Σελ. 640 από 1205 ΠρώτηΠρώτη ... 620630635638639640641642645650660 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.586-9.600 από 18075

Θέμα: Ουκρανία

  1. #9586
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος είπε ότι είναι καλοί? Το θέμα είναι πως για αποικιοκρατικους λόγους γίνετε ότι γίνετε ή γιατί κάποιος που είναι 10000χλμ μακρυά μας βάζει και τρωγομαστε σε όλο το πλανήτη για τα δικά του συμφέροντα, να πουλάει όπλα, αναστήλωση υποδομών μετά τον πόλεμο για τις εταιρείες του και πλέον να πουλάει πανάκριβο καύσιμο που αλλιώς θα το έβαζε στο .... του?
    Η πλάκα ξέρεις ποια είναι;

    Πως το αέριο του Πουτίν είναι πιο ακριβό, άλλα εκεί εσύ, τον άλλον βλέπεις μόνο

  2. #9587
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι έχω δίκιο το ξέρω, αυτό που δεν ξέρω είναι το πως κάποιοι θεωρείτε κακούς αποικιοκράτες τους Άγγλους, τους Γάλλους και τους Ισπανούς, αλλά τους Ρώσους αποικιοκράτες καλούς.

    - - - Updated - - -


    Το δικό σου bias σε τυφλώνει.
    Εγώ δεν έχω γράψει πουθενά καλό λόγο για καμία αποικιοκρατική δύναμη, αλλά λόγω του bias σου νομίζεις ότι είμαι οπαδός κάποιων αποικιοκρατών.

    Εν τω μεταξύ στο ίδιο thread διαβάζεις από τον άλλο τον ομοϊδεάτη σου ότι η Ρωσία είναι καλή αποικιοκρατική δύναμη και δε νιώθεις την ανάγκη να απαντήσεις σε αυτόν. Επειδή είστε ομοϊδεάτες σε άλλα.
    NOPE
    Αυτό που κάνεις είναι χειρότερο. Επιλεκτική ευαισθησία. Εγώ δεν έχω bias. Bias έχεις εσύ σε σημείο να σου το επισημαίνουν και άλλοι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος είπε ότι είναι καλοί? Το θέμα είναι πως για αποικιοκρατικους λόγους γίνετε ότι γίνετε ή γιατί κάποιος που είναι 10000χλμ μακρυά μας βάζει και τρωγομαστε σε όλο το πλανήτη για τα δικά του συμφέροντα, να πουλάει όπλα, αναστήλωση υποδομών μετά τον πόλεμο για τις εταιρείες του και πλέον να πουλάει πανάκριβο καύσιμο που αλλιώς θα το έβαζε στο .... του?
    Έλα μου ντε.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  3. #9588
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα τι ακριβως το θελουμε το ΝΑΤΟ? Να παιζει το ρολο του παγκοσμιου χωροφυλακα παραβιαζοντας το διεθνες δικαιο? Ή να κανει και κατι χρησιμο, πχ να μας εξασφαλισει την αμυνα μας εναντι πραγματικων απειλων οπως τα πυρηνικα απεναντι στα οποια ειμαστε ανυπερασπιστοι?
    Εύκολη απάντηση. Για να κρατάει το φασισταριά σαν το Πούτιν στο μαντρί τους.
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  4. #9589
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.076
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πλάκα ξέρεις ποια είναι;

    Πως το αέριο του Πουτίν είναι πιο ακριβό, άλλα εκεί εσύ, τον άλλον βλέπεις μόνο
    Τα τελευταία 10 χρόνια το αέριο του Πούτιν ήταν ακριβό? Αν ναι γιατί δεν παίρναμε το καλό και ορθόδοξο LNG να έχουν και δουλίτσα τα δικά μας παιδιά?

  5. #9590
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τελευταία 10 χρόνια το αέριο του Πούτιν ήταν ακριβό? Αν ναι γιατί δεν παίρναμε το καλό και ορθόδοξο LNG να έχουν και δουλίτσα τα δικά μας παιδιά?
    Τα τελευταία 2 χρόνια είναι ακριβό.

    Το Lng Θέλει υποδομές, δεν είχαμε, ούτε εμείς ούτε η Ευρώπη, μάθαμε στους σωλήνες απο την Ρωσία, τώρα μας δαγκώσανε

  6. #9591
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.067
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    NOPE
    Αυτό που κάνεις είναι χειρότερο. Επιλεκτική ευαισθησία. Εγώ δεν έχω bias. Bias έχεις εσύ σε σημείο να σου το επισημαίνουν και άλλοι.

    - - - Updated - - -



    Έλα μου ντε.
    Δεν νομίζω να αργήσουν τα επόμενα "Sad but necessary war" από τους οπαδούς του ΝΑΤΟ. Στατιστικά να το δεις, ίσως και να έχουν αργήσει
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #9592
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.076
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τελευταία 2 χρόνια είναι ακριβό.

    Το Lng Θέλει υποδομές, δεν είχαμε, ούτε εμείς ούτε η Ευρώπη, μάθαμε στους σωλήνες απο την Ρωσία, τώρα μας δαγκώσανε
    Ναι δεν το είχαμε σκεφτεί καλά όντως. Σίγουρα είναι καλύτερο να το μεταφέρεις από του διαόλου τη μάνα με πλοία, να χτίζεις τέρατα αποθήκες κλπ από το να σου έρχεται κατευθείαν με μια σωλήνα.

    Τώρα που το λες έχεις δίκιο. Θα κόψω την ΕΥΔΑΠ και θα γεμίζω μπετονια. Θα κόψω και τη ΔΕΗ και θα πηγαίνω στο πατέρα μου να μου φορτίζει μπαταρίες κάθε μέρα να τις έχω για ρεύμα σπίτι.

    Τρομερή ιδέα είχες, θα κάνω και γυμναστική και θα γίνω τούμπανο έτσι με τα κουβαληματα
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #9593
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.067
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Λάθος topic.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #9594
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δεν το είχαμε σκεφτεί καλά όντως. Σίγουρα είναι καλύτερο να το μεταφέρεις από του διαόλου τη μάνα με πλοία, να χτίζεις τέρατα αποθήκες κλπ από το να σου έρχεται κατευθείαν με μια σωλήνα.

    Τώρα που το λες έχεις δίκιο. Θα κόψω την ΕΥΔΑΠ και θα γεμίζω μπετονια. Θα κόψω και τη ΔΕΗ και θα πηγαίνω στο πατέρα μου να μου φορτίζει μπαταρίες κάθε μέρα να τις έχω για ρεύμα σπίτι.

    Τρομερή ιδέα είχες, θα κάνω και γυμναστική και θα γίνω τούμπανο έτσι με τα κουβαληματα

    Αν η ΕΥΔΑΠ αρχίζει να σε χρεώνει το νερό ακριβότερα απο τον βικο θα πας στον Βίκο με τα πόδια αν χρειαστεί, τα υπόλοιπα είναι απλά αστεία

  10. #9595
    Εγγραφή
    08-02-2011
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δεν το είχαμε σκεφτεί καλά όντως. Σίγουρα είναι καλύτερο να το μεταφέρεις από του διαόλου τη μάνα με πλοία, να χτίζεις τέρατα αποθήκες κλπ από το να σου έρχεται κατευθείαν με μια σωλήνα.

    Τώρα που το λες έχεις δίκιο. Θα κόψω την ΕΥΔΑΠ και θα γεμίζω μπετονια. Θα κόψω και τη ΔΕΗ και θα πηγαίνω στο πατέρα μου να μου φορτίζει μπαταρίες κάθε μέρα να τις έχω για ρεύμα σπίτι.

    Τρομερή ιδέα είχες, θα κάνω και γυμναστική και θα γίνω τούμπανο έτσι με τα κουβαληματα
    Αυτό που δεν είχαμε σκεφτεί καλά είναι το φίδι που ταΐζαμε.
    Oσο κρατάει και προσπαθεί να προσαρτήσει εδάφη της Ουκρανίας να προστίθενται συνεχώς κυρώσεις.

  11. #9596
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ότι δεν μας την έχουνε πέσει ούτε κανονικά, ούτε σαν ειδική επιχείρηση
    Αοριστολογιες. ΠΟΙΟΣ θα στη πεσει και ΠΩΣ σε καλυπτει το ΝΑΤΟ?

    Η Ελλαδα συνορευει με 4 κρατη. Ουτε με ρωσους, ουτε με κινεζους.

    Αλβανοι και σκοπιανοι ειναι too small too matter.
    Βουλγαροι και τουρκοι ειναι μελη του ΝΑΤΟ. Απ'τους 2 μονο οι τουρκοι μπορουν να μας τη πεσουν γιατι εχουν τα οπλα και το στρατο να το κανουν.


    Το ΝΑΤΟ ΔΕ σε καλυπτει για αλλα κρατη μελη.

    Το οτι ΔΕ σε καλυπτει επιτρεπει στον Τουρκο να σε απειλει ανοιχτα με πολεμο για τα 12ΝΜ και εσυ να λες οκ δε τα επεκτεινω για να μη μου τη πεσει ο Τουρκος.

    Αν σε καλυπτε το ΝΑΤΟ θα τα ειχες ηδη κανει 12ΝΜ τα νερα/αερα και τελος.

    Η πραγματικοτητα ειναι απλη. Το ΝΑΤΟ δε μας παρεχει καμμια ασφαλεια εναντι των απειλων μας με αποτελεσμα να εχουμε σοβαρες υποχωρησεις στο τομεα ασκησης των κυριαρχικων μας δικαιωματων... Αντιθετα εισαγει ΝΕΕΣ απειλες λογω του proxy war που διεξαγει με τη Ρωσια. Απειλες οπως ο πυρηνικος αφανισμος μας.

    Καπου πρεπει να βαλει καποιος κατω τα πραγματα να δει τι κερδιζει και τι ρισκα υπαρχουν. Εδω περα εμεις δε κερδιζουμε κατι, αντιθετα αναλαμβανουμε τεραστια ρισκα. Απο cost/reward ratio η συμμετοχη μας στο ΝΑΤΟ δε βγαζει κανενα νοημα. Ο μονος τροπος να βγαλει νοημα ειναι να πεις "ειμαστε δυτικο προτεκτορατο και αρα πρεπει να ειμαστε και μελη του ΝΑΤΟ - ακομα και αν αυτο ΔΕ βγαζει νοημα απο αμυντικης αποψεως και ΑΥΞΑΝΕΙ τα ρισκα αφανισμου για τη χωρα".

  12. #9597
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αοριστολογιες. ΠΟΙΟΣ θα στη πεσει και ΠΩΣ σε καλυπτει το ΝΑΤΟ?

    Η Ελλαδα συνορευει με 4 κρατη. Ουτε με ρωσους, ουτε με κινεζους.

    Αλβανοι και σκοπιανοι ειναι too small too matter.
    Βουλγαροι και τουρκοι ειναι μελη του ΝΑΤΟ. Απ'τους 2 μονο οι τουρκοι μπορουν να μας τη πεσουν γιατι εχουν τα οπλα και το στρατο να το κανουν.


    Το ΝΑΤΟ ΔΕ σε καλυπτει για αλλα κρατη μελη.

    Το οτι ΔΕ σε καλυπτει επιτρεπει στον Τουρκο να σε απειλει ανοιχτα με πολεμο για τα 12ΝΜ και εσυ να λες οκ δε τα επεκτεινω για να μη μου τη πεσει ο Τουρκος.

    Αν σε καλυπτε το ΝΑΤΟ θα τα ειχες ηδη κανει 12ΝΜ τα νερα/αερα και τελος.

    Η πραγματικοτητα ειναι απλη. Το ΝΑΤΟ δε μας παρεχει καμμια ασφαλεια εναντι των απειλων μας με αποτελεσμα να εχουμε σοβαρες υποχωρησεις στο τομεα ασκησης των κυριαρχικων μας δικαιωματων... Αντιθετα εισαγει ΝΕΕΣ απειλες λογω του proxy war που διεξαγει με τη Ρωσια. Απειλες οπως ο πυρηνικος αφανισμος μας.

    Καπου πρεπει να βαλει καποιος κατω τα πραγματα να δει τι κερδιζει και τι ρισκα υπαρχουν. Εδω περα εμεις και δε κερδιζουμε κατι και ρισκα τεραστια εχουμε. Απο cost/reward ratio η συμμετοχη μας στο ΝΑΤΟ δε βγαζει κανενα νοημα. Ο μονος τροπος να βγαλει νοημα ειναι να πεις "ειμαστε δυτικο προτεκτορατο και αρα πρεπει να ειμαστε και μελη του ΝΑΤΟ - ακομα και αν αυτο ΔΕ βγαζει νοημα απο αμυντικης αποψεως και ΑΥΞΑΝΕΙ τα ρισκα αφανισμου για τη χωρα".
    Ούτε ο Τούρκος τα επεκτείνει, ούτε ο Τούρκος κάνει εισβολή γιατί ακριβώς είμαστε μέλη του ΝΑΤΟ αν δεν ήμασταν θα μας την είχε πέσει

    Μην μιλάς για αοριστολογίες όταν μιλάς για πυρηνικό αφανισμό, είναι αστείο

  13. #9598
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρά τώρα, νιώθετε πως η Ρωσία, όπως την ξέρουμε τα τελευταία 100-150 χρόνια, έχει επεκτατικές τάσεις?
    Η προσφατη ιστορια δειχνει ξεκαθαρα οτι αν οι ρωσοι ηταν επεκτατιστες δε θα αποσυρονταν απ'τη μιση ευρωπη που ειχαν υπο τη κατοχη τους μετα το Β'ΠΠ. Οτι κερδιζεται στις μαχες δε παραχωρειται "ετσι απλα". Και ομως αυτοι τα παραχωρησαν ...ετσι απλα. Μιλαμε για τη μιση ευρωπη, ολο το ανατολικο μπλοκ που ειχε αποδεχτει και η δυση ως σφαιρα επιρροης τους και στο οποιο δεν ειχε δυνατοτητα παρεμβασης. Και σε αυτα ακριβως που αφησαν απο μονοι τους οι ρωσοι, πηγαν επιασαν δουλεια οι δυτικοι επεκτεινοντας τη δυτικη τους σφαιρα επιρροης και παραβιαζοντας το "not an inch eastward".

    Τα κρατη με επεκτατικες τασεις φαινονται απ'αυτα που κανουν συνεχως - οπως η επεκταση του ΝΑΤΟ στα συνορα της ρωσιας. Φαινονται επισης απ'το τροπο με τον οποιο δομουν τους στρατους τους για projection of power, αποβασεις, βομβαρδισμους σε τριτους κτλ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε ο Τούρκος τα επεκτείνει, ούτε ο Τούρκος κάνει εισβολή γιατί ακριβώς είμαστε μέλη του ΝΑΤΟ αν δεν ήμασταν θα μας την είχε πέσει

    Μην μιλάς για αοριστολογίες όταν μιλάς για πυρηνικό αφανισμό, είναι αστείο
    1) Αν δεν υπηρχε ο κινδυνος να μας τη πεσει θα τα ειχαμε ηδη 12 αντι να κανουμε υποχωρησεις σε κυριαρχικα μας δικαιωματα. Η πραγματικοτητα σε διαψευδει.
    2) Ο Τουρκος ουτε καν εχει υπογραψει τη συνθηκη για τα 12.
    3) Η απειλη των ρωσων ειναι ξεκαθαρη. Εφοσον η κατασταση στην ουκρανια, που ειναι de facto proxy war USA/NATO vs Russia κλιμακωθει, θα παμε σε πυρηνικη συγκρουση ΝΑΤΟ/Ρωσιας. Δεν υπαρχει τιποτα αοριστο ουτε αστειο.

    In a fiery post to nearly one million Telegram users this morning, Medvedev wrote: 'NATO countries pumping weapons into Ukraine, training troops to use western equipment, sending in mercenaries and the exercises of alliance countries near our borders increase the likelihood of a direct and open conflict between NATO and Russia.

    'Such a conflict always has the risk of turning into a full-fledged nuclear war.'
    Ειναι ενα ρισκο το οποιο η Ελλαδα δεν εχει κανενα λογο να αναλαβει. Μονο υπο το πρισμα δυτικου προτεκτορατου βγαζει νοημα ολο αυτο. Οχι για την ασφαλεια της χωρας που χειροτερευει απο μια ενδεχομενη κλιμακωση λογω της εμπλοκης του ΝΑΤΟ στο Ουκρανικο.

    Πες ΝΑΙ γουσταρω που ειμαστε δυτικο προτεκτορατο και μελη του ΝΑΤΟ και καταννοω απολυτα οτι αυτο δε βελτιωνει τη θεση της χωρας μας οσον αφορα την ασφαλεια της και μη μου λες οτι να ναι για δηθεν καλυψη εναντι των τουρκων που μας παρεχει το ΝΑΤΟ οταν κανουμε παραχωρησεις κυριαρχικων δικαιωματων. Οι μονοι που μας παρειχαν καλυψη ηταν οι Γαλλοι, ποιο ΝΑΤΟ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τι προσπαθώ να πω ή ο άλλος που πάει να βγάλει τη Ρωσία καλύτερη από τις άλλες ιμπεριαλιστικές δυνάμεις;
    Τη μιση ευρωπη αφησε, ετσι απλα και αβιαστα. Αυτα ειναι ιμπεριαλιστικα?

    Πχ τι εκαναν οι γερμανοι για να αξιζουν να τους αφησει την ανατολικη γερμανια που ο Ρωσος τη κερδισε και τη κατειχε? Τιποτα. Ετσι τους την εδωσε. Τη πηρε με ατελειωτο αιμα και τους τη χαρισε ενω δεν ειχε καμμια υποχρεωση και οι δυτικοι ηταν απολυτως ΟΚ με αυτη τη μοιρασια που εγινε στο τελος του Β'ΠΠ. Οι αμερικανοι ομως τους (δυτικο)Γερμανους ακομα προτεκτορατο τους εχουν και τους λενε δε θα φτιαξετε πυρηνικα, δε θα παιρνετε αεριο απ'αυτους που δε γουσταρουμε, διατηρουν βασεις και στρατιωτικη παρουσια στο εδαφος τους, κτλ. Οι μονοι που εχουν στρατο στη Γερμανια σημερα ειναι οι αμερικανοι, οχι οι ρωσοι. Οι αμερικανοι, 30+ χρονια μετα την αποχωρηση των ρωσων, εκει ειναι ακομα. Τη μοιρασια της γερμανιας δε τη ξεχασαν, σου λεει και εμεις μπουκαραμε και μας ανηκει, γιατι ειναι σοβαροι ιμπεριαλιστες οχι γιαλατζι. Και η Ιαπωνια ακομα με τους μετα-Β'ΠΠ ορους λειτουργει σε σχεση με τους αμερικανους. Για τους αμερικανους δε παιζει ρολο που σε λιγο θα κλεισουμε εναν αιωνα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εύκολη απάντηση. Για να κρατάει το φασισταριά σαν το Πούτιν στο μαντρί τους.
    Το καταστατικο του ΝΑΤΟ δε προβλεπει τετοια λειτουργια.
    Το διεθνες δικαιο επισης δε προβλεπει τετοια λειτουργια.

    Και κατι ακομα.

    Το ΝΑΤΟ χτυπιεται για το ουκρανικο. Στην ουκρανια τι εγινε? Οι περιοχες της στο νοτο και τα ανατολικα ηθελαν αυτονομηση μετα το coup του 14. Η αυτονομια ειναι πιο βιωσιμη ομως η ανεξαρτησια λογω του ΟΗΕ ειναι παρανομη. Οι χωρες που υπεγραψαν για τη συσταση του ΟΗΕ σιγα μην εβαζαν στο διεθνες δικαιο οτι μπορουν να ανεξαρτητοποιουνται οσες περιοχες δε γουσταρουν τις κυβερνησεις τους. Ασχετα αν μετα το παραβιασαν οι δυτικοι για το Κοσοβο και εθεσαν προηγουμενο το οποιο ανοιξε το δρομο για τις περιοχες στην ουκρανια.

    Παμε στο ζητημα των Κινεζων. Το κινεζικο ζητημα ειναι το αναποδο απ'το ουκρανικο. Η ταϊβαν ειναι κινεζικο εδαφος στο οποιο κατεφυγε η μη-κομμουνιστικη κυβερνηση της κινας για να γλυτωσει απ'τους κομμουνιστες. Ομως το κρατος της εννιαιας κινας ειναι 1. Ακομα και αν υπαρχει αυτονομια ως περιφερεια θα πρεπει η αυτονομη κυβερνηση να υποκειται στο 1 εννιαιο κρατος της κινας που ειναι το κομμουνιστικο και οχι να λειτουργει σαν κρατος με αυτονομη εξωτερικη πολιτικη, αυτονομη αμυνα κτλ. Εκει δλδ εχουμε δυο μετρα και δυο σταθμα για το ΝΑΤΟ οπου στους δυτικοουκρανους ελεγε ειναι ΟΚ να εξολοθρευετε τους ανατολικουκρανους και νοτιοουκρανους και θα σας υποστηριξουμε για να κρατησετε τη συνοχη σας, αλλα στο κινεζο του λεει μη τολμησεις να πας να ξιλωσεις τους αυτονομιστες της Ταϊβαν γιατι θα παμε σε ενοπλη συγκρουση δυσης/Κινας.

    https://edition.cnn.com/2022/05/23/p...hnk/index.html

    President Joe Biden said Monday that the United States would intervene militarily if China attempts to take Taiwan by force
    Οπότε για να μη κουβεντιαζουμε τσαμπα, το ΝΑΤΟ ειναι απλα ενα εργαλειο με το οποιο οι δυτικοι απλα απειλουν οποιον γουσταρουν χωρις ουτε καν να τηρουν τα προσχηματα. Δε γινεται το ΝΑΤΟ να υποστηριζει το κυριο κρατος εναντι των αυτονομιστων (Ουκρανια / Ντονετς-Λουχανς-Κριμαια-περιοχες νοβοροσια) και τους αυτονομιστες εναντι του κυριου κρατους στη Κινα/Ταϊβαν. Οτι γουσταρουν κανουν, ξεκαθαρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 27-05-22 στις 01:19.

  14. #9599
    Εγγραφή
    26-04-2005
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14621/970
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    SNR / Attn
    11(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη μιση ευρωπη αφησε, ετσι απλα και αβιαστα. Αυτα ειναι ιμπεριαλιστικα?
    Την άφησε με πολύ κρύα καρδιά και γιατί δεν μπορούσε να την κρατήσει, και γιατί αυτοί οι Ευρωπαίοι έφυγαν τρέχοντας, (από ότι φαίνεται κάτι ήξεραν παραπάνω) όσο πιό μακρυά απο τη Ρωσία τόσο πιό καλά γιαυτούς.
    Τώρα που άρχισε να σηκώνει πάλι κεφάλι η Ρωσία βλέπουμε και τα αποτελέσματα με τους Ουκρανούς που προσπάθησαν να την κάνουν και αυτοί.
    Βλέπουμε το πραγματικό πρόσωπο της Ρωσίας.

  15. #9600
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.810
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από value_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την άφησε με πολύ κρύα καρδιά και γιατί δεν μπορούσε να την κρατήσει
    Δεν υπηρχε αδυναμια να κρατησει το οτιδηποτε ο ρωσος. Δεν εξεγερθηκαν οι πληθυσμοι ωστε να του κοστιζει σε occupation cost. Τα κερδη απ'τη παραγωγη των κρατων του ανατολικου μπλοκ σαφως ηταν υπερτερα απ'τα κοστη του occupation. Αν εχεις εσοδα 500 και εξοδα 20, εννοειται οτι θα πεις με συμφερει το +480. Ακομα και αν τα εξοδα κατοχης πανε στα 200 (x10), παλι εισαι στο +300. Σε συμφερει να τους εχει υπο και να κονομας απ'τα κατεχομενα - τα οποια ειναι παγιωμενα επι σχεδον 45 χρονια και αδιαμφισβητητα απ'τους εχθρους σου στο ΝΑΤΟ λογω συμφωνιων μοιρασματος της ευρωπης.

    Εξ'αλλου πως να εξεγερθεις οταν η ΣΤΑΖΙ τους ειχε ολους φακελωμενους και ηξερε ακομα και ποτε θα πανε για κατουρημα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από value_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπουμε το πραγματικό πρόσωπο της Ρωσίας.
    Ισχυει.

    Ρωσοι στρατιωτες στη Γερμανια = 0.
    Αμερικανοι στρατιωτες στη Γερμανια:



    Συμπερασμα: Κακοι ιμπεριαλιστες οι ρωσοι, καλοι οι αμερικανοι

    Εντωμεταξυ οι γερμανοι, και πιο συγκεκριμενα οι δυτικογερμανοι, ηταν αυτοι που ειχαν εξεγερθει με τις βασεις του θανατου των αμερικανων στα 80s, και τους τις σπαγαν - γιατι πηγαν οι αμερικανοι βαλαν mach8 πυραυλους να φθανουν στη μοσχα σε 10 λεπτα... Ε... βγηκαν στους δρομους γιατι σου λεει οι αμερικανοι μας πανε για αφανισμο με retaliatory strike των ρωσων... οξω π***ηδες τα πυρηνικα σας απο δω... μιλαμε τεραστιες και μαζικοτατες διαδηλωσεις μεχρι και μπουκαρισμα στις βασεις κανανε και τα σπαγανε. Εποχη '81-83.

    Protests against the short-range MGM-52 Lance nuclear missile began in July 1981 in Engstingen, West Germany.[15] In October 1981, 300,000 protesters assembled in Bonn.[16] European Nuclear Disarmament began a campaign for nuclear disarmament in 1982. The Seneca Women's Encampment for a Future of Peace and Justice was formed in 1983 to protest the deployment. In 1983, protesters went to court to stop the Pershing II deployment as a violation of Article 26(1) of the Basic Law for the Federal Republic of Germany, which prohibited West Germany from preparing for an offensive war.[17] The Federal Constitutional Court rejected these claims. Again in Bonn in October 1983, as many as 500,000 people protested the deployment and a human chain was formed from the US Army headquarters in Stuttgart to the gates of Wiley Barracks in Neu-Ulm, the site of one of the Pershing battalions.[18] Due to accessibility, the protests focused on the Mutlangen Missile Storage Area from Easter 1983 until the signing of the Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty in 1987.[16][19] The 56th Field Artillery Command worked closely with the local police to ensure that the protesters interacted peacefully with the U.S. soldiers.

    The Plowshares movement was active in actions against the deployment. 14 July 1983, Plowshare activists entered the Avco plant in Wilmington, Massachusetts and damaged equipment related to Pershing II and MX missiles.[20] On 4 December 1983, four Plowshare activists cut through a fence in Schwäbisch Gmünd and damaged a truck.[21][22] On 22 April 1984, eight Plowshare activists associated entered the Martin Marietta Aerospace plant in Orlando, Florida where they damaged Pershing II components and a Patriot missile launcher and poured containers of their own blood on equipment.[23] Four Plowshare activists entered the missile storage area (MSA) at Schwäbisch Gmünd, West Germany on 12 December 1986 and damaged the tractor of a Pershing II erector launcher and hung a banner over the truck.[22]
    Meanwhile στην ανατολικη γερμανια ολα ησυχα... δεν ειχε ο ρωσος να ανησυχει οτι "δε το χει" με το suppression των πολιτων. Με βαση το τι συνεβαινε σε επιπεδο εξεγερσεων ειναι ξεκαθαρο οτι μεγαλυτερα προβληματα ειχαν οι αμερικανοι να κρατανε υπο τους δυτικογερμανους απ'οτι οι ρωσοι τους ανατολικογερμανους. Αυτο συνεχιζεται μεχρι τις μερες μας, 77 χρονια μετα τη ληξη του Β'ΠΠ, οπου οι αμερικανοι συνεχιζουν να εχουν πολυ μεγαλη στρατιωτικη παρουσια στη γερμανια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από value_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γιατί αυτοί οι Ευρωπαίοι έφυγαν τρέχοντας, (από ότι φαίνεται κάτι ήξεραν παραπάνω) όσο πιό μακρυά απο τη Ρωσία τόσο πιό καλά γιαυτούς.
    Ο στρατιωτικα κατακτημενος δε μπορει να φυγει τρεχοντας. Δε του δινεται αυτο το δικαιωμα. Μπορει μονο να εξεγερθει και αν το κανει επιτυχως να κερδισει την ανεξαρτησια του. Κατι τετοιο δεν εγινε. Αυτο που εγινε ηταν οτι ο ρωσος τους χαρισε την ελευθερια τους στο ετσι και χωρις να την εχουν κερδισει οι κατεκτημενοι λαοι (που η δυση ειχε ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ οτι ΑΝΗΚΑΝ στους ρωσους με τη ληξη του Β'ΠΠ). Οποιαδηποτε εξεγερση ειχε επιχειρηθει, ειχε καταπνιγει με ταχυτατες διαδικασιες.

    Η αποχωρηση ηταν βεβαια μερος ενος deal με τους αμερικανους οι οποιοι διαβεβαιωσαν τους ρωσους οτι εφοσον γινει η αποχωρηση οι αμερικανοι δε θα επεκταθουν ουτε 1 ιντσα προς τα ανατολικα, κατι το οποιο βεβαιως και παραβιασαν ως σωστοι αμερικανοι που ειναι και τηρουν παντα το λογο τους Καλοι / μη-επεκτατιστες οι αμερικανοι, κακοι και επεκτατιστες οι ρωσοι. Κατα τ'αλλα ο πουτιν ειναι αναθεωρητης της ιστοριας και επεκτατιστης ενω ολος ο πλανητης ειδε πως αποχωρησε η ρωσια απ'τη μιση ευρωπη χωρις να εχει γινει καμμια σοβαρη εξεγερση. Ακομα και οι αμερικανοι στο αφγανισταν φυγαν επειδη υπηρχε deteriorating situation με την απωλεια ελεγχου. Οι ρωσοι ειχαν πληρη ελεγχο και μηδεν προβληματα οταν αποχωρησαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 27-05-22 στις 01:53.

Σελ. 640 από 1205 ΠρώτηΠρώτη ... 620630635638639640641642645650660 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας