Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    26-07-2005
    Περιοχή
    Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω ένα laptop (hp pavilion tx 1000) το οποίο όταν πατάω το κουμπί ανάβουν όλα τα λαμπάκια, το ανεμιστηράκι, όμως η οθόνη παραμένει μαύρη (εκτός από κάτι λαμπάκια που έχει και αυτή πάνω της) και δεν ακούγεται κανένας ήχος ή καμία άλλη ένδειξη ότι φορτώνουν τα windows ή κάτι άλλο και για να κλείσει μετά πρέπει να βγάλω τροφοδοτικό και μπαταρία. Δοκίμασα με άλλο τροφοδοτικό και με την μπαταρία μόνη της και τα ίδια. Συνέδεσα άλλη εξωτερική οθόνη και τίποτα και αυτή είτε έχω συνδεδεμένη την οθόνη του laptop είτε όχι (το έχω λύσει εντελώς το laptop εντωμεταξύ). Τις μνήμες και το δίσκο τα δοκίμασα και αλλού και είναι οκ. Έβγαλα την μπαταρία του cmos μήπως με το reset ξεκολλήσει αλλά δεν. Έβγαλα και ξαναέβαλα τον επεξεργαστή αλλά τίποτα, το μόνο που παρατήρησα είναι ότι χωρίς τον επεξεργαστή επάνω άναβε στιγμιαία και έσβηνε και ότι ο επεξεργαστής ζεσταίνεται κανονικά. Εντωμεταξύ παρατήρησα ότι το τσιπ της κάρτας γραφικών πάνω στη μητρική (γράφει nvidia) ζεσταίνεται μια χαρά ενώ οι υποδοχές τις οθόνης στη μητρική έχουν ρεύμα.

    Από όλα αυτά εγώ καταλήγω ότι έχει κάπου αλλού πρόβλημα η μητρική και θέλει αντικατάσταση. Δεδομένου του κόστους όμως και επειδή δεν προτίθεμαι να πάω στο service όπου χρεώνουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες αφού πιάνουν τα χέρια μου, θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες, μήπως μου ξέφυγε κάτι.

    - - - Updated - - -

    Κανένας, ούτε μία γνώμη;

    - - - Updated - - -

    Κανένας, ούτε μία γνώμη;
    Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι
    Το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι δύσκολο, αλλά εύκολο να συμβουλεύεις τους άλλους

    Θαλής ο Μιλήσιος, 643-548 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος

  2. #2
    Εγγραφή
    24-11-2010
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.390
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ε τι να σου πει κανείς;;; Ό,τι γίνεται να ελεγχτεί το έλεγξες....

    Ότι ανάβει χωρίς την cpu είναι κάπως παράξενο και ίσως να δείχνει πρόβλημα στην cpu αλλά όπως είπες λογικά για μητρική δείχνει το πρόβλημα.
    Πρέπει να βρεις κάπου μητρική να δοκιμάσεις την cpu και αν δουλεύει σωστά θα είναι (πιθανός) η μητρική το πρόβλημα,
    ή πρέπει να βρεις άλλη cpu για να ελέγξεις την δικιά σου μητρική.

    Αν θες μέτρα και την μπαταρία της μητρικής, μιας και μπορείς και την βγάζεις,μπορεί να πάλιωσε και να μην κρατάει δύναμη,αν και γενικά δεν θα έβγαζε τέτοια συμπτώματα.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-07-2005
    Περιοχή
    Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οκ, ευχαριστώ για την απάντηση!
    Δύσκολον τον εαυτόν γνώναι, εύκολον τω άλλω υποτίθεσθαι
    Το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι δύσκολο, αλλά εύκολο να συμβουλεύεις τους άλλους

    Θαλής ο Μιλήσιος, 643-548 π.Χ., Αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας