Σελ. 636 από 1210 ΠρώτηΠρώτη ... 616626631634635636637638641646656 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.526-9.540 από 18150

Θέμα: Ουκρανία

  1. #9526
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πλάκα είναι πως αυτοί που το λένε αυτό ειρωνικά είναι και αυτοί που φωνάζουν για την τιμή της βενζίνης και για το ρεύμα.
    Η ακόμη μεγαλύτερη πλάκα είναι ότι το λένε αυτοί που κατηγορούσαν τους "τΕμΠέΛηδες" του Νότου να τιμωρηθούν και να πληρώσουν για τα λάθη τους λόγω "ηθικού κινδύνου" (sic!), αλλά επειδής είναι Τεύτονες, άρα ανώτεροι, δεν πρόκειται να δεχθούν τον "εκβιαζμό του Πούτιν".

  2. #9527
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    https://twitter.com/JimmySecUK/statu...ef7wIc8kg&s=19

    .....άντε και Τ-34 σύντομα...

  3. #9528
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://twitter.com/JimmySecUK/statu...ef7wIc8kg&s=19

    .....άντε και Τ-34 σύντομα...
    Ξέχασες τα Τ-54/Τ-55. Να στείλουν τα Γερμανά Leopard 1 και εμείς τα Μ48/Μ60 εναντίον αυτών των αρμάτων.

  4. #9529
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από value_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια οι Αμερικάνοι πως πήραν την Βαγδάτη μεσα σε ένα μήνα με 300.000 στρατό;
    Δυο ντου καναν στο iraq, μεταξυ των 2 ειχε μεσολαβήσει και ενα εμπαργκο.
    Επίσης τους κοπανησαν και ενα crime against hum... α οχι σωστα δεν τα λέμε αυτά.
    Shock and awe το λέμε.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  5. #9530
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.176
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πλάκα είναι πως αυτοί που το λένε αυτό ειρωνικά είναι και αυτοί που φωνάζουν για την τιμή της βενζίνης και για το ρεύμα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πολύεχει σημασία εδώ που τα λέμε, αυτό είναι μάλλον μια κίνηση εντυπωσιασμού της Επιτροπής που μάλλον αποδεικνύεται ως πυροτέχνημα.

    Αφού, εξόσων γνωρίζω και κάποιος ας με διορθώσει, η Gazprom τελεί α) υπό capital controls ρωσικά και β) δεν υπόκειται σε συναλλαγματικές κυρώσεις, είτε κατατίθενται € και τα μετατρέπει σε ρούβλια και κατόπιν λόγω cc τα παρακρατά στη Ρωσία, ή οι ευρωπαϊκές εταιρείες μετατρέπουν € σε ρούβλια και τα καταθέτουν, τρίχες.

    Το χρήμα μια χαρά εισρέει στη Ρωσία και το ρούβλι μια χαρά διατηρείται στα ύψη και έτσι η Ρωσία πουλά το αφήγημα "sanctions schmanctions και τρίχες" και οι εκάστοτε believers μιλούν για την υπερδύναμη της Ρωσίας.

    Καταλαβαίνω και συμμερίζομαι τις πάρα πολύ δύσκολες πολιτικές παραμέτρους και τα σοβαρότατα προβλήματα στο εσωτερικό της ΕΕ αλλά αν δεν συζητήσουμε και δεν προβούμε σε σοβαρές μειώσεις εισαγωγών ενέργειας από Ρωσία, ο Πούτιν θα πουλά μπαντριωντισμό και ξερό ψωμί στο εσωτερικό και θα κρατά την ισχύ του.

    Και ίσως αντιλαμβάνονται οι Ευρωπαίοι πως πολύ σύντομα θα πρέπει να λάβουν πολύ σοβαρές αποφάσεις για το θέμα και εκεί θα σπάσουν αυγά και γι'αυτό και βλέπουμε Γαλλία / Γερμανία (και εν μέρει Ιταλία) να πιέζουν υπόρρητα τον Ζελένσκυ να καθίσει στο τραπέζι με τους Ρώσους για κάποια πιθανή συμφωνία / κατάπαυση πυρός.

    Αυτό θα επιτρέψει στους Ευρωπαίους να αντιμετωπίσουν τον Πούτιν και τις εξαρτήσεις τους πιο μακροπρόθεσμα ειδάλλως ο χειμώνας θα πονέσει πολύ.

    Από την άλλη βέβαια δεν πρέπει επίσης να παραβλέπουμε το ότι μία γερή διακοπή εισροής συναλλάγματος στη Ρωσία με βαριές συνέπειες μπορεί να εξωθήσει και τον ψευτοΤσάρο σε ακραίες αντιδράσεις αν πλέον αρχίζει να μη βλέπει διέξοδο και να στριμώχνεται στη γωνία.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κΑι τΙ ΘεΛεΤε ΚυΡιΕ, ΝΑ πΕΘανουΜΕ αΠό το ΚΡύο; Ή ΝΑ κλΕίσουν τα ΕΡγοστΑσιΆ ΜΑΣ, νΑ ΑπΟΛυθεΙ ΓΚόζΜος ΚαΙ να ΥπΑρΞει ΧΑΟΣ;;!!1!11!
    Εγώ καταλαβαίνω πως είναι γελοίοι όλοι. Και οι ΕΕ και οι δικοί μας εδώ που περιμένουν από τους πρώτους λύσεις.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #9531
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κόψε κάτι, γιατί με πήραν τα κλάματα.

    Άκου εκεί 1/6 λόγω υβριδικού...το γύρο του τετραγώνου του κάνει ή μόνο μπρος-πίσω στο γκαράζ?

    Edit λόγω εξαιρετικά άκομψης διατύπωσης, απολογούμαι.
    Θα τον ξαναρωτήσω. Μου είπε ότι σε ταξίδι στην Εθνική του έδειξε 1,2 lt ανά 100km όταν το TROC του έδειχνε 7,2 λτ ανά 100km.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως είμαστε σήμερα ποιο φτηνοί στη Βενζίνη από το Μονακό!!!! έτσιιιιιιι ψευτογαλάκια.. πλερώνετεεεε

    https://gr.globalpetrolprices.com/gasoline_prices/



    Υ.Γ. Τελικά δεν μου είπατε, κάποιος που μένει Βόρεια Ελλάδα κοντά στην Βουλγαρία... τον συμφέρει ή δεν τον συμφέρει να πάει Βουλγαρία να γεμίσει με 1.6 αντί για 2.4? έρχεται μια η άλλη?

    - - - Updated - - -

    Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως γίνεται εμείς να λέμε πληρώσαμε σε €, οι Ρώσοι να λένε πως πληρώθηκαν σε ρούβλια και η ΕΕ να είναι ευτυχισμένη με τις κυρώσεις της.


    Πηγή: ΕΡΤ
    «Η προθεσμία πληρωμής για τις προμήθειες φυσικού αερίου του Απριλίου είναι η 25η Μαΐου. Επομένως, είναι απαραίτητο τα χρήματα να πιστωθούν σε ειδικό λογαριασμό στις 23 Μαΐου. Χρειάζονται δύο ημέρες για να μετατραπούν σε ρούβλια και να μεταφερθούν χρήματα από τον έναν λογαριασμό στον άλλο. Γι’ αυτό, η πληρωμή σε ευρώ πρέπει να ληφθεί στις 23 Μαΐου», εξήγησε η πηγή.
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  7. #9532
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τον ξαναρωτήσω. Μου είπε ότι σε ταξίδι στην Εθνική του έδειξε 1,2 lt ανά 100km όταν το TROC του έδειχνε 7,2 λτ ανά 100km.
    Δεν υπάρχουν αυτά τα νούμερα ως μέση κατανάλωση/ταξίδι, μη το χάσουμε εντελώς. Κάτι/κάπου είδε στιγμιαία. Οι υβριδικοί της ΤΟΥΟΤΑ δουλεύουν στα πρώτα μέτρα κίνησης και μέχρι κάποια χαω ή επικουρικά (ο ηλεκτροκινητήρας) για παραπάνω ροπή. Αντίστοιχα θα μπει ο βενζινοκινητήρας ακόμα και χαμηλά. Διαρκής φόρτιση γίνεται από τη βενζίνη, δεν έχει τέτοια μπαταρία. Το Plugin-hybrid, είναι άλλη ιστορία, αλλά και εκεί ειδικά στην εθνική για κάποιο σοβαρό ταξίδι η μέση κατανάλωση είναι οριακά κάτω από το αντίστοιχο μοντέλο βενζίνης, με μετρήσεις. Κάπου μου έστειλαν μια ωραία σύγκριση για το RAV4 πρόσφατα, θα κοιτάξω να τη βρω.

    Μην το κάνουμε σαν τις υβριδικές Porsche που πετάνε ένα <2Lt/100km και γελάνε και τα τσιμέντα. Εννοείται πως γίνεται αυτό, αλλά θέλει στήσιμο από τα λίγα για τις συνθήκες, κάτι αδύνατο για καθημερινή οδήγηση.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #9533
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.176
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τον ξαναρωτήσω. Μου είπε ότι σε ταξίδι στην Εθνική του έδειξε 1,2 lt ανά 100km όταν το TROC του έδειχνε 7,2 λτ ανά 100km.
    Ειλικρινά στο λέω δεν υπάρχει, ίσως ήταν σε κατηφορικό δρόμο το συγκεκριμένο σημείο κλπ. Στο λέω έχοντας γνώση από τον κολλητό που έχει το corollaclub και συνεργείο toyota οπότε πάμπολες φορές ανεξαιρέτως τι μου λέει αυτός, επειδή πηγαίνω συνέχεια στο μαγαζί του βόλτα, μιλάω με πελάτες για αυτό ακριβώς το θέμα και κανείς ποτέ δεν μου ανέφερε κατανάλωση κάτω από 3.5 λίτρα. Η ίδια η Toyota λέει μέση κατανάλωση γύρω στα 3.5-4lt. Αλλά ακόμα και το 3.5 είναι καταπληκτικό νούμερο αν το σκεφτείς γιατί οτιδήποτε ΜΗ υβριδικό καίει από 5.5-6 και πάνω. (εξαιρώ κάτι μοτερ γαλλικά/γαρμανικά/ιταλικά σούπερ τούρμπο με ελάχιστα κυβικά και βενζίνη που ενώ καταναλώνουν πολύ λίγο, διαλύονται σαν μοτέρ στα 4-5 χρόνια).
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #9534
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχουν αυτά τα νούμερα ως μέση κατανάλωση/ταξίδι, μη το χάσουμε εντελώς. Κάτι/κάπου είδε στιγμιαία. Οι υβριδικοί της ΤΟΥΟΤΑ δουλεύουν στα πρώτα μέτρα κίνησης και μέχρι κάποια χαω ή επικουρικά (ο ηλεκτροκινητήρας) για παραπάνω ροπή. Αντίστοιχα θα μπει ο βενζινοκινητήρας ακόμα και χαμηλά. Διαρκής φόρτιση γίνεται από τη βενζίνη, δεν έχει τέτοια μπαταρία. Το Plugin-hybrid, είναι άλλη ιστορία, αλλά και εκεί ειδικά στην εθνική για κάποιο σοβαρό ταξίδι η μέση κατανάλωση είναι οριακά κάτω από το αντίστοιχο μοντέλο βενζίνης, με μετρήσεις. Κάπου μου έστειλαν μια ωραία σύγκριση για το RAV4 πρόσφατα, θα κοιτάξω να τη βρω.

    Μην το κάνουμε σαν τις υβριδικές Porsche που πετάνε ένα <2Lt/100km και γελάνε και τα τσιμέντα. Εννοείται πως γίνεται αυτό, αλλά θέλει στήσιμο από τα λίγα για τις συνθήκες, κάτι αδύνατο για καθημερινή οδήγηση.

    Νεο yaris Cross σε μεικτή κίνηση, πόλη και περιφερειακός, 3.5λιτ/100 στην αντλία, ο υπολογιστής λέει 2.1λιτ/100

  10. #9535
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.176
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεο yaris Cross σε μεικτή κίνηση, πόλη και περιφερειακός, 3.5λιτ/100 στην αντλία, ο υπολογιστής λέει 2.1λιτ/100
    Αααα κάτσε... το cross είναι και ποιο κακό αεροδυναμικά .. αν με αυτό φτάνει κάποιος τα 3.5 ίσως στο κανονικό yaris πας και ποιο κάτω... χμμμμ
    Εγώ πάντως έχω ένα τοίχο ... η Corolla μου καίει 9lt/100χλμ πηγαίνοντας κηδεία λόγο πειραγμένου μοτέρ αλλά λόγο αερίου μου βγαίνει γύρω στα 5lt και το Varadero με μεγάλη προσπάθεια καίει 5lt επίσης.... λέω να πάρω ένα παπάκι αλλά θα με φάνε λάχανο οι Ουγκ στους δρόμους.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #9536
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Μου θυμίζετε μοτοκουβέντες που λέει ο άλλος "εγώ έχω κατανάλωση 2λ/100 με το 600αρι" και λέμε αυτός εφηύρε το αεικίνητο.

    Είναι πιο οικονομικά τα υβριδικά (τα βαριά και αυτά της πρίζας, όχι τα ήπια) αλλά είπαμε.


  12. #9537
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία εξέλιξη των επιχειρημάτων. Η τεχνολογία αιχμής της υπερδύναμηs έγινε crude but effective σκουριασμένα su25 και το search by image του yandex.
    Είναι ένα toyota starlet παρκαρισμένο απέξω. Αθάνατο αυτοκίνητο. Αυτοκινητάρα.
    που θα ηταν η αμερικη αν δεν ειχε την ευρωπη για παραγωγη των αεροσκαφων της? πιο πολλα su 30 εβγαζε η ρωσια παρα η αμερικη με τα f15E μικρα γραμματα φυσικα...

  13. #9538
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχουν αυτά τα νούμερα ως μέση κατανάλωση/ταξίδι, μη το χάσουμε εντελώς. Κάτι/κάπου είδε στιγμιαία. Οι υβριδικοί της ΤΟΥΟΤΑ δουλεύουν στα πρώτα μέτρα κίνησης και μέχρι κάποια χαω ή επικουρικά (ο ηλεκτροκινητήρας) για παραπάνω ροπή. Αντίστοιχα θα μπει ο βενζινοκινητήρας ακόμα και χαμηλά. Διαρκής φόρτιση γίνεται από τη βενζίνη, δεν έχει τέτοια μπαταρία. Το Plugin-hybrid, είναι άλλη ιστορία, αλλά και εκεί ειδικά στην εθνική για κάποιο σοβαρό ταξίδι η μέση κατανάλωση είναι οριακά κάτω από το αντίστοιχο μοντέλο βενζίνης, με μετρήσεις. Κάπου μου έστειλαν μια ωραία σύγκριση για το RAV4 πρόσφατα, θα κοιτάξω να τη βρω.

    Μην το κάνουμε σαν τις υβριδικές Porsche που πετάνε ένα <2Lt/100km και γελάνε και τα τσιμέντα. Εννοείται πως γίνεται αυτό, αλλά θέλει στήσιμο από τα λίγα για τις συνθήκες, κάτι αδύνατο για καθημερινή οδήγηση.
    Θεωρητικά τα ηλεκτροκίνητα φορτίζονται και στο φρενάρισμα. Το φρενάρισμα ουσιαστικά είναι 100% χαμένη ενέργεια καθώς η κινητική μετατρέπεται σε θερμική σε φρένα, αναρτήσεις και λάστιχα. Αυτά μας έλεγαν το 90 στο ΕΜΠ. Πρακτικά δεν έχω εμπειρία, δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου τις εξελίξεις, δεν έχει βρεθεί στα χέρια μου ακόμα τέτοιο ΙΧ. Θα τον ρωτήσω πάλι.
    Θα αλλάξω αυτοκίνητο από τη δουλειά φέτος. Ψήνομαι για καθαρά ηλεκτροκίνητο. Τα ποσά που ακούω ότι χρεώνονται συνάδελφοι για ρεύμα για το ΙΧ είναι της τάξης των 15 με 20 Ευρώ το μήνα.

  14. #9539
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Νεο yaris Cross σε μεικτή κίνηση, πόλη και περιφερειακός, 3.5λιτ/100 στην αντλία, ο υπολογιστής λέει 2.1λιτ/100
    Ένας και μόνο ένας τρόπος υπάρχει. Γεμίζεις (όχι υπερπλήρωση, εκεί που θα χτυπήσει η ασφάλεια), κάνεις 500+ χλμ σε διάφορα σενάρια της καθημερινότητάς σου, κατεβαίνει κι Αθήνα, γεμίζεις πάλι στην ασφάλεια, μετράς, διαιρείς. Κάνεις το ίδιο 5-10 φορές και έχεις ένα καλό μέτρο για πραγματικές συνθήκες οδήγησης. Εννοείται πως ανάλογα με τα κέφια σου και τις περιπτώσεις (επιβάτες/αποσκευές/πόσο γρήγορα ήθελες να φτάσεις/κλιματισμός) πάλι έξω θα πέσεις, αλλά θα δεις κι ο ίδιος.

    Αν έχει φτάσει εκεί το cross, μπράβο τους. Το CHR είναι αρκετά μεγαλύτερο/βαρύτερο, πάντως. Επιμένω, το 1.2/100 είναι άπιαστο νούμερο αυτή τη στιγμή για αυτοκίνητο παραγωγής τέτοιας κατηγορίας, σε πραγματικές συνθήκες οδήγησης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αααα κάτσε... το cross είναι και ποιο κακό αεροδυναμικά .. αν με αυτό φτάνει κάποιος τα 3.5 ίσως στο κανονικό yaris πας και ποιο κάτω... χμμμμ
    Εγώ πάντως έχω ένα τοίχο ... η Corolla μου καίει 9lt/100χλμ πηγαίνοντας κηδεία λόγο πειραγμένου μοτέρ αλλά λόγο αερίου μου βγαίνει γύρω στα 5lt και το Varadero με μεγάλη προσπάθεια καίει 5lt επίσης.... λέω να πάρω ένα παπάκι αλλά θα με φάνε λάχανο οι Ουγκ στους δρόμους.
    Η δική μου Corolla πήγε στρατό φέτος, ακόμα με πηγαίνει καλά. Περίπου 7.2/100 με 120-130 γράφει, έχω >700 με ένα γέμισμα (55ρι) σε ταξίδια (που θα πάω κάπου 140, με αρκετά σταμάτα-ξεκίνα...μόνο τα διόδια μέχρι Καβάλα είναι 13-14).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά τα ηλεκτροκίνητα φορτίζονται και στο φρενάρισμα. Το φρενάρισμα ουσιαστικά είναι 100% χαμένη ενέργεια καθώς η κινητική μετατρέπεται σε θερμική σε φρένα, αναρτήσεις και λάστιχα. Αυτά μας έλεγαν το 90 στο ΕΜΠ. Πρακτικά δεν έχω εμπειρία, δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου τις εξελίξεις, δεν έχει βρεθεί στα χέρια μου ακόμα τέτοιο ΙΧ. Θα τον ρωτήσω πάλι.
    Θα αλλάξω αυτοκίνητο από τη δουλειά φέτος. Ψήνομαι για καθαρά ηλεκτροκίνητο. Τα ποσά που ακούω ότι χρεώνονται συνάδελφοι για ρεύμα για το ΙΧ είναι της τάξης των 15 με 20 Ευρώ το μήνα.
    Ναι, έχουν σύστημα ανάκτησης και εκεί, εννοείται. Γενικόλογη αναφορά έκανα. Χάζευα σε ένα υβριδικό Corolla που είχα για κάποιες μέρες τα γραφήματα που έδειχναν που έμπαινε η κάθε κινητήρας, που μάζευε, που φόρτιζε κλπ.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  15. #9540
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από value_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι είναι value for money, γιατί αυτό γράφει η σελίδα του Eurofighter, δεν το κάνει και το καλύτερο αεροσκάφος (που είναι πολύ καλό) απλά είναι το καλύτερο σε vfm.
    Το καλυτερο vfm το eurofighter το κανει claim για τον εαυτο του. Σε mission effectiveness το flanker ειναι τοπ (ειναι η τοπ οριζοντια μπαρα - το benchmark - ο πηχης), το f22 #2, το eurofighter πολυ χαμηλοτερα. Ουσιαστικα το eurofighter λεει εμεις ειμαστε πολυ πισω απο flanker kai f22 αλλα εχουμε το καλυτερο vfm.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  chart3.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  177,4 KB 
ID: 238198


    Αλήθεια οι Αμερικάνοι πως πήραν την Βαγδάτη μεσα σε ένα μήνα με 300.000 στρατό;
    1) Ηταν πρακτικα συνεχεια / phase 2 απο το desert storm. Στο desert storm στα 90s το coalition κατεβηκε με 1εκ για να παρει ...το κουβεϊτ. Το κουβεϊτ εχει τραγικα μικρες διαστασεις... δεν ειναι ουκρανια (που εχουμε απαιτηση ο πουτιν να τη καταλαβει με 150.000 στρατο σε 3 μερες χωρις καν να την ισοπεδωσει - ενω οι αμερικανοι παροτι κατεβηκαν με 1 εκατομμυριο στρατο βομβαρδιζαν >40 μερες πριν καν μπουν*). Η αλλαγη regime στο iraq δεν ηταν ζητουμενο οπότε δε προχωρησαν για το ιρακ. Βεβαια διαλυσαν παρα πολυ στρατο του σανταμ τοτε απ'το οποιο προφανως ο σανταμ δε μπορουσε να επανακαμψει και λογω sanctions.

    2) Shock and awe το '03 πριν μπουκαρουν.

    3) Βασικα και στις 2 περιπτωσεις οι αμερικανοι ξεσκιστηκαν στους βομβαρδισμους, πριν μπουκαρουν.

    * The air campaign of the Gulf War, also known as the 1991 bombing of Iraq, was an extensive aerial bombing campaign from 17 January 1991 to 23 February 1991. The Coalition of the Gulf War flew over 100,000 sorties, dropping 88,500 tons of bombs, widely destroying military and civilian infrastructure.

Σελ. 636 από 1210 ΠρώτηΠρώτη ... 616626631634635636637638641646656 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας