Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-29 από 29
  1. #16
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί να έχεις αυτή τη δυνατότητα. Να διαλέξεις λειτουργικό τη στιγμή της αγοράς το καταλαβαίνω, αλλά το να κάνεις 40 επανεκκινήσεις τη μέρα μόνο και μόνο γιατί θες να τρέξεις πότε τη μία εφαρμογή και πότε την άλλη, δεν βολεύει καθόλου και τρώει απίστευτη μπαταρία χωρίς λόγο. Χώρια το ότι είναι πολύ χρήσιμο να τρέχουν εφαρμογές στο παρασκήνιο, κάτι που δεν θα γίνεται προφανώς όταν έχεις φορτωμένο το άλλο λειτουργικό...
    Μπορείς πχ να έχεις android για portable και με ένα Reboot να συνδέσεις το κινητό ή tablet στην τηλεόραση με άλλο os

  2. #17
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Μόνο σε εμένα φαίνεται εξαιρετικά διασκεδαστικό ότι η MS δίνει τσάμπα το δικό της λειτουργικό και παίρνει λεφτά για το λειτουργικό των άλλων? :P

  3. #18
    Εγγραφή
    14-07-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ θα επιμείνω. Από τη στιγμή που οι επεξεργαστές στα κινητά είναι πλέον ισχυρότατοι και η RAM διαθέσιμη, ας κάνουν port ένα hypervisor να τρέχουμε ταυτόχρονα android, windows 8, ubuntu κτλ να τελειώνουμε (και να έχουμε όλες τις τρύπες των λειτουργικών και των εφαρμογών ταυτόχρονα ανοιχτές)...

  4. #19
    Εγγραφή
    18-01-2009
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.285
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.020/16.075
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    Thompson TG585v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 17,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thenetpoet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα επιμείνω. Από τη στιγμή που οι επεξεργαστές στα κινητά είναι πλέον ισχυρότατοι και η RAM διαθέσιμη, ας κάνουν port ένα hypervisor να τρέχουμε ταυτόχρονα android, windows 8, ubuntu κτλ να τελειώνουμε (και να έχουμε όλες τις τρύπες των λειτουργικών και των εφαρμογών ταυτόχρονα ανοιχτές)...
    Εγώ λέω να μας δώσουν σε όλους μας έναν ESXi να έχουμε σπίτι να βάλουμε πάνω όλα τα λειτουργικά συν ένα firewall και να τα streamάρουμε όλα αυτά στο handset μας. Πέρα από την πλάκα τώρα αν εξαιρέσεις εμένα εσένα και άλλους 2-3 εδώ κανείς δεν νοιάζεται ή ακόμα δεν ξέρει τι είναι αυτό που τρέχει η συσκευή και πάω στοίχημα ότι το 90% και βάλε όσων πάρουν τα Huawei που συζητάμε δεν θα αλλάξουν ποτέ το λειτουργικό στο οποίο θα bootαρει η συσκευή από default.
    “This is hell, this is not Wall Street. We have a little thing called integrity here” Crowley King of Hell
    A computer without windows is like a cake without mustard!!!

  5. #20
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσα να πληρωσε η Microsoft αραγε;
    Πχ θα το παρει ο gordito, θα δοκιμασει τα WindowsPhone και αφου γυρισει πισω στο Android, θα εχει προσμετρηθει και σαν WindowsPhone user.

    Αν ειχα δυνατοτητα να περασω WindowsPhone σαν custom rom, σαφως και θα το δοκιμαζα παντως αλλα δε θα πληρωνα ουτε € παραπανω για αυτα.
    Αν απηύδησες με το iOS και τους περιορισμούς του, δεν ξέρω τί καλύτερο περιμένεις να βρεις στο WP.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  6. #21
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Huawei προσωπικά μόνο με android θα επαιρνα. Δεν εχει χρησιμοτητα δευτερο λειτουργικο σε dual boot μορφή, μα καμια ομως....

  7. #22
    Εγγραφή
    07-10-2011
    Περιοχή
    Αλμυρός
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZTE H108N
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 10.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δηλαδή θα πρέπει να σετάρω 2 λειτουργικά στο κινητό;
    Να βάλω 2 φορές τις εφαρμογές που πολλές από αυτές θα είναι ίδιες;!
    Και ακόμα καλύτερα, να ξέρω και για τα 2 λειτουργικά τα κολπάκια του σαν pro χρήστης;!!
    Και σας φαίνεται και καλή ιδέα;!!!
    A ρε Canonical, μας άνοιξες την όρεξη και μας έχεις στο περίμενε...

  8. #23
    Εγγραφή
    14-07-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bilslgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή θα πρέπει να σετάρω 2 λειτουργικά στο κινητό;
    Να βάλω 2 φορές τις εφαρμογές που πολλές από αυτές θα είναι ίδιες;!
    Και ακόμα καλύτερα, να ξέρω και για τα 2 λειτουργικά τα κολπάκια του σαν pro χρήστης;!!
    Και σας φαίνεται και καλή ιδέα;!!!
    A ρε Canonical, μας άνοιξες την όρεξη και μας έχεις στο περίμενε...
    Υπάρχουν χρήστες που το θέλουν αυτό που λές, αν και νομίζω οι περισσότεροι χρήστες έχουν επαφή με 1-2 τουλάχιστον λειτουργικά.
    Στο σπίτι για παράδειγμα, έχεις πχ μόνο windows 7? δεν χρησιμοποιείς linux? δεν χρειάζεται να τα σετάρεις και τα δύο και να ξέρεις τα κολπάκια και για τα δύο?
    Αν τα δύο λειτουργικά σου δίνουν κάποιο πλεονέκτημα, τότε ναι τα χρησιμοποιείς, αλλιώς διαλέγεις το ένα από τα δύο και ξεχνάς το άλλο.

  9. #24
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Δεν είναι ευπρόσδεκτο δηλαδή για κάποιον που δεν έχει καταλήξει σε λειτουργικό σύστημα για το τηλέφωνό του, να μπορέσει να δοκιμάσει και τα δύο αγοράζοντας μια μόνο συσκευή?

  10. #25
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thenetpoet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν χρήστες που το θέλουν αυτό που λές, αν και νομίζω οι περισσότεροι χρήστες έχουν επαφή με 1-2 τουλάχιστον λειτουργικά.
    Στο σπίτι για παράδειγμα, έχεις πχ μόνο windows 7? δεν χρησιμοποιείς linux? δεν χρειάζεται να τα σετάρεις και τα δύο και να ξέρεις τα κολπάκια και για τα δύο?
    Αν τα δύο λειτουργικά σου δίνουν κάποιο πλεονέκτημα, τότε ναι τα χρησιμοποιείς, αλλιώς διαλέγεις το ένα από τα δύο και ξεχνάς το άλλο.
    Οι περισσότεροι χρήστες 2 λειτουργικά; Από που κι ως που; Οι περισσότεροι ένα και με το ζόρι! Η πλειοψηφία των χρηστών που έχουν android στο κινητό και δεν έχουν ιδέα τι είναι linux... Μην κρίνεις από τις συζητήσεις σε ένα τεχνολογικό forum για τις γενικές τάσεις των χρηστών.

  11. #26
    Εγγραφή
    14-07-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι περισσότεροι χρήστες 2 λειτουργικά; Από που κι ως που; Οι περισσότεροι ένα και με το ζόρι! Η πλειοψηφία των χρηστών που έχουν android στο κινητό και δεν έχουν ιδέα τι είναι linux... Μην κρίνεις από τις συζητήσεις σε ένα τεχνολογικό forum για τις γενικές τάσεις των χρηστών.
    Αυτό που λέω είναι οτι οι περισσότεροι χρήστες έχουν [B]επαφή[/B με 1-2 λειτουργικά. Τώρα αν αυτά λέγονται andoid, ios, linux ή windows είναι ψιλοαδιάφορο.

  12. #27
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thenetpoet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λέω είναι οτι οι περισσότεροι χρήστες έχουν [B]επαφή[/B με 1-2 λειτουργικά. Τώρα αν αυτά λέγονται andoid, ios, linux ή windows είναι ψιλοαδιάφορο.
    Οι περισσοτεροι χρηστες εχουν επαφη με windows και δεν ξερουν καν τι παει να πει linux.

    ----


    Αληθεια, η Microsoft που κοπτεται τοσο πολυ για το καλο των χρηστων, γιατι δεν δινει android με τα Lumia της;

  13. #28
    Εγγραφή
    14-07-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.688
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Έχουν επαφή και με android όμως, είτε στο κινητό τους, είτε στο tablet τους, είτε ακόμα και σε κάποιον media player που έχουν στην τηλεοράση τους.
    Τώρα για την M$ πραγματικά δεν με ενδιαφέρει για τί μπορεί να κόπτεται, αν και μάλλον το σχόλιό σου είναι γενικό

  14. #29
    Εγγραφή
    07-10-2011
    Περιοχή
    Αλμυρός
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZTE H108N
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 10.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thenetpoet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν χρήστες που το θέλουν αυτό που λές, αν και νομίζω οι περισσότεροι χρήστες έχουν επαφή με 1-2 τουλάχιστον λειτουργικά.
    Στο σπίτι για παράδειγμα, έχεις πχ μόνο windows 7? δεν χρησιμοποιείς linux? δεν χρειάζεται να τα σετάρεις και τα δύο και να ξέρεις τα κολπάκια και για τα δύο?
    Αν τα δύο λειτουργικά σου δίνουν κάποιο πλεονέκτημα, τότε ναι τα χρησιμοποιείς, αλλιώς διαλέγεις το ένα από τα δύο και ξεχνάς το άλλο.
    Ναι στο σπίτι έχω 2 λειτουργικά. Linux host και win7 guest για 2 εφαρμογές και μόνο. Αλλά άλλο ο υπολογιστής στο σπίτι άλλο το κινητό. Το κινητό πρέπει να σε βγάζει καθαρό. Και εξαρτάται και την υλοποίηση. Με τι αποθηκευτικό χώρο κλπ.
    Και τις "εργατοώρες" που δαπάνησα για να στήσω το πισί στο σπίτι δεν θα τις διέθετα για το κινητό. Βέβαια θα μου πεις και το android μου στημένο το έχω με τα ρουτ του και τις ρομ αλλά δεν θα το ξαναέκανα. Δεν ξέρω μήπως βάρυνα πια.

    Όπως και αν έχει είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ευπρόσδεκτο δηλαδή για κάποιον που δεν έχει καταλήξει σε λειτουργικό σύστημα για το τηλέφωνό του, να μπορέσει να δοκιμάσει και τα δύο αγοράζοντας μια μόνο συσκευή?
    Και όταν καταλήξεις ξέρεις αν θα μπορείς να αφαιρέσεις 1 από τα 2 λειτουργικά; Ή το 2ο θα "κάθετε" και θα σου δεσμεύει χώρο. Και φυσικά αναφέρομαι στο θέμα εγγύησης που θα δίνεται από την εταιρεία αν θα μπορείς να το αφαιρέσεις.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-14, 16:16
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-14, 15:21
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-14, 13:06
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-14, 14:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας