (192.168.1.1) δεν θα γινει ενα καλό Bypass WAN
    ετσι ειχα σκοπό να δοκιμάσω

Σελ. 6 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-13, 17:51
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-13, 22:13
  3. Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-13, 16:34
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-13, 14:39
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-13, 15:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας