Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-2009
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω μια web εφαρμογή επάνω σε έναν IIS web server . Η εφαρμογή δεν έχει video επάνω ούτε γραφικά(2 εικόνες και κείμενα). Θέλω με ένα router και intranet να μπορώ να δώσω πρόσβαση σε 700+ παράλληλους ασύρματους χρήστες. Δεν θα έχω internet οπότε δεν πάω για modem router όλα θα γίνονται σε τοπικό δίκτυο. Θα ήθελα να μου προτείνετε ασύρματο router που να μπορεί να αντέξει τόσους παράλληλους χρήστες χωρίς να σκάσει. Η μόνη δραστηριότητα που θα έχουν είναι η πρόσβαση στη συγκεκριμένη web εφαρμογή, οπότε αν έχει επάνω και επιλογή για active portal θα με ενδιέφερε.

  2. #2
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από equilibriumg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μια web εφαρμογή επάνω σε έναν IIS web server . Η εφαρμογή δεν έχει video επάνω ούτε γραφικά(2 εικόνες και κείμενα). Θέλω με ένα router και intranet να μπορώ να δώσω πρόσβαση σε 700+ παράλληλους ασύρματους χρήστες. Δεν θα έχω internet οπότε δεν πάω για modem router όλα θα γίνονται σε τοπικό δίκτυο. Θα ήθελα να μου προτείνετε ασύρματο router που να μπορεί να αντέξει τόσους παράλληλους χρήστες χωρίς να σκάσει. Η μόνη δραστηριότητα που θα έχουν είναι η πρόσβαση στη συγκεκριμένη web εφαρμογή, οπότε αν έχει επάνω και επιλογή για active portal θα με ενδιέφερε.
    Εάν μιλάς για Cisco, θα πρέπει να πας σε WLC (Wireless LAN Controller. Για περισσότερα δες εδώ.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-02-2009
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο?

  4. #4
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από equilibriumg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο?
    Αυτό:

    http://www.cisco.com/c/en/us/product...78-521631.html

    Απλά χρειάζεσαι και τα αντίστοιχα Access points.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-02-2009
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτό ήταν η πρώτη επιλογή που είχα βρει. Αν δεiς το capacity μιλάει για 7000 χρήστες και μιλάμε για high end οικογένεια μηχανημάτων. Μίλησα με Cisco και μου είπαν πως δεν χρειάζομαι κάτι τέτοιο για τις απαιτήσεις που έχω. Το 700+ σημαίνει low end μηχάνημα κόστους γύρω στα 350€ με 700€max και όχι λύση των 7000€ - 10000€. Έλεγα μήπως είχατε εσείς να προτείνετε κάτι .
    Ευχαριστώ

  6. #6
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ας τα πιάσουμε από την αρχή, με τις λειτουργίες που ίσως χρειάζεσαι. Σε switching ( ή και routing αν απαιτείται ) δε μας ενδιαφέρουν οι χρήστες, μας ενδιαφέρουν τα packets per second. Σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις, δύσκολα θα πετύχεις κάποιο bottleneck εδώ.

    Στο ασύρματο από την άλλη, έχεις σοβαρό θέμα. Στην καλύτερη να χρειαστείς κάμποσα 1600 ( ή και 2600, αν αυτοί οι 700 χρήστες είναι σε σχετικά μικρή περιοχή ( π.χ. κάποιο presentation/conference room ) και ήδη έχεις ξεφύγει από το budget σου ακόμα κι αν τα έχεις αυτόνομα, χωρίς WLC. Σε αυτή την κλίμακα ( που δεν είναι τεράστια, αλλά δεν είναι και μικρή ) , πιο πολύ πρέπει να σε νοιάζει ο σχεδιασμός ( κατανομή των AP, κατανομή συχνοτήτων, redundancy, φασματικός έλεγχος, βέλτιστη κατανομή των πελατών σε APs και συχνότητες, κτλ ) παρά το κόστος.

    Αν δε θες cisco, δες προς aerohive , ruckus και aruba, για "μεγάλους" παίκτες. Επίσης καλά ( και φτηνά, για μικρή κλίμακα ) είναι τα ubiquiti, αλλά θα χρειαστείς κάμποσα για να καλύψεις 700+ clients.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SfH : 26-02-14 στις 02:27.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-02-2009
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις προτάσεις. Πιστεύω είναι μια αρχή. Θα δω αν θα παίξω με ή χωρίς WLC. Δεν με πειράζει να ξεφύγω ως ένα όριο από το budget. Αυτό που δεν θέλω με τίποτα, είναι να έχω κανένα bottleneck και από την άλλη μην κάνω μια επένδυση σε κάτι υπερβολικό(από θέμα τιμής) που μετά από αυτή τη χρήση, θα πάει αποθήκη.
    Συνεχίζω την αναζήτησή μου και ξαναποστάρω.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Σε εκθεσιακούς και συνεδριακούς χώρους όπου για λίγο χρόνο πχ Σαββατοκύριακο, έχεις μεγάλη προσέλευση κοινού με απαιτήσεις (έκθεση / συνέδριο πληροφορικής) δυστυχώς η μοναδική ασύρματη λύση είναι το cellular (3,4 G) με αντίστοιχα οφέλη για την κινητή τηλεφωνία.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Επιλογή router
    Από Dark Demis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-14, 18:39
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-13, 20:14
  3. [Other] Επιλογή router
    Από gecko στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-13, 02:26
  4. Επιλογη Router
    Από newworld στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-13, 16:27
  5. [Other] Επιλογή router για μέγιστη κάλυψη
    Από zirico3 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-13, 06:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας