Σελ. 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 137
  1. #106
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι μια πολυ καλη υπηρεσια που θα την ενεργοποιουσα και εγω αλλα μπορω να βρω μονο 2 αρνητικα:

    1.δεν θελω με τιποτα να βαλω το ρουτερ του οτε εχω ενα τρομερα αξιοπιστο Vigor 2860n και δεν το αποχωριζομαι εκτος και αν υπαρχει τροπος να δουλεψουν και τα 2
    αν ξερει καποιος πως ας μου πει

    2,δεν ξερω αν στην περιοχη μου γλυφαδα αργυρουπολη ελληνικο υπαρχει καλυψη fon δικτυου
    Το 2860 είναι dual wan το 2ο είναι μέσω ethernet, μπορείς να γυρίσεις το modem/router του ΟΤΕ σε bridge και να συνδέσεις το vigor πάνω του

  2. #107
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @sdikr δηλαδη συνδεω το router του οτε στην δευτερη wan του vigor και παραμετροποιω-ενεργοποιω πανω στο ρουτερ του οτε bridge mode?
    και μετα ενεργοποιω το fon ?
    η τα λεω λαθος
    οποτε θα εχω το vigor οπως το ιχα με την συνδεση πανω του και το router του οτε μονο για το fon ?

  3. #108
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sdikr δηλαδη συνδεω το router του οτε στην δευτερη wan του vigor και παραμετροποιω-ενεργοποιω πανω στο ρουτερ του οτε bridge mode?
    και μετα ενεργοποιω το fon ?
    η τα λεω λαθος
    οποτε θα εχω το vigor οπως το ιχα με την συνδεση πανω του και το router του οτε μονο για το fon ?
    Ναι, απλά την σύνδεση με το dslam θα την κάνει πλέον το router του ΟΤΕ, δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις

  4. #109
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οποτε την τηλεφωνικη γραμμη την βαζω στο router του οτε?
    και αντιστοιχα τους κωδικους συνδεσης ?
    μα τοτε πρακτικα δεν καταργω το vigor και ολες τις λειτουργιες του?

  5. #110
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε την τηλεφωνικη γραμμη την βαζω στο router του οτε?
    και αντιστοιχα τους κωδικους συνδεσης ?
    μα τοτε πρακτικα δεν καταργω το vigor και ολες τις λειτουργιες του?
    Την γραμμή την βάζεις στο ρουτερ του ΟΤΕ, και το γυρνάς για το vc8,35 να είναι σε bridged mode, στο vigor επιλέγεις να κάνει κλήση pppoe στο wan2 και βάζεις εκεί τους κωδικούς σου

  6. #111
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οποτε ο χειρισμος τοσο του wifi του σπιτιου οσο και του υπολοιπου internet μεσα στο σπιτι γινεταιι απο το vigor?θα υπαρχουν απωλειες?
    ειναι ιδιες ρυθμισεις και για vdsl?
    οταν λες κωδικους προφανως ενοεις της συνδεσης σωστα?

  7. #112
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rexdimos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε ο χειρισμος τοσο του wifi του σπιτιου οσο και του υπολοιπου internet μεσα στο σπιτι γινεταιι απο το vigor?θα υπαρχουν απωλειες?
    ειναι ιδιες ρυθμισεις και για vdsl?
    οταν λες κωδικους προφανως ενοεις της συνδεσης σωστα?
    Ναι θα κάνει όλη την δουλειά το vigor, υποθέτω πως και για το vdsl είναι οι ίδιες, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει, ναι τους κωδικούς της σύνδεσης σου user@otenet.gr θα τους βάλεις στο vigor

    Για τις απώλειες δεν μπορώ να σου απαντήσω, πχ στην δικιά μου γραμμή με το vigor έχω ποιο σταθερή σύνδεση ενω με του ΟΤΕ είχα προβληματάκια

  8. #113
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν καταλαβα καλα για το fon
    μαλλον εννοει να εχεις παραλληλα το wifi του παροχου ανοιχτο στο μοντεμ του (που θα κανει και την γραμμη) και το wifi του draytek να το εχεις για δικη σου χρηση
    Απο το wifi του παροχου θα δινεις το fon
    Καλα δεν τα λεω? νομιζω δεν γινεται σε αλλο ραουτερ να ενεργοποιηθει το fon

  9. #114
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    <<Για τις απώλειες δεν μπορώ να σου απαντήσω, πχ στην δικιά μου γραμμή με το vigor έχω ποιο σταθερή σύνδεση ενω με του ΟΤΕ είχα προβληματάκια>>

    γιατι ομως να εχεισ απωλειες αν το χειρισμο του Internet αλλα και του wifi της κανει το vigor?και οχι το ρουτερ του οτε?

  10. #115
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν, όντας Ελλάδα πλέον έχω να παρατηρήσω μία απίστευτη αυθαιρεσία που συμβαίνει με ΟΤΕ και να την καταγράψω απλά ως απαράδεκτη (μην χρησιμοποιήσω άλλες λέξεις).

    Μόλις σέταρα ένα ΖΤΕ μόντεμ της Otenet στο σπίτι του πατέρα μου και παρατηρώ ότι με το έτσι θέλω η ΟΤΕ έχει ανοίξει και μέρος του Wifi στο FON.

    Υπάρχουν λέξεις για την πρακτική αυτή - για να δείχνουν εταιρικά ότι έχουν πολλά hotspots αλλά χωρίς ποτέ να ρωτούν χρήστες - και απλά και μόνο και εγώ από αντίδραση θέλω να το απενεργοποιήσω.

    Βλέπω λοιπόν ότι πάλι με το έτσι θέλω δεν μπορώ να το κάνω από τις ρυθμίσεις του μόντεμ (Αντίθετα ο ΒελγΟΤΕ παρέχει ευκρινέστατα στον χρήστη την επιλογή να δίνει FON από το Wifi του).

    Από πού και με ποια διαδικασία το απενεργοποιώ;;;;;;;;;;;

    (Μου αρέσει ότι στον τράχηλο του Έλληνα δεν πάει ζυγός αλλά αποδεχόμαστε τέτοιες αυθαιρεσίες )
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #116
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, όντας Ελλάδα πλέον έχω να παρατηρήσω μία απίστευτη αυθαιρεσία που συμβαίνει με ΟΤΕ και να την καταγράψω απλά ως απαράδεκτη (μην χρησιμοποιήσω άλλες λέξεις).

    Μόλις σέταρα ένα ΖΤΕ μόντεμ της Otenet στο σπίτι του πατέρα μου και παρατηρώ ότι με το έτσι θέλω η ΟΤΕ έχει ανοίξει και μέρος του Wifi στο FON.

    Υπάρχουν λέξεις για την πρακτική αυτή - για να δείχνουν εταιρικά ότι έχουν πολλά hotspots αλλά χωρίς ποτέ να ρωτούν χρήστες - και απλά και μόνο και εγώ από αντίδραση θέλω να το απενεργοποιήσω.

    Βλέπω λοιπόν ότι πάλι με το έτσι θέλω δεν μπορώ να το κάνω από τις ρυθμίσεις του μόντεμ (Αντίθετα ο ΒελγΟΤΕ παρέχει ευκρινέστατα στον χρήστη την επιλογή να δίνει FON από το Wifi του).

    Από πού και με ποια διαδικασία το απενεργοποιώ;;;;;;;;;;;

    (Μου αρέσει ότι στον τράχηλο του Έλληνα δεν πάει ζυγός αλλά αποδεχόμαστε τέτοιες αυθαιρεσίες )
    Εάν ήξερες να ψάχνεις και όχι να παραπονιέσαι, θα μάθαινες ότι το FON μπορείς να το απενεργοποιήσεις με ένα τηλέφωνο στο 13888 ή εάν υπάρχει ενεργοποιημένο My OTE μέσα από εκεί. Πληροφορίες στο www.otemywifi.gr. Το ότι μένεις στο εξωτερικό τελικά δεν σε αλλάζει σαν Έλληνα. Κρίμα.
    Subscribe on YouTube @grigsgr
    www.youtube.com/c/grigsgr

  12. #117
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Συμπεριφορά και Δεοντολογία Μελών (ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ MODERATOR)

    Πριν ζητήσετε / ρωτήσετε κάτι ακολουθήστε τους παρακάτω απλούς κανόνες:

    Χρησιμοποιήστε την Αναζήτηση του Forum(Ίσως να υπάρχει αυτό που ζητάτε σε κάποιο παλιότερο topic / μήνυμα).
    Μην "απαιτείτε", αλλά ζητήστε ευγενικά αυτό που θέλετε με όσο το δυνατό πιο σαφή τρόπο. Θυμηθείτε ότι με μια σαφέστερη περιγραφή γλυτώνετε χρόνο και για εσάς και για τους άλλους.
    Θυμηθείτε πως οι υπόλοιποι χρήστες του Forum δεν είναι υποχρεωμένοι να σας απαντήσουν, μπορεί να μην υπάρχει απάντηση για το ερώτημά σας ή, απλά, οι αναγνώστες της ερώτησής σας να μην τη γνωρίζουν.



  13. #118
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grigsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν ήξερες να ψάχνεις και όχι να παραπονιέσαι, θα μάθαινες ότι το FON μπορείς να το απενεργοποιήσεις με ένα τηλέφωνο στο 13888 ή εάν υπάρχει ενεργοποιημένο My OTE μέσα από εκεί. Πληροφορίες στο www.otemywifi.gr. Το ότι μένεις στο εξωτερικό τελικά δεν σε αλλάζει σαν Έλληνα. Κρίμα.
    Αν το διάβαζες και όχι απλά να θέλεις να την πεις σε κάποιον θα καταλαβαίνες οτι το πρόβλημα είναι το έτσι θέλω της ενεργοποίησης χωρίς να έχει κάνει αίτηση ο χρήστης.

    Τελικά άλλος είναι ο Έλληνας

  14. #119
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το διάβαζες και όχι απλά να θέλεις να την πεις σε κάποιον θα καταλαβαίνες οτι το πρόβλημα είναι το έτσι θέλω της ενεργοποίησης χωρίς να έχει κάνει αίτηση ο χρήστης.

    Τελικά άλλος είναι ο Έλληνας
    κάτι σου ξέφυγε απο το ποστ του ρορ

    μαζευτήκαμε πολλοί Έλληνες

  15. #120
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grigsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν ήξερες να ψάχνεις και όχι να παραπονιέσαι, θα μάθαινες ότι το FON μπορείς να το απενεργοποιήσεις με ένα τηλέφωνο στο 13888 ή εάν υπάρχει ενεργοποιημένο My OTE μέσα από εκεί. Πληροφορίες στο www.otemywifi.gr. Το ότι μένεις στο εξωτερικό τελικά δεν σε αλλάζει σαν Έλληνα. Κρίμα.
    Σιγά, χαμήλωσε λίγο την εμβέλεια του ραντάρ ανίχνευσης Έλληνα εσύ ο Ευρωπαίος επειδή έχω αρχίσει να νιώθω πολύ μειονεκτικά με την φουστανέλλα απέναντί σου

    Ακριβώς αυτό που λες κατακρίνω. Το ότι είναι by default ενεργοποιημένο χωρίς να με έχει ρωτήσει κανένας αν θέλω να μοιραστώ το wifi μου ή όχι. Και ότι για να το απενεργοποιήσω θα πρέπει εγώ να προβώ πρώτος στην κίνηση και μάλιστα χωρίς να μου δίνεται καν η επιλογή στο ρούτερ αλλά να πρέπει να εγγραφώ σε άλλη υπηρεσία ΟΤΕ

    Ενώ εμείς οι Ελληνάρες εκεί με τους κουτόφραγκους απλά μπορούμε και το (απ)ενεργοποιούμε όποτε θέλουμε μέσω του ρούτερ και μάλιστα μοστράρει και στο quick setup.

    Δεν έχω αντίρρηση να μοιραστώ wifi αλλά στην τελική θέλω εγώ να το επιλέξω και όχι μία εταιρεία στην οποία το πληρώνω και μάλιστα ανεπαρκέστατο ως σύνδεση. (Ήδη 2 φορές ήρθε τεχνικός στο σπίτι μου (Ελλάδα) για άλλο πρόβλημα και ήδη η σύνδεση έχει υποστεί downgrade και κλειδώνει πλέον μόλις στα 12)
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-13, 17:51
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-13, 22:13
  3. Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-13, 16:34
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-13, 14:39
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-13, 15:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας