Σελ. 911 από 1210 ΠρώτηΠρώτη ... 891901906909910911912913916921931 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.651-13.665 από 18150

Θέμα: Ουκρανία

  1. #13651
    Εγγραφή
    05-01-2021
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από value_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία σχέση η Ταιβάν με την Ουκρανία, η Ρωσία έδωσε κανονικά και με το νόμο την ανεξαρτησία της Ουκρανίας το 1990 https://en.wikipedia.org/wiki/Declar...nty_of_Ukraine
    όπως την αναγνώρισε σαν ανεξάρτητη χώρα το 1991
    https://en.wikipedia.org/wiki/Declar...nce_of_Ukraine
    μαζί με το σύνολο των χωρών της γής.

    Οπότε αυτόματα είναι εισβολέας σε ξένη χώρα, όσο και να προσπαθούν κάποιοι από εμάς να αμβλύνουν τις γωνίες, είτε από αντιαμερικάνισμό ή φιλοπουτινισμό είτε οτιδήποτε άλλο.
    Δεν διαφωνώ καθόλου απλά λέω τι έκαναν οι δυτικοουκρανοί σε αυτούς που έμενα στα ανατολικά της χώρας και ειδικά στους ρωσόφωνους αλλά και στους γηγενής. Ήμουν σχετικά κοντά στην περιοχή και ήμουν σε θέση μα ακούσω πολλές μαρτυρίες ντόπιων για το τι συνέβαινε από το 2014 και έπειτα εκεί. Ιστορίες που ανατριχιάζουν και κόβουν την ανάσα.

    Τώρα φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι όλοι εδώ γνωριζόμαστε μόνο διαδυκτιακά οπότε ο καθένας κρίνει τα λεγόμενα κάποιου με σκεπτικισμό το λιγότερο. Ωστόσο τα άκουσα και έβλεπα τις διηγήσεις των γυναικάων να συνοδεύονται από δάκρυα.

    Και ε
    ένα γενικότερο σχόλιο πολλά κορίτσια από εκεί τα πάντρευαν σε πολύ μικρή ηλικία πολλέ ς περιπτώσεις κακοποίησης επίσης οι άντρες τους μας έλεγαν σε πολύ μεγάλο ποσοστό κατεστραμμένοι από το αλκοόλ και το χασίσι και αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι κανένας από τους άντρες ουκρανούς δεν κατάφερε να μάθει το scanner με το οποίο κάναμε picking από τα ράφια cd και dvd ενώ οι γυνάικες τους δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

    Μάλλον είχαν δίκιο για το αλκοόλ και το χασίσι γιατί δεν θέλω να πιστέψω ότι το πρόβλημα ήταν νοητικό. Λέγοντας τούτο θα πω επίσης ότι αν έλεγες σε παρέα με Τσέχους ότι κάνεις παρέα με άντρες Ουκρανούς σου απαντούσαν γιατί αφού είναι ηλίθιοι.

    Εγώ προσωπικά δεν το πίστεψα ποτέ μάλλον κάποια ενδοσλαβική διαφορά είχαν μεταξύ τους ως λαοί και τους υποτιμούσαν έτσι παρά το ότι οι άντρες Ουκρανοί ήταν όντως ηλίθιοι

  2. #13652
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από value_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία σχέση η Ταιβάν με την Ουκρανία, η Ρωσία έδωσε κανονικά και με το νόμο την ανεξαρτησία της Ουκρανίας το 1990
    Καλα τα λες για την εννιαια ουκρανια. Ομως απ'το 2014 ως το 2022 ειχες εμφυλιο στον οποιο εμπλεκονταν η δυτικη ουκρανια με την ανατολικη ουκρανια (και καταπιεσμενη τη νοτια ουκρανια που η εξεγερση της εμεινε ανεκδηλωτη μετα την εισβολη των τανκ οταν πηγαν να κανουν τα αντιστοιχα δημοψηφισματα τους).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα κατάλαβα που το πας.
    Πάλι τα γνωστά παραμύθια ότι η Ουκρανία έκανε επίθεση στους ανατολικούς και αυτοί οι κακόμοιροι ζήτησαν τη βοήθεια της Μόσχας.
    Δλδ απ'το 2014 ως το 2022 τι ακριβως εγινε? Οι ανατολικοι βαραγαν τους δυτικους? Φλεγονταν το κιεβο και το λβιβ απ'τα ρουκετοβολα των ντονμπασικων? Ποιοι εφευγαν προσφυγες στην ΕΕ και αλλα σημεια του πλανητη? Αυτοι στη δυτικη ουκρανια ή οι αλλοι στην ανατολικη?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην με λες ασυνεπή, αν όντως πίστευα ότι η Ουκρανία έκανε επίθεση στους ανατολικούς, τότε δε θα είχα πρόβλημα να το πω.
    Αυτό που βλέπω εγώ όμως είναι ότι η Ρωσία έκανε επίθεση στην Ουκρανία, κατέλαβε παράνομα μεγάλες περιοχές της, έστησε δημοψηφίσματα υπό καθεστώς τρομοκρατίας, και προσπάθησε να καταλάβει μέχρι και το Κίεβο και να διαλύσει την δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση.
    Στο underlined κομματι αυτα που γραφεις ειναι 02/2022+ .... απ'το 2014 ως το 01/2022 τι ακριβως γινοταν?

    Για το κινα-ταϊβαν εγραψες:

    Έγινε ένας εμφύλιος πόλεμος, η μια πλευρά κατάφερε να κατακτήσει το ας πούμε 98% της χώρας, και αποφάσισε να σταματήσει τον πόλεμο εκεί. Δικαίωμα της.
    Με ποιο δικαίωμα όμως αποφασίζει να επιλέξει ότι το υπόλοιπο 2% πρέπει να της ανήκει; Αν το θέλει τόσο πολύ ας πάει να το πάρει. Με την υποσημείωση βεβαίως ότι αυτοί του 2% έχουν δικαίωμα να αμυνθούν και να συνάψουν αμυντικές συμφωνίες με όποιον θέλουν (και θέλει και αυτός).
    Πως το παραπανω προσαρμοζεται στο ουκρανια-ντομπας... με bold οι αλλαγες.

    Έγινε ένα πραξικοπημα και εμφύλιος πόλεμος, η μια πλευρά κατάφερε να κατακτήσει/ελεγξει το ας πούμε 85-90% της χώρας, και αποφάσισε να καθυποταξει και το υπολοιπο 10-15%.
    Με ποιο δικαίωμα όμως αποφασίζει να επιλέξει ότι το υπόλοιπο 10-15% πρέπει να της ανήκει; Αν το θέλει τόσο πολύ ας πάει να το πάρει. Με την υποσημείωση βεβαίως ότι αυτοί του 10-15% έχουν δικαίωμα να αμυνθούν και να συνάψουν αμυντικές συμφωνίες με όποιον θέλουν (και θέλει και αυτός).
    Γι'αυτο μιλαω για ασυνεπεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 05-02-23 στις 05:23.

  3. #13653
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Στη Ρωσία εν τω μεταξύ βρήκαν ποιο είναι το πρόβλημά τους.




    - - - Updated - - -

    Και σχόλιο κάτω από το video.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  commt.PNG 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  15,9 KB 
ID: 245560


  4. #13654
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη Ρωσία εν τω μεταξύ βρήκαν ποιο είναι το πρόβλημά τους
    Ίσως το μοναδικό σωστό πράγμα που έχει κάνει ο Putin. Γιατί σε πολλές δυτικές χώρες τα όρια έχουν ξεπεραστεί προ πολλού.

  5. #13655
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως το μοναδικό σωστό πράγμα που έχει κάνει ο Putin. Γιατί σε πολλές δυτικές χώρες τα όρια έχουν ξεπεραστεί προ πολλού.
    Εννοείς που δεν επιτρέπεται να κυκλοφορούν και να πωλούνται σε ενήλικες πλέον βιβλία που δείχνουν same-sex relationships θετικά;
    Εσύ δεν ήσουν και καλά υπέρ της ελευθερίας του λόγου;

    - - - Updated - - -

    https://www.reuters.com/world/europe...da-2022-12-05/

    Under the new law, which widens Russia's interpretation of what qualifies as "LGBT propaganda", any action or the spreading of any information that is considered an attempt to promote homosexuality in public, online, or in films, books or advertising, could incur a heavy fine.
    The law expands Russia's previous law against LGBT propaganda that had banned the "demonstration" of LGBT behaviour to children.

    Άρχισαν με το και καλά να προστατέψουμε τα παιδιά από τους ανώμαλους, και τώρα το πάνε στο ότι κανείς δεν μπορεί να δείχνει θετικά τους ανώμαλους σε κανένα έργο του. Να τους δείχνει σαν κακούς ρόλους φυσικά μπορεί.

  6. #13656
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς που δεν επιτρέπεται να κυκλοφορούν και να πωλούνται σε ενήλικες πλέον βιβλία που δείχνουν same-sex relationships θετικά;
    Εσύ δεν ήσουν και καλά υπέρ της ελευθερίας του λόγου;

    - - - Updated - - -

    https://www.reuters.com/world/europe...da-2022-12-05/

    Under the new law, which widens Russia's interpretation of what qualifies as "LGBT propaganda", any action or the spreading of any information that is considered an attempt to promote homosexuality in public, online, or in films, books or advertising, could incur a heavy fine.
    The law expands Russia's previous law against LGBT propaganda that had banned the "demonstration" of LGBT behaviour to children.

    Άρχισαν με το και καλά να προστατέψουμε τα παιδιά από τους ανώμαλους, και τώρα το πάνε στο ότι κανείς δεν μπορεί να δείχνει θετικά τους ανώμαλους σε κανένα έργο του. Να τους δείχνει σαν κακούς ρόλους φυσικά μπορεί.
    Δεν είδα το βίντεο (είναι 10+ λεπτά).
    Για τα παιδιά είναι 1000% σωστός.
    Οκ για τους ενήλικες είναι ίσως υπερβολικό.
    Πάντως το ότι προωθεί τις αξίες της οικογένειας και πολεμά την ιδεολογία που βαφτίζει το κρέας ψάρι για μένα είναι θετικό γενικά.

  7. #13657
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είδα το βίντεο (είναι 10+ λεπτά).
    Για τα παιδιά είναι 1000% σωστός.
    Οκ για τους ενήλικες είναι ίσως υπερβολικό.
    Πάντως το ότι προωθεί τις αξίες της οικογένειας και πολεμά την ιδεολογία που βαφτίζει το κρέας ψάρι για μένα είναι θετικό γενικά.
    Θα δεχθώ λοιπόν ότι το προηγούμενο σχόλιο ήταν επειδή νόμιζες ότι αφορά παιδιά.
    Γιατί αν υποψιαστώ ότι θεωρείς λογικό ταινίες όπως το Brokeback Mountain ή το Carol να απαγορεύεται να κυκλοφορούν τότε έχουμε μεγάλο πρόβλημα.

  8. #13658
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα δεχθώ λοιπόν ότι το προηγούμενο σχόλιο ήταν επειδή νόμιζες ότι αφορά παιδιά.
    Γιατί αν υποψιαστώ ότι θεωρείς λογικό ταινίες όπως το Brokeback Mountain ή το Carol να απαγορεύεται να κυκλοφορούν τότε έχουμε μεγάλο πρόβλημα.
    Ναι.
    Δε ξέρω τι ταινίες είναι αυτές που λες, (και απορώ αν τις γνωρίζουν άλλοι εδώ) αλλά μάλλον είναι εκτός του ενδιαφέροντος μου
    Όμως από την άλλη ταινίες όπως το strange world θα έπρεπε να απαγορεύεται να κυκλοφορούν.
    Τουλάχιστον ο κόσμος είναι ξύπνιος και η ταινία πάτωσε. Go woke go broke.

  9. #13659
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμως από την άλλη ταινίες όπως το strange world θα έπρεπε να απαγορεύεται να κυκλοφορούν.
    Τουλάχιστον ο κόσμος είναι ξύπνιος και η ταινία πάτωσε. Go woke go broke.
    Καρα off-topic φυσικά αλλά αν αυτό σε φτιάχνει, φτιάξου.
    Εν τω μεταξύ Strange World was the most watched movie worldwide on Disney+ on the last week of 2022 and the first two weeks of 2023. It topped the Disney+ chart in almost every country where it's available.
    wikipedia
    Δηλαδή το είδαν πολλά παιδάκια, έτσι για να σκάσεις.

  10. #13660
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων

    Καρα off-topic φυσικά αλλά αν αυτό σε φτιάχνει, φτιάξου.
    Εν τω μεταξύ Strange World was the most watched movie worldwide on Disney+ on the last week of 2022 and the first two weeks of 2023. It topped the Disney+ chart in almost every country where it's available.
    wikipedia
    Δηλαδή το είδαν πολλά παιδάκια, έτσι για να σκάσεις.
    Ξέρεις Off Topic ήταν το αρχικό σχόλιο σου με το βίντεο, αφού αφορά τη Ρωσία και όχι την Ουκρανία.
    Μάλλον εσύ φτιάχνεσαι να συζητάς τέτοια θέματα λοιπόν, γιατί τα "δικαιώματα" των λοατκι είναι μάλλον για σένα πιο σημαντικά από τον πόλεμο.

  11. #13661
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις Off Topic ήταν το αρχικό σχόλιο σου με το βίντεο, αφού αφορά τη Ρωσία και όχι την Ουκρανία.
    Θεωρητικά έχεις δίκιο, στην πράξη όμως στο παρόν thread συζητούμε κατά κόρον και για τη Ρωσία. Αν πάλι κάποιος admin θέλει να αφαιρέσει το post μου και να το πάει σε ένα νέο thread για «εξελίξεις στη Ρωσία» μπορεί να το κάνει, δεν έχω πρόβλημα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον εσύ φτιάχνεσαι να συζητάς τέτοια θέματα λοιπόν, γιατί τα "δικαιώματα" των λοατκι είναι μάλλον για σένα πιο σημαντικά από τον πόλεμο.
    Δεν τα έχω βάλει στη ζυγαριά πρόσφατα αλλά και τα 2 θέματα είναι εύκολα στο top 5 των παγκόσμιων θεμάτων που με απασχολούν. Έχεις κανένα πρόβλημα με αυτό;

  12. #13662
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τα έχω βάλει στη ζυγαριά πρόσφατα αλλά και τα 2 θέματα είναι εύκολα στο top 5 των παγκόσμιων θεμάτων που με απασχολούν. Έχεις κανένα πρόβλημα με αυτό;
    Έχεις δικαίωμα να βάζεις όποια προτεραιοποιηση νομίζεις εσύ στο μυαλό σου, ούτε θέλω ούτε μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.

    Πάντως το ότι σχεδόν εξισώνεις ένα θέμα στο οποίο σχεδόν όλος κόσμος είναι ενωμένος (δηλ. ο πόλεμος στην Ουκρανία), όπου καθημερινά σκοτώνονται άνθρωποι και καταστρέφονται ζωές, με ενα θέμα που απασχολεί και διχάζει αποκλειστικά τις δυτικές κοινωνίες που τα έχουν λύσει όλα τα υπόλοιπα προβλήματα (δηλ. το αν θα πρέπει να προσποιούμαστε τάχα ότι μια νοητική πάθηση είναι φυσιολογική), προσωπικά εμένα με ξεπερνά.

  13. #13663
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    ΟΚ, αρκετά με τον Bomber για σήμερα.


    Ήθελα να απαντήσω σε αυτό και το ξέχασα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kantini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ε
    ένα γενικότερο σχόλιο πολλά κορίτσια από εκεί τα πάντρευαν σε πολύ μικρή ηλικία πολλέ ς περιπτώσεις κακοποίησης επίσης οι άντρες τους μας έλεγαν σε πολύ μεγάλο ποσοστό κατεστραμμένοι από το αλκοόλ και το χασίσι και αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι κανένας από τους άντρες ουκρανούς δεν κατάφερε να μάθει το scanner με το οποίο κάναμε picking από τα ράφια cd και dvd ενώ οι γυνάικες τους δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

    Μάλλον είχαν δίκιο για το αλκοόλ και το χασίσι γιατί δεν θέλω να πιστέψω ότι το πρόβλημα ήταν νοητικό. Λέγοντας τούτο θα πω επίσης ότι αν έλεγες σε παρέα με Τσέχους ότι κάνεις παρέα με άντρες Ουκρανούς σου απαντούσαν γιατί αφού είναι ηλίθιοι.

    Εγώ προσωπικά δεν το πίστεψα ποτέ μάλλον κάποια ενδοσλαβική διαφορά είχαν μεταξύ τους ως λαοί και τους υποτιμούσαν έτσι παρά το ότι οι άντρες Ουκρανοί ήταν όντως ηλίθιοι
    Αυτό ότι οι άντρες είναι κατεστραμμένοι από το αλκοόλ, κακοποιούν τις γυναίκες τους κλπ είναι γνωστό στερεότυπο για τους Ρώσους, όχι για τους Ουκρανούς. Στερεότυπο με την έννοια ότι προφανώς δεν ισχύει για όλους τους Ρώσους, αλλά είναι γνωστό ότι στη Ρωσία συμβαίνει πιο πολύ από άλλες χώρες.
    Τώρα αν εσύ το άκουσες να λέγεται για τους ανατολικούς Ουκρανούς, τότε μάλλον έχεις την απάντησή σου στην ίδια την πρόταση.

    Για τα υπόλοιπα, ότι και καλά οι άντρες Ουκρανοί είναι χαζοί, για να δουλεύουν σε video club προφανώς δε θα έχουν και διδακτορικό. Εγώ πάντως έχω δουλέψει με άπειρους Ρώσους και Ουκρανούς στα 15 χρόνια που είμαι στο εξωτερικό και από το pool των συναδέλφων μου δεν έχω διαπιστώσει ούτε για τους μεν ούτε για τους δε ότι είναι κατά μέσο όρο πιο έξυπνοι ή πιο χαζοί από τις άλλες εθνικότητες.

  14. #13664
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ, αρκετά με τον Bomber για σήμερα.


    Ήθελα να απαντήσω σε αυτό και το ξέχασα.

    Αυτό ότι οι άντρες είναι κατεστραμμένοι από το αλκοόλ, κακοποιούν τις γυναίκες τους κλπ είναι γνωστό στερεότυπο για τους Ρώσους, όχι για τους Ουκρανούς. Στερεότυπο με την έννοια ότι προφανώς δεν ισχύει για όλους τους Ρώσους, αλλά είναι γνωστό ότι στη Ρωσία συμβαίνει πιο πολύ από άλλες χώρες.
    Τώρα αν εσύ το άκουσες να λέγεται για τους ανατολικούς Ουκρανούς, τότε μάλλον έχεις την απάντησή σου στην ίδια την πρόταση.

    Για τα υπόλοιπα, ότι και καλά οι άντρες Ουκρανοί είναι χαζοί, για να δουλεύουν σε video club προφανώς δε θα έχουν και διδακτορικό. Εγώ πάντως έχω δουλέψει με άπειρους Ρώσους και Ουκρανούς στα 15 χρόνια που είμαι στο εξωτερικό και από το pool των συναδέλφων μου δεν έχω διαπιστώσει ούτε για τους μεν ούτε για τους δε ότι είναι κατά μέσο όρο πιο έξυπνοι ή πιο χαζοί από τις άλλες εθνικότητες.
    Δε ξέρω τι κάνουν σε σχέση με κακοποίηση αλλά το ότι είναι καμένοι στο αλκοόλ είναι γνωστό.
    Περισσότερα εδώ https://academic.oup.com/alcalc/article/40/4/327/128056


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  15. #13665
    Εγγραφή
    05-01-2021
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ, αρκετά με τον Bomber για σήμερα.


    Ήθελα να απαντήσω σε αυτό και το ξέχασα.

    Αυτό ότι οι άντρες είναι κατεστραμμένοι από το αλκοόλ, κακοποιούν τις γυναίκες τους κλπ είναι γνωστό στερεότυπο για τους Ρώσους, όχι για τους Ουκρανούς. Στερεότυπο με την έννοια ότι προφανώς δεν ισχύει για όλους τους Ρώσους, αλλά είναι γνωστό ότι στη Ρωσία συμβαίνει πιο πολύ από άλλες χώρες.
    Τώρα αν εσύ το άκουσες να λέγεται για τους ανατολικούς Ουκρανούς, τότε μάλλον έχεις την απάντησή σου στην ίδια την πρόταση.

    Για τα υπόλοιπα, ότι και καλά οι άντρες Ουκρανοί είναι χαζοί, για να δουλεύουν σε video club προφανώς δε θα έχουν και διδακτορικό. Εγώ πάντως έχω δουλέψει με άπειρους Ρώσους και Ουκρανούς στα 15 χρόνια που είμαι στο εξωτερικό και από το pool των συναδέλφων μου δεν έχω διαπιστώσει ούτε για τους μεν ούτε για τους δε ότι είναι κατά μέσο όρο πιο έξυπνοι ή πιο χαζοί από τις άλλες εθνικότητες.
    Σε video club;Ποιο video club στην SONY DACD δουλεύαμε με scanner το οποίο έτρεχε windows 8 και είχε τουλάχιστον 15 διαφορετικά προγράμματα ανάλογα με το πόστο που ήσουν π.χ picking invertory ordering κ.λ.π. κ.λ.π.

    Επίσης ο αλκοολισμός και το χασίσι εκεί πάνω πάνε σύννεφο μετά την διασκέδαση του πσκ στο Plzen άκουγες τις σειρήνες των ασθενοφόρων από το πρωί της Κυριακής να λυσσάνε και τα ντεσιμπέλ τους εκεί είναι το δεκαπλάσιο από ότι εδώ. Εγώ στην Ελλάδα για να ξυπνήσω το πρωί πρέπει να με αγγίξει η γυναίκα μου στον ώμο και στην Τσεχία πεταγόμουν από το κρεβάτι πρωί πρωί κυριακάτικα που ήταν η μοναδική μέρα ξεκούρασης. Εδώ να πω ότι και εκεί το σκαντ(χασίσι) παράνομο ήταν στα μάτια του νόμου αλλά κανείς δεν ασχολείτο με αυτό.

    Επίσης και εγώ δεν θεωρώ τους Ουκρανούς χαζούς την άποψη των Τσέχων για αυτούς σου λέω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kantini : 05-02-23 στις 21:18.

Σελ. 911 από 1210 ΠρώτηΠρώτη ... 891901906909910911912913916921931 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας