Σελ. 4 από 1211 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 18154

Θέμα: Ουκρανία

  1. #46
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nfotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα, απο τη στιγμή που τον υπερψηφίζει η πλειοψηφία του κόσμου, δεν είναι δικτάτορας.

    Δεν ήταν στρατιωτικός, δεν αναδείχθηκε με πραξικόπημα (δεν ανέτρεψε τη προηγούμενη κυβέρνηση), κάθε απόφασή του πρέπει να περάσει απο τη Βουλή, δεν υποστηρίζεται απο το στρατό (και μάλιστα είχε έρθει σε σύγκρουση μαζί του, βλ. "Βαριοπούλα").

    Όλη του η ισχύς (θεωρώ ότι) πηγάζει απο τη λαϊκή ψήφο και τη πλειοψηφία στη Βουλή (ΟΚ, και τις εφημερίδες και τα κανάλια, αλλά αυτό ισχύει σε όλες τις αντιπροσωπευτικές δημοκρατίες).
    Οι εκλογές είναι αναγκαία αλλά όχι ικανή συνθήκη για να υπάρχει δημοκρατία. Εκλογές γίνονται και στο Ιράν, μέσω εκλογών έγινε καγκελάριος και ο Χίτλερ.
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  2. #47
    Εγγραφή
    18-05-2005
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2x(1024/256)
    ISP
    2xFORTHNET
    Router
    530/585
    τα πράγματα εξελίσσονται σύμφωνα με το πιθανότερο σενάριο.
    οι Ρώσοι εξασφαλίζουν στρατιωτικά το minimum εδαφικό λάφυρο που είναι διατεθειμένοι να προσαρτήσουν, ενώ ταυτόχρονα ανοίγουν πόρτα δεύτερης ευκαρίας μέσω Γιανούκοβιτς στους Δυτικούς.
    τους λένε, μήπως το ξανασκεφτήκατε και θέλετε να βάλουμε το δικό μας να μας καλέσει σε βοήθεια για την επαναφορά της συνταγματικής τάξης στο ΣΥΝΟΛΟ της χώρας?
    η γνώμη μου είναι οτι η Δύση στο τέλος θα υποχωρήσει(γιατί άλλος είναι ο σκοπός της και σχετίζεται και με τις Τουρκικές αναταράξεις), το θέμα είναι αν θα υπάρχει τότε ακόμα διάθεση για ακέραιη Ουκρανία.

    έχει υπερεκτιμηθεί νομίζω η πίεση που άσκησε ο Χίτλερ στους Γερμανούς να τον ακολουθήσουν στο ιμπεριαλιστικό του παραλήρημα.
    δεν είναι τελείως άμοιροι ευθυνών και παρά τη θέληση τους.
    σύγκρινε τους Ιταλούς του επίσης δικτάτορα Μουσολίνι για ένα μέτρο σύμπλευσης/ποδηγέτησης λαού-καθεστώτος

  3. #48
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Βασικά, παρεκτός και αν η Ρωσία αποφασίσει άμεση εισβολή που (να μην το παίζω στρατηγός του πληκτρολογίου όπως προείπα) μου φαίνεται αν μη τι άλλο λόγω γεωγραφίας και πληθυσμού κάτι σχετικά δύσκολο για την Ρωσία (ή σαφώς δυσκολότερο από την Γεωργία), νομίζω πως το πράγμα θα τραβήξει χρονικά.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #49
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά, παρεκτός και αν η Ρωσία αποφασίσει άμεση εισβολή που (να μην το παίζω στρατηγός του πληκτρολογίου όπως προείπα) μου φαίνεται αν μη τι άλλο λόγω γεωγραφίας και πληθυσμού κάτι σχετικά δύσκολο για την Ρωσία (ή σαφώς δυσκολότερο από την Γεωργία), νομίζω πως το πράγμα θα τραβήξει χρονικά.
    Χωρις κάποια διάθεση "ρωσολαγνείας" , ειλικρινά δεν θεωρώ καθόλου δύσκολο το να μπει αν θέλει η Ρωσία στην Ουκρανία και αν μη τι άλλο να διασφαλίσει τα εδάφη που θέλει. Δεν μιλώ για ολική κατάληψη της Ουκρανίας αλλά για αν μη τι αλλο στρατηγικές προωθήσεις και καταλήψεις εδαφών για "προασπίσεις" συμφερόντων κλπ κλπ.

    Και προφανώς, δεν νομίζω ότι το ΝΑΤΟ θα κουνηθεί οταν ξέρει ότι η Ρωσια δεν θα αστιεύεται.

    Προσωπικά θα προτιμούσα να μη φτάσουμε σε κάτι τέτοιο. Γιατί η κατάσταση δεν ειναι Γεωργια.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  5. #50
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρις κάποια διάθεση "ρωσολαγνείας" , ειλικρινά δεν θεωρώ καθόλου δύσκολο το να μπει αν θέλει η Ρωσία στην Ουκρανία και αν μη τι άλλο να διασφαλίσει τα εδάφη που θέλει. Δεν μιλώ για ολική κατάληψη της Ουκρανίας αλλά για αν μη τι αλλο στρατηγικές προωθήσεις και καταλήψεις εδαφών για "προασπίσεις" συμφερόντων κλπ κλπ.

    Και προφανώς, δεν νομίζω ότι το ΝΑΤΟ θα κουνηθεί οταν ξέρει ότι η Ρωσια δεν θα αστιεύεται.

    Προσωπικά θα προτιμούσα να μη φτάσουμε σε κάτι τέτοιο. Γιατί η κατάσταση δεν ειναι Γεωργια.
    Δεν ξέρω, ούτε νομίζω και οι Ρώσοι ειδάλλως θα είχαμε μια "Γεωργία" ήδη. Εκτιμήσεις κάνω, αλλά το πράγμα είναι μια αργοκινούμενη κρίση και ακόμα κανείς δεν γνωρίζει τις προεκτάσεις της.

    Βέβαια το ότι η κυβέρνηση της Ουκρανίας τώρα είναι ηγούμενη από ακροδεξιούς - στην καλύτερη - δεν έχει περάσει τόσο απαρατήρητο στην Δύση όσο νομίζουν μερικοί στην Ελλάδα και συνεπώς δεν είναι τόσο εύκολο για το ΝΑΤΟ να μιλήσει για τους καλούς επαναστάτες εναντίον των κακών Ρώσων.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #51
    Εγγραφή
    18-05-2005
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2x(1024/256)
    ISP
    2xFORTHNET
    Router
    530/585
    δεν θα κάνει κάποια τέτοια ακρότητα, γιατί δεν χρειάζεται να κάνει. δεν τη πιέζει κανείς.
    ένα δημοψήφισμα για αυξημένη αυτονομία είναι αρκετό προς το παρόν και αφήνει τα περισσότερα ενδεχόμενα ανοικτά, σε αντίθεση με μια επέμβαση.

    η εκτίμηση μου είναι οτι το παγκόσμιο ενδιαφέρον θα στραφεί σύντομα(εντός του έτους δλδ) αλλού. είτε αρκετά νοτιότερα είτε αρκετά ανατολικότερα.

  7. #52
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    μπουκαραν οι ρωσοι

    - - - Updated - - -

    Την είδηση επιβεβαιώνουν τα διεθνή πρακτορεία
    - Έκλεισε ο εναέριος χώρος στη Συμφερόπολη
    - Διακόπηκαν όλες οι τηλεπικοινωνίες, σύμφωνα με το Γαλλικό Πρακτορείο
    - Η Βρετανία καλεί τους πολίτες της να εγκαταλείψουν την Κριμαία
    - Τηλεφωνική επικοινωνία Μέρκελ - Πούτιν
    - ΣΥΝΕΧΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

    Ο ασκών χρέη προέδρου της Ουκρανίας, Αλεξάντρ Τουρτσίνοφ, κατηγόρησε απόψε τη Ρωσία για "ένοπλη εισβολή" στην Κριμαία και κάλεσε τον Ρώσο πρόεδρο Βλαντίμιρ Πούτιν "να σταματήσει τις προκλήσεις".

    Ο Τουρτσίνοφ υποστήριξε ότι η Ρωσία επεξεργάζεται για την Ουκρανία ένα σενάριο παρόμοιο με εκείνο που είχε θέσει σε εφαρμογή πριν από την εισβολή της στη Γεωργία, τον Αύγουστο του 2008.

    Σύμφωνα με υψηλόβαθμο αξιωματούχο της Ουκρανίας 2.000 Ρώσοι στρατιώτες μεταφέρθηκαν με μεταγωγικά αεροσκάφη στο αεροδρόμιο της Συμφερόπολης, της πρωτεύουσας της Αυτόνομης Δημοκρατίας της Κριμαίας, όπου έχει τη βάση του ο ρωσικός στόλος στη Μαύρη Θάλασσα.

    "Σήμερα παρακολουθούμε μια εισβολή του ρωσικού στρατού (. . .). Ο εναέριος χώρος (της Κριμαίας) έχει κλείσει λόγω του μεγάλου αριθμού προσγειώσεων ρωσικών αεροσκαφών και ελικοπτέρων", είπε ο εκπρόσωπος της ουκρανικής προεδρίας στην Κριμαία, Σεργκέι Κουνίτσιν, μιλώντας στον τηλεοπτικό σταθμό ART.

    Ο εναέριος χώρος της Συμφερόπολης έχει κλείσει με αποτέλεσμα να ακυρωθούν όλες οι πτήσεις. "Οι πτήσεις από και προς τη Συμφερόπολη για απόψε και αύριο το πρωί ματαιώθηκαν", είπε μια εκπρόσωπος του αεροδρομίου του Κιέβου μιλώντας στο Γαλλικό Πρακτορείο. "Η κατάσταση στη Συμφερόπολη δεν επιτρέπει την πραγματοποίηση πτήσεων, λόγω των πρόσφατων εξελίξεων", πρόσθεσε, χωρίς να δώσει περισσότερες διευκρινίσεις.

    Περίπου δέκα ένοπλοι, που φορούν στρατιωτικές στολές χωρίς διακριτικά, έφτασαν κατά τη διάρκεια της νύχτας στο διεθνές αεροδρόμιο και περιπολούσαν όλη την ημέρα έξω από αυτό.

    Οι ουκρανικές αρχές υποστήριξαν ότι πρόκειται για "ρωσική εισβολή" διότι αυτοί οι μυστηριώδεις ένοπλοι "δεν έκρυβαν ότι ανήκουν στις ρωσικές ένοπλες δυνάμεις", όπως υποστήριξε ο μεταβατικός υπουργός Εσωτερικών της Ουκρανίας Αρσέν Αβάκοφ.

    Αυτόπτες μάρτυρες έκαναν λόγο για μετακινήσεις στρατιωτικών οχημάτων στο δρόμο που συνδέει τη Σεβαστούπολη με τη Συμφερόπολη ενώ υποστήριξαν ότι προσγειώθηκαν πολλά στρατιωτικά μεταφορικά αεροσκάφη σε ένα στρατιωτικό αεροδρόμιο κοντά στη Συμφερόπολη.


    Τηλεφωνική επικοινωνία Μέρκελ - Πούτιν


    Νωρίτερα, η καγκελάριος της Γερμανίας, Άνγκελα Μέρκελ, συζήτησε το θέμα της Ουκρανίας με τον πρόεδρο της Ρωσίας, Βλαντιμίρ Πούτιν, και εξέφρασε την έντονη ανησυχία της για μια ενδεχόμενη αποσταθεροποίηση της χώρας.

    Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχε με τον Ρώσο πρόεδρο, η Μέρκελ έκανε έκκληση για αυτοσυγκράτηση όσον αφορά στην Κριμαία και τόνισε ότι θα πρέπει να αποφευχθεί οποιαδήποτε ενέργεια θα μπορούσε να οδηγήσει σε κλιμάκωση της ουκρανικής κρίσης.

    Η καγκελάριος τόνισε επίσης στον πρόεδρο Πούτιν ότι θα πρέπει να γίνουν δεκτές οι προτάσεις που έχουν γίνει από διεθνείς οργανισμούς για παροχή βοήθειας ώστε να διευθετηθεί η κρίση στην Ουκρανία.
    http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=272991&catid=7

  8. #53
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εγώ πάντως θα πω τα εξής.
    Δεν έχω παρακολουθήσει αυτά που λέγονται σε τηλεόραση και μη.
    Δύο συνάδερφοι που έχουμε στο Κιέβο δεν μιλιούνται για το θέμα.
    Η γυναίκα ενός φίλου με ουκρανική καταγωγή αναφέρει φόβο και διώξεις.
    Έχω δει διάφορα βιντεο και εικόνες όπου κατά βάση αισθάνομαι ότι βλέπω μια επανάσταση από ΝΑΖΙ. Ναζί φουλ όμως.
    Έχω ακούσει αρκετά τι λέγεται μέσω του Ε.ΠΑ.Μ και έχω προβληματιστεί ιδιαιτέρως και για την Ελλάδα.

    Για μένα το σύστημα με ότι αυτό σημαίνει παίζει επικίνδυνα παιχνίδια και πιέζει τα πράγματα όλο και περισσότερο.
    Μέχρι πριν 15 χρόνια πήγαν και έκαναν παιχνίδια γενικά μακρυά από την Ευρώπη από όλες τις πλευρές.
    Τα τελευταία όμως χρόνια δημιουργούν και πιέζουν για πόλεμο όλο και πιο κοντά στην Ευρώπη.
    Από Γιουγκοσλαβία, Συρία, Λιβύη και τώρα Ουκρανία. Γενικά η Ευρώπη δεν έχει ιδιαίτερο ιστορικό σε εγκράτεια και τα παιχνίδια είναι πολύ κοντά.

    Επίσης πιστεύω ότι οι Ρώσοι ούτε για πλάκα δεν θα αφήσουν την Κριμαία και μπορεί να τσουγκρίσουν αρκετά τύπου Γεωργία.
    Το ΝΑΤΟ πουλάει τσαμπουκά για μένα του αέρα όπως έχουν πουλήσει ξανά. Πουλάνε απειλές αλλά αν δεν είναι σίγουροι ότι δεν θα μπλέξουν με σοβαρό αντίπαλο, κάνουν τις πάπιες.
    Δεν νομίζω ότι θα εμπλακούν ποτέ σε απευθείας σύγκρουση με την Ρωσία και πουλάνε τσαμπουκά μέσω κατασκοπείας, οικονομικών πολέμων και νέου τύπου λαικής επανάστασης που περισσότερο προβοκάτσια θυμίζουν παρά λαϊκή επανάσταση.

    Προσωπικά έχω αρχίσει και ανησυχώ για την Ελλάδα καθώς η ευρύτερη περιοχή φαίνεται να αναφλέγεται στο βωμό του powerplaying και φυσικά χρεοκοπίας όλου του συστήματος.

  9. #54
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    η κυπρος θα ειναι η επομενη

  10. #55
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    One way or another the Russians will maintain influence in #Ukraine. Putin trying to figure out if it's the hard way or the easy way.
    Το παραπάνω είναι το πιο λογικό που έχω διαβάσει σχετικά με την περίπτωση της Ουκρανίας.


  11. #56
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Νομιζω οι εξελιξεις παιρνουν δραματικη τροπη...
    Ειχα μια ελπιδα μηπως λυνονταν χωρίς σύρραξη, αλλα δεν το βλεπω...

  12. #57
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό

  13. #58
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Πολλές κινήσεις τα τελευταία χρόνια και όλες γύρω ή κοντά στην Μεσόγειο. Κάτι μου λέει ότι μετά την Ουκρανία σειρά έχει η Τουρκία και μετά guess who..

  14. #59
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άσχημα τα πράγματα. Τα πιόνια αρχήσαν να κινούνται, αναμένω να δω την απάντηση της δύσης στην κίνηση της Ρωσίας. Το τελευταίο θα ξεκαθαρίσει αρκετά κατά πόσο είναι διαθέτημενοι να τεντωσουν το σχοινι και οι δύο πλευρές.

    - - - Updated - - -

    επίσης ένα ρητορικό ερώτημα, θα δεχτούν η ΗΠΑ μία δεύτερη συννεχόμενη έστω και επικοινωνιακή ήττα από την ρωσία μετά τα γεγονότα στη συρία?

  15. #60
    Εγγραφή
    25-08-2013
    Περιοχή
    München
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    sonstiges
    το μεγαλο λαθος που εκανε η αντιπολιτευση στην Ουκρανια ειναι πως αφησε τους ακραιους εθνικιστες να καταλαβουν κυβερνητικα ποστα μετα την ανατροπη Γιανουκοβιτς, δινοντας ετσι "πατημα" στον Πουτιν για προστασια του Ρωσοφωνου πληθυσμου.
    οσο για τους δικους μας "υπερπατριωτες" ας θυμηθουν το αντιστοιχο προηγουμενο στην Κυπρο αλλα και το ζητημα της Θρακης , πριν επικροτησουν τον αυταρχικο Πουτιν και τις επιλογες του.

Σελ. 4 από 1211 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας