Σελ. 209 από 838 ΠρώτηΠρώτη ... 189199204207208209210211214219229 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.121-3.135 από 12567

Θέμα: Kodi media center

  1. #3121
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    και όσο περιμένουμε, ισχύει η απόφαση του 2014. end of story
    https://torrentfreak.com/unlikely-pi...uggest-170105/

    So, to answer the million dollar question. Watching pirate Kodi streams may be deemed illegal sometime in the future but right now, no one is 100% sure. In any event, it’s impossible in any sensible scenario for anyone to get caught doing so.

  2. #3122
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως είπα δεν ξέρω αν ισχύει για τα live γεγονότα.
    Έλα όμως που όλη η ιστορία έγινε για streaming live γεγονότων. Αυτά τα πρόσθετα "ποινικοποιήθηκαν".

  3. #3123
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ΕΕ σύμφωνα με απόφαση δικαστηρίου δεν χρειάζεσαι άδεια. Άστον να λέει ότι θέλει.
    Αν αλλάξει αυτό τα ξαναλέμε.

    Χαλάρωσε λιγάκι οκ;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moriarti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λίγο κωμικό το θέμα επειδή όντως κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας όμως άλλο το "μεταξύ μας όλοι ξέρουμε γιατί έχουμε εγκατεστημένο πχ. το sportsdevil" και άλλο το να μπορεί σταθεί νομικά κατηγορία για αυτό. Το να έχεις εγκατεστημένο ένα πειρατικό addon είναι σαν να έχεις το site του pirate bay στα αγαπημένα του browser. Που είναι το παράνομο?

    Και να το πάω και ένα βήμα παραπέρα. Που να το ξέρω εγώ αν αυτοί που έχουν τα streaming sites (από τα οποία αντλούν περιεχόμενο τα addons) δεν έχουν πληρώσει τα απαραίτητα δικαιώματα στις εταιρείες και δεν έχουν πάρει άδεια για να στρημάρουν? Εγώ γκούγκλαρα "τάδε ταινία" ή "τάδε ματς" και στα αποτελέσματα μου έβγαλε ένα "πάτα εδώ να το δεις" και πάτησα και μου άνοιξε και έπαιζε και το είδα. Ή έκανα αναζήτηση live sport και free movies και μου έβγαλε αποτέλεσμα ένα youtube video όπου κάποιος κατέβαζε ελεύθερα ένα πρόγραμμα, μετά κατέβαζε ελεύθερα και κάτι addons και έβλεπε αθλητικά και ταινίες. Απο ποιο σημείο της διαδικασίας προκύπτει ότι η προβολή γίνεται χωρίς άδεια?
    Δεν θα ασχοληθώ άλλο με αυτές τις δικαιολογίες, αυτά μπορείς να τα πεις στο δικαστήριο, μπορεί να σε πιστέψουν μπορεί και όχι.

    Μεταξύ μας μιλάμε και ξέρουμε πολύ καλά το τι είναι το καθε ενα,

  4. #3124
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://torrentfreak.com/unlikely-pi...uggest-170105/

    So, to answer the million dollar question. Watching pirate Kodi streams may be deemed illegal sometime in the future but right now, no one is 100% sure. In any event, it’s impossible in any sensible scenario for anyone to get caught doing so.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ive-heard-the-rhetoric-from-both-googie-sides-hme-to-3190145.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  63,6 KB 
ID: 179948

    Αν θες σου βρίσκω άλλα 2-3 sites που συμφωνούν με το δικαστήριο.
    Αλλά συγνώμη, θα προτιμήσω την απόφαση του δικαστηρίου της ΕΕ από ένα τυχαίο link που λέει ότι θες να πεις.

  5. #3125
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ive-heard-the-rhetoric-from-both-googie-sides-hme-to-3190145.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  63,6 KB 
ID: 179948

    Αν θες σου βρίσκω άλλα 2-3 sites που συμφωνούν με το δικαστήριο.
    Αλλά συγνώμη, θα προτιμήσω την απόφαση του δικαστηρίου της ΕΕ από ένα τυχαίο link που λέει ότι θες να πεις.
    Αυτό το κάνεις εσύ, μάλιστα έχεις φάει κόλλημα στο streaming και αγνοείς όλα τα υπόλοιπα.
    Πάλι για νομούς της ΕΕ μιλάμε

  6. #3126
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantom77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα όμως που όλη η ιστορία έγινε για streaming live γεγονότων. Αυτά τα πρόσθετα "ποινικοποιήθηκαν".
    για να δουμε. όπως σου είπα δεν ξερω ότι αυτα δεν τα πιάνει ο νόμος, απλά μου φαίνεται λογικό να μην τα πιάνει. Άλλο το απευθείας που με το που τελειώσει είναι άχρηστο, άλλο μια σειρά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαλάρωσε λιγάκι οκ;

    - - - Updated - - -



    Δεν θα ασχοληθώ άλλο με αυτές τις δικαιολογίες, αυτά μπορείς να τα πεις στο δικαστήριο, μπορεί να σε πιστέψουν μπορεί και όχι.

    Μεταξύ μας μιλάμε και ξέρουμε πολύ καλά το τι είναι το καθε ενα,
    χαλαρός είμαι.
    Και επειδή μιλάμε μεταξύ μας, ξέρουμε τι λέμε. Εμφανίζεσαι μόνο για να κράξεις τα addons. Δικαίωμα σου. Αλλά μην κάνουμε το άσπρο μαύρο. Ναι, το 99% από εμάς τα έχει για αυτή την δουλειά, αλλά αυτό που πάνε να κάνουν είναι να σε ενοχοποιούν για πρόθεση παρανομίας. Αν ήταν για άλλο "αδίκημα" τώρα θα ήσουν εναντίων και θα ήταν κατάχρηση εξουσίας, επειδή συμφωνείς το δικαιολογείς.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το κάνεις εσύ, μάλιστα έχεις φάει κόλλημα στο streaming και αγνοείς όλα τα υπόλοιπα.
    Πάλι για νομούς της ΕΕ μιλάμε
    για τα εκτός streaming, από την πρώτη στιγμή είπα ότι είναι λογικό να τους κυνηγάνε γιατί πουλάνε υπηρεσία. Αλλά το άρθρο δεν το ξεκαθαρίζει. Αν είναι μόνο για της υπηρεσίες, είμαστε οκ. Αν δεν είναι, ισχύουν αυτά που λέω.

  7. #3127
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moriarti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να το πάω και ένα βήμα παραπέρα. Που να το ξέρω εγώ αν αυτοί που έχουν τα streaming sites (από τα οποία αντλούν περιεχόμενο τα addons) δεν έχουν πληρώσει τα απαραίτητα δικαιώματα στις εταιρείες και δεν έχουν πάρει άδεια για να στρημάρουν? Εγώ γκούγκλαρα "τάδε ταινία" ή "τάδε ματς" και στα αποτελέσματα μου έβγαλε ένα "πάτα εδώ να το δεις" και πάτησα και μου άνοιξε και έπαιζε και το είδα. Ή έκανα αναζήτηση live sport και free movies και μου έβγαλε αποτέλεσμα ένα youtube video όπου κάποιος κατέβαζε ελεύθερα ένα πρόγραμμα, μετά κατέβαζε ελεύθερα και κάτι addons και έβλεπε αθλητικά και ταινίες. Απο ποιο σημείο της διαδικασίας προκύπτει ότι η προβολή γίνεται χωρίς άδεια?
    Δηλαδή υπάρχει νοήμων άνθρωπος που θα πιστέψει οτι κάποιος θα δώσει ένα σωρό λεφτά (δεν ειναι καθόλου φθηνά τα δικαιώματα) για να μοιράζει μετά δωρεάν premium περιεχόμενο; Οι πιθανότητες να συμβεί αυτό είναι περίπου όσες να πληρώσει ο Σώρρας το χρέος της Ελλάδας

  8. #3128
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαλαρός είμαι.
    Και επειδή μιλάμε μεταξύ μας, ξέρουμε τι λέμε. Εμφανίζεσαι μόνο για να κράξεις τα addons. Δικαίωμα σου. Αλλά μην κάνουμε το άσπρο μαύρο. Ναι, το 99% από εμάς τα έχει για αυτή την δουλειά, αλλά αυτό που πάνε να κάνουν είναι να σε ενοχοποιούν για πρόθεση παρανομίας. Αν ήταν για άλλο "αδίκημα" τώρα θα ήσουν εναντίων και θα ήταν κατάχρηση εξουσίας, επειδή συμφωνείς το δικαιολογείς.
    Ενα λάθος κάνεις, δεν κράζω τα addons, όπως αρκετοί εδώ κάνω και εγώ χρήση, αλλά δεν λέω στον εαυτό μου οτι είναι νόμιμο αυτό που κάνω, υπάρχει μεγάλη διαφορά.

  9. #3129
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ένα λάθος κάνεις και εσύ. Δεν λέω ότι είμαι "νόμιμος", αλλά ότι με βάση μια απόφαση του 14 δεν μπορούν να με κυνηγήσουν. Ξέρω πολύ καλά τι είναι αυτό που κάνω, δεν το παίζω άγιος ή ανήξερος.
    Ο λόγος που έβαλα το θέμα και αυτό που αρνείσαι να δεις είναι αυτή την φορά πήγαν κάποιοι φυλακή επειδή έδωσαν ένα εργαλείο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για παρανομία, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε ακόμα. Φαντάζεσαι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί το δεδικασμένο.

    αν μιλάμε για συνδρομητικές υπηρεσίες, αλλάζει τελείως το πράγμα.

    @moriarti, phantom77
    άγνοια νόμου δεν δικαιολογείται νομικά
    δεν μπορείς να πεις δεν ήξερα ότι απαγορεύεται να το δω

  10. #3130
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    @moriarti, phantom77
    άγνοια νόμου δεν δικαιολογείται νομικά
    δεν μπορείς να πεις δεν ήξερα ότι απαγορεύεται να το δω
    Δεν επικαλούμαι άγνοια νόμου. Eίμαι παράνομος εν γνώσει μου (and damn proud of it )

  11. #3131
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα λάθος κάνεις και εσύ. Δεν λέω ότι είμαι "νόμιμος", αλλά ότι με βάση μια απόφαση του 14 δεν μπορούν να με κυνηγήσουν. Ξέρω πολύ καλά τι είναι αυτό που κάνω, δεν το παίζω άγιος ή ανήξερος.
    Ο λόγος που έβαλα το θέμα και αυτό που αρνείσαι να δεις είναι αυτή την φορά πήγαν κάποιοι φυλακή επειδή έδωσαν ένα εργαλείο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για παρανομία, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε. Φαντάζεσαι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί το δεδικασμένο.

    αν μιλάμε για συνδρομητικές υπηρεσίες, αλλάζει τελείως το πράγμα.

    @moriarti, phantom77
    άγνοια νόμου δεν δικαιολογείται νομικά
    Δεν μιλάμε για κάποιους που το κάνανε απο το καλό της καρδιάς τους, μιλάμε για κάποιους που βγάζουνε λεφτά απο αυτό το πράγμα, μια συσκευή που το κάνει, όχι που ίσως να μπορεί να το κάνει.
    Απο παλιά υπήρχε η διαφορά ανάμεσα στο κατεβάζω κάτι, το όποιο ναι μεν παράνομο αλλά δεν θα σε ψάξει κανείς, ανεβάζω κάτι πάλι παράνομο άλλα δύσκολα θα ασχοληθεί κάποιος να σε βρει και με το βγάζω χρήματα από αυτό το πράγμα, εκεί πας σε άλλη κατηγορία.

    Ακόμα και τα Addons που λέμε, απο την στιγμή που δεν υπάρχει κάπου κάποιο κέρδος δύσκολα κάποιος θα τα ψάξει.

  12. #3132
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    εγώ βλέπω δύο πτυχές. Την ηθική και την νομική.

    Στο ηθικό βλέπω δύο περιπτώσεις.
    Όλοι συμφωνούμε ότι αν πουλάνε κουτί των 50€ κάνα 80ρι επειδή έβαλαν 5 addons, είναι κατακριτέο, πουλάνε κάτι που οι δημιουργοί τους δίνουν δωρεάν κτλ.
    Αν όμως χρησιμοποιούν τα addons απλά για να αυξήσουν τις πωλήσεις των κουτιών, σαν κράχτη δηλαδή αλλά το κέρδος να βγαίνει από το κουτί, δεν με πειράζει τόσο.
    Έχω δει και τις δύο περιπτώσεις. Άλλοι δίνουν κουτί μέχρι και 200€ επειδή έβαλαν ένα build, άλλοι το δίνουν λίγο πάνω από τον κινέζο με κράχτη ότι έχει ελληνικό build.

    Στο νομικό όμως, βλέπω αυτό που είπα από την αρχή. Ποινικοποίηση της ευκαιρίας του να κατεβάσεις, όχι του ότι κατέβασες. Και αν θεωρήσουμε ότι το δεν είμαστε στην δεύτερη περίπτωση του ηθικού κομματιού, γιατί να κατηγορηθεί ο πωλητής και όχι ο δημιουργός του addon;

  13. #3133
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ βλέπω δύο πτυχές. Την ηθική και την νομική.

    Στο ηθικό βλέπω δύο περιπτώσεις.
    Όλοι συμφωνούμε ότι αν πουλάνε κουτί των 50€ κάνα 80ρι επειδή έβαλαν 5 addons, είναι κατακριτέο, πουλάνε κάτι που οι δημιουργοί τους δίνουν δωρεάν κτλ.
    Αν όμως χρησιμοποιούν τα addons απλά για να αυξήσουν τις πωλήσεις των κουτιών, σαν κράχτη δηλαδή αλλά το κέρδος να βγαίνει από το κουτί, δεν με πειράζει τόσο.
    Έχω δει και τις δύο περιπτώσεις. Άλλοι δίνουν κουτί μέχρι και 200€ επειδή έβαλαν ένα build, άλλοι το δίνουν λίγο πάνω από τον κινέζο με κράχτη ότι έχει ελληνικό build.

    Στο νομικό όμως, βλέπω αυτό που είπα από την αρχή. Ποινικοποίηση της ευκαιρίας του να κατεβάσεις, όχι του ότι κατέβασες. Και αν θεωρήσουμε ότι το δεν είμαστε στην δεύτερη περίπτωση του ηθικού κομματιού, γιατί να κατηγορηθεί ο πωλητής και όχι ο δημιουργός του addon;
    Γιατί ο δημιουργός του addon δεν ζητάει χρήματα μήπως;
    όσες φόρες πιάσανε κάποιους (όχι για addons) ήταν γιατί υπήρχε κέρδος στην μέση.

  14. #3134
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    ναι, δεν διαβάζεις όμως τι γράφω ή δεν το είπα καλά. Μιλάω για την περίπτωση που πουλάει το κουτί και όχι τα addons. Όχι βάζω καπέλο 60€ επειδή σου έβαλα το exodus

  15. #3135
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    άρα πάμε κεί που είπα απ την αρχή. ποινικοποιήθηκε η εγκατάσταση του addon. Αυτό είναι που με ανησυχεί, δεν με νοιάζουν οι πωλητές
    το μTorrent δεν είναι παράνομο, το μTorrent με TPB search engine είναι παράνομο ακόμα και αν δεν κατεβάσεις ποτέ;
    Εγώ πιστεύω ότι πιάστηκαν όπως είπε ο Phantom,επειδή ήταν ηλίθιοι.
    Το να διαφημίζεις μια βαλίτσα για να την πουλήσεις είναι νόμιμο.
    Το να λες ότι είναι η καλύτερη βαλίτσα επειδή έχει μέσα δύο κιλά κόκα, είναι παράνομο.

    Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η κατοχή ενός προγράμματος δεν είναι παράνομη,
    υπάρχουν παραδείγματα από την SONY που πλήρωσε αποζημιώσεις κι έχασε δικαστήρια.
    Πρέπει να πιαστεί κάπιοιος όταν κατεβάζει με την χρήση του addon.

    Αλλά είναι τόσα τα χρήματα που παίζονται πλέον στην βιομηχανία θεάματος,
    που αρχίζουν να κυνηγάνε και να τιμωρούν πλέον και την πρόθεση.

    Ελπίζουν να χτυπήσουν το κακό στην ρίζα πριν φτάσει το προϊόν στον τελικό καταναλωτή.
    Γιατί αν φτάσει εκεί ,μετά χάθηκε η μπάλα. Δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

    Και το streaming τόσο στην EE όσο και στις ΗΠΑ είναι ελεύθερο,
    αρκεί να μην κατεβάζεις copyrighted υλικό.
    Αυτό είναι νόμιμο αν πληρώνεις συνδρομή. Π.χ. ΝetFlix.

    - - - Updated - - -

    Όπως επίσης σε κάποια Live προγράμματα υπάρχει δωρεάν zstreaming αλλά για ορισμένες χώρες.
    Αν εγώ χρησημοποιώ ΙPTV στο Κodi για να τα δω, πάλι παράνομος είμαι.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Σελ. 209 από 838 ΠρώτηΠρώτη ... 189199204207208209210211214219229 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1315
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-24, 13:17
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας