Σελ. 825 από 1205 ΠρώτηΠρώτη ... 805815820823824825826827830835845 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.361-12.375 από 18075

Θέμα: Ουκρανία

  1. #12361
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τρομερή ιδέα... μία επίθεση στο... Περλ Χάρμπορ θα ήταν ακόμα καλύτερη

    Αυτό το τελευταίο, ότι η Ρωσία δεν είναι 'προβλέψιμη' σαν την ΕΣΣΔ, τι σημαίνει; Για καλό το λες ή για κακό;
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  2. #12362
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.596
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ που τα λέμε δεν θα ήταν και άσχημη ιδέα για τους Ρώσους να κάνουν κάτι τέτοιο και να ανοίξουν τους ασκούς του Αιόλου, τρελό μέτωπο για τους αμερικάνους και όχι μόνο στην Βενεζουέλα αλλά ακόμα και στην Κούβα κι αυτή τη φορά να ξαναγραφεί η ιστορία της κρίσης των πυραύλων, αλλά ανάποδα αυτή τη φορά, μην υποχωρώντας σε οποίες αμερικάνικες πιέσεις, πιστεύω πως αυτό που δεν έχει κατανοήσει η αμερικανική ηγεσία ιδιαίτερα, είναι πως η σημερινή Ρωσία δεν είναι η προβλέψιμη Σοβ. Ένωση...
    αν σκεφτεις πως ο ψυχρος πολεμος αρχισε με την αμερικη να τοποθετει πυρηνικα στην τουρκια..θα ειναι ειρωνια

  3. #12363
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρομερή ιδέα... μία επίθεση στο... Περλ Χάρμπορ θα ήταν ακόμα καλύτερη

    Αυτό το τελευταίο, ότι η Ρωσία δεν είναι 'προβλέψιμη' σαν την ΕΣΣΔ, τι σημαίνει; Για καλό το λες ή για κακό;
    Κοίτα, νομίζω πως η ηγεσία της ας την ονομάσουμε "παράταξη Πούτιν" που ανέλαβε κι ανόρθωσε την Ρωσία μετά το στραπάτσο της πτώσης του 1990, εάν βρισκόταν στην εξουσία την εποχή της κρίσης των πυραύλων την δεκαετία του '60 στην Κούβα, μπορεί να μην τσίμπαγε όπως τσίμπησε η τότε σοβιετική εξουσία και υποχώρησε άρον άρον, λόγω φόβου παρ' όλη την τότε ισχύ ...τι θα έκαναν οι αμερικάνοι σε μια τέτοια περίπτωση τότε; Ή τι θα κάνουν υποθετικά σήμερα; Θα χτυπούσαν; Τεράστια μπλόφα...όταν πολλοί αναλυτές σήμερα λένε πως η σημερινή Ρωσία δεν έχει περιθώρια υποχώρησης ή ακόμα χειρότερα ήττας, αυτό ακριβώς εννοούν νομίζω...

  4. #12364
    Εγγραφή
    08-02-2011
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στην Ουκρανία δεν είναι ψυχρός ο πόλεμος... Και πυρηνικές κεφάλες δεν έχουν...

  5. #12365
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.documentonews.gr/article...ria-ntoygkina/

    Τί λόγο μπορεί να έχουν για τέτοια σκ.τοθύελλα?
    Η ΝΥΤ δεν είναι μια τυχαία αμερικάνικη εφημερίδα, σίγουρα δεν γράφει επειδή έτσι της κατέβηκε κάτι τέτοιο, κάποιους καρφώνει προφανώς στην ουκρανική πλευρά για να τους συγκρατήσει ή τι; Υπάρχει διάσταση μεταξύ αμερικάνων και ουκρανών
    Παίζεται τρελό παιχνίδι σίγουρα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nightbird7000 : 06-10-22 στις 21:07.

  6. #12366
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.789
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightbird7000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΝΥΤ δεν είναι μια τυχαία αμερικάνικη εφημερίδα, σίγουρα δεν γράφει επειδή έτσι της κατέβηκε κάτι τέτοιο, κάποιους καρφώνει προφανώς στην ουκρανική πλευρά για να τους συγκρατήσει ή τι;
    Παίζεται τρελό παιχνίδι σίγουρα...
    Οι Ουκρανοί έχουν βγάλει τα γάντια και χτυπάνε όπου βρουν ευκαιρία... Καλά κάνουν, γιατί η χώρα τους έχει δεχτεί εισβολή.
    Αυτό όμως δεν είναι πάντα ιδανικό για τους συμμάχους τους, και βάζω και εμάς μέσα (βλ πχ τις στενές σχέσεις με την Τουρκία). Επίσης είναι σαφές ότι στον πόλεμο εξ' ορισμού δεν υπάρχει ηθική.

  7. #12367
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Ουκρανοί έχουν βγάλει τα γάντια και χτυπάνε όπου βρουν ευκαιρία... Καλά κάνουν, γιατί η χώρα τους έχει δεχτεί εισβολή.
    Αυτό όμως δεν είναι πάντα ιδανικό για τους συμμάχους τους, και βάζω και εμάς μέσα (βλ πχ τις στενές σχέσεις με την Τουρκία). Επίσης είναι σαφές ότι στον πόλεμο εξ' ορισμού δεν υπάρχει ηθική.
    Για εμένα ρεαλιστικά κακώς ασχολούνται με την υπόλοιπη ανατολική Ουκρανία, αφού απελευθέρωσαν όλο το Χάρκοβο.
    Η Χερσώνα αντίθετα είναι κρίσιμη για την βιωσιμότητα του ουκρανικού κράτους.

    Αλλά όπως έχω ήδη γράψει, ποιος είμαι εγώ που θα τους πω να τα παρατήσουν στα ανατολικά;

  8. #12368
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.596
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εμένα ρεαλιστικά κακώς ασχολούνται με την υπόλοιπη ανατολική Ουκρανία, αφού απελευθέρωσαν όλο το Χάρκοβο.
    Η Χερσώνα αντίθετα είναι κρίσιμη για την βιωσιμότητα του ουκρανικού κράτους.

    Αλλά όπως έχω ήδη γράψει, ποιος είμαι εγώ που θα τους πω να τα παρατήσουν στα ανατολικά;
    το θεμα ειναι τι θα κανει σε λιγες εβδομαδες..

  9. #12369
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.726
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εμένα ρεαλιστικά κακώς ασχολούνται με την υπόλοιπη ανατολική Ουκρανία, αφού απελευθέρωσαν όλο το Χάρκοβο. Η Χερσώνα αντίθετα είναι κρίσιμη για την βιωσιμότητα του ουκρανικού κράτους. Αλλά όπως έχω ήδη γράψει, ποιος είμαι εγώ που θα τους πω να τα παρατήσουν στα ανατολικά;
    Πρέπει να ασχολούνται για να κρατούν απασχολημένες και διεσπαρμένες τις δυνάμεις των Ρώσων. Αν θυμάμαι και σωστά, κάπου διάβαζα πως το έδαφος στη Χερσώνα είναι πιο δύσβατο, με υψώματα κλπ, άρα οποιαδήποτε επιπλέον ενίσχυση της Ρωσικών δυνάμεων εκεί θα έχει πολλαπλάσιο αμυντικό αποτέλεσμα.
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  10. #12370
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.596
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    https://kyivindependent.com/news-fee...rike-on-russia

    οταν εισαι μαλακας και νομιζεις πως εισαι ηγεμονας αλλα τελικα τρως τις φαπες σου πρωι πρωι σαν να ειναι δημητριακα κατα τα αλλα τελικα ο musk δικιο ειχε

  11. #12371
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://kyivindependent.com/news-fee...rike-on-russia

    οταν εισαι μαλακας και νομιζεις πως εισαι ηγεμονας αλλα τελικα τρως τις φαπες σου πρωι πρωι σαν να ειναι δημητριακα κατα τα αλλα τελικα ο musk δικιο ειχε
    Μαλακας γιατι;
    Επειδη δεχθηκε εισβολη, εμεινε εκει οταν οι Ρωσοι ειχαν φτασει εξω απο το Κιεβο κι επειδη ζηταει συνεχως οτι μπορει απο τη δυση (και πολλα απο αυτα τα παιρνει) για να υπερασπιστει την πατριδα του;
    Κρυφοι ποθοι, πολλοι θα θελατε να ηταν μαλακας και να την ειχε κοπανησει

    Ο μαλακας ειναι ο Πουτιν, που κρυβεται κι απομονωνεται συνεχως υπο τον φοβο οτι θα τον φανε εκ των εσω.
    Που ξεκινησε με δολιο τροπο να ανεβαζει τις τιμες του αεριου 1 χρονο πριν τον πολεμο για να μας εκβιασει οταν θα ξεσπαγε ο πολεμος.
    Μια χαρα τα λεει ο Ζελ, η δυση θα επρεπε να απαντησει στρατιωτικα απο την πρωτη στιγμη και να μη δωσει κανενα περιθωριο στον Πουτιν.

  12. #12372
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.596
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλακας γιατι;
    Επειδη δεχθηκε εισβολη, εμεινε εκει οταν οι Ρωσοι ειχαν φτασει εξω απο το Κιεβο κι επειδη ζηταει συνεχως οτι μπορει απο τη δυση (και πολλα απο αυτα τα παιρνει) για να υπερασπιστει την πατριδα του;
    Κρυφοι ποθοι, πολλοι θα θελατε να ηταν μαλακας και να την ειχε κοπανησει

    Ο μαλακας ειναι ο Πουτιν, που κρυβεται κι απομονωνεται συνεχως υπο τον φοβο οτι θα τον φανε εκ των εσω.
    Που ξεκινησε με δολιο τροπο να ανεβαζει τις τιμες του αεριου 1 χρονο πριν τον πολεμο για να μας εκβιασει οταν θα ξεσπαγε ο πολεμος.
    Μια χαρα τα λεει ο Ζελ, η δυση θα επρεπε να απαντησει στρατιωτικα απο την πρωτη στιγμη και να μη δωσει κανενα περιθωριο στον Πουτιν.
    καταλαβαινεις πως ζηταει απο το ΝΑΤΟ να κανει προληπτικη επιθεση στην ρωσια?

  13. #12373
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταλαβαινεις πως ζηταει απο το ΝΑΤΟ να κανει προληπτικη επιθεση στην ρωσια?
    Εγω μια χαρα καταλαβαινω.
    Εκ του αποτελεσματος, κρινεται οτι ορθα το ζητησε.

  14. #12374
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.596
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω μια χαρα καταλαβαινω.
    Εκ του αποτελεσματος, κρινεται οτι ορθα το ζητησε.
    οκ θα το ξαναγραψω

    καταλαβαινεις πως ζηταει να επιτεθει το νατο ΠΡΩΤΑ στην ρωσια? ξερεις τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? λεγεται rational detterance αν αρχισει το ΝΑΤΟ επιθεση ειναι αυτοματα ενα decapitation attack στην ρωσια

  15. #12375
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.266
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οτι λεει ο πουτσινσκι δε νομιζω να το παιρνουν σοβαρα ουτε οι δικοι του τον εχουν σα κωμικο ηθοποιο σε ρολο προεδρου

Σελ. 825 από 1205 ΠρώτηΠρώτη ... 805815820823824825826827830835845 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας