Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    13-03-2014
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημερα σε ολους τους φιλους και καλως σας βρηκα,ασχοληθηκα λιγο με την γλωσσα C το 2008 απο χομπυ,με δασκαλα,εκανα ιδιαιτερα για μερικους μηνες αλλα το παρατησα λογο ελειψης χρονου και τωρα το ξαναπιανω,ειχα φτασει μεχρι τους pointers kai structs, λιγο πριν τα αρχεια ειχα σταματησει,αλλα θυμαμαι ειχα κανει απειρες ασκησεις και το χειριζομουν σε ικανοποιητικο βαθμο για μενα,τελος παντων τα ξαναφρεσκαρω τωρα και σε λιγο καιρο θα ειμαι ετοιμος να συνεχισω απο κει που ειχα σταματησει πρωτα ο θεος.

    Το θεμα μου ειναι το εξης,θα ηθελα για να αποκτησει και λιγο ενδιαφερον αυτο που κανω και να μην ειναι ξερες ασκησεις που θα τις τρεχω απ την κονσολα και θα βλεπω απλα τ αποτελεσματα να μπορω να φτιαχνω και το γραφικο τους περιββαλον,το GUI δηλαδη,το κουτι,τα κουμπια,και αλλες ακομα επιλογες ετσι ν αποκτησει και λιγο νοημα η ολη ιστορια και να μην κατανταει βαρετο,με μια πρωτη ματια που εριξα στο ιντερνετ μου φανηκε αρκετα δυσκολο και προχωρημενο το να το κανεις αυτο αλλα δεν ξερω.ισως να υπαρχουν και πιο ευκολοι τροποι να το λυσεις και να μην το ξερω

    1)δουλευω σε Netbeans γιατι πειραματιζομαι λιγο και με java αλλα αν δεν γινεται εκει δεν εχω προβλημα ν αλλαξω περιββαλον
    2)Υπαρχουν βιβλιοθηκες που κανουν αυτην την δουλεια στην C?προφανως και θα υπαρχουν απλα καποιος μπορει να μου προτεινει καποιες?δεν ψαχνω για μασημενη τροφη,εκανα μια μικρη ερευνα στο ιντερνετ πριν ποσταρω αλλα αυτα τα λιγα που βρηκα μου φανηκαν λιγο προχωρημενα για το επιπεδο μου και γι αυτο θα ηθελα προτασεις απο εσας για το ποσο εφικτο ειναι να κανεις αυτην την δουλεια στην C.

    Ελπιζω να μου απαντησετε οσοι εχετε ασχοληθει με το θεμα ετσι ωστε να γινει λιγο πιο ευχαριστη η ενασχοληση μου με τον προγραμματισμο και ετσι να παρω κουραγιο για να συνεχισω να μαθαινω,σας ευχαριστω εκ τον προτερων ολους και να εχετε μια καλη μερα

  2. #2
    Εγγραφή
    22-11-2002
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.198
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17500/1024
    DSLAM
    Tellas - ΚΟΛΟΝΟΣ
    Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις εδώ μία ματιά
    http://gihansblog.com/2011/08/12/how...ming-language/
    μην ασχοληθείς από το μηδέν με την windows.h θα αυτοκτονήσεις :P
    Χρησιμοποιώ Arch Linux. Εσύ; Δοκίμασε το δεν χάνεις και τίποτα :)
    Live CDs χωρίς να βγάλεις τα Windows: Ubuntu, OpenSUSE, Fedora.
    Για πιο ολοκληρωμένη άποψη συνιστάται εγκατάσταση και αρκετή χρήση. Το Linux ΔΕΝ είναι Windows :)
    Τί είναι το Linux ; δες εδώ και εδώ

    Paintball team Last Chancers

  3. #3
    Εγγραφή
    13-03-2014
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    [QUOTE] μην ασχοληθείς από το μηδέν με την windows.h θα αυτοκτονήσεις[/QUOTE

    χαχαχα καλο κατ αρχας σ ευχαριστω πολυ που απαντησες,θα το κοιταξω και θα επανελθω να σου πω την γνωμη μου,αν δεν με σκοτωσει η windows.h την καλημερα μου

  4. #4
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Αν είσαι σε linux ακολούθα το tutorial για gtk εφαρμογές:
    1. http://zetcode.com/tutorials/gtktutorial/
    2. https://developer.gnome.org/gtk-tutorial/stable/
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14566/1006
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Pirelli (λευκό)
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για GUI σε C, το GTK που υποδείχθηκε ήδη μάλλον αποτελεί μονόδρομο στις μέρες μας, ειδικά αν σε ενδιαφέρει να είναι cross-platform.

    Το θέμα είναι πως πριν ασχοληθείς με οποιοδήποτε GUI σε C, καλό θα είναι να έχεις πρώτα φτάσει σε άνω του μετρίου επίπεδο με τους δείκτες (pointers) και τις δομές (struct). Επίσης, όλα τα σύγχρονα GUI είναι αντικειμενοστραφή (object oriented) -το GTK δεν αποτελεί εξαίρεση- οπότε καλό είναι να έχεις ήδη μια ιδέα βασικών εννοιών και λειτουργιών.

    Τέλος, ειδικά για το GTK+, η προσωπική μου άποψη είναι να ξεκινήσεις εξαρχής χρησιμοποιώντας το Glade για το σχεδιασμό του γραφικού σου περιβάλλοντος (GUI). Θα γλιτώσεις πολύ κώδικα και πολλές "κακουχίες"

  6. #6
    Εγγραφή
    13-03-2014
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ναι πραγματι φιλε μου ετσι οπως τα λες ειναι,εριξα μια ματια στο GTK+ και στον κωδικα που χρησιμοποιει για να φτιαξει ενα απλο παραθυρο και ψιλοτρομαξα,παρακατω δε τα επαιξα τελειως,δεν καταλαβα γρι,ειναι καπως προχωρημενα τελικα για μενα οποτε μαλλον θα το παρατησω το εγχειρημα αυτο προς το παρον και θα συνεχισω το διαβασμα και οταν ανεβω μερικα σκαλοπατακια ακομα σε μερικους μηνες θα το ξανατολμησω,το μονο που με απογητευσε λιγο ειναι οτι ειπες οτι ειναι object oriented,ειχα αρχισει να μαθαινω λιγη java πιο πολυ για να δω τον object oriented προγραμματισμο που ολοι μιλανε γι αυτον και τα πλεονεκτηματα του και δεν μ αρεσε καθολου,το δουλεψα λιγο καιρο και το παρατησα,δεν ξερω δεν εχω πολυ εμπειρια απο προγραμματισμο και δεν μπορω να κρινω τις γλωσσες και τα πλεονεκτηματα τους και ουτε θα το κανω,σιχαινομαι αυτην την πολεμικη με τις γλωσσες που ο καθενας προσπαθει να μειωσει την μια η την αλλη γλωσσα και να ανυψωση αυτην την οποια εχει επιλεξει αυτος,μου φαινεται γελοιο αυτο,εγω μαθαινω καθαρα απο χομπυ και με μονο μου κριτηριο την διασκεδαση μπορω να πω οτι με διασκεδαζει πιο πολυ ο τροπος προγραμματισμου της C που μπορει να ειναι μεν λιγο του μπελα ειδικα για εναν αρχαριο αλλα μ αρεσει να εχω τον ελεγχο εστω και αν πρεπει να κανω την διπλη δουλεια που θα κανει καποιος με μια object oriented γλωσσα που εχει ετοιμες κλασεις για να κανει αρκετες δουλεις,δεν την κατακρινω προς θεου,δεν εχω το επιπεδο να το κανω απλα λιγο που την ειδα δεν μ αρεσε αυτος ο τροπος.

    Εξαλλου το παν ειναι η διασκεδαση ετσι δεν ειναι?αυτα τα ολιγα προς το παρον φιλοι μου και σας ευχαριστω ολους που μου απαντησατε,εδω θα ειμαστε για οποιον αλλον εχει να μας προτεινει οτιδηποτε,καλο βραδυ σε ολους

  7. #7
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    797
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14566/1006
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Pirelli (λευκό)
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για το GTK με C δεν θα χρειαστεί να καταφύγεις σε object oriented τεχνικές στον κώδικά σου. Απλά το OO θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις καλύτερα στην αρχή τις σχέσεις δόμησης των διάφορων στοιχείων του γραφικού σου περιβάλλοντος, ειδικά όταν ξεκινήσεις να διαβάζεις την τεκμηρίωση του GTK+. Είπες όμως πως ήδη έχεις πάρει γεύση από OOP, από Java, οπότε είσαι οκ υποθέτω.... στον C κώδικά σου στο GTK+δεν θα χρειαστεί να πολυ-ασχοληθείς με OO (μπορεί και καθόλου). Έτσι κι αλλιώς το γραφικό σου περιβάλλον θα το "ζωγραφίζεις" μέσα στο Glade (το οποίο απλοποιεί/αυτοματοποιεί πολλά από τα OO χαρακτηριστικά).

    Άσχετο, εφόσον το κάνεις μονάχα από χόμπι ρίξε μια ματιά στη Python. Είναι πολύ πιο βατή από τη C, μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις με ή χωρίς OO πρακτικές, είναι δημοφιλής, κι έχει και πάρα πολλές βιβλιοθήκες. Επίσης, όπου θέλεις να έχεις απόλυτο έλεγχο, μπορείς να γράψεις σε C ... σου δίνει τη δυνατότητα η Python να της "ενσωματώσεις" ας το πούμε έτσι και C κώδικα. Έχει επίσης bindings για ένα κάρο GUI (συμπεριλαμβανομένου και του GTK+) αλλά αν εξαιρέσουμε τη C, σε όλες τις άλλες γλώσσες (σχεδόν όλες δλδ) τα GUI υλοποιούνται με OO πρακτικές, γιατί πράγματι μειώνει πολύ το χρόνο παραγωγής.

    Εγώ είμαι γνωστός λάτρης της C, αλλά στη δική σου περίπτωση δεν νομίζω πως ταιριάζει. Είναι περισσότερο για όσους θέλουν να ασχοληθούν επαγγελματικά με τον προγραμματισμό, και κυρίως για πιο low-level προγραμματισμό (libraries, db implementations, system programming, embedded systems, κλπ).

  8. #8
    Εγγραφή
    13-03-2014
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    φιλε μου migf1 σ ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου και οσον αφορα το GTK+ εφοσον δεν χρειαζεται να ξερω OO θα το προσπαθησω,τωρα οσον αφορα το τι θα μ αρεσε να κανω με την C μελλοντικα ειναι system programming σε Linux,αυτος ηταν και ο λογος που αρχισα να ασχολουμαι με τον προγραμματισμο πριν 6 χρονια.αυτο ηθελα να κανω,εχω μιλησει με αρκετους προγραμματιστες γνωστες του αντικειμενου και μου εξηγησαν το ποσο πολυπλοκο ειναι ενα τετοιο εγχειρημα αλλα δεν με πειραζει,εχω απλετο χρονο μπροστα μου και πολυ ορεξη να μαθω οποτε προς το παρον το ξεχναω και σε κανενα δυο χρονια που θα χω προχωρησει το ξαναβλεπω,α μ αρεσουνε πολυ και τα γραφικα αλλα το ξεχνω αυτο γιατι θελουν μαθηματικα πραγμα που δεν ειναι το δυνατο μου σημειο δυστυχως

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλήματα με MFC/ native GUI programming και μέρος να τα συζητάμε.
    Από petran_18 στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-13, 14:28
  2. Συζήτηση για προγραμματισμό gui σε C++/Qt
    Από greatst στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 142
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-13, 17:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας