Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Καλημέρα σας,

    Εν ολίγοις είμαι συνδρομητής σταθερής τηλεφωνίας της Forthnet εδώ και 4 χρόνια. Εχω δεχθεί πρόταση τηλεφωνική της Wind για φθηνότερο πακέτο (24αρι internet με απεριόριστα σταθερά και 300 λεπτά κινητά με 20 ευρώ τελική τιμή) και περιμένω όπως ενημερώθηκα να περάσει από τον χώρο μου "κάποιος συνεργάτης" τους για να μου φέρει "κάτι" να υπογράψω (δεν ήταν συγκεκριμένοι, συμβόλαιο υποθέτω). Το πρόβλημα έγκειται στο ότι ενώ με διαβεβαιώνει η Wind ότι δεν υπάρχει κανένα πρόσθετο τέλος στην αλλαγή αυτή, η Forthnet από την άλλη λέει ότι θα επιβαρυνθώ τέλος αποδέσμευσης 72 ευρώ, παρ' όλο που το έγγραφο συμβόλαιό μου έγινε το 2009 και έκτοτε ανανεώνω μόνο τηλεφωνικά (μου αναφέρουν ότι το ηχογραφημένο τηλεφώνημα ενέχει θέση δεσμευτικής ανανέωσης συμβολάιου). Καταλαβαίνετε ότι ο ένας από αυτούς ψεύδεται και θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας στο να βρω ποιός είναι.

    Ευχαριστώ,
    Σωτήρης.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Metsaina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας,

    Εν ολίγοις είμαι συνδρομητής σταθερής τηλεφωνίας της Forthnet εδώ και 4 χρόνια. Εχω δεχθεί πρόταση τηλεφωνική της Wind για φθηνότερο πακέτο (24αρι internet με απεριόριστα σταθερά και 300 λεπτά κινητά με 20 ευρώ τελική τιμή) και περιμένω όπως ενημερώθηκα να περάσει από τον χώρο μου "κάποιος συνεργάτης" τους για να μου φέρει "κάτι" να υπογράψω (δεν ήταν συγκεκριμένοι, συμβόλαιο υποθέτω). Το πρόβλημα έγκειται στο ότι ενώ με διαβεβαιώνει η Wind ότι δεν υπάρχει κανένα πρόσθετο τέλος στην αλλαγή αυτή, η Forthnet από την άλλη λέει ότι θα επιβαρυνθώ τέλος αποδέσμευσης 72 ευρώ, παρ' όλο που το έγγραφο συμβόλαιό μου έγινε το 2009 και έκτοτε ανανεώνω μόνο τηλεφωνικά (μου αναφέρουν ότι το ηχογραφημένο τηλεφώνημα ενέχει θέση δεσμευτικής ανανέωσης συμβολάιου). Καταλαβαίνετε ότι ο ένας από αυτούς ψεύδεται και θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας στο να βρω ποιός είναι.

    Ευχαριστώ,
    Σωτήρης.
    Και οι δύο μπορεί να ψεύδονται
    Διάβασε το νέο συμβόλαιο πριν το υπογράψεις Τέλος ενεργοποίησης wind μήπως υπάρχει και "ξεχάσανε" να στο πούνε ?

    Για το τέλος αποδέσμευσης διάβασε το συμβόλαιο της forthnet. Πιθανότατα σου λένε παραμύθια.

    Το άλλα λέω κι άλλα κάνω, συνηθίζεται εκτός από την πολιτική και στις τηλεπικοινωνίες.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Metsaina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας,

    Εν ολίγοις είμαι συνδρομητής σταθερής τηλεφωνίας της Forthnet εδώ και 4 χρόνια. Εχω δεχθεί πρόταση τηλεφωνική της Wind για φθηνότερο πακέτο (24αρι internet με απεριόριστα σταθερά και 300 λεπτά κινητά με 20 ευρώ τελική τιμή) και περιμένω όπως ενημερώθηκα να περάσει από τον χώρο μου "κάποιος συνεργάτης" τους για να μου φέρει "κάτι" να υπογράψω (δεν ήταν συγκεκριμένοι, συμβόλαιο υποθέτω). Το πρόβλημα έγκειται στο ότι ενώ με διαβεβαιώνει η Wind ότι δεν υπάρχει κανένα πρόσθετο τέλος στην αλλαγή αυτή, η Forthnet από την άλλη λέει ότι θα επιβαρυνθώ τέλος αποδέσμευσης 72 ευρώ, παρ' όλο που το έγγραφο συμβόλαιό μου έγινε το 2009 και έκτοτε ανανεώνω μόνο τηλεφωνικά (μου αναφέρουν ότι το ηχογραφημένο τηλεφώνημα ενέχει θέση δεσμευτικής ανανέωσης συμβολάιου). Καταλαβαίνετε ότι ο ένας από αυτούς ψεύδεται και θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας στο να βρω ποιός είναι.

    Ευχαριστώ,
    Σωτήρης.
    Τηλεφωνικά μην δεχθείς τίποτα γιατί σου λένε ψέματα και δεν τους νοιάζει πόσα θα πληρώσεις . Το μόνο που τους νοιάζει στον εκάστοτε πωλητη είναι το πως θα πάρει το μερίδιο του . Επίσης αν αποχωρήσεις από μια εταιρεία σίγουρα έχεις τέλος αποδέσμευσης

  4. #4
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω ότι σωστά σου τα λένε από τη 4νετ.τηλεφωνική ανανέωση=νέα δέσμευση. Ισχύει σίγουρα στον οτε που έχω και νομίζω ότι το έχουν όλες οι εταιρείες. Θυμήσου πότε σε πήραν για ανανέωση συμβολαίου για τελευταία φορά για να δεις πότε μπορείς να φύγεις για wind
    Αν τελικά πάς, όπως σου είπε και ο φίλος παραπάνω σιγουρέψου διαβάζοντας το συμβόλαιο πριν υπογράψειςότι δεν έχει τέλος ενεργοποίησης

  5. #5
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49.998/4.996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Το συγκεκριμένο με την τηλεφωνική ανανέωση μυρίζει άσχημα.
    Συμβουλεψου την προστασία καταναλωτή. Κατ'εμέ εφ' οσον δεν υπάρχει υπογραφή, δεν υπάρχει δέσμευση.
    Θεωρώ πως αν στείλεις επιστολή με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ, θα κάνουν τις πάπιες. Η τηλεφωνική ανανέωση
    δεν νομίζω οτι μπορεί να σταθεί νομικά.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Metsaina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας,

    Εν ολίγοις είμαι συνδρομητής σταθερής τηλεφωνίας της Forthnet εδώ και 4 χρόνια. Εχω δεχθεί πρόταση τηλεφωνική της Wind για φθηνότερο πακέτο (24αρι internet με απεριόριστα σταθερά και 300 λεπτά κινητά με 20 ευρώ τελική τιμή) και περιμένω όπως ενημερώθηκα να περάσει από τον χώρο μου "κάποιος συνεργάτης" τους για να μου φέρει "κάτι" να υπογράψω (δεν ήταν συγκεκριμένοι, συμβόλαιο υποθέτω). Το πρόβλημα έγκειται στο ότι ενώ με διαβεβαιώνει η Wind ότι δεν υπάρχει κανένα πρόσθετο τέλος στην αλλαγή αυτή, η Forthnet από την άλλη λέει ότι θα επιβαρυνθώ τέλος αποδέσμευσης 72 ευρώ, παρ' όλο που το έγγραφο συμβόλαιό μου έγινε το 2009 και έκτοτε ανανεώνω μόνο τηλεφωνικά (μου αναφέρουν ότι το ηχογραφημένο τηλεφώνημα ενέχει θέση δεσμευτικής ανανέωσης συμβολάιου). Καταλαβαίνετε ότι ο ένας από αυτούς ψεύδεται και θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας στο να βρω ποιός είναι.

    Ευχαριστώ,
    Σωτήρης.
    Από αυτά που αναφέρεις παραπάνω, η forthnet έχει δίκιο.

    (επίσης, η wind -και ο κάθε isp- δεν έχει καμία δουλειά να σου πει τι χρωστάς -αν χρωστάς- σε άλλον isp)

  7. #7
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/850
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    Technicolor TD5130
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 18,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ολη η ουσια εντοπιζεται στο πότε εκανες ανανεωση τελευταια φορα (έστω και τηλεφωνικα), απορω που κανεις απο τους φίλους που σου απάντησε δεν σε ρώτησε πρώτα αυτο. Αν εχει παρέλθει χρόνος δεν νομιμοποιούνται να σου χρεώσουν τέλος αποσύνδεσης, σπάνια το καταστρατηγουν αυτο, ακομα και αν το καταστρατηγησουν με μια επισκεψη σου σε καταστημα 4νετ επιδιορθωνεται (παθων)

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Το τέλος αποσυνδεσης της 4net που φυσικα και υπαρχει, παει αναλογικα με τον χρονο που σου απομενε μεχρι να κλεισεις το 12μηνο, επειδη ομως εκανες τηλεφωνικες ανανεωσεις πρεπει να το ρωτησεις αυτο. Δεν παει σαν τον ΟΤΕ πχ που για μια μερα πριν σε χρεωνουν 110 δλδ οσο και αν χαλαγες το συμβολαιο την επομενη μερα! τωρα για την wind δεν γνωριζω αν εχει τελος συνδεσης, συνηθως ολοι εχουν αλλα μπορει να το εχει δωρο, να το διευκρινήσεις αυτο παρε τηλ στην wind.
    Τιμοκατάλογος 4net http://www.forthnet.gr/media/3play/n...-list-2013.pdf

  9. #9
    Εγγραφή
    08-10-2010
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Forthnet
    Ξέρω ότι το ποστ μου δεν θα προσθέσει τίποτα "παραγωγικό" στο νήμα αλλά πραγματικά μου αρέσει πάρα πολύ το ότι κάποιος ανανεώνει τηλεφωνικά κάποιο συμβόλαιο (προφανώς του δίνουν κάποια οφέλη για να το πράξει αυτό), τον ενημερώνουν ότι ακόμα και το τηλεφώνημα έχει θέση συμβολαίου και μετά κοιτάει πως να το "σπάσει" αναίμακτα.
    Και βέβαια και άλλοι σιγοντάρουν από δίπλα λέγοντας ουσιαστικά ότι "τα λόγια (έστω και τα ηχογραφημένα) είναι ατμός και τα πήρε ο αέρας" και άρα δεν ισχύει το συμβόλαιο.
    Βέβαια αν γινόταν το αντίστροφο πχ η εταιρία αθετούσε από την πλευρά της κάποιες από τις παροχές του (προφορικού) συμβολαίου θα τρέχαμε όλοι και θα φωνάζαμε πάλι για συνήγορο του πολίτη και τα ρέστα και ίσως να ψάχναμε να βρούμε τις ηχογραφήσεις με αυτό που μας υποσχέθηκαν.
    Επειδή είμαι κι εγώ απλός χρήστης (ουδεμία σχέση με πάροχο, κλπ) μου αρέσει πολύ αυτή η κοινωνία που έχουμε φτιάξει (στο μυαλό μας) όπου έχουμε μόνο δικαιώματα (οι καταναλωτές)

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Να προσθέσω και εγώ οτι οταν μιλησα με 4net για να παω σε αυτους, τηλεφωνικα πολλες φορες με προειδοποιησαν οτι ηχογραφουμαστε, οτι μετραει αυτο που λεω κτλ κτλ, βεβαια εστειλαν και το συμβολαιο σπιτι με κουριερ και το υπογραψα, αλλα προειδοποιουν. Επισης μεσα αναφερει ρητως οπως και στου ΟΤΕ ισως και σε αλλες εταιριες, οτι τηλεφωνικες επιβεβαιωσεις που αφορουν υπηρεσιες εχουν την δυναμη συμβολαιου και υπαρχουν ηχογραφησεις για οποιον τα αμφισβητησει. Αυτα με τα τηλεφωνικα γινονται για ευκολια οχι απαραιτητα για να μας εξαπατησουν! και δικη μας ευκολια και δικια τους.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-13, 16:44
  2. Αλλαγη παροχου και εγγυησεις.
    Από kontinos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-13, 00:12
  3. Αλλαγή παρόχου στο Ναύπλιο
    Από trelosfilosofos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-13, 18:47
  4. Αλλαγή παρόχου
    Από rafa1919 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-13, 21:58
  5. Αλλαγή παρόχου στον ΟΤΕ
    Από amoramor στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-13, 16:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας