Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας,

    γνωρίζω ότι υπάρχουν εντολές σε Shell κλπ για να ρυθμίζουμε τις ιδιότητες των συνδέσεών μας, αλλά θελω να ρωτήσω αν έχει καταφέρει κανείς να βρει κάποιο τρόπο ώστε να του εμφανίζεται κατευθείαν το παραθυράκι με τις ιδιότητες της σύνδεσης δικτύου που θα έχει ορίσει μέσω του κώδικά του, κατά προτίμηση vbs.

    Αυτό που θέλω να κάνω είναι συνέχεια του προηγούμενου vbs και αντί να καθίσω να φτιάξω μια hta-form αναρωτιέμαι αν μπορώ κατευθείαν να εμφανίζω την ήδη έτοιμη του λειτουργικού για να αλλάζω την Ip, gateway, dns, κλπ...

  2. #2
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα, αλλά αυτή τη φορά με άλλο πρόβλημα (για να μην ανοίγω νέο thread).

    Αφού είδα ότι ΔΕΝ γινόταν αυτό που ρωτούσα παραπάνω, έφτιαξα την φόρμα που προσομοιώνει ότι και η αντίστοιχη του λειτουργικού.

    Το πρόβλημά μου όμως τώρα είναι ότι ΔΕΝ μπορώ να βρω με κανέναν τρόπο, εργαλείο, γλώσσα, κλπ κλπ... πως να παίρνω τις ΙΡ/DNS ρυθμίσεις από απενεργοποιημένα ή/και μη-συνδεδεμένα interfaces.

    Δλδ, μπορεί σε κάποιο Interface να έχουμε ορίσει κανονικά τις διευθύνσεις, αλλά προσωρινά να το έχουμε απενεργοποιήσει ή βγάλει το καλώδιο κ μετά όταν το συνδέσουμε ξανά απλά να θέλουμε να αλλάξουμε τα 2 πρώτα προθέματα της ΙΡ, πχ από 10.128.54.250 σε 192.168.54.250 κ τα υπόλοιπα να μείνουν ως έχουν. Τώρα για να μάθει ο χρήστης τι ΙΡ έχει κ να την αλλάξει σωστά πρέπει να ανοίγει την αντίστοιχη καρτέλα του λειτουργικού, ενώ δεν το θέλω αυτό.

    Αν ανοίξουμε την καρτέλα που μας παρέχει το λειτουργικό θα δούμε ότι ακόμα κ Off να είναι το interface έχει κρατήσει τις διευθύνσεις που του έχουμε δώσει την τελευταία φορά....

    Αυτό θέλω λοιπόν να κάνω ΑΛΛΑ δυστυχώς ΔΕΝ μπορώ να το καταφέρω με ΤΠΤ κ ζητάω τα φώτα σας, αν μου ξεφεύγει κάτι ή για εναλλακτικές...


    Sorry, τι κάθομαι και λέω... περασμένη η ώρα κ θολωμένο το μυαλό...
    Η λύση :
    α) για τα απενεργοποιημένα, τα ενεργοποιώ πρώτα κ μετά διαβάζω τις ΙΡ....
    β) όσο για τα απο-συνδεδεμένα βάζω προσωρινά το καλώδιο...

    πφφφφφφφφ


    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Updated - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

    δυστυχώς κόλλησε το θέμα πάλι...

    Ενώ έχω καταφέρει να κάνω αυτό που θέλω με vbscript, να εμφανίζω δλδ από το κάθε Interface τις ρυθμίσεις του,
    όταν πήγα να ενσωματώσω το vbscript στην html (<script>...</script>), ώστε κάθε φορά που ο χρήστης διαλέγει κάποια (από ένα
    selection box) να του εμφανίζει τα στοιχεία της,

    μου πετάει το σφάλμα

    Κώδικας:
    ΑctiveX control can't create object 'GetObject'
    όπου με την GetObject ανακτώ μέσω winmgmts query τα στοιχεία της σύνδεσης.

    Κώδικας:
    set NICConfigSet = GetObject("winmgmts:{impersonationLevel=impersonate}\\" & strComputer & "\root\cimv2").ExecQuery _
    ("SELECT * FROM Win32_NetworkAdapter WHERE NetConnectionID = "" & objOption.InnerText & """")
    Η αιτία είναι ότι ο ΙΕ δεν το επιτρέπει σαν ρύθμιση ασφαλείας και αυτό δεν αλλάζει...
    Calling GetObject to get a running ActiveX object on a client system would be a large security risk because any running object on the system could be accessed without direct user permission, and is therefore not allowed by Internet Explorer. There is no way to change this behavior, either through code or manually by an end user.
    http://support.microsoft.com/default.aspx?kbid=239470, αλλά ούτε κ θέλω να παρέμβω (ειδικά όταν πρόκειται για vbscript που θα τρέχει σε όλους τους ΗΥ ενός δικτύου...)

    Καμιά άλλη λύση ρε παιδιά;;;;;

    Υπάρχει τρόπος να ανακτώ τις πληροφορίες μια σύνδεσης με ενσωματωμένο κώδικα σε html ;;;;;;;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος djastral232 : 18-02-14 στις 07:13.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Εννοείς μέσω browser να πάρεις πληροφορίες συνδέσεων; Αν ναι τοτε η απάντηση είναι όχι(τουλάχιστον εκτός ΙΕ) καθώς ο κώδικας html/javascript είναι sandboxed. Δεν έχει πρόσβαση σε αρχεία/ρυθμίσεις του λειτουργικtού συστήματος.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Κατά μια έννοια αυτό εννούσα. Τι εννοείς με τον όρο "sandboxed" ;

    Ο κώδικάς μου είναι ένα αρχείο vbscript, το οποίο για να αλληλεπιδράσει με τον χρήστη δημιουργεί ένα GUI με html και μέσα στο html ενσωματώνει scripts. Eκεί ήθελα να τρέχει ο κώδικας που θα ανακτά (μέσω function) τις πληροφορίες των συνδέσεων, ώστε όταν πατάω πάνω σε κάποιο στοιχείο της φόρμας (συγκεκριμένα selection list) να καλεί τη function αυτή.

    Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι πρωτού το vbscrpt αρχείο δημιουργήσει την html, να ανακτήσει τις πληροφορίες των συνδέσεων κ στη συνέχεια να τις περάσει στο stream που δημιουργεί την html...???

  5. #5
    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    TEE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    NETGEAR
    SNR / Attn
    (dB) / 23.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djastral232 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς με τον όρο "sandboxed" ;
    Δες εδώ: Sandbox (computer security).

  6. #6
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Λύση βρέθηκε.

    Ανακτώ τις πληροφορίες των συνδέσεων πριν τη δημιουργία του html κ μετά του τις περνάω σε textboxes μέσα σε hidden div.
    Έτσι όταν τις χρειαστώ μέσα από το <script type="VBScript"> τις διαβάζω μέσα από τα textboxes.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας