Σελ. 544 από 835 ΠρώτηΠρώτη ... 524534539542543544545546549554564 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.146-8.160 από 12514

Θέμα: Kodi media center

  1. #8146
    Εγγραφή
    03-10-2008
    Περιοχή
    GREECE
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    48000/4900
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus WiFi
    Τίποτα και σε μένα, δεν δουλεύει ούτε στο mi box ούτε και στο pc, αν και έβγαζε τα ματς.
    2.6.7 έκδοση.

  2. #8147
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @ranger
    Μηπως να το απεγκαταστησεις, να σβησεις και τις ρυθμισεις του μεσα απο το ~/.kodi/userdata/addon_data/plugin.video.sport365.live/ και να το βαλεις απο την αρχη?
    ديميتريس

  3. #8148
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Θα δοκιμάσω αλλά παίζει να είναι θέμα isp

  4. #8149
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εδω που εχω παντου τους dns της google, παιζει να ειναι θεμα isp?
    ديميتريس

  5. #8150
    Εγγραφή
    02-02-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια, σας δουλευει το sport365? Γιατι εδω δεν βγαζει παλι τα λινκ (link1-6) για καθε αγωνα. Το γυρισα σε f4m οπως προτεινει ο bugatsinho σε ενα issue report στο github, αλλα και παλι τιποτα.
    Τσεκαρισμενο σε kodi 18.5 σε 64αρι λινουξ, 64αρι libreelec και στο libreelec του rpi3b+ (arm7).
    Από bugatsinho:
    "website changed again the way it creates the decryption key so it will take some time!!!"

  6. #8151
    Εγγραφή
    02-12-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Προτείνετε κάποιο καλώδιο HDMI high speed που να υποστηρίζει 4k/60fps και HDR. Το θέλω για να συνδέσω το tv box με μια 4k HDR tv, αυτό που έχω αν και high speed μου κάνει νερά σε υψηλές αναλύσεις.

    Κατά προτίμηση όσο πιο φθηνό γίνεται, και από Ελλάδα.

  7. #8152
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Γενικά δε χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό τα πρόσθετα υποτίτλων, μιας και κατεβάζω τους υπότιτλους από site υποτίτλων. Μερικές φορές όμως χρειάζεται να τα χρησιμοποιήσω κυρίως για επεισόδια τηλεοπτικών σειρών. Το τελευταίο 2μηνο περίπου λοιπόν δε λειτουργεί κανένα απ' όσα έχω(sugs.gr, greeksubs, open subtitles by open subtitles.org). Ta 2 τελευταία βγάζουν σφάλμα "ελέγξτε το αρχείο καταγραφών" ενώ το subtitles.gr δε βρίσκει τίποτα, ενώ θα έπρεπε. Για παράδειγμα, χθες χρειάστηκε να ψάξω για το 5ο επεισόδιο της σειράς "His dark materials" το οποίο έχει βγει εδώ και μια εβδομάδα τουλάχιστον σίγουρα στο subz.xyz. Το subtittless.gr λοιπόν δεν εμφάνιζε κανένα αποτέλεσμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaxus : 10-12-19 στις 13:51.

  8. #8153
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Με τοπικά αρχεία και δεν έχω κανένα πρόβλημα με open subtitles by open subtitles.org και subtitles.gr
    Δεν κοιτάς το log μήπως λέει κάτι;

  9. #8154
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Μα κι εγώ τοπικά χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο, έχω καταφέρει να φτιάξω κι ένα πρόσθετο ώστε να τα φορτώνω με αντίστοιχο τρόπο με αυτόν που φορτώνονται οι online υπότιτλοι στον player και είναι πολύ βολικό. Κάπου κάπου όμως(σπανια βέβαια) μου χρειάζεται και η online αναζήτηση. Θα δω τα logs, αλλα επειδή λειτουργούσαν όλα πριν 2-3 μήνες, και δεν έχω κάνει κάποια αλλάγη, έλεγα μήπως είναι γενικό το πρόβλημα.

  10. #8155
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    ουτε εγω εχω προβλημα. Μια φορα δε μου έβρισκε υποτιτλο αλλα οταν εκλεισα και ξανάνοιξα το κοδι βρηκε κανονικα

  11. #8156
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Περίεργο θέμα με library

    Έχω τις σειρές μου σε τοπικά αρχεία στον server. Παράλληλα, από καιρό πριν, έχω στην library links από yoda. Είναι παλιά απ όταν το χρησιμοποιούσα και δεν δημιουργούν πρόβλημα. πχ σαιζόν 1-3 yoda και 4+ σε τοπικό αρχείο.
    Έκανα add to library κάποιες σειρές από άλλο addon (oath) γιατί το yoda έχει σταματήσει να κάνει auto audate την library και θέλω να βλέπω αν έχει βγει καινούργιο επεισόδιο.
    Δεν έχει σημασία δηλαδή το γιατί, αλλά στις ρυθμίσεις έχω βάλει βίντεο ας πούμε έτσι:

    Movies (τοπικά αρχεία στον server - δεν μας αφορά, όλα καλά)
    TVShows (τα αρχεία του yoda με path blabla/userdata/addondata/blabla.yoda/TVShows)
    Series (τα τοπικά αρχεία στον server με path nfs://blabla/blabla/Series)
    TVShowsOath (τα αρχεία του oath με path blabla/userdata/addondata/blabla.oath/TVShows) (προστέθηκε μόλις)

    όλοι οι φάκελοι με σειρές έχουν δηλωμένο σαν περιεχόμενο ότι είναι σειρές και τραβάνε στοιχεία από TVDB. Τα TVShows και Series υπήρχαν από καιρό, το TVShowsOath μπήκε τώρα.
    Το πρόβλημα;
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot000.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  258,1 KB 
ID: 209580


    οι σειρές που είναι στον φάκελο του oath, αναγνωρίζονται κανονικά αλλά εμφανίζονται ξεχωριστά από τα άλλα αρχεία. Δηλαδή πχ το walkind dead
    Season 1-9 είναι yoda links, season 10 όλα τα επεισόδια εκτός του τελευταίου είναι τοπικά αρχεία και το τελευταίο είναι oath link.
    Τα δύο πρώτα τα ομαδοποιεί, τα oath τα βάζει μόνα τους. Βλέπει ότι είναι ίδια σειρά, βλέπει την σωστή σαιζόν, αλλά τα βάζει ξέχωρα.
    ομοίως southpark κ.α. Όλα μαζί και o ψωριάρης oath χώρια
    Any ideas?

  12. #8157
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Έκανες κάνα clean library μπας και;

  13. #8158
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Ναι αλλά δεν έκανε τίποτα. Τα αρχεία υπάρχουν, δεν είναι νεκρά. πχ το τελευταίο επεισόδιο της τελευταίας σαιζόν που είναι μόνο του στο δεύτερο "the walking dead" ξεκινάει κανονικά με oath.

  14. #8159
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.253
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλημέρα.. Χτες ήρθε επιτέλους η νέα τηλεόραση (65άρα 4K), χωρίς να την πολυψάξω και πειράξω ακόμα, κούμπωσα το TV Box που είχα ήδη σεταρισμένο στην παλιά τηλεόραση και δοκίμασα να στριμάρω -στο Kodi προφανώς για να ρωτάω εδώ- κάποιες 4K ταινίες που είχα ήδη κατεβάσει στο NAS. Δεν είδα ολόκληρη ταινία, αλλά σε κάτι 2λεπτα-3λεπτα που έβαλα παρατήρησα σε κάποιες περιπτώσεις να κάνει buffering (το πήγαινα βέβαια συνήθως στην μέση της ταινίας, αν παίζει αυτό κάποιο ρόλο). Σε άλλη ταινία πάλι έπαιξε κανά 2λεπτο χωρίς να κάνει καθόλου διακοπές για buffering.

    Το TV Box είναι το Beelink GT1 Ultimate, έχω τραβήξει καλώδιο από το router για να αποφύγω σύνδεση με WiFi με τις αντίστοιχες απώλειες. Το Synology NAS είναι το DS115j, αρκετά low end αλλά οκ, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, ενώ η τηλεόραση είναι η Sony KD-65XF9005. Η οποία Sony έχει λειτουργικό Android TV, οπότε θεωρητικά θα μπορούσα να περάσω Kodi απευθείας πάνω της, απλά -για τις πρώτες δοκιμές έστω- το απέφυγα, γιατί από όσα διάβασα κατάλαβα ότι μάλλον έχει πιο αδύναμο hardware σε σχέση με το Beelink, άσε που από ό,τι είχα διαβάσει έχει 10/100 κάρτα δικτύου.

    Ενδεικτικά, κι αν βοηθάει σε κάτι, οι ταινίες που έβαλα κι έκαναν διακοπές ήταν της μορφής:
    .2160p.UHD.BluRay.REMUX.HDR.HEVC.Atmos-EPSiLON
    .2160p.BluRay.REMUX.HEVC.DTS-HD.MA.TrueHD.7.1.Atmos-FGT

    ενώ μία ταινία που έβαλα και έπαιξε από την αρχή για κανά 2λεπτο χωρίς κολλήματα ήταν της μορφής:
    .2160p.BluRay.REMUX.HEVC.DTS-HD.MA.TrueHD.7.1.Atmos-FGT, δηλαδή ίδια με την άλλη που κολλούσε, κάτι που μου έκανε και εντύπωση.

    - Με δεδομένο ότι δεν έχω κάποιο home cinema, οπότε ο σούπερ ντούπερ ήχος που ίσως έχει το αρχείο δεν αξιοποιείται, υπάρχει κάτι που να μπορώ/πρέπει να κάνω μέσα από το Kodi για να βελτιώσω την κατάσταση;
    - Έχει σημασία αν παίζω από την αρχή την ταινία (με την λογική ίσως ότι γεμίζει κάποιο buffer για να αποφύγω διακοπές στην συνέχεια) ή αν πηγαίνω μπρος πίσω κάθε τρεις και λίγο; Αν είναι τέτοιο θέμα μπορώ να ρυθμίσω αναλόγως το buffer για ομαλότερο playback;
    - Υπάρχει περίπτωση να παίζουν ρόλο τα χαμηλά specs του Synology;
    - Εναλλακτικά τι μορφής ταινίες (4K πάντα) μπορώ να κατεβάζω για να είναι καλύτερη η κατάσταση; Τώρα θεωρητικά κατέβασα την υψηλότερη δυνατή ποιότητα νομίζω, μέχρι και 50-70GB για μία ταινία.

    Το δείγμα μου είναι μικρό προς το παρόν και σίγουρα θα κάνω διάφορες δοκιμές, απλά επειδή έρχεται ΣΚ και έχω σκοπό να καρφωθώ στον καναπέ είπα να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένος και να έχω ήδη κατεβασμένο αρκετό υλικό...

  15. #8160
    Εγγραφή
    02-12-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    To Kodi που το τρέχεις στο κουτί, σε Android ή σε coreelec;
    Μπορείς να αυξήσεις το buffering μέσω του advancedsettings.xml, επίσης έχεις το adjust refresh rate στο on start/stop;

Σελ. 544 από 835 ΠρώτηΠρώτη ... 524534539542543544545546549554564 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1313
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-24, 07:41
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας