Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Θέλω να δημιουργήσω στο γραφείο μου ένα VPN δίκτυο για να συνδεθούμε με έναν server που θα νοικιάσουμε (εκτός γραφείου προφανώς).
    Έχουμε φτιάξει το δίκτυο στο γραφείο. 5 PC είναι συνδεδεμένα, έχουμε βάλει 24αρα connx και είναι συνδεδεμένο και το switchάκι.

    Τώρα το μόνο που μένει είναι να φτιάξουμε μια VPN σύνδεση για κάθε PC με έναν εξωτερικό server, όπως μας ζήτησε η εταιρία που θα εγκαταστήσει ένα πρόγραμμα στον server που θα τρέξουμε. Θέλω να με κατατοπίσετε για το τι επιλογές έχω για να φτιάξω το VPN (το είχα ξανακάνει παλιότερα, που ήθελα να συνδεθώ σπίτι μου με IP του Πολυτεχνείου) με την γνωστή διαδικασία μέσω windows 7. Αυτό θα επιχειρήσω και πάλι; Δεν θα πέσει η ταχύτητα; Επίσης είδα ότι υπάρχουν προγράμματα που προσφέρουν τέτοια υπηρεσία, μπορείτε να με κατατοπίσετε;

    Δεν υπάρχει σαν επιλογή η αγορά VPN μοντεμ και να συνδεθούμε μέσω αυτού...

    Τί επιλογές έχω όμως;;

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-01-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Εφ'όσον ο server θα ενοικιαστεί, δεν θα έχει public IP;
    Αν είναι έτσι θα πρέπει να χτυπάς απευθείας IP.
    Αν όχι, θα πρέπει να σου δώσει συγκεκριμένα στοιχεία ο συνεργάτης σου σχετικά με τον τύπο του VPN και τον τρόπο που μπορείς να συνδεθείς.

    Αντί να σετάρεις σε κάθε pc VPN, μπορείς να έχεις modem/router που θα αναλάβει αυτή τη δουλειά.

  3. #3
    Ωραία, ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

    Ας αφήσουμε προς το παρόν στην άκρη την λύση το να γίνει μέσω modem (για άλλους λόγους) και την κρατάμε σαν έσχατη λύση.

    Ο σερβερ δεν έχει νοικιαστεί ακόμα, οπότε δεν ξέρω τι θα μου πουν ακομα. Θα ενημερώσω όταν γίνει (άμεσα). Απλά η ερώτηση μου είναι, τι δυνατότητες έχω, για να ψάξω λίγο το θεωρητικό/πρακτικό κομμάτι, για να δω τι δουλειά έχω να κάνω και πόσο δύσκολη είναι αυτή.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να καταλάβω λίγο καλύτερα. Τη διαχείριση του VPN που θα στηθεί από την πλευρά του server την έχετε εσείς, ή ο host;
    Αν την έχετε εσείς τότε υπάρχουν διάφορες λύσεις (vpn των windows, οpenvpn κ.α.)
    Αν όχι τότε η απάντηση στο ερώτημά σου έχει να κάνει αποκλειστικά με το τι θα σου ζητήσουν οι διαχειριστές του server. Αν για παράδειγμα από την απέναντι πλευρά υπάρχει κάποιο Cisco π.χ., τότε θα χρειαστεί ο ανάλογος vpn client στο κάθε pc

  5. #5
    Και γω αυτή την απορία έχω. Δεν ήξερα καν οτι χρειάζεται VPN, απλά θα εγκαταστήσουμε στον σερβερ που θα νοικιάσουμε ένα πρόγραμμα (που θα χειρίζεται κάποιες κρατήσεις) και οι εταιρία που μας το παρέχει, ζήτησε να συνδεθούμε με Vpn στον σερβερ. Δεν ξέρω κάτι παραπάνω από τεχνικής άποψης, γι'αυτό και απευθύνθηκα εδώ... αν μπορείτε να με κατατοπίσετε!

    Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη, γιατί έχω πελαγώσει!
    Ευχαριστώ!!

    - - - Updated - - -

    Επίσης ο developer του προγράμματος μας είπε:

    Για το VPN χρειαζεσαι αμφιδρομη επικοινωνια και ενας σημαντικος λογος ειναι οτι εαν βαλεις φορολογικο μηχανισμο θα πρεπει συνεχεια να υπαρχει συνεχη επικοινωνια με τον φορολογικο ο οποιος θα ειναι αναγκαστικα στην Ελλαδα. Αυτο σημαινει οτι οταν θα προσπαθεις να βγαλεις ενα τιμολογιο θα πρεπει να παιρνει πρωτα σημανση και μετα να εκτυπωνεται.(Ολα αυτα θα βρισκονται Ελλαδα).

    ---------

    Η Ελλάδα αναφέρεται γιατί ψάχναμε για σέρβερ στο εξωτερικό. Καμία ιδέα για το πως θα λυθούν αυτά;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος taleporos : 26-02-14 στις 16:50.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-01-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    Το "αμφίδρομη" είναι by default...

  7. #7
    Υπάρχει κάποια πρόταση για το πώς να το υλοποιήσω; Κάποιο τουτόριαλ (ή και πρόταση προγράμματος αν γίνει μέσω software)

    Κάθε βοήθεια δεκτή...

  8. #8
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    808
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απάντησε μου σε παρακαλώ σε αυτό που σε ρώτησα και νωρίτερα.
    Από την πλευρά του server έχεις εσύ τη διαχείριση; Θέλω να πω, και τα 2 άκρα του VPN θα τα στήσεις εσύ; Στο server τη λειτουργικό τρέχει;

  9. #9
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από taleporos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποια πρόταση για το πώς να το υλοποιήσω; Κάποιο τουτόριαλ (ή και πρόταση προγράμματος αν γίνει μέσω software)

    Κάθε βοήθεια δεκτή...
    Φίλε μου υπάρχουν πολλές λύσεις γι αυτό το σκοπό, αλλά όπως επισήμανε ο @sxbcl είναι απόλυτα σημαντικό να γνωρίζεις τι τύπου VPN χρησιμοποιείται (άν χρησιμοποιείται ήδη) από τον server.
    Όταν μάθεις αυτό θα είναι εύκολο να αποφασίσεις πως θα το υλοποιήσεις από τη πλευρά του του γραφείου.
    Υπάρχουν γενικά τύποι VPN: SSL VPN, OpenVPN, PPTP, L2TP, IPsec

    Οπότε προσπάθησε πρώτα να μάθεις για την πλευρά του server.

  10. #10
    Ο σερβερ θα νοικιαστεί άμεσα και ναι, την διαχείριση όσον αφορά το vpn θα την έχω εγώ. Πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο, για το τι σερβερ να ψάξουμε;
    Θα τρέχει windows, τώρα συγκεκριμένη έκδοση δεν έχουμε λήξει, ανάλογα τι θα βρούμε φτηνό.

    - - - Updated - - -

    Επίσης επειδή ψάχνω παράλληλα και για τον σερβερ, αν υπάρχει κάποια καλή προταση, ευπρόσδεκτη.

    Ψαχνω για:

    1CPU
    6 (άντε 4) πυρήνες
    8GB Ram
    1TB (τουλάχιστον) RAID1

    και θα συνδεθούν πάνω του 8 τερμιναλς

  11. #11
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Εάν ο server τρέχει windows (γενικά δεν το συνιστώ) μπορείς πάρα πολύ εύκολα να στήσεις έναν PPTP server των windows και ο κάθε client να συνδέεται ξεχωριστά.
    Το PPTP επίσης δεν θα το πρότεινα αφού δεν είναι καθόλου ασφαλές.
    Τώρα γενικά αν και δεν καταλαβαίνω την ανάγκη ύπαρξης server (είπες ότι θα εγκατασταθεί πρόγραμμα που θα διαχειρίζεται κρατήσεις), μου είναι ακόμη πιο δύσκολο να κατανοήσω για ποιο λόγο χρειάζεται τέτοιος σερβερ με το hardware που αναφέρεις.

    Η "ταχύτητα" των clients ΔΕΝ θα εππηρεαστεί εφόσων δεν χρησιμοποιείς ως Default Gateway τον σερβερ. Δηλαδή οι 8 clients θα σερφάρουν στο ιντερνετ με την κανονική IP τους, και όχι μέσω του σερβερ. Το VPN (Virtual Private Network) ουσιαστικά είναι ένα δίκτυο μεταξύ των 8+1 σαν LAN. Δηλαδή στο τοπικό σου δίκτυο θα έχεις για παράδειγμα 192.168.1.X, ενώ στο VPN όλοι οι υπολογιστές θα λάβουν μία δεύτερη διεύθυνση όπως 192.168.2.X. Με αυτό το τρόπο μπορείς να μοιραστείς resources με clients που βρίσκονται απομακρυσμένα.

    Τώρα η ταχύτητα μεταξύ του server και των clients εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Όπως η δια-σύνδεση μεταξύ τους (θέμα ISP), η υλοποίηση VPN (PPTP, OpenVPN...), το hardware.

    Εάν έπρεπε να κάνω τέτοια σύνδεση, λογικά θα επέλεγα OpenVPN. Server για τον server, και με ένα ρουτεράκι tomato/ddwrt/... θα συνδέονταν όλοι οι clients αυτομάτως χωρίς να χρειάζεται να κάνεις ξεχωριστά configurations

  12. #12
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Από ότι κατάλαβα έχεις βάλει 24αρά σύνδεση που σημαίνει στην καλύτερη 1mbit upload. Σε φυσιολογικές συνθήκες θα έχεις γύρω στα 700 άντε 800 . Για ένα vpn tunnel να δουλέψει σωστά θέλει τουλάχιστον πάνω από 400kb upload (λόγω overhead και εξτρά πακέτων ) και από τις 2 μεριές . Αν δεν το κάνεις μέσω router και πέσουν πάνω από 3 τερματικά μαζί (δεδομένου ότι όλα είναι πίσω από την ίδια γραμμή ) στο server θα έχεις συνεχείς αποσυνδέσεις στα tunnels αφού το upload σου δεν σε καλύπτει .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  13. #13
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν ο server τρέχει windows (γενικά δεν το συνιστώ) μπορείς πάρα πολύ εύκολα να στήσεις έναν PPTP server των windows και ο κάθε client να συνδέεται ξεχωριστά.
    Το PPTP επίσης δεν θα το πρότεινα αφού δεν είναι καθόλου ασφαλές.
    Τώρα γενικά αν και δεν καταλαβαίνω την ανάγκη ύπαρξης server (είπες ότι θα εγκατασταθεί πρόγραμμα που θα διαχειρίζεται κρατήσεις), μου είναι ακόμη πιο δύσκολο να κατανοήσω για ποιο λόγο χρειάζεται τέτοιος σερβερ με το hardware που αναφέρεις.

    Η "ταχύτητα" των clients ΔΕΝ θα εππηρεαστεί εφόσων δεν χρησιμοποιείς ως Default Gateway τον σερβερ. Δηλαδή οι 8 clients θα σερφάρουν στο ιντερνετ με την κανονική IP τους, και όχι μέσω του σερβερ. Το VPN (Virtual Private Network) ουσιαστικά είναι ένα δίκτυο μεταξύ των 8+1 σαν LAN. Δηλαδή στο τοπικό σου δίκτυο θα έχεις για παράδειγμα 192.168.1.X, ενώ στο VPN όλοι οι υπολογιστές θα λάβουν μία δεύτερη διεύθυνση όπως 192.168.2.X. Με αυτό το τρόπο μπορείς να μοιραστείς resources με clients που βρίσκονται απομακρυσμένα.

    Τώρα η ταχύτητα μεταξύ του server και των clients εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Όπως η δια-σύνδεση μεταξύ τους (θέμα ISP), η υλοποίηση VPN (PPTP, OpenVPN...), το hardware.

    Εάν έπρεπε να κάνω τέτοια σύνδεση, λογικά θα επέλεγα OpenVPN. Server για τον server, και με ένα ρουτεράκι tomato/ddwrt/... θα συνδέονταν όλοι οι clients αυτομάτως χωρίς να χρειάζεται να κάνεις ξεχωριστά configurations
    Ευχαριστώ πολυ!
    Σε μια τέτοια λύση θέλω να προχωρήσω... προς το παρόν εχω φτιάξει να συνδέεται μέσω PPTP τα pc στον σερβερ, αλλα δν έχω ιντερνετ. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει λίγο ποιο αναλυτικά την παραπάνω λύση;

  14. #14
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Τι εννοείς ακριβώς ότι δεν έχεις ιντερνετ;

    Το βασικό στήνοντας τους clients:
    Από τις ιδιότητες της σύνδεσης:
    Networking->Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)->Properties->Advanced->Απενεργοποιείς το "Use default gateway on remote network->OK->OK
    Security->Type of VPN: "Point to Point Tunneling Protocol (PPTP)", Data Encryption: "Maximum Strength Encryption", -> OK

    αυτές είναι οι βασικές ρυθμίσεις των "πελατών"

    Για τον σερβερ, μπορείς να βρείς άπειρες οδηγίες μέσω google, γράφοντας και ειδικά την έκδοση των windows που έχει ο server

    Μη ξεχάσεις να έχεις ανοιχτή τη θύρα 1723 στον σερβερ.

    Υπ'οψιν ακόμα και πολύ απλές λύσεις όπως το teamviewer ή το hamachi έχουν καλύτερη ασφάλεια.

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς ακριβώς ότι δεν έχεις ιντερνετ;

    Το βασικό στήνοντας τους clients:
    Από τις ιδιότητες της σύνδεσης:
    Networking->Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)->Properties->Advanced->Απενεργοποιείς το "Use default gateway on remote network->OK->OK
    Security->Type of VPN: "Point to Point Tunneling Protocol (PPTP)", Data Encryption: "Maximum Strength Encryption", -> OK

    αυτές είναι οι βασικές ρυθμίσεις των "πελατών"

    Για τον σερβερ, μπορείς να βρείς άπειρες οδηγίες μέσω google, γράφοντας και ειδικά την έκδοση των windows που έχει ο server

    Μη ξεχάσεις να έχεις ανοιχτή τη θύρα 1723 στον σερβερ.

    Υπ'οψιν ακόμα και πολύ απλές λύσεις όπως το teamviewer ή το hamachi έχουν καλύτερη ασφάλεια.
    Να βάλω και εγώ ενα μικρό κομματάκι σε αυτό που πολύ σωστά λές;
    Αν είναι δυνατό, χρήση διαφορετικού subnet/gateway
    πχ ο server σε 192.168.3.χ και οι άλλοι σε κάτι διαφορετικό, γιατί αν είναι και οι δυο σε 192.168.1.χ, και το ρουτερ και στις δυο πλευρές στο 192.168.1.1 τότε υπάρχει θέμα

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Bridging μεταξύ VPN και τοπικού δικτύου
    Από englishman στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-13, 17:54
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-13, 15:41
  3. Δημιουργία δικτύου με rack/patch/switches
    Από kogos στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-13, 22:12
  4. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΣΕ ΧΩΡΙΟ
    Από johnboutsik στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-13, 13:57
  5. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-13, 22:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας