Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 81
  1. #31
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    στην ουσία τα vdsl τερματίζουν στο KV και κουμπώνει η γραμμή στη συνέχεια πάνω στην οπτική, ενώ στο adsl η γραμμή απλά περνάει από το KV και συνεχίζει μέχρι το κέντρο διανομής όπου τερματίζει εκεί στο brass.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  2. #32
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχω την εντυπωση οτι αν δωσει adsl απο το καφαο μεσα απο τις οπτικες, δεν θα ειχε νοημα να πας σε vdsl ισως μονο για το upload. Αληθεια, για Ν. Σμυρνη που παιρνω απο Α/Κ Ιπποδρομου και στο μαγαζι Καλλιθεα, υπαρχει καμμια προβλεψη?
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  3. #33
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θεωρώ ότι ο ΟΤΕ έχει πάρει το VDSL στα σοβαρά. Από την άλλη όμως, πολλές πυκνοκατοικημένες περιοχές παραμένουν με το "φτωχό" adsl και μάλιστα με προβλήματα και χαμηλό συγχρονισμό. Το Περιστέρι είναι μια μόνο από τις πολλές περιοχές που έχουν πρόβλημα.
    Το VDSL από καμπίνα, πάντα σε σχέση με τις σημερινές, δύσκολες οικονομικές συνθήκες, καθώς και την απροθυμία ή αδυναμία άλλων παρόχων για σοβαρά έργα, παραμένει μια πολύ καλή λύση.
    Απλά περιμένουμε τη σειρά μας...
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  4. #34
    Εγγραφή
    21-02-2010
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Κορυδαλλό, Νίκαια/Νεάπολη, Κερατσίνι στο πηγάδι κατουράμε πάντα.
    Ας φέρουν οπτική μέχρι τα καφάο και μετά εγώ δε βάζω καν VDSL αφού θα πιάνουμε σχεδόν τα 24 απο την adsl. Ή μήπως οποιον δε βαλει VDSL θα τον αφηνουν στο παλιο σαπιο καλωδιο;

  5. #35
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikospot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας φέρουν οπτική μέχρι τα καφάο και μετά εγώ δε βάζω καν VDSL αφού θα πιάνουμε σχεδόν τα 24 απο την adsl.
    24, όχι, δεν θα πιάνουμε.
    http://www.eett.gr/opencms/opencms/a...news_1448.html

  6. #36
    Εγγραφή
    24-05-2006
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απολύτως! ούτε 10mbps με την 24αρα ADSL σε interleaved.



    Δεν ξερω αν ειναι ετσι αλλά συμφωνω απολυτως κατα την γνωμη μου, και οντως εδω περα ψηλα στο Περιστερι πανω απο 3-4 mbps δεν πιανεις, στην δουλεια την καναμε 2 γιατι ολο επεφτε.
    Επειδή κι εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα ταχύτητας και μένω Περιστέρι, απορώ πώς δεν έχουν εκμεταλλευτεί ακόμα τα τούνελ του μετρό. Το κτίριο του ΟΤΕ ειναι ακριβώς επάνω στο τούνελ το οποίο καταλήγει πάνω από τη Θηβών. Θα μπορούσαν να έχουν γλυτώσει ένα τεράστιο κομμάτι σκαψίματος αν περνούσαν οπτική ίνα μέχρι Ανθούπολη.

  7. #37
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    @nikospot από όσο θυμάμαι το vdsl μπάζει πάρα πολύ crosstalk ανάμεσα στις γραμμές λόγο συχνοτήτων και λόγο μεγαλύτερης τάσης. οπότε όταν βάλει ο πρώτος στο KV σου vdsl θα δεις την ταχύτητα συγχρονισμού να πέφτει κατακόρυφα.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  8. #38
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boupas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή κι εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα ταχύτητας και μένω Περιστέρι, απορώ πώς δεν έχουν εκμεταλλευτεί ακόμα τα τούνελ του μετρό. Το κτίριο του ΟΤΕ ειναι ακριβώς επάνω στο τούνελ το οποίο καταλήγει πάνω από τη Θηβών. Θα μπορούσαν να έχουν γλυτώσει ένα τεράστιο κομμάτι σκαψίματος αν περνούσαν οπτική ίνα μέχρι Ανθούπολη.
    Η σήραγγα του μετρό, όπως και ανάλογα έργα δεν προσφέρονται για τέτοιες αρχιτεκτονικές δικτύου οπτικών ινών. Εδώ η κάθε οπτική ίνα πρέπει να φτάσει σε ένα KV, οπότε όπως καταλαβαίνεις η οπτική ίνα της σήραγγας δεν βοηθάει σε κάτι.

  9. #39
    Εγγραφή
    21-02-2010
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    24, όχι, δεν θα πιάνουμε.
    http://www.eett.gr/opencms/opencms/a...news_1448.html
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @nikospot από όσο θυμάμαι το vdsl μπάζει πάρα πολύ crosstalk ανάμεσα στις γραμμές λόγο συχνοτήτων και λόγο μεγαλύτερης τάσης. οπότε όταν βάλει ο πρώτος στο KV σου vdsl θα δεις την ταχύτητα συγχρονισμού να πέφτει κατακόρυφα.
    αα τόσο καλα! Δε μας φτανει που σερνομαστε, θα έχουμε και αποσυνδέσεις στανταρακι. Τουλάχιστον τώρα εγώ σέρνομαι αλλά σταθερά. Αν τέλος πάντων οι τιμές πέσουν όπως του adsl τότε κάτι γίνεται, γιατί εγώ προσωπικά ούτε τα 10€ επιπλέον δε μου περισσεύουν και αν μου καταστρέψουν κι άλλο το adsl άστα να πάνε.

  10. #40
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    nope, εφόσον τα ζεύγη θα συνδεθούν στον νέο κατανεμητή θα έχει βελτίωση της ταχύτητας σύνδεσης αφού θα μειωθεί η απόσταση του χάλκινου καλωδίου.

    Να με αυτοδιορθώσω (γιατί δεν ήξερα την εξέλιξη), αυτό έγινε στις αρχές αλλά μετά από παρέμβαση του ρυθμιστή, ΕΕΤΤ, προφανώς λόγω γκρίνιας από τους άλλους πάροχους, οι adsl γραμμές συνδέονται στο Α/Κ και όχι στην καμπίνα, άρα δεν αλλάζει κάτι για τους υπάρχοντες χρήστες.
    E ναι, γιατι αν εγω απο 2-3-4 max, πιασω ξαφνικα 24 (που εχω το ΚΑΦΑΟ μες την ...... αυλη), δεν θα εχω κινητρο για vdsl.

    Aν και ειμαι θιγμενος, το βρισκω ανεκτο.Καπως πρεπει να βγουν και οι επενδυσεις για τις ινες.

  11. #41
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.566
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nothing Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν καταργειται οτι υπηρχε απλα περναει ΚΑΙ οπτικη μεχρι το καφαο απο το Α/Κ...
    οτι ειναι adsl γενικα θα περναει οπως ηταν και πριν ΑΛΛΑ απο το καινουργιο καφαο και οχι το παλιο...

    σκεφτειτε τα καινουργια οτι ειναι οπως τα παλια αλλα ΚΑΙ με εξτρα θυρες για vdsl να το πουμε απλοικα...
    οτι ειναι vdsl απο το καφαο θα φευγει με οπτικη και οτι ειναι adsl με το παλιο καλωδιο... (εξαιρεσεις στο adsl ανεφερα παραπανω)
    A μαλιστα, νομιζα τωρα που περνανε τις οπτικες, στα αντιστοιχα κομματια θα ξηλωσουν ή εστω θα παρατησουν τα χαλκινα καλωδια. Μια διορθωση ομως... ο,τι ειναι vdsl θα φευγει με οπτικη απο το Α/Κ εως το καφαο και αντιστοιχα η adsl με το κλασικο καλωδιο. Οχι απο το καφαο.

  12. #42
    Εγγραφή
    21-02-2010
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Ε φυσικά λογικό είναι. Και το καφαο στην αυλή να μην έχεις, οι απώλειες από το καφάο μέχρι το σπίτι δεν είναι τίποτα μπροστά στη ζημιά που γίνεται από το dslam στο καφαο οπότε άνετα θα χτυπάς 20άρια. Αλλά σίγουρα κάτι θα κάνουν για να μας αναγκασουν να πάμε σε VDSL. Δε μπορεί να το αφήσουν όπως ήταν γιατι καποιοι δεν ειχαν καν προβλήματα. Όπως εγώ για παράδειγμα, δεν έχω άμεση ανάγκη την ταχύτητα και εφόσον η γραμμή είναι σταθερή δεν με ενδιαφέρει το VDSL.

  13. #43
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    καποια στιγμη θα προχωρησουμε μπροστα,θελουμε δε θελουμε.ηδη οι τιμες εχουν πεσει αρκετα,με 25 ευρω εχεις vdsl ..
    VAMOS ARIS

  14. #44
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    A μαλιστα, νομιζα τωρα που περνανε τις οπτικες, στα αντιστοιχα κομματια θα ξηλωσουν ή εστω θα παρατησουν τα χαλκινα καλωδια. Μια διορθωση ομως... ο,τι ειναι vdsl θα φευγει με οπτικη απο το Α/Κ εως το καφαο και αντιστοιχα η adsl με το κλασικο καλωδιο. Οχι απο το καφαο.
    χαιρομαι που καταλαβες αλλα την διορθωση δεν την καταλαβα...
    ουσιαστικα το ιδιο λεμε μιας και το που ξεκιναει και που τερματιζει δε κανει διαφορα στο "απο το Α/Κ στο καφαο" με το "απο το καφαο στο Α/Κ"...

    τελος παντων μικρη σημασια εχει το ουασιαστικο του θεματος ξεκαθαριστηκε
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  15. #45
    Εγγραφή
    09-04-2010
    Μηνύματα
    365
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20 Mbps Up /200 Mbps Down
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Θετικές και ευχάριστες οι εξελίξεις, αλλά από την άλλη μεριά, με εκνευρίζει απίστευτα πολύ η απαξίωση που δείχνει ο ΟΤΕ για τα Δυτικά Προάστια.

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέες περιοχές κάλυψης από KV ΟΤΕ
    Από zDSL στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-15, 12:33
  2. VDSL από ΟΤΕ σε Forthnet
    Από Zissisf στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-14, 13:02
  3. Μηνύματα: 144
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-13, 22:51
  4. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-13, 09:13
  5. Μηνύματα: 134
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-13, 18:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας