Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    06-02-2014
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1019
    ISP
    Forthnet
    Router
    Technicolor TG589vn v3
    SNR / Attn
    2.5(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ψάχνω να βρω κάποιο από τα Technicolor TG589 - TG788 - TG789. Οι ISPs που τα παρέχουν (κυρίως forthnet) δεν τα δίνουν διότι δεν είναι εμπορικά διαθέσιμα....
    Αν γνωρίζει κάποιος κάποιον dealer-partner-distributor-οποιονδήποτε που μπορεί να δώσει κάποιο από αυτά τα router ας βοηθήσει. Ή αν κάποιος το έχει και θέλει να το δώσει ας μου πει....

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2005
    Περιοχή
    Earth....
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45400/5496
    ISP
    Cosmote
    Router
    Αρκετά...
    SNR / Attn
    10(dB) / 17.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    "κάλλιον τό προλαμβάνειν, παρά τό θεραπεύειν΄΄
    Ιπποκράτης.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-02-2014
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1019
    ISP
    Forthnet
    Router
    Technicolor TG589vn v3
    SNR / Attn
    2.5(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ για την βοήθειά σου, έχω δει αυτό το shop αλλά αν είναι να βγει 100€ το μοντερ/ρουτερ δεν κάνω και μια σύνδεση?....10*12=120€ θα μου βγει και θα έχω και vdsl για ένα χρόνο...!

  4. #4
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από costaskalas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την βοήθειά σου, έχω δει αυτό το shop αλλά αν είναι να βγει 100€ το μοντερ/ρουτερ δεν κάνω και μια σύνδεση?....10*12=120€ θα μου βγει και θα έχω και vdsl για ένα χρόνο...!
    Πόσο περίμενες να κάνει δηλαδή?
    Είναι ακριβότερες συσκευές απ τα απλά aDSL2+.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-02-2014
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23998/1019
    ISP
    Forthnet
    Router
    Technicolor TG589vn v3
    SNR / Attn
    2.5(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χωρίς wireless ac protocol και με custom firmware (αφού σύμφωνα με την εταιρεία παρέχεται μόνο μέσω των ISPs) το περίμενα περίπου στα 60€ καινούργιο(sealed).
    Με generic firmware και το IEEE 802.11ac τα 100€ (και λίγο παραπάνω) φαίνονται καλά.

    Αλήθεια ποια η γνώμη σου για την πολιτική της forthnet, η οποία δεν το δίνει σε συνδρομητές aDSL2+ ακόμη και με πληρωμή (δηλαδή όχι αντικατάσταση λόγω βλάβης)...?

  6. #6
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από costaskalas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς wireless ac protocol και με custom firmware (αφού σύμφωνα με την εταιρεία παρέχεται μόνο μέσω των ISPs) το περίμενα περίπου στα 60€ καινούργιο(sealed).
    Με generic firmware και το IEEE 802.11ac τα 100€ (και λίγο παραπάνω) φαίνονται καλά.

    Αλήθεια ποια η γνώμη σου για την πολιτική της forthnet, η οποία δεν το δίνει σε συνδρομητές aDSL2+ ακόμη και με πληρωμή (δηλαδή όχι αντικατάσταση λόγω βλάβης)...?
    Δε μπορώ να έχω άποψη για αυτή τη πολιτική.
    Δικά της είναι ότι θέλει τα κάνει. Προφανώς έχουν τους λόγους τους για να μη τα πουλάνε λιανική αν δε το κάνουν.

    Ξέρω όμως ότι σου δίνουν νέα συσκευή αν κάνεις ανανέωση.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-10-2003
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 150 Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μπορώ να έχω άποψη για αυτή τη πολιτική.
    Δικά της είναι ότι θέλει τα κάνει. Προφανώς έχουν τους λόγους τους για να μη τα πουλάνε λιανική αν δε το κάνουν.

    Ξέρω όμως ότι σου δίνουν νέα συσκευή αν κάνεις ανανέωση.
    Έχω ένα ολοκαίνουριο TG788VN από τη Forthnet και θα μπορούσα να το χαρίσω αλλά το κρατώ ως backup για την περίπτωση που πάθει κάποια ζημιά το FRITZBOX 7390 που χρησιμοποιώ εκτός από home PBX και ως VDSL router. 5 χρόνια εγγύηση έχει το FRITZBOX, ωστόσο μηχανήματα είναι και δεν ξέρεις πότε μπορεί να χαλάσουν οπότε σε περίπτωση βλάβης του Fritzbox, χρησιμοποιώ το Thomson μέχρι να γίνει επισκευή ή αντικατάσταση του πρώτου.
    Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    απο το συγκεκριμενο μαγαζι εχω ψωνισει και ειναι πολυθ αξιοπιστο ... υπολογιζε κανα 20 λιρες ταχυδρομιο για Ελλαδα ... βεβαια επειδη ημουν αγγλια τα στελνουν δωρεαν εκει και οταν κατεβει γνωστος (αγνωστο ποτε) μου τα κατεβαζουν ... παντως αλλο παιδι εδω παραγγηλε και του ηρθε γρηγορα αλλα ειναι στο 20αρι τα μεταφορικα γιατι ερχονται με ειδικο courier και οχι απλο ταχυδρομιο

    Εγω εχω απο αυτο το μαγαζι το 589 και κατι billion που σεταρονται που δεν βρισκονται ευκολα εδω & επισης ενα zyxel ... πρωτη φορα που περνω τεχνικολορ και δεν μπορω να πω οτι την βρισκω. ναι εχει generic λογισμικο αλλα
    -δεν βρισκω αναβαθμηση πουθενα,
    -επισης τα μενου για να κανεις αλλαγες πρεπει να μπεις σαν administrator,power level ασκοπα πραματα για μενα,
    -το τελνετ ειναι δικη τους πατεντα και δεν θα βρεις τα command, ευκολα και αν βρεθουν για αλλγη γραμμης δεν νομιζω
    -επισης σεταρονται αλλα τα παλια DMT tool κλπ δεν δουλευουν τελεια (δοκιμαστικε στο 589)
    -τα μενου δεν ειναι απλα και επισης ειναι σχεδον μισο-κρυμμενα

    Ομως να λεμε και του στραβου το δικιο απο γραμμη που εχω με οτε φυσαει γιατι το τσιιπακι με τα δσλαμ του οτε ειναι ιδιο τουλαχιστον με αδσλ που εχω

    το εχω στην ακρη γιατι εχει & vdsl και ακουσα εδω στην περιοχη μεχρι το καλοκαιρι υπαρχει περιπτωση να μπει ... αν δεν ταιριαζει το τσιπακι σε αυτο θα παει για πουλημα

    Τωρα βεβαια ποσταρω σε τομσον section και οι φανατικοι του ειδους δεν θα με δουν με καλο ματι αλλα εγω δεν τα βρισκω εξυπηρετικα

    και απο θεμα τιμης σε vdsl το 589 ειναι το πιο φτηνο και εχω ψαξει αρκετα ... δεν νομιζω να βρεθει φτηνοτερο vdsl(καινουριο με εγγυηση), ολα ειναι το λιγοτερο στην κατοσταρα και μιλαμε για τα απλα ετσι? οχι dual band, εναλλασομενες κεραιες, gigabit κλπ

    EDIT

    και τωρα που το θυμηθηκα να βαλω και το review μου στο 589 καποια στιγμη στο μαγαζι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 07-03-14 στις 03:01.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-03-2010
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    ZTE ΖΧΗΝ Η168Ν
    SNR / Attn
    26,3(dB) / 2,4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο το συγκεκριμενο μαγαζι εχω ψωνισει και ειναι πολυθ αξιοπιστο ... υπολογιζε κανα 20 λιρες ταχυδρομιο για Ελλαδα ... βεβαια επειδη ημουν αγγλια τα στελνουν δωρεαν εκει και οταν κατεβει γνωστος (αγνωστο ποτε) μου τα κατεβαζουν ... παντως αλλο παιδι εδω παραγγηλε και του ηρθε γρηγορα αλλα ειναι στο 20αρι τα μεταφορικα γιατι ερχονται με ειδικο courier και οχι απλο ταχυδρομιο

    Εγω εχω απο αυτο το μαγαζι το 589 και κατι billion που σεταρονται που δεν βρισκονται ευκολα εδω & επισης ενα zyxel ... πρωτη φορα που περνω τεχνικολορ και δεν μπορω να πω οτι την βρισκω. ναι εχει generic λογισμικο αλλα
    -δεν βρισκω αναβαθμηση πουθενα,
    -επισης τα μενου για να κανεις αλλαγες πρεπει να μπεις σαν administrator,power level ασκοπα πραματα για μενα,
    -το τελνετ ειναι δικη τους πατεντα και δεν θα βρεις τα command, ευκολα και αν βρεθουν για αλλγη γραμμης δεν νομιζω
    -επισης σεταρονται αλλα τα παλια DMT tool κλπ δεν δουλευουν τελεια (δοκιμαστικε στο 589)
    -τα μενου δεν ειναι απλα και επισης ειναι σχεδον μισο-κρυμμενα

    Ομως να λεμε και του στραβου το δικιο απο γραμμη που εχω με οτε φυσαει γιατι το τσιιπακι με τα δσλαμ του οτε ειναι ιδιο τουλαχιστον με αδσλ που εχω

    το εχω στην ακρη γιατι εχει & vdsl και ακουσα εδω στην περιοχη μεχρι το καλοκαιρι υπαρχει περιπτωση να μπει ... αν δεν ταιριαζει το τσιπακι σε αυτο θα παει για πουλημα

    Τωρα βεβαια ποσταρω σε τομσον section και οι φανατικοι του ειδους δεν θα με δουν με καλο ματι αλλα εγω δεν τα βρισκω εξυπηρετικα

    και απο θεμα τιμης σε vdsl το 589 ειναι το πιο φτηνο και εχω ψαξει αρκετα ... δεν νομιζω να βρεθει φτηνοτερο vdsl(καινουριο με εγγυηση), ολα ειναι το λιγοτερο στην κατοσταρα και μιλαμε για τα απλα ετσι? οχι dual band, εναλλασομενες κεραιες, gigabit κλπ

    EDIT

    και τωρα που το θυμηθηκα να βαλω και το review μου στο 589 καποια στιγμη στο μαγαζι
    Αγαπητέ babis3g,

    επειδή προσπαθώ να βρω λύση για ένα modem/router με 2 WAN port που να μπορεί να διαχειριστεί 2 γραμμές VDSL (HOL & OTE) έχει άποψη για αυτό ? http://www.broadbandbuyer.co.uk/prod...tions/#content
    αναμένω νέα σου μήπως και βρω κάποια λύση σχετικά οικονομική, γιατί τα άλλα είναι απλησίαστα

    Εάν κάποιος άλλος φίλος έχει πρόταση είναι ευπρόσδεκτη...

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν καταλαβα το ερωτημα σου για το τομσον ... το θελεις να μπει σε καθαρη γεφυρα, να κανει 2 γραμμες, η και τα δυο?

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.594
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά καλησπέρα,
    Έχω ένα TG788vn με firmware της Forthnet.
    Υπάρχει κάπου Generic Firmware για το ρουτεράκι;

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα,
    Έχω ένα TG788vn με firmware της Forthnet.
    Υπάρχει κάπου Generic Firmware για το ρουτεράκι;
    http://download.modem-help.co.uk/mfc...ms/TG788vn/v1/
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη και εγω ψαχνω αλλα το λινκ δεν λειτουργει μηπως υπαρχει καποιο αλλο λινκ και οδηγιες για να το περασω?

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bebis19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη και εγω ψαχνω αλλα το λινκ δεν λειτουργει μηπως υπαρχει καποιο αλλο λινκ και οδηγιες για να το περασω?
    To έχω χάσει κι' εγώ, για το 788 θέλεις;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    884
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To έχω χάσει κι' εγώ, για το 788 θέλεις;;;
    ναι για αυτο Technicolor TG788vn

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας