Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 137
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    OTE
    Δελτίο Τύπου:



    • Δωρεάν Internet και έξω από το σπίτι με το “ΟΤΕ My WiFi ”
    • Απεριόριστο σερφάρισμα σε πάνω από 12 εκατ. σημεία σε όλο τον κόσμο



    Τη δυνατότητα να συνδέονται δωρεάν στο Internet μέσω σημείων WiFi (WiFi hotspots) και έξω από το σπίτι τους, δίνει ο ΟΤΕ αποκλειστικά στους πελάτες των προγραμμάτων OTE Double Play με τη νέα υπηρεσία “ΟΤΕ My WiFi, σε συνεργασία με το παγκόσμιο WiFi δίκτυο της Fon.

    Το “OTE My WiFi” είναι ένα ασύρματο δίκτυο το οποίο δημιουργείται και επεκτείνεται από τους ίδιους τους χρήστες της κοινότητας. Συνεισφέροντας ένα μικρό μέρος της σύνδεσης Internet που έχουν στο σπίτι, αποκτούν τη δυνατότητα για δωρεάν WiFi πρόσβαση στο Internet σε περισσότερα από 12 εκατ. σημεία σε όλο τον κόσμο.

    «Έχοντας ως προτεραιότητα να καλύπτουμε πλήρως τις σύγχρονες ανάγκες των πελατών μας, φέρνουμε πρώτοι στην Ελλάδα το OTE My WiFi, μια πρωτοποριακή υπηρεσία για δωρεάν internet που θα αλλάξει την καθημερινότητα τους. Οι πελάτες μας γίνονται μέλη μιας μεγάλης διεθνούς κοινότητας και αποκτούν σταδιακά, δωρεάν πρόσβαση σε αναρίθμητα hotspots τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Συνεχίζοντας τις επενδύσεις μας σε καινοτόμες υπηρεσίες, εδραιώνουμε την τεχνολογική μας υπεροχή και κάνουμε πράξη τη δέσμευσή μας για επενδύσεις προς όφελος των πελατών μας, και της χώρας», δήλωσε ο Εκτελεστικός Γενικός Διευθυντής του Ομίλου ΟΤΕ, κ. Ζαχαρίας Πιπερίδης.

    «Είμαστε ιδιαίτερα ικανοποιημένοι, που το WiFi δίκτυο της Fon έρχεται στην Ελλάδα, έναν από τους πιο όμορφους και δημοφιλείς ταξιδιωτικούς προορισμούς στην Ευρώπη. Αυτή η συνεργασία αποτελεί για μας ένα ακόμα βήμα για την κάλυψη ολόκληρης της Ευρώπης με WiFi», δήλωσε ο Chief Operating Officer της Fon, Alex Puregger.

    Αναλυτικές πληροφορίες για την υπηρεσία “ΟΤΕ My WiFi” στην ιστοσελίδα ote.gr/mywifi

    Fon
    Η Fon ιδρύθηκε το Φεβρουάριο του 2006 από τον επιχειρηματία Martin Varsavsky με στόχο να «καλύψει» τον κόσμο με δίκτυο WiFi. Σήμερα η εταιρεία αποτελεί τον ηγέτη στο χώρο, με περισσότερα από 12 εκατ. WiFi σημεία παγκοσμίως, σε περισσότερες από 200 χώρες. Η Fon έχει γραφεία στη Μαδρίτη, το Λονδίνο, το Τόκυο και τη Νέα Υόρκη. Συνεργάζεται με εταιρείες όπως: Belgacom (Βέλγιο), BT (Ηνωμένο Βασίλειο), Deutsche Telekom (Γερμανία), Hrvatski Telekom (Κροατία), KPN (Ολλανδία), Oi (Βραζιλία), MTC (Ρωσία), MWEB (Νότια Αφρική), Netia (Πολωνία), SFR (Γαλλία), Softbank (Ιαπωνία) and ZON (Πορτογαλία). Περισσότερα στο fon.com.

    Πηγή : ΟΤΕ
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Έντυπο OTE My WiFi.PDF  


  2. #2
    Εγγραφή
    13-07-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    H300s
    Path Level
    Interleaved
    να τονίσουμε ότι ανά σύνδεση μπορούν ταυτόχρονα να είναι συνδεδεμένα 2 άτομα. οπότε αν σε ένα Fon Spot είναι συνδεδεμένα 2 άτομα τότε πάμε στο επόμενο.
    Subscribe on YouTube @grigsgr
    www.youtube.com/c/grigsgr

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Αυτό εννοούσε ο Μεσσήνιος όταν έλεγε για free wifi σε όλη την Ελλάδα;
    Μόνο πολιτικά θα μπορούσα να σχολιάσω αυτή την κίνηση γιατί από τεχνολογικής άποψης...

    Τι να πιάσω ρε στο πάρκο ή στον δρόμο από ρούτερ που βρίσκεται σε όροφο σπιτιού;
    Και το έχουν default ενεργοποιημένο σε όλους τους νέους πελάτες;
    Απαράδεκτο...
    Και όσοι ξόδεψαν κάποιο ποσό για να μην έχουν τις μπαγιαντέλες του ΟΤΕ πώς συνδέονται;
    Περνάς τα data από σημείο που δεν γνωρίζεις ούτε καν που βρίσκεται και το μόνο που λες είναι "είναι ασφαλές".
    Τρέλα πουλάτε ρε...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    07-03-2010
    Μηνύματα
    510
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport
    Path Level
    Fastpath
    ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε αν λεει καπου που ειναι αυτα τα 12εκ σημεια.... :P

  5. #5
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Μηνύματα
    4.271
    Downloads
    51
    Uploads
    21
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    HOL - ΦΟΙΝΙΚΑΣ
    Router
    Philips CGA5720N,ST 530v6
    SNR / Attn
    31(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστή η παρατήρηση...!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό εννοούσε ο Μεσσήνιος όταν έλεγε για free wifi σε όλη την Ελλάδα;
    Μόνο πολιτικά θα μπορούσα να σχολιάσω αυτή την κίνηση γιατί από τεχνολογικής άποψης...

    Τι να πιάσω ρε στο πάρκο ή στον δρόμο από ρούτερ που βρίσκεται σε όροφο σπιτιού;
    Και το έχουν default ενεργοποιημένο σε όλους τους νέους πελάτες;
    Απαράδεκτο...
    Και όσοι ξόδεψαν κάποιο ποσό για να μην έχουν τις μπαγιαντέλες του ΟΤΕ πώς συνδέονται;
    Περνάς τα data από σημείο που δεν γνωρίζεις ούτε καν που βρίσκεται και το μόνο που λες είναι "είναι ασφαλές".
    Τρέλα πουλάτε ρε...
    Και πως το ενεργοποιούμε;

  6. #6
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό εννοούσε ο Μεσσήνιος όταν έλεγε για free wifi σε όλη την Ελλάδα;
    Μόνο πολιτικά θα μπορούσα να σχολιάσω αυτή την κίνηση γιατί από τεχνολογικής άποψης...
    Δεν έχει απολύτως καμία σχέση η εξαγγελία του Σαμαρά με την κίνηση του ΟΤΕ (DT) που απλά αποτελεί εμπορική συμφωνία με την FON.

    Για την ασφάλεια του συστήματος μπορείς να βρεις αρκετό υλικό online.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paodim Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε αν λεει καπου που ειναι αυτα τα 12εκ σημεια.... :P
    https://corp.fon.com/en/maps
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpa2006 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πως το ενεργοποιούμε;
    Κάνε μια κλήση στην εξυπηρέτηση πελατών και θα σου πουν (θα πάρεις νέο router έτοιμο σεταρισμένο).

  7. #7
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    19/1
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΛΑΜΙΑ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν το δίνει "δωρεάν" ο ΟΤΕ....... δωρεάν το δίνουν οι συνδρομητές του ΟΤΕ

    Μου φαίνεται οτι οι πάροχοι έχουν ξεφτιλίσει την έννοια της λέξης "δωρεάν"

    Είναι θετικό που ο ΟΤΕ δίνει (χωρίς ουσιαστικό κόστος) στους συνδρομητές του, αυτή την δυνατότητα.
    «Δεν έχεις Όλυμπε θεούς, μηδέ λεβέντες Όσσα, ραγιάδες έχεις μάνα γη, σκυφτούς για το χαράτσι,
    κούφιοι και οκνοί καταφρονάν τη θεία τραχειά σου γλώσσα, των Ευρωπαίων περίγελα και των αρχαίων παλιάτσοι»

    Κ. Παλαμάς

  8. #8
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Στην περίπτωση που γίνει μ...κια από την ip μου και την έχει κάνει κάποιος τυχάρπαστος περαστικός .....πως αποδεικνίετε ότι δεν την έχω κάνει εγώ ώστε να μην μπλέξω εγώ ?

    Μπορεί άραγε κάποιος να το βάλει ώς έξτρα wifi στο δίκτυο του ώστε να το έχει ανοικτό όποτε θέλει αυτός με τις όποιες συνθήκες θέλεια αυτός ?

  9. #9
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ο εξωτερικός χρήστης δεν έχει καμία σχέση με την ip σου. Στις συνδέσεις στο ρούτερ, εκτός από τις κλασσικές δύο για το internet με το user name σου και για το OTE TV, θα βρεις άλλες δύο με τα ονόματα FonUser1 και FonUser2. Υπάρχει άλλο ξεχωριστό ppp με τον BRAS για τον κάθε χρήστη με άλλη public ip.

    Δεν έχεις την δυνατότητα να το ενεργοποιείς και να το απενεργοποιείς από το ρούτερ. Εξάλλου δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από magnuslupus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το δίνει "δωρεάν" ο ΟΤΕ....... δωρεάν το δίνουν οι συνδρομητές του ΟΤΕ

    Μου φαίνεται οτι οι πάροχοι έχουν ξεφτιλίσει την έννοια της λέξης "δωρεάν"

    Είναι θετικό που ο ΟΤΕ δίνει (χωρίς ουσιαστικό κόστος) στους συνδρομητές του, αυτή την δυνατότητα.
    Μπορείς να δεί τι κόστος έχει η υπηρεσία fon και τι χρειάζεται για να αγοράσεις τον εξοπλισμό τους


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση που γίνει μ...κια από την ip μου και την έχει κάνει κάποιος τυχάρπαστος περαστικός .....πως αποδεικνίετε ότι δεν την έχω κάνει εγώ ώστε να μην μπλέξω εγώ ?

    Μπορεί άραγε κάποιος να το βάλει ώς έξτρα wifi στο δίκτυο του ώστε να το έχει ανοικτό όποτε θέλει αυτός με τις όποιες συνθήκες θέλεια αυτός ?
    Διαφορετική Ip, διαφορετικά vc στο modem, τυχαίος δεν είναι, για να συνδεθεί κάνει χρήση του ονόματος χρήστη και κωδικού και φυσικά υπάρχουν όλα τα πραγματικά στοιχεία αν χρειαστεί

  11. #11
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Αργυρουπολη-Athens -Greece
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    214900/23907kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Sercomm H300-s
    Path Level
    Interleaved
    Ωραία το μόνο που μένει τώρα ,είναι να κατεβάσουν και τα πανάκριβα τιμολόγια που έχουν στον ΟΤΕ .
    Προγραμματισμός Εγκεφάλων http://www.chiptronic.gr

  12. #12
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Δε νομίζω ότι δικαιολογείται ο αρνητισμός εδώ. Είναι μια καλή υπηρεσία προστιθεμένης αξίας για υπάρχοντες συνδρομητές οτε, δεν έχει επιπλέον κόστος, και απενεργοποιείται αν θέλουμε.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να δεί τι κόστος έχει η υπηρεσία fon και τι χρειάζεται για να αγοράσεις τον εξοπλισμό τους




    Διαφορετική Ip, διαφορετικά vc στο modem, τυχαίος δεν είναι, για να συνδεθεί κάνει χρήση του ονόματος χρήστη και κωδικού και φυσικά υπάρχουν όλα τα πραγματικά στοιχεία αν χρειαστεί
    Βασικά δεν το έχω μελετήσει ...πως δουλεύει ...Απλά σκέφτομαι και ρωτάω ...
    Μέχρι εδώ καλά τα ακούω ! Ομως εφόσον έχω 2 ppp connections πάνω στο ίδιο DSL Line αυτό δεν μειώνει την ταχύτητα στο 1ο π.χ ppp ανάλογα με τον φόρτο του 2ου ? Από την άλλη το wifi το έχω εγώ σαν access point device στο δικό μου LAN ξεχωριστό... Ο router μου π.χ δεν έχει και δεν θα αποκτήσει ποτέ Wifi access.. Προφανώς αυτό δεν παίζει σαν ξεχωριστό device .... Μπορώ να έχω πολλά ppp πάνω στο ίδιο Router ?

    - - - Updated - - -

    ΕΠίσης αν βάλω στο ίδιο DSL Line πολλά modems με διαφορετικά user/pass θα παίξουν ?

  14. #14
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Υπάρχει QoS. Το περισσότερο που μπορούν να πάρουν οι χρήστες FON είναι 1Mbps.

    Μπορείς να έχεις πολλαπλές συνδέσεις στο ρούτερ. Πχ το ZTE έχει 8 και πλέον χρησιμοποιεί τις 4 (μία internet, μία OTE TV και δύο FON). Θα ανοίξει το WiFi του ρούτερ σου για το My WiFi σε μια ρύθμιση που δεν θα μπορείς να πειράξεις.

    Σε μια DSL γραμμή μπορεί να μπει ένα μόντεμ.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Πρακτικά πώς θα υλοποιηθεί;
    Εδώ μέσα σε σπίτι και δεν έχεις καλό σήμα σε όλα τα σημεία.
    Και θα πιάσει από τον 1ο όροφο και κάτω με τα μπρίκια του ΟΤΕ;
    Γιατί για 2ο-3ο και πάνω δεν συζητώ.
    Φυσικά για τα ρετιρέ ούτε λόγος... εκτός αν το κάνουν για τα περιστέρια και τους γλάρους.
    Και αν το έχεις το ρούτερ από την πλευρά του ακάλυπτου;
    Θα μου πεις υπάρχουν και οι γάτες...
    Εκτός βέβαια αν εννοούν να έχεις μια σύνδεση ανά όροφο και να επωφελείται ο διπλανός σου.
    Στην περίπτωση αυτή προτιμώ να του τραβήξω ethernet.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-13, 17:51
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-13, 22:13
  3. Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-13, 16:34
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-13, 14:39
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-13, 15:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας