Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.756
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δελτίο Τύπου:
    Με ρυθμό 50% φέτος και 36% πέρυσι αυξήθηκε ο αριθμός των πολιτών που εξυπηρετούνται στην Ελλάδα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  112.png 
Εμφανίσεις:  178 
Μέγεθος:  12,8 KB 
ID: 135087μέσω του 112 όταν βρέθηκαν σε κατάσταση επείγουσας ανάγκης. Συγκεκριμένα, το 2013, το 112 εξυπηρέτησε 35.451 περιστατικά έναντι 23.674 το 2012 και 15.104 το 2011. Αύξηση σημειώθηκε και στην ενεργοποίηση της διαδικασίας εντοπισμού θέσης καλούντος, με 118 περιπτώσεις το 2013, έναντι έναντι 95 το 2012 και 54 το 2011.

    Οι ειδικευμένοι χειριστές του κέντρου «112», απαντούν και εξυπηρετούν εξατομικευμένα στον πολίτη που καλεί και κινητοποιούν μία, δύο ή και περισσότερες, ανάλογα με το περιστατικό, Υπηρεσίες Εκτάκτων Αναγκών για να του προσφέρουν βοήθεια. Έτσι, σε περιστατικά που απαιτείται για παράδειγμα ταυτόχρονη ενεργοποίηση δυνάμεων της Πυροσβεστικής και του ΕΚΑΒ, ο πολίτης που βρίσκεται σε κίνδυνο δεν χρειάζεται να καλέσει και στους δύο ή περισσότερους αντίστοιχους αριθμούς έκτακτης ανάγκης: Καλεί το 112 και ενεργοποιούνται ταυτόχρονα για να του προσφέρουν βοήθεια οι δύο ή περισσότερες υπηρεσίες.

    Σε περιστατικά έκτακτης ανάγκης η κλήση στο «112» στην Ελλάδα:

    • Απαντά σε 9 δευτερόλεπτα.
    • Ηχογραφεί την συνομιλία στη διάρκεια της κλήσης έκτακτης ανάγκης, για να γίνεται άμεση καταγραφή στοιχείων.
    • Ενεργοποιεί αυτόματα τη διαδικασία εντοπισμού θέσης καλούντος για να οδηγηθούν στον πολίτη που έχει ανάγκη οι αρχές.
    • Συνδέει με το κέντρο ακόμα και αν το κινητό τηλέφωνο από το οποίο γίνεται η κλήση δεν έχει κάρτα SIM ή βρίσκεται εκτός δικτύου του.
    • Εξασφαλίζει πρόσβαση ακόμα και χωρίς τηλεκάρτα από δημόσιο τηλεφωνικό θάλαμο ή χωρίς ενεργή σύνδεση από σταθερό τηλέφωνο.
    • Δεν χρεώνει περιαγωγή σε άλλα εθνικά ή διεθνή δίκτυα, αν ο πολίτης που καλεί βρίσκεται εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
    • Απαντά στα ελληνικά, στα αγγλικά ή στα γαλλικά.
    • Ταυτίζεται με τον αριθμό «επείγουσας ανάγκης».



    Το «112» καθιερώθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση το 1991, ως ο Ενιαίος Ευρωπαϊκός Αριθμός ‘Εκτακτης Ανάγκης. Στην Ελλάδα, το «112» λειτουργεί ταυτόχρονα με άλλους εθνικούς αριθμούς έκτακτης ανάγκης, αν και είναι ο προεπιλεγμένος αριθμός «επείγουσας ανάγκης» που εμφανίζεται στην οθόνη του κινητού και στον οποίο γίνεται κλήση από σημεία όπου δεν υπάρχει κάλυψη δικτύου.

    Το «112» είναι ο μοναδικός αριθμός έκτακτης ανάγκης που συνδέεται με δυνατότητα εντοπισμού γεωγραφικής θέσης καλούντος:

    Εάν ένας πολίτης βρίσκεται σε κίνδυνο σε σημείο που του είναι άγνωστο ή σε περιοχή την οποία δεν μπορεί να προσδιορίσει γεωγραφικά, όταν καλεί τις Αρχές Έκτακτης Ανάγκης, η καλύτερη επιλογή είναι να καλέσει το «112». Η διαδικασία εντοπισμού θέσης καλούντος ενεργοποιείται αυτόματα. Έτσι, ακόμα και αν στη συνέχεια χάσει το σήμα του, εξαντληθεί η μπαταρία του τηλεφώνου του, ή πάψει να είναι σε θέση να επικοινωνήσει με τις Αρχές, το σήμα κινδύνου έχει σταλεί. Οι Αρχές έχουν κινητοποιηθεί και έχουν ξεκινήσει την αναζήτησή του για να του προσφέρουν βοήθεια. Οι διαχειριστές του «112» έχουν ειδοποιήσει άμεσα την Ελληνική Αστυνομία, το Εθνικό Κέντρο Άμεσης Βοήθειας, το Πυροσβεστικό Σώμα, το Λιμενικό Σώμα-Ελληνική Ακτοφυλακή, ή και συνδυασμό αυτών, ανάλογα με την έκτακτη ανάγκη που κατέγραψαν. Η βοήθεια είναι καθ’ οδόν.

    Το 2013, το «112» στην Ελλάδα δέχθηκε 2.866.794 κλήσεις.

    Ο αρμόδιος φορέας για τη διαχείριση του «112» στην Ελλάδα είναι η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη. Το ειδικό τηλεφωνικό κέντρο της «Υπηρεσίας Κλήσεων Έκτακτης Ανάγκης 112» (ΥΚΕΑ 112) λειτουργεί για λογαριασμό της Γενικής Γραμματείας Πολιιτκής Προστασίας, στις κεντρικές εγκαταστάσεις του ΟΤΕ και είναι στελεχωμένο με ειδικευμένους χειριστές σε 24ωρη βάση, επτά ημέρες την εβδομάδα.

    Για περισσότερες πληροφορίες οι πολίτες μπορούν να επισκεφθούν τη νέα ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.civilprotection.gr και στον ιστότοπο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής www.112.eu. Μπορούν επίσης να μοιραστούν τη δική τους εμπειρία από την κλήση του «112» ή των άλλων αριθμών επείγουσας ανάγκης, στο ειδικό πεδίο με τίτλο «καταγράψτε τη δική σας εμπειρία» που θα βρουν στο κεντρικό μενού της ιστοσελίδας της ΓΓΠΠ.

    Γιορτάζουμε την ευρωπαϊκή ημέρα του «112»

    Η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας σε συνεργασία με την Ελληνική Αστυνομία, το Πυροσβεστικό Σώμα, το Λιμενικό Σώμα – Ελληνική Ακτοφυλακή, που ενεργοποιούνται μαζί με το ΕΚΑΒ για να προσφέρουν βοήθεια σε πολίτες που βρίσκονται σε έκτακτη ανάγκη οι οποίοι καλούν το «112», θα ενημερώσουν το κοινό για το «112», αύριο Τρίτη 11 Φεβρουαρίου 2014, ημέρα εορτασμού του κοινού Ευρωπαϊκού Αριθμού Έκτακτης Ανάγκης. Οι πολίτες θα δουν τα ειδικά διαμορφωμένα κινητά Κέντρα Επιχειρήσεων Πολιτικής Προστασίας στην πλατεία Συντάγματος, στην Αθήνα και στην Πλατεία Κοραή στο κέντρο του Πειραιά.

    Πηγή : Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας

  2. #2
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    παντα ειχα την περιεργεια,ευτυχως δε χρειαστηκε.πηρε κανεις απο εδω ποτε?
    VAMOS ARIS

  3. #3
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    όταν λέμε ευρωπαϊκή μέρα 112, παίρνουμε όλοι τηλέφωνο και τους ευχόμαστε;
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  4. #4
    Εγγραφή
    18-11-2011
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΓΑΡΑ
    Εγώ δυστυχώς τους έχω πάρει 3 φόρες για άμεση δράση(αστυνομία). Είναι τα τηλεφωνά που εύχεσαι να μην καλέσεις πότε. Είναι θέμα που έπρεπε να ανέβει.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-07-2006
    Περιοχή
    Berlin, Deutschland
    Μηνύματα
    4.560
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    1&1
    Router
    FRITZ!Box 7362 SL
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντα ειχα την περιεργεια,ευτυχως δε χρειαστηκε.πηρε κανεις απο εδω ποτε?
    Πριν χρόνια που το είχα καλέσει είχαν απαντήσει άμεσα (πιθανότητα σε λιγότερο από τα 9").

  6. #6
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.303
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkamared Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δυστυχώς τους έχω πάρει 3 φόρες για άμεση δράση(αστυνομία).
    gkamared φτιάξε ένα καινούργιο θεματάκι να μας περιγράψεις τις εμπειρίες σου.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 20 χρόνια δρόμος...

  7. #7
    Εγγραφή
    18-11-2011
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΕΓΑΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koala_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    gkamared φτιάξε ένα καινούργιο θεματάκι να μας περιγράψεις τις εμπειρίες σου.
    xaxaκάλο τα αστειάκι άλλα όταν βλέπεις το σπίτι σου άνω-κάτω και είσαι σε πανικό δεν θα το κοροϊδεύεις και πόλη. Σώζουν ζωές αυτοί αριθμοί, δεν είναι αστεία αυτά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gkamared : 11-02-14 στις 14:21.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα από τη μια φορά που έχω καλέσει. Θεωρούσα αυτονόητο ότι ξέρουν τουλάχιστον την γενική περιοχή που βρίσκεσαι, χωρίς να χρειάζεται να το πεις... Μετά που τους είπα σε ποια πόλη είμαι, απλά με συνέδεσαν με την πυροσβεστική και μίλησα απευθείας, ενώ παέμεινε στη γραμμή και η τηλεφωνήτρια του 112.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Περιοχή
    Κάπου πιο πέρα απο το εκει δίπλα...
    Μηνύματα
    464
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Edge Router X
    Path Level
    Interleaved
    Τους χρειάστηκα μια φορα, αλλα αυτό έγινε Τσεχία Απάντησαν άμεσα, κανόνισαν να μου στείλουν ασθενοφόρο όπου ακριβώς τους είπα και στην διάρκεια προσπαθούσαν να με καθησυχάσουν και να με καθοδηγήσουν όπως μπορούσαν.
    Γενικά κάνει δουλίτσα και για έκτακτη ανάγκη είναι οτι πρέπει. Στην Ελλάδα δεν το έχω πάρει ποτέ, ούτε καν για πλακα όπως κάναμε παλιότερα
    Ακάκιε, το ρουτεράκι να 'ναι Cisco!

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    1.702
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΝΑΥΠΛΙΟ
    Router
    Huawei dn8245v-70
    SNR / Attn
    9(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τους χρειάστηκα όταν είχαμε πάει βόλτα με τις μηχανές στην Κόνιτσα και ο φίλος μου έπεσε σε ένα ξύλινο γεφύρι κι έσπασε το χέρι του.
    Άμεση απάντηση και το βασικότερο σε 30-45' είχε έρθει ασθενοφόρο... ο χρόνος ήταν εξαιρετικά λίγος μια και ήμασταν στη μέση του πουθενά σε ορεινό χωματόδρομο! Μόνο καλά λόγια έχω να πω από την εμπειρία!!!

  11. #11
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν λέμε ευρωπαϊκή μέρα 112, παίρνουμε όλοι τηλέφωνο και τους ευχόμαστε;
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  12. #12
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    αχρειαστο να ναι.ειδικα σε περιεργες περιπτωσεις,χωρις σημα κτλ..
    VAMOS ARIS

  13. #13
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πριν 5 μέρες πήραμε αστυνομικό τμήμα στις 2:30 τα ξημερώματα για πιθανή διάρρηξη (συναγερμός σε οικία) και μας είπαν ότι δεν έχουν διαθέσιμο περιπολικό μέχρι το πρωί.
    Αν είχαμε πάρει δηλαδή μέσω του 112 θα έστελναν?

  14. #14
    Εγγραφή
    12-08-2009
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14600/1021
    ISP
    Wind
    Router
    thomsonV8 585
    αχρειαστο να ναι. ειχα ακουσει κατι στο ραδιοφωνο για την μερα αυτη , αλλα δεν καταλαβα οτι υσχει και για την ελλαδα ο αριθμος. πολυ χρησιμος σε εκτακτου αναγκης καταστασεις!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν 5 μέρες πήραμε αστυνομικό τμήμα στις 2:30 τα ξημερώματα για πιθανή διάρρηξη (συναγερμός σε οικία) και μας είπαν ότι δεν έχουν διαθέσιμο περιπολικό μέχρι το πρωί.
    tragic που ελεγε και η τασουλα ;p

  15. #15
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν 5 μέρες πήραμε αστυνομικό τμήμα στις 2:30 τα ξημερώματα για πιθανή διάρρηξη (συναγερμός σε οικία) και μας είπαν ότι δεν έχουν διαθέσιμο περιπολικό μέχρι το πρωί.
    Αν είχαμε πάρει δηλαδή μέσω του 112 θα έστελναν?
    Τραγικό αλλά δεν μπορώ να γκρινιάξω που βάζουν προταιρεότητα στις κλήσεις που πηγαίνουν με τα μέσα που διαθέτουν. Προ 4ετίας είχα τηλεφωνήσει στο 100 για διάρρηξη ενώ ήμουν μέσα και κοιμόμουν και ήρθαν 6 άνθρωποι (4 της ομάδας ΔΙΑΣ) σε χρόνο dt
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας