Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Καλησπέρα Παιδιά.

    Μετά από πολλά απροβλημάτιστα χρόνια στη Forthnet, είπα να δοκιμάσω σε άλλο πάροχο. Σκοπός μου ήταν να πάω σε HOL ή Wind με την προοπτική να έχω εκεί double play + κινητό ώστε να μειώσω τα πάγια που πλήρωνα καιρό τώρα. Προς το παρόν μπορούσα να αλλάξω μόνο σταθερή + internet καθότι στο κινητό είμαι ακόμα δεσμευμένος.

    Με τα πολλά, και μετά από τηλέφωνα και προσφορές, κατέληξα να προτιμήσω την Wind. Μου δίναν 18μηνο συμβόλαιο Double Play + Δωρεάν τέλος ενεργοποίησης / φορητότητας + F2G με 120 λεπτά δωρεάν προς όλους για 1 χρόνο. Κι όλα αυτά με 20€ (Τελική τιμή) το μήνα. Είμαι συνδρομητής τους από 5/2/2014

    Μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που πήγα στη Wind.

    - Κάποια στιγμή άρχισα να έχω αποσυνδέσεις. Το router χάνει την IP και μερικές φορές περνάνε ώρες, ή και μέρες για να φτιάξει. Έχω μιλήσει πολλές φορές με το τεχνικό τμήμα. Έκανα το troubleshooting που μου ζήτησαν, έχω δοκιμάσει σε 3 διαφορετικά routers. Airties RT111 (το βασικό μου - χρόνια με την Forthnet δεν είχα ποτέ πρόβλημα), επίσης ένα Netgear, κι ένα Netfaster WLAN 3 (της HOL).
    Και με τα 3 routers το ίδιο πρόβλημα. Κάθε φορά το ίδιο πράγμα. Μία με δύο φορές την εβδομάδα χάνω την IP, τους καλώ, κάνουμε το troubleshooting, το προωθούν το θέμα, μετά από ώρες κάνουν reset στη γραμμή / πόρτα και επανέρχεται...
    Τους είπα να έρθει τεχνικός, μου απάντησαν ότι αν έρθει τεχνικός και το ρουτεράκι του παίρνει IP θα χρεωθώ εγώ για αχρείαστη επίσκεψη ! Τους εξήγησα ότι στην περίπτωση προβλήματος με την IP αυτό είναι ανούσιο, αφού ο τεχνικός θα έρθει μετά την προσωρινή λύση του προβλήματος και θα ήταν θέμα τύχης να ερχόταν ακριβώς τις ώρες που την έχω χάσει την IP !
    Τους είπα ότι θέλω να φύγω και μου απάντησαν ότι θα πρέπει να πληρώσω 159,90 € !! Για μια υπηρεσία που βέβαια δεν λειτουργεί σωστά !
    Παρακάτω μερικές μόνο από τις φορές που έχω καλέσει και έχω αναφέρει το τεχνικό πρόβλημα στο κέντρο τους:

    18/2
    18/2
    22/2
    4/3
    10/3
    13/3


    - Και πέρα από το τεχνικό πρόβλημα (που δεν βλέπω να λύνεται) μου έχουν καταχωρίσει λάθος και το πάγιο ! Ο πρώτος λογαριασμός αντί για 20 € είχε πάγιο 22 €.
    Πήρα τηλέφωνο πολλες φορές και μου είπαν ότι θα διορθωθεί. Το κλασικό "το προωθήσαμε"... Σήμερα βγήκε και ο 2ος λογαριασμός και ακόμα λάθος είναι το πάγιο.
    Το τραγελαφικό στην υπόθεση είναι ότι οι ίδιοι παραδέχονται ότι έχει γίνει λάθος και στο σύστημά τους φαίνεται ότι η προσφορά που καταχωρήθηκε για μένα είναι στα 20 € (τελική τιμή).
    Το ακόμα πιο τραγελαφικό, είναι ότι την πρώτη φορά που προώθησαν το λάθος για διόρθωση, έλαβαν σαν απάντηση ότι "μου έχει αποδοθει σωστά το πάγιο". Είμαστε τώρα στην 2η προώθηση του λάθους μπας και διορθωθεί...

    Παρακάτω μερικές από τις φορές που έχω καλέσει και ανέφερα το θέμα:

    18/2
    7/3
    4/3
    10/3
    13/3
    14/3


    - Και για να δείτε πόσο σπουδαία είναι η συγκεκριμένη εταιρεία, να σημειώσω ότι στην αρχή αρνούνταν να μου ενεργοποιήσουν / δώσουν το F2G με τα δωρεάν 120 λεπτά προς όλους, με το επιχείρημα ότι δεν κουμπώνει και δεν δίνεται με το πάγιο των 20 € ! Τους κάλεσα κι άλλες τόσες φορές γι αυτό και με το ζόρι μου το έδωσαν. Για να διευθετηθει αυτό έφτασα σε σημείο να καλέσω πίσω τον τύπο στο τηλεφωνικό κέντρο που μου είχε κάνει την προσφορά. Και με δική του παρέμβαση μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν το θέμα. Τελικά πήγα σε κατάστημα Public και μου το ενεργοποίησαν τον F2G.

    Αυτά τα ωραία...

    Τι θα κάνατε στην θέση μου;
    Θέλω να πιστεύω ότι στο θέμα του παγίου θα βρεθεί λύση αλλά με το τεχνικό θέμα δεν είμαι αισιόδοξος...

  2. #2
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    To παγιο σου ειναι ολοσωστο. Απορω που σε πρωτη φαση στο τηλεφωνο σου ειπαν οτι εχουν κανει λαθος. Διοτι τα 20 ευρω ειναι τελικη τιμη με ΦΠΑ μεν αλλα δεν περιλαμβανονται τα τελη τα οποια -για παγια μεχρι 50 ευρω- ειναι 12% επιπλεον (υπολογιζoνται προ ΦΠΑ).

    Δηλαδη:

    16,25 (τιμη χωρις ΦΠΑ) x 12% (τελη)= 2 ευρω
    20 (η τιμη του συμβολαιου σου) + 2= 22 Ευρω

    Κοιτα τι υπεγραψες στο συμβολαιο σου...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 15-03-14 στις 03:48.
    No Justice - No Peace

  3. #3
    Εγγραφή
    04-04-2011
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν υπάρχουν τέτοια τέλη στη σταθερή τηλεφωνία, είναι μόνο για την κινητή.
    Ακριβώς ίδια συμπεριφορά έχουν και με εμένα.
    Συμφώνησα για πάγιο 28 ευρώ και με χρέωσαν 33.
    Κάθε φορά στο τηλέφωνο μου λένε οτι θα διορθωθεί άμεσα και θα μου στείλουν sms αλλά πέρασαν 2 βδομάδες κι ακόμα περιμένω το sms .
    Γι αυτό τους έστειλα ενημερωτικό φαξ κι έκανα αίτηση φορητότητας.
    Σε περίπτωση που φύγεις γιατϊ δεν σου παρέχουν τις προβλεπόμενες από το συμβόλαιο υπηρεσίες, δεν έχουν δικαίωμα να σου χρεώσουν τα 159 ευρώ.
    Μπες στη σελίδα της ΕΕΤΤ για ενημέρωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gongisone : 15-03-14 στις 12:31.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To παγιο σου ειναι ολοσωστο. Απορω που σε πρωτη φαση στο τηλεφωνο σου ειπαν οτι εχουν κανει λαθος. Διοτι τα 20 ευρω ειναι τελικη τιμη με ΦΠΑ μεν αλλα δεν περιλαμβανονται τα τελη τα οποια -για παγια μεχρι 50 ευρω- ειναι 12% επιπλεον (υπολογιζoνται προ ΦΠΑ).

    Δηλαδη:

    16,25 (τιμη χωρις ΦΠΑ) x 12% (τελη)= 2 ευρω
    20 (η τιμη του συμβολαιου σου) + 2= 22 Ευρω

    Κοιτα τι υπεγραψες στο συμβολαιο σου...
    Στα τέλη κινητής αναφέρεσαι υποθέτω. Σταθερή+adsl λέει ότι έχει. Δεν υπάρχουν τέλη στη σταθερή...

  5. #5
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ αναφέροντας όλο το ιστορικό των προβλημάτων.Μόνο τότε θα συγκινηθούν.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα τέλη κινητής αναφέρεσαι υποθέτω. Σταθερή+adsl λέει ότι έχει. Δεν υπάρχουν τέλη στη σταθερή...
    Στο συμβολαιο που εχω εγω για το double play λεει ξεκαθαρα για τα τελη στην πρωτη σελιδα. Τι να πω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 15-03-14 στις 18:16.
    No Justice - No Peace

  7. #7
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο συμβολαιο που εχω εγω για το double play λεει ξεκαθαρα για τα τελη στην πρωτη σελιδα. Τι να πω.
    Και σε εμένα το λέει αυτό, αλλά εγώ (και προφανώς κι εσύ) έχουμε συνδυαστικό "double play" με κινητή.
    "Τέλη συνδομητών Κινητής Τηλεφωνίας", ακριβώς έτσι αναφέρεται, είναι ξεκάθαρο και από τη διατύπωση δηλαδή.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Φίλε μου μην επιμένεις.
    Το ότι το πάγιό μου είναι λάθος στα 22 € το έχουν παραδεχτεί τόσο όλοι οι εκπρόσωποι της Wind, όσο και ο ίδιος ο άνθρωπος που μου πούλησε την υπηρεσία.
    Αυτό έχει διασαφηνιστεί από την αρχή, απλά δεν δικαιολογείται η καθυστέρηση στην διόρθωση.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ardi21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο συμβολαιο που εχω εγω για το double play λεει ξεκαθαρα για τα τελη στην πρωτη σελιδα. Τι να πω.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Σωστα, εχετε δικιο
    No Justice - No Peace

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    gongisone

    Κάπως έτσι σκέφτομαι να προχωρήσω κι εγώ. Τα δείγματα που έχω από τις πρώτες εβδομάδες στη Wind είναι τραγικά.
    Ξεκινώ αυτές τις μέρες με το FAX.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gongisone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχουν τέτοια τέλη στη σταθερή τηλεφωνία, είναι μόνο για την κινητή.
    Ακριβώς ίδια συμπεριφορά έχουν και με εμένα.
    Συμφώνησα για πάγιο 28 ευρώ και με χρέωσαν 33.
    Κάθε φορά στο τηλέφωνο μου λένε οτι θα διορθωθεί άμεσα και θα μου στείλουν sms αλλά πέρασαν 2 βδομάδες κι ακόμα περιμένω το sms .
    Γι αυτό τους έστειλα ενημερωτικό φαξ κι έκανα αίτηση φορητότητας.
    Σε περίπτωση που φύγεις γιατϊ δεν σου παρέχουν τις προβλεπόμενες από το συμβόλαιο υπηρεσίες, δεν έχουν δικαίωμα να σου χρεώσουν τα 159 ευρώ.
    Μπες στη σελίδα της ΕΕΤΤ για ενημέρωση.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με Windows 7 και internet
    Από IPL στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-14, 13:55
  2. Πρόβλημα με zte 931 και repeater
    Από Necro{Demon} στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-13, 19:30
  3. προβλημα με αποσυνδεσεις
    Από steliosamos στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-13, 17:28
  4. Περίεργο Πρόβλημα με router ethernet και wifi
    Από jose στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-13, 16:30
  5. προβλημα με huawei HG530 και συνδεση lg nas server
    Από gabatia στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-13, 12:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας