Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37
  1. #16
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.132
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Της μουφας το καγκελο! αντε να πουλησει κανα antivirus η kaspersky κριμα ειναι καθε μερα ειδησεις τετοιες απο εταιριες antivirus οπως και στο android....καρατρολαρισμα καργα λεμε.....και θελετε να πιστεψω οτι σε 7χρονια κολλησαν μονο 400 ατομα? χαχαχαχαχαχα οκ....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 12-02-14 στις 19:28.

  2. #17
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Της μουφας το καγκελο! αντε να πουλησει κανα antivirus η kaspersky κριμα ειναι καθε μερα ειδησεις τετοιες απο εταιριες antivirus οπως και στο android....καρατρολαρισμα καργα λεμε.....και θελετε να πιστεψω οτι σε 7χρονια κολλησαν μονο 400 ατομα? χαχαχαχαχαχα οκ....
    Experts at Kaspersky say the malware specifically went after government agencies, diplomatic offices and embassies, research organizations and activists as well as those in the gas, oil and energy markets.
    Ανήκεις (εσύ, εγώ, όλοι οι χρήστες) σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες ώστε να γίνεις στόχος και να το πετάξουν σε σένα;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  3. #18
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι νά 'ναι. Κάνεις σύγκριση τα updates των Windows που αναβαθμίζουν μόνο ότι έχει τη στάμπα M$ με τα repos των διανομών όπου βρίσκεις ότι πρόγραμμα επιθυμεί η ψυχούλα σου. Κατά τα άλλα με κάλυψε απόλυτα με τα λεγόμενα του ο DVader.
    Εντάξει, το linux τα σπάει με τα uber-secure repos, μη μας τα πρήξετε και σε αυτό το θέμα όμως.

    Άντε παρακάτω για κάνα compile κι αφήστε τα προβλήματα ασφαλείας για τους άλλους.

    (Το ύφος της απάντησης εμπνευσμένο απ το bold)

  4. #19
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.132
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανήκεις (εσύ, εγώ, όλοι οι χρήστες) σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες ώστε να γίνεις στόχος και να το πετάξουν σε σένα;
    μας εχουν ζαλισει με ειδησεις περι ιων ειδικα σε android! ολως τυχαιως απο εταιριες antivirus και μετα βλεπω κατι τιμες αστα να πανε. Κλασικα πλεον. Οφειλω να πω πως η kaspersky ovτως πολυ καλη, οταν εκανα μια εργασια καποτε επρεπε να δειξω ιους σε pc και δικτυα, γεμισα το pc μου με ιους οτι βρηκα να τους παρουσιασω και ειχα και δικο της προγραμμα, ακομα και ιο σε symbian os βρηκε τοτε. Μου λεγανε καλα χαλασες το pc σου για την εργασια? λεω οχι απλα ετσι κι αλλιως τα win για ξηλωμα ητανε και απο τοτε για παντα linux βεβαια. Μας τα εχουν κανει τσουρεκια με το συμπαθειο και προσωπικα δεν πιστευω απολυτως τπτ οταν ειναι λογια απο ατομα τετοιων εταιριων, να πουλησουν θελουν τα προιοντα τους και οπου πιασουν....και ναι καποτε ημουν στην NSA....

  5. #20
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Εγώ έφαγα 1 μήνα δοκιμών μέχρι να βρώ την διανομή που είχε όλο το Software που έψαχα για να μην βάλω από άσχετες πηγές και έτυχε να το βρώ στο Arch ... Πλάκα πλάκα καμιά 10αριά δοκίμασα τότε ! Για να μην φάω κάτι τέτοιο το έκανα ! Γενικά αυτή η φιλοσοφία με έεχει γλυτώσει από μπελάδες πολλές φορές !!

  6. #21
    Εγγραφή
    10-08-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.218
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    13760/848
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΙΚΕΡΜΙΟ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, το linux τα σπάει με τα uber-secure repos, μη μας τα πρήξετε και σε αυτό το θέμα όμως.

    Άντε παρακάτω για κάνα compile κι αφήστε τα προβλήματα ασφαλείας για τους άλλους.

    (Το ύφος της απάντησης εμπνευσμένο απ το bold)
    Compile? Τι είναι αυτό; Έχω πολλούς μήνες ν' ασχοληθώ Ο σκοπός μου δεν ήταν να στην πώ, αλλά να σου δώσω να καταλάβεις ότι συγκρίνεις 2 τελείως ανόμοιες περιπτώσεις.

  7. #22
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.132
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Compile? Τι είναι αυτό; Έχω πολλούς μήνες ν' ασχοληθώ Ο σκοπός μου δεν ήταν να στην πώ, αλλά να σου δώσω να καταλάβεις ότι συγκρίνεις 2 τελείως ανόμοιες περιπτώσεις.
    ρε συ το εριξες στο Gentoo? μου αρεσει που μου την ειχες πει ! :PP

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν σταματάτε λίγο το Linux flame σας επιτέλους;

  9. #24
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μας εχουν ζαλισει με ειδησεις περι ιων ειδικα σε android! ολως τυχαιως απο εταιριες antivirus και μετα βλεπω κατι τιμες αστα να πανε. Κλασικα πλεον. Οφειλω να πω πως η kaspersky ovτως πολυ καλη, οταν εκανα μια εργασια καποτε επρεπε να δειξω ιους σε pc και δικτυα, γεμισα το pc μου με ιους οτι βρηκα να τους παρουσιασω και ειχα και δικο της προγραμμα, ακομα και ιο σε symbian os βρηκε τοτε. Μου λεγανε καλα χαλασες το pc σου για την εργασια? λεω οχι απλα ετσι κι αλλιως τα win για ξηλωμα ητανε και απο τοτε για παντα linux βεβαια. Μας τα εχουν κανει τσουρεκια με το συμπαθειο και προσωπικα δεν πιστευω απολυτως τπτ οταν ειναι λογια απο ατομα τετοιων εταιριων, να πουλησουν θελουν τα προιοντα τους και οπου πιασουν....και ναι καποτε ημουν στην NSA....
    Ρε συ Nikiforos, ούτε malwareόκαβλος είμαι, ούτε απολογητής της Kaspersky. Κατέληξε λίγο στο τι θες να πεις.
    Προφανώς και οι εταιρίες προσπαθούν να πουλήσουν, το θέμα είναι ότι τέτοια δημοσιεύματα δεν απευθύνονται σε χρήστες αλλά σε μεγάλους πελάτες. Και περιστατικά ασφαλείας σε μεγάλους οργανισμούς είναι όχι απλά συχνά, είναι καθημερινότητα.
    Το να μου λες ότι δεν υπάρχει ιός γιατί μόλυνε μόνο 400 high valued στόχους και δεν μόλυνε το δικό σου PC είναι .

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σταματάτε λίγο το Linux flame σας επιτέλους;
    Ε λες και δεν ξέρεις, όποτε συνυπάρχουν σε ένα θέμα τα keywords Linux-Windows-Apple γίνεται Βιετνάμ
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  10. #25
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.132
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εννοω το αυτονοητο! οτι αυτοι κανουν ιους για να πουλανε τα προγραμματα τους, και δεδομενου οτι βγαινουν και για λειτουργικα που εχουν κερδος και τα χρησιμοποιει ο περισσοτερος κοσμος το πιστευω οχι 100%, αλλα 1.000.000% και οτι και να πει οποιος θελει, δεν αλλαζω γνωμη με τιποτα! το θεμα μας δεν ειναι win vs linux, αλλα οτι συνεχεια βγαινει ειδηση για ιους, που ειτε ειναι μουφα, ειτε τα κανουν για να πουλανε. Ενταξει ελεος δλδ....ας μην αναφερθω στους δηθεν ιους του android και καραβγω offtopic.

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοω το αυτονοητο! οτι αυτοι κανουν ιους για να πουλανε τα προγραμματα τους, και δεδομενου οτι βγαινουν και για λειτουργικα που εχουν κερδος και τα χρησιμοποιει ο περισσοτερος κοσμος το πιστευω οχι 100%, αλλα 1.000.000% και οτι και να πει οποιος θελει, δεν αλλαζω γνωμη με τιποτα! το θεμα μας δεν ειναι win vs linux, αλλα οτι συνεχεια βγαινει ειδηση για ιους, που ειτε ειναι μουφα, ειτε τα κανουν για να πουλανε. Ενταξει ελεος δλδ....ας μην αναφερθω στους δηθεν ιους του android και καραβγω offtopic.
    Παραπάνω offtopic δεν γίνεται!!!
    Πραγματικά, διάβασες τα σχετικά που είναι στην 1η σελίδα ή απλά επειδή εσύ πιστεύεις οτι έτσι είναι, θεωρείς ότι έτσι είναι και στην πραγματικότητα.

    Σκέψου απλά, γιατί να ψαχτεί κάποιος που βγάζει πχ το Kaspersky, όταν με τα δεδομένα που θα πάρει θα βγάλει πολλά χρήματα παραπάνω;
    Να θυμίσω τον ιο της αστυνομίας, που αυτοί που το έχουν δηλώσει ότι πληρώσανε είναι πάνω απο 5000 (στην Ελλάδα)
    Απο 100 ευρώ την φορά;

    Κάπου το σκεπτικό σου είναι λιγο λάθος

  12. #27
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.132
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ναι το διαβασα, στη συγκεκριμενη ειδηση μπορει να μην ειναι ετσι ακριβως, αλλα σε αλλες περιπτωσεις ειναι! anyway δεν ασχολουμε με ιους δεν με απασχολουν καθολου ουτε σε pc, ουτε σε android. Σε συζητηση να βρισκομαστε. Την τελευταια φορα που ειδα ιο σε μηχανημα μου ηταν οταν εκανα την εργασια που ειπα δλδ το 2005.

  13. #28
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι το διαβασα, στη συγκεκριμενη ειδηση μπορει να μην ειναι ετσι ακριβως, αλλα σε αλλες περιπτωσεις ειναι! anyway δεν ασχολουμε με ιους δεν με απασχολουν καθολου ουτε σε pc, ουτε σε android. Σε συζητηση να βρισκομαστε. Την τελευταια φορα που ειδα ιο σε μηχανημα μου ηταν οταν εκανα την εργασια που ειπα δλδ το 2005.
    Τιτλος είδησης, Εξελιγμένο και εξειδικευμένο malware διέφευγε τον εντοπισμό για 7 χρόνια

    Ακόμα το ότι δεν βλέπεις κάτι δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει, απλά κάνει πολύ καλή δουλειά

  14. #29
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.099
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοω το αυτονοητο! οτι αυτοι κανουν ιους για να πουλανε τα προγραμματα τους, και δεδομενου οτι βγαινουν και για λειτουργικα που εχουν κερδος και τα χρησιμοποιει ο περισσοτερος κοσμος το πιστευω οχι 100%, αλλα 1.000.000% και οτι και να πει οποιος θελει, δεν αλλαζω γνωμη με τιποτα! το θεμα μας δεν ειναι win vs linux, αλλα οτι συνεχεια βγαινει ειδηση για ιους, που ειτε ειναι μουφα, ειτε τα κανουν για να πουλανε. Ενταξει ελεος δλδ....ας μην αναφερθω στους δηθεν ιους του android και καραβγω offtopic.
    Δεν θα με παραξένευε τίποτα σε αυτό το κόσμο, ότι και να μαθαίναμε μετά από χρόνια για κάποιον ιό που αγνοείτε ο δημιουργός του. Είτε τον φτιάξαν οι ίδιες οι εταιρίες για να πουλήσουν, είτε το έφτιαξε ένας πιτσιρικάς που βαριόταν το καλοκαίρι είτε κάποιοι hacker κυβερνήσεων, που έχουν και την άνεση κινήσεων καθώς δεν τους φτάνει κάποιο χέρι, ότι και να γίνει.

    Εδώ πάντως δεν μιλάνε για κάποιον τυχαίο ιο, που κάνει zombie κάτι εκατομμύρια pc να φτιάξει bitcoin. Είναι κάτι ιδιαίτερα εξελιγμένο, που στοχεύει πολύ συγκεκριμένα συστήματα. Οπότε η δικαιολογία για τις λίγες μολύνσεις είναι αρκετά άστοχη.

    Πολύ άστοχη είναι επίσης, η συνεχής αναφορά του Linux σε αυτό το topic. Συμφωνώ ότι στις μικροπαπαρίτσες στόχος είναι τα Windows, όταν μιλάμε όμως για προχωρημένες καταστάσεις, γραμμένο τον έχουν τον μέσο χρήστη του facebook, του skype και του youpron. Τα σοβαρά συστήματα δεν τρέχουν πειρατικά windows και επειδή τίποτα δεν είναι άτρωτο, δεν θα μου έκανε εντύπωση να τα έχουν κάνει και αυτά σουρωτήρι.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #30
    Εγγραφή
    10-01-2006
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    rootkit και bootkit

    http://en.wikipedia.org/wiki/Rootkit#Bootkits
    Με άλλα λόγια εγκαθίσταται στον MBR του δίσκου. (http://en.wikipedia.org/wiki/Master_Boot_Record)

    sorry για τους flamers, αλλά δεν έχει να κάνει με το είδος του λειτουργικού. Κάθε σχόλιο περί υπεροχής λινουξ, windows, Mac είναι άκυρο.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας