Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-29 από 29
  1. #16
    Εγγραφή
    10-07-2009
    Περιοχή
    παντου!
    Μηνύματα
    397
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η google είναι ο ορισμός του μονοπωλίου. Κατέχει κραταιά θέση στη συγκεκριμένη αγορά και οι αντιμονοπωλιακοί νόμοι υπάρχουν για να την αποτρέψουν από την κατάχρηση αυτής της θέσης και την προασπίσουν τα δικαιώματα των χρηστών. Δε χρειάζεται να είναι δημόσιος οργανισμός για να διέπεται από κανονισμούς καλής λειτουργίας.
    ο ορισμος του μονοπωλιου δεν ειναι η εταιρια αυτη (με κακη εννοια) γνωμη μου. γιατι να μην εκμεταλλευτει κατι που με μαγκια της εφτιαξε.οι νομοι οπως ξερουμε καλα σε καποιες φορες υπαρχουν για αλλους λογους και οχι γιατι πραγματικα νοιαζονται για τον κοσμο και θελουν να μας προστατεψουν και καλα....
    ετυχε να ειναι πρωτοποριακη και καινοτομα και πολλα αλλα σε εποχη που δεν υπηρχε κατι αντιστοιχο ΜΑΓΚΙΑ της δεν συμφωνω με το μονοπωλιο
    δεν χρησιμοποιει αθεμιτο ανταγωνισμο
    χρησιμοποιει την φημη της που εκεινη εκτισε
    οπως και η microsoft
    απαντησε μου σε κατι σε παρακαλω για να καταλαβω θα πω ενα αστειο παραδειγματακι αλλα καιριο
    αν αυριο η toyota βρει ενα τετοιο πρωτοποριακο αυτοκινητο που δεν φανταζετε κανενας και το πουλαει παμφηνα και το εχουν σχεδον ολοι
    θα πρεπει μετα η toyota να λεει παιδια υπαρχουν και αλλες μαρκες παρτε και απο εκει παρακαλω
    τι βλακειες ειναι αυτες?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο ΟΤΕ χρεώνει τους εναλλακτικούς 2000 ευρώ για κάθε γραμμή internet που ενεργοποιεί θα έπρεπε να σου πει η Forthnet "Ξέρεις Malei, το πακέτο Double Play που καλύπτει τις ανάγκες σου κοστίζει 20 ευρώ τον μήνα αλλά υπάρχει και το κόστος σύνδεσης που είναι 2099,90 ευρώ. Θα πληρώσεις με κάρτα ή με νεφρά;".

    Ο ΟΤΕ είναι ιδιωτική εταιρία, το δίκτυο και όλες οι υποδομές είναι δικές του οπότε καλά κάνει.
    να καλα θα κανει αν το πει αυτο να το χρεωσει οσο θελει
    αλλα εγω σαν καταναλωτης δεν θα το παρω απλα
    σαν ενα μπλουζακι αν δεν ειναι για την τσεπη μου δεν θα το παρω
    αλλο τα προιοντα πρωτης αναγκης και αλλο προιοντα πολυτελειας
    οπως και δεν θα μπω στην google αμα θελω

  2. #17
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από reaper1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να καλα θα κανει αν το πει αυτο να το χρεωσει οσο θελει
    αλλα εγω σαν καταναλωτης δεν θα το παρω απλα
    σαν ενα μπλουζακι αν δεν ειναι για την τσεπη μου δεν θα το παρω
    αλλο τα προιοντα πρωτης αναγκης και αλλο προιοντα πολυτελειας
    οπως και δεν θα μπω στην google αμα θελω
    Αν αύριο όλοι οι φούρνοι πουλάνε το ψωμί 20 ευρώ το κιλό και όλα τα βενζινάδικα 50 ευρώ το λίτρο την βενζίνη τι θα κάνεις; Εταιρίες είναι και όσο θέλουν πουλάνε οπότε δεν μπορείς να ζητήσεις από το κράτος να τους βάλει χέρι.

  3. #18
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.735
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνεις για παράδειγμα "maps", το πρώτο αποτέλεσμα είναι google maps. Αυτό της επιρρίπτουν και καλά της κάνουν.
    αν ψαχνεις ομως μεσω chrome k google search,ειναι λογικο..μη τα θελουμε κ ολα δικα μας
    VAMOS ARIS

  4. #19
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ψαχνεις ομως μεσω chrome k google search,ειναι λογικο..μη τα θελουμε κ ολα δικα μας
    Ας πούμε ότι συμφωνώ με το 50% της πρότασης (που δεν συμφωνώ, αλλά τέλος πάντων), ότι η google έχει το δικαίωμα να αλλοιώνει τα αποτελέσματα προς όφελός της. Ο browser που κολλάει; Με ποια λογική αν στον υπολογιστή μου έχω IE, firefox, Chrome, να παίρνω διαφορετικά αποτελέσματα για την ίδια αναζήτηση;

  5. #20
    Εγγραφή
    10-07-2009
    Περιοχή
    παντου!
    Μηνύματα
    397
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grayden Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αύριο όλοι οι φούρνοι πουλάνε το ψωμί 20 ευρώ το κιλό και όλα τα βενζινάδικα 50 ευρώ το λίτρο την βενζίνη τι θα κάνεις; Εταιρίες είναι και όσο θέλουν πουλάνε οπότε δεν μπορείς να ζητήσεις από το κράτος να τους βάλει χέρι.
    αν διαβασες το μηνυμα μου ειπα οτι αλλο τα προιοντα αναγκης οπως το ψωμι και αλλο τα πολυτελειας οπως η βενζινη
    μπορεις να ζησεις χωρις βενζινη αλλα χωρις ψωμι οχι

  6. #21
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από reaper1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν διαβασες το μηνυμα μου ειπα οτι αλλο τα προιοντα αναγκης οπως το ψωμι και αλλο τα πολυτελειας οπως η βενζινη
    μπορεις να ζησεις χωρις βενζινη αλλα χωρις ψωμι οχι
    Οκ, να το δεχτώ το επιχείρημα σου. Τι νομίζεις ότι θα γίνει όταν κανένας δεν θα μπορεί να βάλει βενζίνη στο αυτοκίνητό του;

  7. #22
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Θα ησυχάσουν τα αυτιά μας.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #23
    Εγγραφή
    15-07-2007
    Μηνύματα
    508
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΖΙΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το διαβάζω και δε μπορώ να το συλλάβω ακόμα. Πως είναι δυνατόν να τη γλυτώνουν έτσι; Δηλαδή όλοι οι νόμοι υπέρ τους;

  9. #24
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ησυχάσουν τα αυτιά μας.
    Αυτό ούτε εμένα θα με χάλαγε αλλά είχα στο μυαλό μου πρακτικά ζητήματα (λεηλασίες, θανάτους, οικονομική καταστροφή χιλιάδων ανθρώπων, κτλ).

  10. #25
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.785
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από reaper1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ορισμος του μονοπωλιου δεν ειναι η εταιρια αυτη (με κακη εννοια) γνωμη μου. γιατι να μην εκμεταλλευτει κατι που με μαγκια της εφτιαξε.οι νομοι οπως ξερουμε καλα σε καποιες φορες υπαρχουν για αλλους λογους και οχι γιατι πραγματικα νοιαζονται για τον κοσμο και θελουν να μας προστατεψουν και καλα....
    ετυχε να ειναι πρωτοποριακη και καινοτομα και πολλα αλλα σε εποχη που δεν υπηρχε κατι αντιστοιχο ΜΑΓΚΙΑ της δεν συμφωνω με το μονοπωλιο
    δεν χρησιμοποιει αθεμιτο ανταγωνισμο
    χρησιμοποιει την φημη της που εκεινη εκτισε
    οπως και η microsoft
    απαντησε μου σε κατι σε παρακαλω για να καταλαβω θα πω ενα αστειο παραδειγματακι αλλα καιριο
    αν αυριο η toyota βρει ενα τετοιο πρωτοποριακο αυτοκινητο που δεν φανταζετε κανενας και το πουλαει παμφηνα και το εχουν σχεδον ολοι
    θα πρεπει μετα η toyota να λεει παιδια υπαρχουν και αλλες μαρκες παρτε και απο εκει παρακαλω
    τι βλακειες ειναι αυτες?
    Επίτρεψέ μου να ξεκινήσω όπως τέλειωσες, λέγοντας οτι σε εμένα φαίνονται βλακείες αυτά που λες εσύ.
    Το μονοπώλιο δεν είναι κατί de facto κακό, αλλά κάτι που ρυθμίζεται από τη νομοθεσία για να μη γίνει κακό.
    Όταν λέμε ότι ο ΟΤΕ έχει κραταιά θέση στην Ελληνική τηλεπικοινωνιακή αγορά και θεσπίζονται κανόνες για να μην χρησιμοποιήσει αυτή την υπεροχή αθέμιτα κατά των ανταγωνιστών του, δε διαφέρει καθόλου από τη google, που έχει την ίδια θέση στην παγκόσμια αγορά μηχανών αναζήτησης.

    Επίσης, για να κάνω τη σύνδεση με το επόμενο σχόλιο, η αναζήτηση πληροφορίας δεν είναι προϊόν πολυτελείας...

  11. #26
    Εγγραφή
    10-07-2009
    Περιοχή
    παντου!
    Μηνύματα
    397
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίτρεψέ μου να ξεκινήσω όπως τέλειωσες, λέγοντας οτι σε εμένα φαίνονται βλακείες αυτά που λες εσύ.
    Το μονοπώλιο δεν είναι κατί de facto κακό, αλλά κάτι που ρυθμίζεται από τη νομοθεσία για να μη γίνει κακό.
    Όταν λέμε ότι ο ΟΤΕ έχει κραταιά θέση στην Ελληνική τηλεπικοινωνιακή αγορά και θεσπίζονται κανόνες για να μην χρησιμοποιήσει αυτή την υπεροχή αθέμιτα κατά των ανταγωνιστών του, δε διαφέρει καθόλου από τη google, που έχει την ίδια θέση στην παγκόσμια αγορά μηχανών αναζήτησης.

    Επίσης, για να κάνω τη σύνδεση με το επόμενο σχόλιο, η αναζήτηση πληροφορίας δεν είναι προϊόν πολυτελείας...
    εχουμε κανει πραγματα αναγκαια ενω δεν ειναι.οπως το κινητο, θυμουνται οι μεγαλυτεροι πως ηταν η ζωη μας χωρις αυτο?μια χαρα τελεια ησυχια εβγαινα εξω και οποιος ηθελε με εβρισκε οταν γυρναγα στο σπιτι απλα
    το ιντερνετ ειναι πολυτελεια αλλα το εχουν κανει αναγκαιο για να κανεις δουλειες αλλα μπορω να ζησω και χωρις αυτο
    καταρχας μπραβο που θεωρεις την γνωμη καποιου βλακειες γιατι εγω αναφερομουν στο οτι θα πρεπει μια google ή μια toyota να σπρωχνει και αλλους κατασκευαστες μεσα απο τα προιοντα της
    αυτο θεωρω οτι ειναι βλακεια οχι η γνωμη σου το παρεξηγησες
    δεν μου απαντας ομως σε αυτο που ρωταω
    η google εγινε απο μαγκια της αυτο που εγινε γιατι ηταν πρωτοποριακη και καινοτομα
    ο οτε ειχε υποδομη λογω κρατους και ηταν μονοπωλιο γιατι δεν υπηρχαν αλλοι
    οταν θες να εγκαθιδρυσεις και αλλες εταιρειες στο χωρο των τηλεποικοινωνιων οπως στην ελλαδα πρεπει την κρατικη να της βαλεις φρενο
    στον οτε δεκτο να του βαλουν φρενο γιατι ηταν κρατικη εταιρεια και φτιαχτηκε απο το κρατος με εξοδα και κεφαλαια κρατικα που ξεπερνανε τα ιδιωτικα κεφαλαια
    αλλα στην γοογλε οχι δεν το δεχομαι γιατι ειναι ιδιωτικη και υπαρχουν και δυνατοτητες καποιος να βγει καποιος αλλος στην αγορα οπως το bing δηλαδη θα πρεπει η γοογλε να λεει παιδια πηγαιντε και στο bing
    για ποιο λογο?εμενα δεν με πειραζει να προωθει τα δικα της προιοντα αφου στην εταιρεια της εχω μπει
    δηλαδη αν εμπαινα φυσικα με φυσικη παρουσια στην εταιρεια της στο κτιριο της θα επρεπε να υπηρχαν και διαφημισεις αλλων ή μονο των προιοντων της
    αν μπω σε μια εταιρεια πχ στο πλαισιο που ειναι πολυ μεγαλη εταιρεια θα πρεπει να εχει διαφημιση του e-shop γιατι?για τον ανταγωνισμο?
    ο νομος για μενα ειναι αστειος σε αυτην την περιπτωση και δεν ειναι καθολου δικαιος
    να προστατευει εμενα τον καταναλωτη απο αλλα πραγματα και οχι αν η γοογλε δειχνει τα προιοντα της σε πρωτο πλανο ή οχι
    υπαρχουν τοσα και τοσα που πρεπει να καλυψει τον καταναλωτη που αυτο ειναι καθαρα αστειο
    να δωσω ενα αλλο παραδειγμα και μια αλλη διασταση, καποιοι βαζουν τα πραγματικα τους στοιχεια στο facebook και ολη την ζωη τους ποιος φταιει το facebook ή η βλακεια τους?
    απαντησε μου αν εσενα προσωπικα θα σου αρεσε να εφτιαχνες κατι σουπερ και να σου ελεγαν εεε φιλε μονοπωλιο θα προμοταρεις και αλλους

  12. #27
    Εγγραφή
    31-01-2012
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παντως αυτο που λες για το κινητο/ιντερνετ, χωρις να φλοιαρω το θεωρω λαθος γιατι οπως αλλαζουν οι εποχες ετσι αλλαζουν και οι αναγκες των ανθρωπων, οι αναγκες αναγκαστικά συμβαδιζουν με τις εποχες.

    Και ενα παραδειγματακι. Φανταζεσαι τον αγροτη να παει να οργωσει το χωράφι με δυο βουβουλια να σερνουν μια τσουγκρανα;

  13. #28
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από reaper1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απαντησε μου αν εσενα προσωπικα θα σου αρεσε να εφτιαχνες κατι σουπερ και να σου ελεγαν εεε φιλε μονοπωλιο θα προμοταρεις και αλλους
    Εγώ πάντως περιμένω μια απάντηση στο παράδειγμα με την βενζίνη.

  14. #29
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η μόνη αντικειμενική μέθοδος είναι η κλήρωση αλλά δεν το βλέπω.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-13, 22:09
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-13, 22:51
  3. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-13, 15:50
  4. Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-13, 20:12
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-13, 10:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας