Σελ. 810 από 1208 ΠρώτηΠρώτη ... 790800805808809810811812815820830 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.136-12.150 από 18112

Θέμα: Ουκρανία

  1. #12136
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Την πιστολιά στον αγωγό τελικά ποιος την έριξε;

    Διαβάζω ότι δεν επισκευαστεί σύντομα υπάρχει περίπτωση να αχρηστευτεί άπαξ δια παντός


  2. #12137
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την πιστολιά στον αγωγό τελικά ποιος την έριξε;

    Διαβάζω ότι δεν επισκευαστεί σύντομα υπάρχει περίπτωση να αχρηστευτεί άπαξ δια παντός
    Άγνωστο, δεν υπάρχει κάποια πληροφόρηση αλλά νομίζω ότι μπορούμε να αποκλείσουμε κάτι μουρλά που γράφουν μερικοί για τις ΗΠΑ

    Από την άλλη, τουλάχιστον η Γερμανία φαίνεται ότι έχει ήδη αποκλείσει τον αγωγό αυτό από τα σχέδιά της για ενεργειακή αυτονομία. Θέλω να πω ότι δεν ξέρω πόσο σημαντικός είναι - βέβαια σε επίπεδο συμβολισμού και μόνο είναι μία σοβαρότατη πράξη.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #12138
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.142
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άγνωστο, δεν υπάρχει κάποια πληροφόρηση αλλά νομίζω ότι μπορούμε να αποκλείσουμε κάτι μουρλά που γράφουν μερικοί για τις ΗΠΑ

    Από την άλλη, τουλάχιστον η Γερμανία φαίνεται ότι έχει ήδη αποκλείσει τον αγωγό αυτό από τα σχέδιά της για ενεργειακή αυτονομία. Θέλω να πω ότι δεν ξέρω πόσο σημαντικός είναι - βέβαια σε επίπεδο συμβολισμού και μόνο είναι μία σοβαρότατη πράξη.
    Εγώ περιμένω να μάθω ποιος είχε κέρδος από αυτό και ποιος είχε την ικανότητα φυσικά είτε υποβρυχιακή είτε με ανθυποβρυχιακό πύραυλο από αεροπλάνο ή drone να χτυπήσει αγωγούς σε τόσο βάθος γιατί είναι μετρημένοι στα δάχτυλα αυτοί που μπορούν.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #12139
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την πιστολιά στον αγωγό τελικά ποιος την έριξε;

    Διαβάζω ότι δεν επισκευαστεί σύντομα υπάρχει περίπτωση να αχρηστευτεί άπαξ δια παντός
    Το ερώτημα είναι ποιον συνέφερε η πιστολια αυτή;
    Προσωπικά νομίζω τους ΗΠΑνους και κατά δεύτερων τους Ουκρανούς. Μπορεί επίσης να είναι και ρωσική προβοκάτσια αλλά το θεωρώ λιγότερο πιθανό.
    Το γεγονός αυτό φέρνει την Ευρώπη προ τετελεσμένων και αφαιρούν από τους Ρώσους το όπλο της υπόσχεσης να ανοίξουν την παροχή εάν υπάρξει υποχώρηση.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  5. #12140
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερώτημα είναι ποιον συνέφερε η πιστολια αυτή;
    Προσωπικά νομίζω τους ΗΠΑνους και κατά δεύτερων τους Ουκρανούς. Μπορεί επίσης να είναι και ρωσική προβοκάτσια αλλά το θεωρώ λιγότερο πιθανό.
    Το γεγονός αυτό φέρνει την Ευρώπη προ τετελεσμένων και αφαιρούν από τους Ρώσους το όπλο της υπόσχεσης να ανοίξουν την παροχή εάν υπάρξει υποχώρηση.
    Κι εγώ δεν βλέπω λόγο οι Ρώσοι να το κάνουν αλλά πολλά περίεργα έχουμε δει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άγνωστο, δεν υπάρχει κάποια πληροφόρηση αλλά νομίζω ότι μπορούμε να αποκλείσουμε κάτι μουρλά που γράφουν μερικοί για τις ΗΠΑ

    Από την άλλη, τουλάχιστον η Γερμανία φαίνεται ότι έχει ήδη αποκλείσει τον αγωγό αυτό από τα σχέδιά της για ενεργειακή αυτονομία. Θέλω να πω ότι δεν ξέρω πόσο σημαντικός είναι - βέβαια σε επίπεδο συμβολισμού και μόνο είναι μία σοβαρότατη πράξη.
    Οι Ελοχίμ την έκαναν, τι λένε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rebel Scum : 28-09-22 στις 17:36.


  6. #12141
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδιά οι ΕΠΑνοι θα έκαναν τώρα, σε αυτές τις συνθήκες, μια κίνηση που συμβολικά (κατ'ελάχιστον) θα ήταν 100% εχθρική προς συμμάχους τους και μάλιστα θα ρίσκαραν μια τόσο ανοικτά εχθρική ενέργεια;

    Είπαμε, καλό το Χόλλυγουντ αλλά όχι κι έτσι. Να είχαμε τον Τραμπ ακόμα στην εξουσία να έλεγα ότι βγαίνει ένας μπαμπούλας
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #12142
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.142
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Κάτι ξερ κατι ξερ αυτός

    Το «ευχαριστώ» του Σικόρσκι στις ΗΠΑ για τον NordStream άναψε «φωτιές»
    https://www.efsyn.gr/kosmos/eyropi/3...-anapse-foties

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά οι ΕΠΑνοι θα έκαναν τώρα, σε αυτές τις συνθήκες, μια κίνηση που συμβολικά (κατ'ελάχιστον) θα ήταν 100% εχθρική προς συμμάχους τους και μάλιστα θα ρίσκαραν μια τόσο ανοικτά εχθρική ενέργεια;

    Είπαμε, καλό το Χόλλυγουντ αλλά όχι κι έτσι. Να είχαμε τον Τραμπ ακόμα στην εξουσία να έλεγα ότι βγαίνει ένας μπαμπούλας
    Προς ποιους συμμάχους θα ήταν εχθρική?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #12143
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς ποιους συμμάχους θα ήταν εχθρική?
    Προς εκείνους που εξαρτώνται ενεργειακά από τον αγωγό, όπως π.χ. Σουηδία ή Δανία.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #12144
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.142
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς εκείνους που εξαρτώνται ενεργειακά από τον αγωγό, όπως π.χ. Σουηδία ή Δανία.
    Α ναι αλλά εντέλει όσο και να μην τους αρέσει εκεί πάνω, με αυτή την κίνηση τέλος η πίεση των Ρώσων με το θέμα του αερίου. Αυτό το χαρτί βγήκε από την τράπουλα πλέον.

    - - - Updated - - -

    Είναι τόσο δύσκολο να κάνεις τέτοιο χτύπημα ακρίβειας σε βυθό που είναι αδύνατον να γίνει τυχαία. Πύραυλο που έλεγα ότι το σκέφτομαι δεν γίνεται, δεν θα τον έπιανε κάποιο ραντάρ? Τα στενά τους εκεί πάνω οι βόρειοι δεν τα καλύπτουν? Νομίζω ναι... Πιο πολύ υποβρύχιο μου πάει.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #12145
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α ναι αλλά εντέλει όσο και να μην τους αρέσει εκεί πάνω, με αυτή την κίνηση τέλος η πίεση των Ρώσων με το θέμα του αερίου. Αυτό το χαρτί βγήκε από την τράπουλα πλέον.
    Και έτσι πονά χέρι κόβει χέρι οι Επανοί και το θέμα έκλεισε; Βρε παιδιά, πραγματικά ώρες-ώρες είναι εντελώς φακ λότζικ αυτά που διαβάζω....

    Δεν ξέρουμε, τόσο απλά. Στην τελική μπορεί να είναι και ατύχημα, μπορεί και να είναι απλά ένα υποβρύχιο που συγκρούστηκε με τον αγωγό αλλά κανένας να μη θέλει να σηκώσει το χέρι να παραδεχτεί πως είναι δικό του.

    Μπορεί να είναι χίλια πράγματα, μην αρχίσουμε τα 007 σενάρια
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #12146
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.142
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και έτσι πονά χέρι κόβει χέρι οι Επανοί και το θέμα έκλεισε; Βρε παιδιά, πραγματικά ώρες-ώρες είναι εντελώς φακ λότζικ αυτά που διαβάζω....

    Δεν ξέρουμε, τόσο απλά. Στην τελική μπορεί να είναι και ατύχημα, μπορεί και να είναι απλά ένα υποβρύχιο που συγκρούστηκε με τον αγωγό αλλά κανένας να μη θέλει να σηκώσει το χέρι να παραδεχτεί πως είναι δικό του.

    Μπορεί να είναι χίλια πράγματα, μην αρχίσουμε τα 007 σενάρια
    Μα τι να κάνει το υποβρύχιο στο πάτωμα του βυθού? Να μαζέψει καβουρακια? Και χτυπήματα σε 2 διαφορετικούς αγωγούς που έχουν μια άλφα απόσταση μεταξύ τους?

    - - - Updated - - -

    Να έγινε σεισμός? Οπότε να είχαμε κατολίσθηση οπότε έγινε ζημιά? Γιατί δεν το είπε κανείς αυτό? Το ψάχνω
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #12147
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τι να κάνει το υποβρύχιο στο πάτωμα του βυθού? Να μαζέψει καβουρακια? Και χτυπήματα σε 2 διαφορετικούς αγωγούς που έχουν μια άλφα απόσταση μεταξύ τους?
    Ποιο είναι το βάθος εκεί; Ξέρεις; Δεν ξέρω
    Ποιες είναι οι "οδοί" που ακολουθούν υποβρύχια στην περιοχή αυτή; Ξέρεις; Δεν ξέρω
    Τι χάρτες μπορεί να είχε ένα υποβρύχιο το οποίο βρίσκεται εκεί και είναι σε παθητική κατάσταση; Ξέρεις; Δεν ξέρω
    Ποιος είναι ο τύπος, τι εκπαίδευση έχει το πλήρωμα; Ξέρεις; Δεν ξέρω
    Σε τι κατάσταση ήταν το υποβρύχιο, είχε κάποιο τεχνικό πρόβλημα; Ξέρεις; Δεν ξέρω

    5 ερωτήματα μόνο για ένα υποθετικό σενάριο υποβρυχίου που έτσι εύκολα και χολλυγουντιανά πας να βγάλεις πως ήταν εκεί σώνει και καλά για σαμποτάζ.

    Και 5 από 1000 ερωτήματα που μπορούμε να βγάλουμε επειδή απλά δεν έχουμε ιδέα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #12148
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως δεν νομίζω και οι ΗΠΑ να έκαναν κάτι τέτοιο. Όπως λέει ο Ποπ παραείναι, δεν λειτουργούν έτσι.


  14. #12149
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.142
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Σεισμική δραστηριότητα δεν παίζει πάντως στη Βαλτική

    https://www.seismo.helsinki.fi/EQ-search/query.php

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο είναι το βάθος εκεί; Ξέρεις; Δεν ξέρω
    Ποιες είναι οι "οδοί" που ακολουθούν υποβρύχια στην περιοχή αυτή; Ξέρεις; Δεν ξέρω
    Τι χάρτες μπορεί να είχε ένα υποβρύχιο το οποίο βρίσκεται εκεί και είναι σε παθητική κατάσταση; Ξέρεις; Δεν ξέρω
    Ποιος είναι ο τύπος, τι εκπαίδευση έχει το πλήρωμα; Ξέρεις; Δεν ξέρω
    Σε τι κατάσταση ήταν το υποβρύχιο, είχε κάποιο τεχνικό πρόβλημα; Ξέρεις; Δεν ξέρω

    5 ερωτήματα μόνο για ένα υποθετικό σενάριο υποβρυχίου που έτσι εύκολα και χολλυγουντιανά πας να βγάλεις πως ήταν εκεί σώνει και καλά για σαμποτάζ.

    Και 5 από 1000 ερωτήματα που μπορούμε να βγάλουμε επειδή απλά δεν έχουμε ιδέα
    Στο λίνκ από πάνω υπάρχουν τα πάντα για βάθη κλπ. Είμαι επίσης σίγουρος πως που ακριβώς είναι οι αγωγοί δεν είναι κάτι κρυφό.

    - - - Updated - - -

    Δεν σας παραξενευει και το γεγονός πως είναι το μπαμ στο dead center της Βαλτικής που είναι διεθνή ύδατα? Τεσπα ίσως σε καμία 30αρια χρόνια να μάθουμε από κάποιον στις μυστικές υπηρεσίες που θα γράψει κάνα βιβλίο πάλι και θα θέλει να βγάλει κάνα φράγκο, τι και πώς

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως δεν νομίζω και οι ΗΠΑ να έκαναν κάτι τέτοιο. Όπως λέει ο Ποπ παραείναι, δεν λειτουργούν έτσι.
    Όντως ναι και αυτοί και οι Ρώσοι μιλάμε για τα καλύτερα παιδιά πλέον.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #12150
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Εδώ καλά καλά δεν ξέρουν τι είναι αυτό που προκάλεσε τη διαρροή και τις εκρήξεις, και έχουμε βρει και τους ενόχους (που ο καθένας λέει ότι είναι και διαφορετικός, από τους ρώσους ως τους αμερικανούς είναι το εύρος). Ας βρουν πρώτα τι έγινε...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

Σελ. 810 από 1208 ΠρώτηΠρώτη ... 790800805808809810811812815820830 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας