Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    E.U.
    Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή αποδέχτηκε τις παραχωρήσεις που πρότεινε η Google για να βελτιώσει τον ανταγωνισμό στην αγορά των αποτελεσμάτων αναζήτησης, και σε αναμονή των σχολίων από τους υπολοίπους ανταγωνιστές, σκοπεύει να επικυρώσει μια δεσμευτική συμφωνία με την Google διαρκείας 5 ετών που θα τερματίσει την έρευνα εναντίον της για μονοπωλιακές πρακτικές από αυτήν.

    Σύμφωνα με τις προτάσεις της Google, αυτή εγγυάται πως όποτε προωθεί τις δικές της εξειδικευμένες υπηρεσίες αναζήτησης, πχ για προϊόντα, ξενοδοχεία, εστιατόρια, θα εμφανίζει παράλληλα τα αντίστοιχα αποτελέσματα από 3 ανταγωνιστικές υπηρεσίες επιλεγμένες με αντικειμενική μέθοδο με δυνατότητα σύγκρισης τους με τα αντίστοιχα δικά της. Η υποχρέωση αυτή θα εφαρμοστεί σε υπάρχουσες και μελλοντικές υπηρεσίες.

    Επιπλέον οι πάροχοι περιεχομένου θα μπορούν να επιλέγουν να μην εμφανίζονται στα αποτελέσματα της Google και θα μπορούν να κάνουν διαφημιστικές καμπάνιες σε ανταγωνιστικές μηχανές, τερματίζοντας την απαίτηση αποκλειστικότητας που τους επέβαλε ως τώρα.

    Η εφαρμογή των όρων της συμφωνίας εφόσον τελικά τεθεί σε ισχύ θα παρακολουθείται από ανεξάρτητο ελεγκτή.

    Πηγή : Telecompaper

  2. #2
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή αποδέχτηκε τις παραχωρήσεις που πρότεινε η Google για να βελτιώσει τον ανταγωνισμό στην αγορά των αποτελεσμάτων αναζήτησης, και σε αναμονή των σχολίων από τους υπολοίπους ανταγωνιστές, σκοπεύει να επικυρώσει μια δεσμευτική συμφωνία με την Google διαρκείας 5 ετών που θα τερματίσει την έρευνα εναντίον της για μονοπωλιακές πρακτικές από αυτήν.
    Όλες τις μονοπωλιακές πρακτικές της; Παρούσες και μελλοντικές;

  3. #3
    Εγγραφή
    31-01-2012
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο το ''επιλεγμενες με αντικειμενικη μεθοδο'', μου καθεται καπως στραβα...

  4. #4
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    No money ?
    Φτηνά την γλίτωσαν. Τα διαφυγόντα κέρδη απο τις διαφημίσεις των ανταγωνιστών δεν θα είναι λίγα βέβαια, αλλά δε νομίζω να αποκτήσουν ...οικονομικό πρόβλημα.

  5. #5
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Demelene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες τις μονοπωλιακές πρακτικές της; Παρούσες και μελλοντικές;
    Η συγκεκριμένη έρευνα και συμφωνία, αν τελικά επιτευχθεί, αφορά μονοπωλιακές πρακτικές στα αποτελέσματα αναζήτησης και κατάχρηση της ηγετικής θέσης της μηχανής της.

    Για μια πενταετία θα είναι υπό επιτήρηση και θα υποχρεούται να συμμορφώνεται με ότι συμφωνηθεί, μετά ποιός ξέρει.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #6
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παρότι ομολογώ ότι τα αποτελέσματα της google πάντα μου είναι πιο χρήσιμα απ' ότι εναλλακτικών μηχανών, με ενοχλεί η προσέγγιση "μαύρου κουτιού" που ποτέ δεν ξέρουμε πώς και γιατί ταξινομούνται. Ελπίζω ότι οι αλλαγές θα βελτιώσουν τη διαφάνεια...

  7. #7
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρότι ομολογώ ότι τα αποτελέσματα της google πάντα μου είναι πιο χρήσιμα απ' ότι εναλλακτικών μηχανών, με ενοχλεί η προσέγγιση "μαύρου κουτιού" που ποτέ δεν ξέρουμε πώς και γιατί ταξινομούνται. Ελπίζω ότι οι αλλαγές θα βελτιώσουν τη διαφάνεια...
    Αν ανακοινώσουν με ποιον ακριβώς τρόπο βγαίνουν τ' αποτελέσματα θα γεμίσει με πολύ περισσότερη σαβούρα η πρώτη σελίδα.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-01-2012
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και παλι θα γινει δουλεια ; Αφου υπαρχουν προγραμματα τα οποια ''προωθουν'' ενα σαιτ με keywords, ή μηπως κανω λαθος;

  9. #9
    Εγγραφή
    10-07-2009
    Περιοχή
    παντου!
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    καλησπερα
    θελω μια διευκρινηση απο ολους οσους μπορουν και ξερουν να απαντησουν
    γιατι αυτο το κυνηγι σε μια εταιρεια ?τι μονοπωλιακο θεμα?και οχι μονο για την google αλλα και για την microsoft για τον browser
    δημιουργω κατι πολυ καλο και το εκμεταλευομαι.δικο μου δεν ειναι?γιατι θα βαλω και αλλους μεσα?
    δηλαδη αν φτιαξω μια πολυ καλη ηλεκτρικη κουζινα και γινω κολοσσος θα πρεπει στο μαγαζι μου να πουλαω και αλλες κουζινες?επειδη εγω ημουν μαγκας και εφτιαξα κατι καλο θα πρεπει να προωθω και αλλους?
    δεν ειναι ιδιωτικη η google? δεν ειναι δημοσιο.αμα ο κοσμος θελει αντικειμενικη πληροφορηση ας μπει και αλλου τελος παντων.εγω αυτα πουλαω θες?αν δεν θες δεν σε αναγκαζει κανεις πηγαινε αλλου.....
    τι λετε?

  10. #10
    Εγγραφή
    31-01-2012
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και εγω αυτης της αποψης ειμαι, δεν μπορω να καταλαβω την ουσιαστικη κατηγορια που προσαπτουν της Google

  11. #11
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από reaper1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα
    θελω μια διευκρινηση απο ολους οσους μπορουν και ξερουν να απαντησουν
    γιατι αυτο το κυνηγι σε μια εταιρεια ?τι μονοπωλιακο θεμα?και οχι μονο για την google αλλα και για την microsoft για τον browser
    δημιουργω κατι πολυ καλο και το εκμεταλευομαι.δικο μου δεν ειναι?γιατι θα βαλω και αλλους μεσα?
    δηλαδη αν φτιαξω μια πολυ καλη ηλεκτρικη κουζινα και γινω κολοσσος θα πρεπει στο μαγαζι μου να πουλαω και αλλες κουζινες?επειδη εγω ημουν μαγκας και εφτιαξα κατι καλο θα πρεπει να προωθω και αλλους?
    δεν ειναι ιδιωτικη η google? δεν ειναι δημοσιο.αμα ο κοσμος θελει αντικειμενικη πληροφορηση ας μπει και αλλου τελος παντων.εγω αυτα πουλαω θες?αν δεν θες δεν σε αναγκαζει κανεις πηγαινε αλλου.....
    τι λετε?
    Η google είναι ο ορισμός του μονοπωλίου. Κατέχει κραταιά θέση στη συγκεκριμένη αγορά και οι αντιμονοπωλιακοί νόμοι υπάρχουν για να την αποτρέψουν από την κατάχρηση αυτής της θέσης και την προασπίσουν τα δικαιώματα των χρηστών. Δε χρειάζεται να είναι δημόσιος οργανισμός για να διέπεται από κανονισμούς καλής λειτουργίας.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Malei Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω αυτης της αποψης ειμαι, δεν μπορω να καταλαβω την ουσιαστικη κατηγορια που προσαπτουν της Google
    Ψάχνεις για παράδειγμα "maps", το πρώτο αποτέλεσμα είναι google maps. Αυτό της επιρρίπτουν και καλά της κάνουν.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-01-2012
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν θελω να πω τα ιδια με το φιλο πιο πανω, απλα λεω οτι μου φαινεται φυσιολογικο να προωθει δικα της προιοντα και το αποδεχομαι αυτο σαν καταναλωτης.

    Αν και για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους θα ειναι σαν να φοραμε παρωπιδες και φυσικα αντιλαμβανομαι οτι κατι τετοιο δεν ειναι σωστο για τους καραναλωτες.

    Θα μπορουσε κανεις να με κατηγορησει οτι φασκω και αντιφασκω. Οποτε, η προταση μου ειναι να υπογραφει μια συνθηκη παγκοσμιως, με την οποια ολα τα κρατη θα χρηματοδοτησουν μια μηχανη αναζητησης. Η μηχανη αυτη θα γινει γνωστη στους καταναλωτες με διαφημισεις και ετσι θα εχουν την δυνατοτητα να επιλεξουν.

    Φυσικα υπαρχουν πολλα συμφεροντα που καταρρεουν με κατι τετοιο, ετσι ειναι σχεδον ανεφικτο, απλα εκανα την προταση μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Malei : 07-02-14 στις 17:51.

  14. #14
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Malei Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θελω να πω τα ιδια με το φιλο πιο πανω, απλα λεω οτι μου φαινεται φυσιολογικο να προωθει δικα της προιοντα και το αποδεχομαι αυτο σαν καταναλωτης
    Αν ο ΟΤΕ χρεώνει τους εναλλακτικούς 2000 ευρώ για κάθε γραμμή internet που ενεργοποιεί θα έπρεπε να σου πει η Forthnet "Ξέρεις Malei, το πακέτο Double Play που καλύπτει τις ανάγκες σου κοστίζει 20 ευρώ τον μήνα αλλά υπάρχει και το κόστος σύνδεσης που είναι 2099,90 ευρώ. Θα πληρώσεις με κάρτα ή με νεφρά;".

    Ο ΟΤΕ είναι ιδιωτική εταιρία, το δίκτυο και όλες οι υποδομές είναι δικές του οπότε καλά κάνει.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-01-2012
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν διαβασεις ολο το post μου θα καταλαβεις οτι κατανοω οτι αυτο το σκεπτικο δεν μας συμφερει σαν καταναλωτες. Επισης, δεν γνωριζω για το θεμα αυτο στο οποιο αναφερεσαι, φυσικα μπορω να επιχειρηματολογησω με καποιο τροπο, αλλα εφοσον δεν ξερω πολλες παραμετρους λεω να το αφησουμε.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-13, 22:09
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-13, 22:51
  3. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-13, 15:50
  4. Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-13, 20:12
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-13, 10:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας