Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Babylon
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10840/1052
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχω internet στο μαγαζί, το οποίο βρίσκεται σε οπτική επαφή με το σπίτι που μόλις νοίκιασα.Με το κινητό/tablet πιάνω μια γραμμή wifi.Τι μπορώ να κάνω για να έχω full wifi με σταθερό, tablet/κινητό?Ψάχνω δλδ μια καλή πρόταση για hardware(access point, wifi booster etc), με λογική τιμή, ας πούμε το πολύ 30-35€.Thanks εκ των προτέρων για τη βοήθεια, απλά αν μπορείτε να προτείνετε δοκιμασμένες λύσεις, μιας και λόγω μαγαζιού δεν υπάρχει η πολυτέλεια του χρόνου για πολλές δοκιμές(άσε που το χρειάζομαι σχετικά γρήγορα).

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα δεν είναι μόνο πόσο πιάνεις εσύ, αλλά και αν σε πιάνει το ρούτερ που εκπέμπει.

    Θα πρέπει να βάλεις δύο κεραίες, και στο σπίτι να βάλεις ένα AP, συνδεδεμένο με

    την κεραία.

    Για να έχεις full σήμα, όπως λές, τα 30-35 ευρώ δεν φτάνουν.

    Στα 2.4 GHz για λίγο ποιο οικονομικά.

    Στα 5 GHz για καλύτερη ποιότητα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Babylon
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10840/1052
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δοκίμασα και με laptop και πάνω 2-3 γραμμές. Οκ, το ξέρω ότι ενισχύοντας το σήμα του router θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά έτσι θέλω και καινούργιο router, αφού έχω έναν απλό της hol, χωρίς αποσπώμενη κεραία. Βασικά μιλάμε για απόσταση ~ 30Μ με οπτική επαφή με τον router. Εγώ σκεφτόμουν πως κάτι σαν αυτό http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612441 ή αυτό http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612509 θα έκανε δουλειά, αλλά θα ήθελα και καμιά γνώμη ακόμα αν γίνεται

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα σου επαναλάβω ότι δεν πρέπει να ενισχύσεις μόνο το σήμα του ρούτερ,

    αλλά και το σήμα των συσκευών.

    Εσύ θα μπορείς να πιάσεις, αλλά δεν θα μπορείς να στείλεις.

    Το Internet είναι αμφίδρομο.

    Θα πρέπει και απο την πλευρά του σπιτιού να υπάρχει ενίσχυση έστω

    με κάτι τέτοιο.

    Κάνε δοκιμή, αλλά μπορεί να μην κάνεις δουλειά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Babylon
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10840/1052
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κάτσε λίγο για να καταλάβω, με την 1η πρόταση(του Locom2), αν το τοποθετήσω μόνο στο σπίτι θα κάνω δουλειά ή πρέπει να μπει κι ένα στο μαγαζί(μιλάμε για απόσταση μόνο 30μ)?Για το tplink(και γενικά για τέτοιου είδους usb κεραίες), το είχα σκεφτεί, αλλά θα πρέπει να τραβήξω καλώδιο usb στο δωμάτιο του ΗΥ από το μπαλκόνι, δλδ γύρω στα 5μ, άρα μιλάμε για αρκετές απώλειες, εκτός βέβαια αν προτείνεις καλύτερο τρόπο για να το λειτουργήσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hara75gr : 18-03-14 στις 19:24.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.229
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hara75gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασα και με laptop και πάνω 2-3 γραμμές. Οκ, το ξέρω ότι ενισχύοντας το σήμα του router θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά έτσι θέλω και καινούργιο router, αφού έχω έναν απλό της hol, χωρίς αποσπώμενη κεραία. Βασικά μιλάμε για απόσταση ~ 30Μ με οπτική επαφή με τον router. Εγώ σκεφτόμουν πως κάτι σαν αυτό http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612441 ή αυτό http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612509 θα έκανε δουλειά, αλλά θα ήθελα και καμιά γνώμη ακόμα αν γίνεται
    Καλησπέρα! μπορείς να μου πεις ακριβώς ποιο router έχεις? σε μερικα μοντελα αναλογα ποιο ειναι μπορεις να αντικαταστησεις την κεραια αν εχει αυτες τις μικρες εξωτερικες με αλλη αποσπωμενη μεγαλη και πιανει πολυ μακρια. Το εχω κανει σε 2 adsl wifi router. Επίσης μπορεις διαφορετικα να βαλεις ενα μηχανημα σαν αυτα που ειπες εχω και εγω ενα παρομοιο και συνηθως παιρνουν και αποσπωμενη κεραια και βαζεις και ακομα μεγαλυτερη. Δεν ειναι αναγκη να ενισχυθει το σημειο στο σπιτι αρκει το σημα που εκπεμπει να ειναι πολυ δυνατο. Πχ εγω πιανω γειτονικη κεραια omni στα 2,4ghz και ειναι 188μετρα απο εμενα αλλα ειναι σε ταρατσα και συνδεομαι κανονικα ακομα και με το κινητο μου.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Babylon
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10840/1052
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    είναι το κλασσικό άσπρο της hol(δεν το έχω μπροστά μου, μιας και το μαγαζί είναι κλειστό απογεύματα), αλλά είναι αυτό: http://www.adslgr.com/forum/threads/...-CellPipe-7130. Δοκίμασα την κεραία, αλλά δεν είναι αποσπώμενη.
    Nikiforos, εγώ σκεφτόμουνα να βάλω το tplink(TP-LINK TL-WA830RE 300MBPS WIRELESS N RANGE EXTENDER )
    στο σπίτι, για να ενισχύει το σήμα, αλλά αυτό θα το δοκιμάσω μόνο αν καταλήξω στο ποιο "μηχανάκι" θα πάρω τελικά, και ...μπερδεύτηκα είναι η αλήθεια...

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.229
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Λοιπόν βρήκα απο το forum μας εδω μια φωτο http://www.adslgr.com/forum/attachme...7&d=1299174900 φαινεται να ειναι κολλημενο το καλωδιο. Γινεται φυσικα αλλαγη της κεραιας αλλα ειναι δυσκολο αμα δεν ξερει καποιος γιατι θελει κολλημα στην πλακετα ενως καλωδιου που λεγεται pigtail και βγαζει βυσμα R-SMA ειναι αυτο που εχουν οι αποσπωμενες κεραιες, μετα αυτο βγαινει στο πισω μερος και βαζεις οτι κεραια θες. Ειναι το χαμηλότερο κοστος φυσικα αλλα επειδη προφανως-ισως δεν ξερω το συγκεκριμενο router μπορει να μην εχει ρυθμιση ισχυος του wifi μπορει να μην εχεις τοσο καλα αποτελεσματα εκτος αν βαλεις εξωτερικη κεραια να κοιταει προς το σπιτι σου που φυσικα δεν το συνιστω για διαφορους λογους, με 1ον το κοστος παλι. Εγω δουλευω αυτο πολλες φορες http://www.priveshop.gr/product.php?code=403108 ειναι παλιο μοντελο πλεον, τωρα εχει νεοτερα με χαμηλότερες τιμές, προτεινω λοιπον να παρεις καποιο που να μπορει να παιζει AP-REPEATER-CLIENT MODE. Πχ http://www.priveshop.gr/product.php?code=403130 και http://www.e-shop.gr/product?id=PER.616687 δες εδω τιμη! πολυ καλη! αυτα εχουνε και ρυθμιση ισχυος αλλα και αποσπωμενη κεραια και μπορεις να βαλεις μεγαλυτερη με περισσοτερα db αν εχεις θεμα με το σημα, αυτο μπορεις να το βαλεις ειτε στο μαγαζι να το συνδεσεις με το adsl router ή στο σπιτι σου για να πιανει το μαγαζι, δεν ειναι αναγκη να βαλεις μηχανηματα και στις 2 πλευρες δεν υπαρχει λογος. Εγω του εχω βαλει αυτη την κεραια http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612423 ειναι 30cm με το συμπαθειο, η μαμα ειναι 2dbi απολαβη και αυτη ειναι 8!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 18-03-14 στις 21:28.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Babylon
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10840/1052
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    thanks φίλε, παρόμοια σκέψη με τη δικιά μου δλδ για ap, το http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612441 με 2 αποσπώμενες 4 dbi δεν είναι καλύτερη επιλογή από τα παραπάνω ή του λείπει κάτι που δεν το πρόσεξα?Το eshop το έχει στα 29.90€ σε newsletter
    edit:για mods με κολλήσεις έχω αδερφό ηλεκτρολόγο, αλλά κι εγώ δεν θα το ρίσκαρα γιατί δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχω, μιας και το router δεν μου φαίνεται και για πολλά πειράγματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hara75gr : 18-03-14 στις 21:40.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.229
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν το πρόσεξα πριν, ναι φυσικα και κανει! παιζει σε ολα τα modes που ειπαμε. Με αυτο μπορειςνα ρυθμισεις ισχυ και εκτος αυτου αν ακομα εχεις προβλημα στην πολυυυυ αναγκη βαζεις μεγαλυτερες κεραιες. Επισης απο θεματα ασφαλειας-κρυπτογραφησης για να μην σου χωνονται ασχετοι στο δικτυο σου εχουν πολλα κολπα. Btw οι 2 κεραιες ειναι για το Ν γιαυτο παει 300mbps, το N με μια πολωση (μια κεραια) πιανει 150mbps το μεγιστο θεωρητικο. Μέγιστη εκπομπή: 20dBm και αρκετα db βλεπω, εμενα παει 18 και δεν ειναι καν ουτε Ν, μονο G (54mbps δλδ). Βεβαια θα δεις ποσο σου χρειαζεται για να κανεις καλα την δουλεια σου δεν ειναι αναγκη να ειναι τερμα η ισχυς. Αν φυσικα εχεις και στο αλλο ακρο ενα αλλο μηχανακι τοτε μπορεις να μοιρασεις την ισχυ για να μην εχεις πολυ μεγαλη ισχυ στο μηχανημα.
    Υπόψην οτι υπαρχουν και wifi usbsticks με αποσπωμενη κεραια! ειχα βαλει σε εναν φιλο σε εναν λαπτοπ και επιανε AP αρκετα μετρα μακρια! http://www.e-shop.gr/product?id=PER.616618 φυσικα και εδω εχει κεραια 2db και μπορεις να βαλεις 8! αυτο δεν βολευει ομως γιατι δεν κανει για κινητο/tablet απλα το αναφερω.

  11. #11
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Babylon
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10840/1052
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    thanks και πάλι, μάλλον πάω για δοκιμή με ένα από αυτά και αν δεν κάνει δουλειά, υπάρχει και η επιστροφή εντός 7 ημερών

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.229
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Πολυ σωστα, αλλα πιστευω αν η αποσταση ειναι 30μετρα μια χαρα δουλεια θα κανεις, η εμβελεια τους ειναι κατα πολυ μεγαλυτερη.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-13, 14:42
  2. Επέκταση Ασύρματου Δικτύου
    Από Lettif στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-13, 18:45
  3. Επεκταση wifi με access point
    Από georgepre10 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-13, 04:20
  4. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-13, 09:00
  5. επεκταση ασυρματου δικτυου και ερωτηση
    Από netstorm στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-13, 00:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας