Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Καλησπέρα.
    Σε περίπτωση που θέλω να πουλήσω κάτι μέσω ebay τι πρέπει να κάνω;
    1) Δηλ. δίνω τίποτα αποδείξεις;
    2) Τις μεταφορές και αυτά πώς τα μαθαίνω, δηλ. για να ξέρει ο άλλος πόσο είναι το shipping για την χώρα του;
    3) Τι άλλο πρέπει να δίνω μαζί με την πώληση του προ'ι'όντος;

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Καραγιάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Σε περίπτωση που θέλω να πουλήσω κάτι μέσω ebay τι πρέπει να κάνω;
    1) Δηλ. δίνω τίποτα αποδείξεις;
    2) Τις μεταφορές και αυτά πώς τα μαθαίνω, δηλ. για να ξέρει ο άλλος πόσο είναι το shipping για την χώρα του;
    3) Τι άλλο πρέπει να δίνω μαζί με την πώληση του προ'ι'όντος;

    Ευχαριστώ.
    1) Δεν χρειάζεται να δώσεις κάποια απόδειξη
    2) Το site των ΕΛΤΑ θα σου δώσει μια ιδέα, αλλά γενικώς βάζεις ότι θέλεις για shipping. Βέβαια αν το παρακάνεις θα βγαίνει πολύ ακριβά και δε θα στο αγοράσουν, άσε που θα χτυπάει άσχημα.
    3) Δε χρειάζεται κάτι άλλο. Απλά να είσαι όσο πιο γίνεται ακριβής στη περιγραφή και να το στείλεις σχετικά γρήγορα, καλό είναι την επόμενη μέρα

  3. #3
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Δηλ. πες ότι πουλάω κάτι που κάνει 10 ευρώ και τα μεταφορικά π.χ για Αμερική λέει το ΕΛΤΑ είναι 4 Ευρώ, εγώ το βάζω 5 και μαζί με το 10, βγαίνει 15 ευρώ.
    Μετά τι γίνεται; Πληρώνει με paypal κατευθείαν, παίρνω τα λεφτά, πάω στο ΕΛΤΑ και πως στέλνω το πακέτο, τι λέω;
    Είμαι άσχετος.

  4. #4
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Καραγιάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλ. πες ότι πουλάω κάτι που κάνει 10 ευρώ και τα μεταφορικά π.χ για Αμερική λέει το ΕΛΤΑ είναι 4 Ευρώ, εγώ το βάζω 5 και μαζί με το 10, βγαίνει 15 ευρώ.
    Μετά τι γίνεται; Πληρώνει με paypal κατευθείαν, παίρνω τα λεφτά, πάω στο ΕΛΤΑ και πως στέλνω το πακέτο, τι λέω;
    Είμαι άσχετος.
    Βασικά τα μεταφορικά για Αμερική υπολόγισε ένα 10ρικο χωρίς tracking μέσο όρο ανάλογα και με το βάρος βέβαια. Αν είναι κάτι ογκώδες και βαρύ δεν αξίζει καν να μπεις στον κόπο. Αν λοιπόν πουληθεί, τα λεφτά μπαίνουν στο paypal, και μετά εσύ πας ελτα και το στέλνεις στην διευθυνση που σου έδωσε.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    1) Η διεύθυνση του, μου έρχεται μέσω μηνύματος στο ebay;
    Πώς μου έρχεται;

    2) Από εδώ βλέπω πόσο πάει για την μεταφορά;

    3) Η Α' ή η Β' προτεραιότητα τι είναι;
    Δες σε αυτή την εικόνα που έχω βάλει ένα παράδειγμα.
    http://s9.postimg.org/pootrx8fz/image.jpg

    4) Πρέπει να βρω από όλες τις χώρες πόσο πάει;
    Π.χ στη Γαλλία είναι διαφορετική τιμή από Ιταλία και αυτή διαφορετικά από Γερμανία.
    Έτσι πρέπει να βρω κάθε τιμή από κάθε χώρα για να ξέρει ο άλλος πόσο είναι;

    5) Για tracking number τι κάνω; Δηλ. πες ότι θέλω να τον δώσω και αριθμό για να βλέπει πως πάει η παραγγελία, τι κάνω;

  6. #6
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    1) Τη διεύθυνση στη δίνει αυτός όταν πληρώσει με το paypal
    2) Ναι θα σου δώσει ένα ενδεικτικό κόστος, αλλά όπως σου είπα βάλε κάτι παραπάνω για να είσαι σίγουρος
    3) Νομίζω Α' προτεραιότητα είναι τα express που είναι πολύ πιο ακριβά. Όταν δημιουργήσεις δημοπρασία εκεί που λέει για shipping μπορείς να βάλεις επιλογή και για express, με το ανάλογο κόστος βέβαια
    4) Εγώ προσωπικά βάζω ένα shipping για όλους που τους καλύπτει.
    5) Εδώ θέλει προσοχή. Αν το στείλεις χωρίς tracking, δεν έχεις καμία απόδειξη ότι το έστειλες! Άρα αν χαθεί στο δρόμο (απίθανο, αλλά μπορεί να συμβεί) ο αγοραστής θα ζητήσει τα χρήματα πίσω και εσύ δε θα μπορείς να κάνεις τίποτα. Αν όμως χαθεί και εσύ έχεις tracking είσαι καλυμμένος. Υπάρχει και η ακραία περίπτωση εφόσον δεν έχει tracking ο άλλος να το λάβει κανονικά αλλά να σου ανοίξει case για item not received για να το πάρει στην ουσία τσάμπα!
    Οπότε καλό είναι να στέλνεις με tracking (ελληνιστί "συστημένο").

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Να παρατηρησω παντως, οτι οι Κινεζοι και ειδικα στα αντικειμενα μικρης αξιας, ακομα και για 20-30€ δεν πολυ συνηθιζουν το tracking. Επισης το tracking number δεν αποτελει και καμια εγγυηση, μιας και σε ενδεχομενο παραπονο του πελατη, το βαρος διελευκανσης πεφτει στον αποστολεα. Ασε που απο ταχυδρομειο σε ταχυδρομειο η ενημερωση και η παρακολουθηση του tracking παει πολλες φορες περιπατο. Για αυτο και αναλογα το εμπορευμα και τις τιμες, καλο θα ειναι να υπολογιζεται και ανα τεμαχιο και ενα στατιστικο ποσοστο ζημιας. Πχ στα 100 τεμαχια των 5€, τα 10 μπορει να παραπεσουν ή να βγουν ζημιες, αρα ειτε θα πρεπει να χρεωνονται 5,05€ ειτε να υπολογιζεται μικροτερο τελικο κερδος.

  8. #8
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να παρατηρησω παντως, οτι οι Κινεζοι και ειδικα στα αντικειμενα μικρης αξιας, ακομα και για 20-30€ δεν πολυ συνηθιζουν το tracking. Επισης το tracking number δεν αποτελει και καμια εγγυηση, μιας και σε ενδεχομενο παραπονο του πελατη, το βαρος διελευκανσης πεφτει στον αποστολεα. Ασε που απο ταχυδρομειο σε ταχυδρομειο η ενημερωση και η παρακολουθηση του tracking παει πολλες φορες περιπατο. Για αυτο και αναλογα το εμπορευμα και τις τιμες, καλο θα ειναι να υπολογιζεται και ανα τεμαχιο και ενα στατιστικο ποσοστο ζημιας. Πχ στα 100 τεμαχια των 5€, τα 10 μπορει να παραπεσουν ή να βγουν ζημιες, αρα ειτε θα πρεπει να χρεωνονται 5,05€ ειτε να υπολογιζεται μικροτερο τελικο κερδος.
    Το tracking σε εξασφαλίζει στην περίπτωση που χαθεί το πακέτο. Αν ο άλλος πει ότι δε το ελαβε και δεν έχεις tracking τότε υποχρεωτικά επιστρέφεις τα χρήματα. Επίσης σε εξασφαλίζει και στην περίπτωση που κλαπεί ο λογαριασμός ή η πιστωτική κάρτα του αγοραστή και ο κλέφτης σου αγοράσει το αντικείμενο (μου έχει τύχει προσωπικά)
    Τώρα αν ο άλλος κάνει item not as described είναι άλλη περίπτωση.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το tracking σε εξασφαλίζει στην περίπτωση που χαθεί το πακέτο. Αν ο άλλος πει ότι δε το ελαβε και δεν έχεις tracking τότε υποχρεωτικά επιστρέφεις τα χρήματα. Επίσης σε εξασφαλίζει και στην περίπτωση που κλαπεί ο λογαριασμός ή η πιστωτική κάρτα του αγοραστή και ο κλέφτης σου αγοράσει το αντικείμενο (μου έχει τύχει προσωπικά)
    Τώρα αν ο άλλος κάνει item not as described είναι άλλη περίπτωση.
    Στην πραγματικοτητα ομως δεν ειναι ακριβως ετσι. Εχω περιπτωση οπου σε αποστολη απο Αθηνα, με ΕΛΤΑ, με tracking number φυσικα, σε χωριο της ελληνικης επαρχιας, το ( προπληρωμενο παντα ) δεμα δεν παραληφθηκε, ενω τα ταχυδρομικα γραφεια τσακωνονταν μεταξυ τους για το που βρισκοταν. Ο παραληπτης, βεβαιωμενα δεν ειχε παραλαβει, τουλαχιστον μπορουσε να το αποδειξει, εγω βεβαιωμενα ειχα αποστελλει αλλα και παλι η αποστολη δεν ολοκληρωθηκε. Εκτεθειμενο φυσικα ειναι παντοτε το καταστημα, και νομικα αν θες, οποτε αυτο πρεπει να βρει την λυση.

    Ποσο μαλλον λοιπον οταν μπλεκεις με κινεζικα ΕΛΤΑ σε ελληνικα ΕΛΤΑ ή και μεσολαβουν και αλλοι σταθμοι οπως τελωνεια, αποθηκευση κτλ. Αυτο λοιπον που θελω να πω ειναι οτι 100% εξασφαλιση δεν υπαρχει για το καταστημα-αποστελεα και καλο θα ειναι να υπολογιζει παντα ενα ποσοστο ζημιων. Καθως κι οπως λες, ο κακοβουλος θα βρει τον τροπο να σου κανει τη ζημια.

  10. #10
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Δηλ. υπάρχει κίνδυνος.

    Επειδή θέλω να καλύψω κάτι κενά που έχω, ακόμα μερικές ερωτήσεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Τη διεύθυνση στη δίνει αυτός όταν πληρώσει με το paypal
    2) Ναι θα σου δώσει ένα ενδεικτικό κόστος, αλλά όπως σου είπα βάλε κάτι παραπάνω για να είσαι σίγουρος
    3) Νομίζω Α' προτεραιότητα είναι τα express που είναι πολύ πιο ακριβά. Όταν δημιουργήσεις δημοπρασία εκεί που λέει για shipping μπορείς να βάλεις επιλογή και για express, με το ανάλογο κόστος βέβαια
    4) Εγώ προσωπικά βάζω ένα shipping για όλους που τους καλύπτει.
    5) Εδώ θέλει προσοχή. Αν το στείλεις χωρίς tracking, δεν έχεις καμία απόδειξη ότι το έστειλες! Άρα αν χαθεί στο δρόμο (απίθανο, αλλά μπορεί να συμβεί) ο αγοραστής θα ζητήσει τα χρήματα πίσω και εσύ δε θα μπορείς να κάνεις τίποτα. Αν όμως χαθεί και εσύ έχεις tracking είσαι καλυμμένος. Υπάρχει και η ακραία περίπτωση εφόσον δεν έχει tracking ο άλλος να το λάβει κανονικά αλλά να σου ανοίξει case για item not received για να το πάρει στην ουσία τσάμπα!
    Οπότε καλό είναι να στέλνεις με tracking (ελληνιστί "συστημένο").
    1) Αυτός θα μου τη δώσει, αλλά πως θα μου τη δώσει, με email, θα μου στείλει στο inbox του ebay; Πώς θα την πάρω;
    2) Για tracking number πως μπορώ να βάλω για ένα πακέτο; Πες ότι ο αγοραστής θέλει να αγοράσει κάτι που έχω βάλει, μου δίνει την διεύθυνση, εγώ πάω στο ΕΛΤΑ και τι λέω; Θέλω να στείλετε το τάδε πακέτο εκεί, αλλά να μου δώσετε και tracking number; Άμα γίνεται έτσι, μετά πάω στο σπίτι, ξαναέρχομαι σε συνεννόηση μαζί και του δίνω και τον αριθμό;
    3) Με το express φτάνει πιο γρήγορα η παραγγελία; Δηλ. άμα δεν είναι express και η παραγγελία φτάνει σε 5 μέρες, με express σε πόσες μέρες φτάνει;

  11. #11
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Εκανες ποτε κάποια αγορά?

  12. #12
    Εγγραφή
    07-07-2013
    Περιοχή
    Παντού και πουθενά
    Μηνύματα
    477
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W8960N
    Όχι, γι'αυτό θέλω να πάρω όσο πιο πολλές πληφοφορίες γίνεται.
    Επειδή βιαζόμουν και δεν είδα καλά το παραπάνω ερώτημα, νόμιζα ότι έλεγε αν έχω κάνει καμιά πώληση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HugeG : 06-03-14 στις 16:11. Αιτία: Βιαζόμουν και δεν είδα καλά το παραπάνω ερώτημα.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Καραγιάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Αυτός θα μου τη δώσει, αλλά πως θα μου τη δώσει, με email, θα μου στείλει στο inbox του ebay; Πώς θα την πάρω;
    Η διεύθυνσή του υπάρχει στα στοιχεία της πιστωτικής που έχει συνδέσει με το Paypal.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Καραγιάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Για tracking number πως μπορώ να βάλω για ένα πακέτο; Πες ότι ο αγοραστής θέλει να αγοράσει κάτι που έχω βάλει, μου δίνει την διεύθυνση, εγώ πάω στο ΕΛΤΑ και τι λέω; Θέλω να στείλετε το τάδε πακέτο εκεί, αλλά να μου δώσετε και tracking number; Άμα γίνεται έτσι, μετά πάω στο σπίτι, ξαναέρχομαι σε συνεννόηση μαζί και του δίνω και τον αριθμό;
    Το στέλνεις συστημένο, στο όνομα/διεύθυνσή του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Καραγιάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
    3) Με το express φτάνει πιο γρήγορα η παραγγελία; Δηλ. άμα δεν είναι express και η παραγγελία φτάνει σε 5 μέρες, με express σε πόσες μέρες φτάνει;
    Φτάνει πιό γρήγορα, αλλα είναι και ακριβότερο.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκανες ποτε κάποια αγορά?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Καραγιάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, γι'αυτό θέλω να πάρω όσο πιο πολλές πληφοφορίες γίνεται.
    Ανοιξε ενα paypal, εαν δεν εχεις, που ετσι κι αλλιως θα σου χρειαστει, βαλε μεσα κανα 50ρικο και κανε μερικες αγορες απο οσα ebay μπορεις. Φυικα απο το com, το uk και ισως το de ή το fr και δες την διαδικασια και της παραγγελιας αλλα και της παραλαβης. Δες τις συσκευασιες, την πληρωμη, ολα οσα περισσοτερα μπορεις σαν πελατης. Σε ενα μηνα απο την στιγμη που εδωσες την πρωτη σου παραγγελια θα εχεις εγκληματιστει πληρως.

    Μετα ....εγκληματεις κι εσυ ανετα.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-04-2014
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    χαιρεται θελω να κανω μια ερωτηση.δημιουργησα την πρωτη μου αγγελια στο ebay στην οποια εχω επιλεξει worldwide shipping.μπορω με καποιο τροπο να ρυθμισω το shipping στην Ελλαδα και μονο να ειναι δωρεαν και σε ολες τις αλλες χωρες με καποιο στανταρ ποσό?απο οτι ειδα σου βγαζει στις επιλογες του shipping οταν δημιουργεις την αγγελια domestic και international shipping.στις international εχω επιλεξει καποιο συγκεκριμενο ποσο το οποιο οταν το τσεκαρω και μεσα στην αγγελια δουλευει σωστα αλλα ενω εχω ρυθμισει sto domestic shipping (νομιζω πως απο εκει ρυθμιζεις το shipping για εντος ελλαδας)να ειναι free εντος ελλαδας μεσα στην αγγελια μου εμφανιζει το ιδιο ποσό με το international shipping.τι κανω λαθος?

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-13, 00:12
  2. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-13, 20:52
  3. Αγορά μέσω ebay. . . Παρακαλώ βοηθηστε με.
    Από kaha στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-13, 14:56
  4. Πλαστά προϊόντα στο eBay και PayPal dispute/claim
    Από -21grams στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-13, 13:04
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-13, 17:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας