Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 109
  1. #16
    Εγγραφή
    19-05-2005
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 10.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Που να έβαζαν και την Ελλάδα. Θα φτάναμε στο 90%.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.715
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο δικαιολογίες άλλο τίποτα... μέχρι και το οτι είναι μακριά το σινεμά.

    Δηλαδή, υπηρεσίες τύπου netflix για 10 ευρω τον μήνα δεν τους καλύπτει. Ας πουνε (πουμε) καλύτερα οτι γουστάρουμε το τζάμπα, αν και 10 ευρω ειναι αντικειμενικα λίγα, δεν θα τα έδινα και δεν τα δίνω.
    αμα ηταν οπως στο αμερικα με κανα 2 νομους περι καταβασματος και 8 δολλαρια το νετφλιξ,θα εβαζαν..
    VAMOS ARIS

  3. #18
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bromiaris1gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγαινε ζήσε στο καλπάκι Ιωαννίνων ή στο τριεθνές του Έβρου ή στην Λήμνο, Σκύρο και δεν ξέρω εγώ που αλλού και αν βρεις κοντά σου cinema τότε έχεις πολύ δίκιο…
    Μέχρι τότε μπορείς να συνεχίζεις να μένεις στο βόλεμα σου και να τσουβαλιάζεις τους πάντες χωρίς εξαιρέσεις…
    Ας μην δουλευομαστε μεταξύ μας. Με εξαιρεση τον φίλο που λέει οτι του αρέσει να πηγαίνει σινεμα θέλετε να μου πείτε (εσυ και οσοι ισχυριζεστε οτι η ελλειψη σινεμα ειναι σοβαρη δικαιολογία) οτι ο κόσμος γουστάρει τόσο πολυ να δει μια ταινία ώστε να δώσει το 20αρικο (εισιτηριο και κανα ποπκορν) αλλά τελικα την κατεβάζει επειδη δεν έχει σινεμα δίπλα του? Και όλα αυτα στις χωρες της ερευνας (απο τις οποίες απουσιάζει η Ελλάδα)? Δεν είναι κακό να απαντάμε οτι είμαστε τζαμπατζηδες και δεν γουστάρουμε να δώσουμε φραγκο για κάτι που υπάρχει τζάμπα ή οτι το θέλουμε φτηνότερο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν εσύ το έχεις δεν σημαίνει πως το έχουν και οι άλλοι

    Εδώ Βέλγιο οι νόμιμες εναλλάκτικές εκτός σινεμά είναι μέσω IPTV στην "φιλική" τιμή των €4 για κάθε ταινία, do the math σε σύγκριση με Netflix
    Εγω πρώτος είπα οτι ακόμα και τα 4ευρω δεν σκοπευω να τα δώσω για να δω ταινία. Και οχι επειδή δεν τα έχω, αλλά επειδή δεν την κοστολογώ τόσο την ταινία σαν αγαθό. Περα απο το αν ειναι σουπερ ή πατάτα, σαν αγαθό την κοστολογω κοντά στο ευρώ, το οποιο θα το δώσω αν έχω διαβασει/ ακουσει κριτικες και περιμένω να μου μείνει κάτι αφου την δώ. Απο την στιγμή που δεν μου προσφερεται σε αυτη τη τιμή ή μια παρομοια με το netflix υπηρεσία που θα μου επιτρέπει να "λιώσω" π.χ. 20 σεζον CSI για 5-10 ευρω, θα το κατεβάσω τζαμπα.

    Τοσο το κοστολογω το αγαθό, αν δω τι δεν το βρισκω σε αυτη τη τιμη το κατεβαζω απο το ιντερνετ. Επειδή υπάρχει τζάμπα, και γιατί οχι. Αλλά δεν λέω "κατεβάζω το τζάμπα επειδη δεν υπάρχει σινεμα στο χωριό μου". Αυτο που επικρινω ειναι τα double standards.... μιας και σε πολλες απο τις χωρες της ερευνας, υπαρχουν υπηρεσίες τύπου netflix.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα έμαθα το pameodeon
    Επίσης, το netflix έρχεται στην Ευρώπη προς το τέλος του 14 επίσημα.
    Ανεπίσημα, ας είναι καλά τα VPN

    @KLG

    Στο Μόναχο, πόλη 1.4 εκατομμυρίων, υπάρχουν 2 σινεμά που να παίζουν
    ταινίες στα Αγγλικά, τα υπόλοιπα τις παίζουν μεταγλωττισμένες. Αυτά τα 2
    σινεμά, παίζουν κυρίως τις 3D εκδόσεις των ταινιών αυτών. Δεν θα δώσω 14€ για
    να δω μια ταινία και μάλιστα σε 3D που δεν γουστάρω καθόλου, αλλά θα τα έδινα
    για Netflix Α-ΝΕ-ΤΑ!!!
    Συμφωνουμε. Αλλά κατα πάσα πιθανότητα δεν θα δώσω για netflix, επειδη είμαι σε καλωδιακή τηλεοραση -αναγκαστικά- και πληρώνω παραπάνω. Μολις όμως αποδευσμευτώ απο το συμβόλαιο κάτι τέτοιο θα το κοιτάξω. Σε μερικές χώρες παίζουν και combos με υπηρεσίες broadband / mobile και η τιμή μπορεί να χαμηλώσει. π.χ. εδω προσφέρουν ενα μήνα δωρεαν, δλδ στο δωδεκαμηνο πεφτει η τιμη 1 και κατι τον μηνα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμα ηταν οπως στο αμερικα με κανα 2 νομους περι καταβασματος και 8 δολλαρια το νετφλιξ,θα εβαζαν..
    Εδω είναι 79 DKK τον μηνα, δλδ 1 ευρω και κατι πολυ ψηλά. Δεν καταλαβαίνω γιατι στην Ευρωπη παλι ειναι ακριβότερα (ΦΠΑ?). Το κλειδί όμως δεν ειναι η τιμή, αλλά οι νόμοι περι κατεβάσματος, και η αντιληψη του κοινού για το αγαθό που αγοράζει και την βιομηχανία που υποστηρίζει με την αγορά του αυτή. Δηλαδή στο PC gaming, υπάρχει η κοινή πεποίθηση οτι "αγοράζουμε τα παιχνίδια που μας αρέσουν για να υποστηρίξουμε τις εταιρίες που τα βγαζουνε ώστε να συνεχίσουμε να τα παίζουμε" και του demo (αν ειναι μαπα δεν το αγοραζω) που σε συνδυασμό με τις συνεχείς προσφορές τυπου Steam κ.α. έχουν δημιουργήσει ενα αντίβαρο στη πειρατία, ειδικα στην εποχή αυτή των μεγάλων συνδεσεων και των torrents.

    Θα μπορούσε να κάνει κατι αντιστοιχο η βιομηχανία "ταινιων"? Φυσικά και θα μπορουσε... στο κατω κατω οι ιδιες οι εταιριες του θεαματος εφαρμοζουν αυτες τις πρακτικες στα videogames και τη μουσική. Γιατί δεν το κάνουν για τις ταινίες? Οπότε (και εκει πάει το αρχικό μου μήνυμα), αντι να δίνουμε ηλίθιο feedback και δικαιολογίες της πλακας (δεν έχει σινεμά στο χωριό μου) ας δώσουμε κανονικό feedback μπας και αρχίσουμε να λαμβάνουμε υπηρεσίες της προκοπής σε τιμές που θέλουμε να πληρώσουμε, και στην πορεία θα διαμορφωθεί η αντιληψη μας κατάλληλα. Αλλιως τα κράτη και οι ενώσεις πνευματικών δικαιωμάτων θα υιοθετουν τον ευκολο δρόμο της "καταπολέμησης της πειρατίας" με οτι αυτό συνεπάγεται για τις ελευθερίες και τα δικαιώματα μας στο ιντερνετ.

  4. #19
    Εγγραφή
    23-05-2013
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ax0R7aG0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα έμαθα το pameodeon
    Επίσης, το netflix έρχεται στην Ευρώπη προς το τέλος του 14 επίσημα.
    Ανεπίσημα, ας είναι καλά τα VPN
    Πολύ καλό δεν το ήξερα, αν έβαζε ταινίες που παίζονται τώρα στον κινηματογράφο εγώ θα έδινα 7-8 άνετα για ταινίες που μου αρέσουν.

    Εγώ δεν πάω σινεμά γιατί δεν με βολεύουν οι προβολές συνήθως βλέπω αργά το βράδυ, δεν έχω παρέα αλλά ούτε και μεταφορικό μέσο.

  5. #20
    Εγγραφή
    03-04-2008
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ADB P.RG A4100N
    SNR / Attn
    7.4(dB) / 30(dB)
    πιο καλά δεν θα μπορούσε να τεθεί το πρόβλημα και από λύσεις τι θα κάνουμε???

  6. #21
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Ax0R7aG0z στο Μοναχο (κοντά σε μια γεφυρα - τι σου λέω τώρα ) υπάρχει ενα αγγλοφωνο σινεμα κουλτουριάρικο (πίνεις και την μπυρίτσα σου) που παιζει blockbusters. Αποκλειεται αυτό να παιζει 3d, ρώτα και μάθε που είναι

  7. #22
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.715
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    μια χαρα μπορουν να γινουν,ισως περιμενουν να φτασουν στο καταλληλο σημειο,δλδ τις απαγορευσεις.ελπιζω να μη περιμενουμε να γινει ετσι
    VAMOS ARIS

  8. #23
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων


    Εγω πρώτος είπα οτι ακόμα και τα 4ευρω δεν σκοπευω να τα δώσω για να δω ταινία. Και οχι επειδή δεν τα έχω, αλλά επειδή δεν την κοστολογώ τόσο την ταινία σαν αγαθό. Περα απο το αν ειναι σουπερ ή πατάτα, σαν αγαθό την κοστολογω κοντά στο ευρώ, το οποιο θα το δώσω αν έχω διαβασει/ ακουσει κριτικες και περιμένω να μου μείνει κάτι αφου την δώ. Απο την στιγμή που δεν μου προσφερεται σε αυτη τη τιμή ή μια παρομοια με το netflix υπηρεσία που θα μου επιτρέπει να "λιώσω" π.χ. 20 σεζον CSI για 5-10 ευρω, θα το κατεβάσω τζαμπα.

    Τοσο το κοστολογω το αγαθό, αν δω τι δεν το βρισκω σε αυτη τη τιμη το κατεβαζω απο το ιντερνετ. Επειδή υπάρχει τζάμπα, και γιατί οχι. Αλλά δεν λέω "κατεβάζω το τζάμπα επειδη δεν υπάρχει σινεμα στο χωριό μου". Αυτο που επικρινω ειναι τα double standards.... μιας και σε πολλες απο τις χωρες της ερευνας, υπαρχουν υπηρεσίες τύπου netflix.



    Συμφωνουμε. Αλλά κατα πάσα πιθανότητα δεν θα δώσω για netflix, επειδη είμαι σε καλωδιακή τηλεοραση -αναγκαστικά- και πληρώνω παραπάνω. Μολις όμως αποδευσμευτώ απο το συμβόλαιο κάτι τέτοιο θα το κοιτάξω. Σε μερικές χώρες παίζουν και combos με υπηρεσίες broadband / mobile και η τιμή μπορεί να χαμηλώσει. π.χ. εδω προσφέρουν ενα μήνα δωρεαν, δλδ στο δωδεκαμηνο πεφτει η τιμη 1 και κατι τον μηνα.



    Εδω είναι 79 DKK τον μηνα, δλδ 1 ευρω και κατι πολυ ψηλά. Δεν καταλαβαίνω γιατι στην Ευρωπη παλι ειναι ακριβότερα (ΦΠΑ?). Το κλειδί όμως δεν ειναι η τιμή, αλλά οι νόμοι περι κατεβάσματος, και η αντιληψη του κοινού για το αγαθό που αγοράζει και την βιομηχανία που υποστηρίζει με την αγορά του αυτή. Δηλαδή στο PC gaming, υπάρχει η κοινή πεποίθηση οτι "αγοράζουμε τα παιχνίδια που μας αρέσουν για να υποστηρίξουμε τις εταιρίες που τα βγαζουνε ώστε να συνεχίσουμε να τα παίζουμε" και του demo (αν ειναι μαπα δεν το αγοραζω) που σε συνδυασμό με τις συνεχείς προσφορές τυπου Steam κ.α. έχουν δημιουργήσει ενα αντίβαρο στη πειρατία, ειδικα στην εποχή αυτή των μεγάλων συνδεσεων και των torrents.

    Θα μπορούσε να κάνει κατι αντιστοιχο η βιομηχανία "ταινιων"? Φυσικά και θα μπορουσε... στο κατω κατω οι ιδιες οι εταιριες του θεαματος εφαρμοζουν αυτες τις πρακτικες στα videogames και τη μουσική. Γιατί δεν το κάνουν για τις ταινίες? Οπότε (και εκει πάει το αρχικό μου μήνυμα), αντι να δίνουμε ηλίθιο feedback και δικαιολογίες της πλακας (δεν έχει σινεμά στο χωριό μου) ας δώσουμε κανονικό feedback μπας και αρχίσουμε να λαμβάνουμε υπηρεσίες της προκοπής σε τιμές που θέλουμε να πληρώσουμε, και στην πορεία θα διαμορφωθεί η αντιληψη μας κατάλληλα. Αλλιως τα κράτη και οι ενώσεις πνευματικών δικαιωμάτων θα υιοθετουν τον ευκολο δρόμο της "καταπολέμησης της πειρατίας" με οτι αυτό συνεπάγεται για τις ελευθερίες και τα δικαιώματα μας στο ιντερνετ.
    Κοίτα, καταλαβαίνω τι λες αλλά ουσιαστικά δεν λες κάτι με την έννοια πως όλο αυτό που λες βρίθει υποκειμενικότητας... Πόσο είναι το threshold μηνιαίας συνδρομής σε κάτι που σου δίνει απεριόριστα τα 5 seasons του CSI για έναν Έλληνα, πόσο για έναν Δανό, πόσο για έναν Βέλγο; Και δεν το πάω μόνο σε επίπεδο διαβίωσης αλλά και σε ήθη συγκεκριμένα στάνταρ κλπ

    Εγώ πχ ανέτως θα έδινα €10 τον μήνα συνδρομή Netflix με το Ολλανδικό πακέτο και θα με κάλυπτε.... Which brings me to my next question αν θέλεις απηχώντας σε αλλά από άλλη μπάντα:

    Θα σταματούσε αυτό κάποιον σαν εμένα από το κατέβασμα; Μάλλον όχι απλά θα το περιόριζε επειδή πάλι την σήμερον βρίσκει κανείς διαθέσιμες ταινίες και σε HD ποιότητα (ακόμα και bluray και έχουμε πλέον και 3D!!!) που είναι ολοκαίνουργιες και τις θέλω τώρα και δεν θέλω να περιμένω 3 μήνες μέχρι να βγει πχ το Thor The Dark World στο Netflix (και ας πληρώνω συνδρομή!) αφού μπορώ να το έχω τώρα. Βέβαια γεννιέται το ερώτημα εάν στην ουσία του πράγματος και όχι στην πράξη παρανομώ αφού στην τελική "αποκτώ" μια ταινία τώρα την οποία όμως άλλωστε νόμιμα πληρώνω να δω, απλώς την θέλω τώρα και είναι ήδη διαθέσιμη

    Είναι αρκετά πιο πολύπλοκο και στην ουσία μιλάμε για μια ριζική αναδιαμόρφωση μιας βιομηχανίας που έχει στηθεί πολύ στραβά μιας και ο πρώτος γνώμονας δεν είναι ο καταναλωτής / πελάτης αλλά η προστασία αδειών και δικαιωμάτων και το όσο δυνατό μεγαλύτερο ξάφρισμα από αυτά.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #24
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.715
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, καταλαβαίνω τι λες αλλά ουσιαστικά δεν λες κάτι με την έννοια πως όλο αυτό που λες βρίθει υποκειμενικότητας... Πόσο είναι το threshold μηνιαίας συνδρομής σε κάτι που σου δίνει απεριόριστα τα 5 seasons του CSI για έναν Έλληνα, πόσο για έναν Δανό, πόσο για έναν Βέλγο; Και δεν το πάω μόνο σε επίπεδο διαβίωσης αλλά και σε ήθη συγκεκριμένα στάνταρ κλπ

    Εγώ πχ ανέτως θα έδινα €10 τον μήνα συνδρομή Netflix με το Ολλανδικό πακέτο και θα με κάλυπτε.... Which brings me to my next question αν θέλεις απηχώντας σε αλλά από άλλη μπάντα:

    Θα σταματούσε αυτό κάποιον σαν εμένα από το κατέβασμα; Μάλλον όχι απλά θα το περιόριζε επειδή πάλι την σήμερον βρίσκει κανείς διαθέσιμες ταινίες και σε HD ποιότητα (ακόμα και bluray και έχουμε πλέον και 3D!!!) που είναι ολοκαίνουργιες και τις θέλω τώρα και δεν θέλω να περιμένω 3 μήνες μέχρι να βγει πχ το Thor The Dark World στο Netflix (και ας πληρώνω συνδρομή!) αφού μπορώ να το έχω τώρα. Βέβαια γεννιέται το ερώτημα εάν στην ουσία του πράγματος και όχι στην πράξη παρανομώ αφού στην τελική "αποκτώ" μια ταινία τώρα την οποία όμως άλλωστε νόμιμα πληρώνω να δω, απλώς την θέλω τώρα και είναι ήδη διαθέσιμη

    Είναι αρκετά πιο πολύπλοκο και στην ουσία μιλάμε για μια ριζική αναδιαμόρφωση μιας βιομηχανίας που έχει στηθεί πολύ στραβά μιας και ο πρώτος γνώμονας δεν είναι ο καταναλωτής / πελάτης αλλά η προστασία αδειών και δικαιωμάτων και το όσο δυνατό μεγαλύτερο ξάφρισμα από αυτά.
    δε θα σε σταματουσε,αλλα οι τυποι θα τσεπωναν τα 10 ευρουλακια απο εσενα και απο μερικα ακομα εκατομμυρια ευρωπαιων...so?we have a deal?
    VAMOS ARIS

  10. #25
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω από μερικούς, τι το κακό έχουν οι 3D προβολές;

  11. #26
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.775
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ax0R7aG0z στο Μοναχο (κοντά σε μια γεφυρα - τι σου λέω τώρα ) υπάρχει ενα αγγλοφωνο σινεμα κουλτουριάρικο (πίνεις και την μπυρίτσα σου) που παιζει blockbusters. Αποκλειεται αυτό να παιζει 3d, ρώτα και μάθε που είναι





    Κοντά στο Deutsches Museum, το Museum Lichtspiele λες. Επειδή είναι
    "κουλτουριάρικο" πάσχει λίγο από κλιματισμό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω από μερικούς, τι το κακό έχουν οι 3D προβολές;


    Φοράω γυαλιά μυωπίας, δεν γουστάρω τους φακούς, τα γυαλιά πάνω από τα γυαλιά δεν δουλεύουν, γενικά δε μου αρέσει το 3D...


    (Περιμένω σα τρελός όμως να δοκιμάσω ένα Occulus Rift!!!)
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  12. #27
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Όταν το 3D είναι καλό (ειδικά όταν είναι πραγματικό), πιστεύω αξίζει, αλλά και πάλι 10€+ είναι υπερβολική τιμή...

  13. #28
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Κοιτάχτε, έχω φίλους στην Ευρώπη που μέσω DDWRT μόντεμ "παρανομούν" στην χώρα τους βάζοντας proxy βρετανικό και κατόπιν μέσω SmartTV έχουν γραφτεί στο I Love Film της Amazon UK και το Netflix και αν θα κατεβάσουν κάτι θα είναι μόνο καινούργιο που - όπως προείπα - απλά δεν θέλουν να περιμένουν να βγούνε σε Netflix....

    Αλλά - γυρίζουμε πάλι σε αυτό που έλεγα πως η βιομηχανία εδώ είναι πρωτίστως ταγμένη στην προστασία και κατοχύρωση δικαιωμάτων και σχετικό οικονομικό άρμεγμα και δευτερευόντως (πολύ μακριά) στον καταναλωτή - αυτό είναι στην ουσία σε μια γκρίζα ζώνη μιας και θεωρητικά παραβιάζουν τους νόμους μιας και τα πνευματικά δικαιώματα είναι "εδαφικά" στην ΕΕ και δεν ισχύει η Ενιαία Αγορά. Έχουμε έναν μακρύ νομικό δρόμο καθώς το Ευρ. Δικαστήριο έχει αποφανθεί πως κανονικά τα δικαιώματα πρέπει να λειτουργούν σε πλαίσιο Ενιαίας Αγοράς αλλά φαίνεται πόσο αντιδραστική είναι η βιομηχανία
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #29
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, καταλαβαίνω τι λες αλλά ουσιαστικά δεν λες κάτι με την έννοια πως όλο αυτό που λες βρίθει υποκειμενικότητας... Πόσο είναι το threshold μηνιαίας συνδρομής σε κάτι που σου δίνει απεριόριστα τα 5 seasons του CSI για έναν Έλληνα, πόσο για έναν Δανό, πόσο για έναν Βέλγο; Και δεν το πάω μόνο σε επίπεδο διαβίωσης αλλά και σε ήθη συγκεκριμένα στάνταρ κλπ

    Εγώ πχ ανέτως θα έδινα €10 τον μήνα συνδρομή Netflix με το Ολλανδικό πακέτο και θα με κάλυπτε.... Which brings me to my next question αν θέλεις απηχώντας σε αλλά από άλλη μπάντα:

    Θα σταματούσε αυτό κάποιον σαν εμένα από το κατέβασμα; Μάλλον όχι απλά θα το περιόριζε επειδή πάλι την σήμερον βρίσκει κανείς διαθέσιμες ταινίες και σε HD ποιότητα (ακόμα και bluray και έχουμε πλέον και 3D!!!) που είναι ολοκαίνουργιες και τις θέλω τώρα και δεν θέλω να περιμένω 3 μήνες μέχρι να βγει πχ το Thor The Dark World στο Netflix (και ας πληρώνω συνδρομή!) αφού μπορώ να το έχω τώρα. Βέβαια γεννιέται το ερώτημα εάν στην ουσία του πράγματος και όχι στην πράξη παρανομώ αφού στην τελική "αποκτώ" μια ταινία τώρα την οποία όμως άλλωστε νόμιμα πληρώνω να δω, απλώς την θέλω τώρα και είναι ήδη διαθέσιμη

    Είναι αρκετά πιο πολύπλοκο και στην ουσία μιλάμε για μια ριζική αναδιαμόρφωση μιας βιομηχανίας που έχει στηθεί πολύ στραβά μιας και ο πρώτος γνώμονας δεν είναι ο καταναλωτής / πελάτης αλλά η προστασία αδειών και δικαιωμάτων και το όσο δυνατό μεγαλύτερο ξάφρισμα από αυτά.
    Δεν ξέρω πόσο είναι αυτό το threshold που αναφέρεις γενικά, αλλά ξερω τι μπορώ να δώσω εγώ και αυτό που μπορώ να δώσω είναι λιγότερα απο 10 ευρω, το οποία στο κάτω κάτω αν θες να μιλήσουμε με ελληνικά δεδομένα είναι 2 φραπέδες και ενα πακέτο τσιγάρα, αν θες να μιλήσουμε με ευρωπαϊκά δεδομένα είναι ενα σαντουιτς σε ενα καφέ (χωρίς καφέ).

    Ομως, πληρώνουμε broadband το οποιο θεωρείται πλέον απαραίτητο μαζι με το ρευμα και το νερό, κάποιοι πληρώνουν καλωδιακή τηλεόραση, βρίσκουμε τα games μας που μας χαρίζουν δεκάδες ώρες διασκέδασης για 5-10 ευρώ, γιατί να μην έχουμε ολοκληρωμένες υπηρεσίες θεάματος για 5-10 ευρω? Και οταν λεω ολοκληρωμένες υπηρεσίες, αναφερομαι σε πλατφορμες που θα επιτρέπουν (και ενθαρυνουν) σχόλια και συζητήσεις (οπως π.χ. αυτες στο αντιστοιχο subforum), αλληλεπίδραση με τους συντελεστές, στατιστικά θέασης κτλ.

    Συμφωνουμε για τον τρόπο με τον οποιο στήθηκε η βιομηχανία του θεαματος, αλλά με τον ίδιο τρόπο στηθηκε η βιομηχανία της μουσικής (ίδιες εταιρίες και ίδια ακριβως θέματα πνευματικών δικαιωμάτων), οι οποίες εταιρίες θεαματος πλεον έχουν και μεγάλη συμμετοχή στη βιομηχανία videogames. Αν και λειτουργουν με εναν προσανατολισμό στη μουσική και στα videogames, επιλέγουν να λειτουργουν αλλιώς στο θέαμα. Οι ίδιες οι εταιρίες που ελέγχουν και τις 3 βιομηχανίες.

    Μπορουμε σαν καταναλωτές να πιέσουμε προς καλύτερες υπηρεσίες? ή θα βολευομαστε με δικαιολογίες τύπου κατεβάζω επειδη δεν υπάρχει σινεμα στο χωριό μου (λες και όλοι όσοι δεν εχουν σινεμα στα χωριά τους θα πηγαιναν να δώσουν το 20αρικο για μια ταινια). Το τζάμπα κατέβασμα νομοτελειακά κάποια στιγμή θα σταματήσει για τον πολύ κόσμο. Φυσικά σε ενα τεχνολογικό φόρουμ πάντα θα μπορουμε να χασκογελάμε οταν κλείνει ενα τορρενταδικο ή ενα site filesharing ή οταν καποιος κακομοιρης "πειρατης" καταδικαζεται με εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ πρόστιμο και να λέμε "οτι κλειδώνει ξεκλειδώνει" ή δεν προσεχε και τον πιάσανε, αλλά το πράγμα θα δυσκολέψει πάρα πολυ για όσους δεν έχουν τεχνικές γνώσεις.

  15. #30
    Εγγραφή
    23-01-2014
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Και για μένα αυτά που λέγονται είναι αυτονόητα.
    ΦΥΣΙΚΑ και θα προτιμούσα υπηρεσίες τύπου Hulu και Netflix από την εναλλακτική.

    Από την άλλη, φοβάμαι ότι θα μείνουμε μία ζωή με τα video on demand που υπάρχουν τώρα, χωρίς μία εν γένει και αποκλειστικά τέτοιου περιεχομένου υπηρεσία.
    Ο χρόνος θα δείξει...

Σελ. 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γιατί δεν έχουμε σοβαρό σιδηροδρομικό δίκτυο;
    Από WAntilles στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 3637
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-24, 16:52
  2. Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-13, 14:59
  3. Γιατί δεν πέφτουν οι τιμές των Blu-ray Recorders ???
    Από Oionos στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-13, 22:28
  4. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-13, 10:10
  5. έχει ή δεν έχει τάση η adsl έξοδος του σπλίτερ????
    Από lefteriss στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 12:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας