Σελ. 651 από 838 ΠρώτηΠρώτη ... 631641646649650651652653656661671 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.751-9.765 από 12567

Θέμα: Kodi media center

  1. #9751
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.493
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τι ειναι το nebula?
    ديميتريس

  2. #9752
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ειναι το nebula?
    Όλοι οι καλοί YouTube creators έχουν μαζευτεί και εκεί γιατί έχουν σπαστει με το YouTube. Συνδρομητικό είναι.

  3. #9753
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω καιρό να ασχοληθώ με το άθλημα. Βάζω το kodi 18.9 από την αρχή σε android tv box και ποιο build ή addon βάζω;
    Το θέλω κυρίως για σειρές και ταινίες. Με τους υπότιτλους τι γίνεται; Θα βρίσκει;

  4. #9754
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.493
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ديميتريس

  5. #9755
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.371
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    @RASTAVIPER
    Μηπως εχει να κανει με το trakt? Να το δοκιμασω σε μενα αυτο που λες με το add to library, αλλα δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο το να εχει trakt για να το περασει. Επισης... πως βγαινει μετα απο τη library?
    Δεν μπορώ να καταλάβω αν φταίει κάποια ρύθμιση που έχω κάνει στο νέο σεταπ που δημιουργεί όλη αυτή την φασαρία.
    Στο μεταξύ γιατί δεν τα κάνουν πιο απλά αυτά που θες να κάνεις με το Library... Θα έπρεπε μετά από τόσα χρόνια να είναι πιο εύκολο προς χρήση η Library. Πχ να έχει 3 επιλογές:
    1) Προσθήκη της επιλεγμένης σειράς (αυτό που προσπαθώ να κάνω)
    2) Προσθήκη όλου του ιστορικού από Τρακτ (πιο σπάνια χρήση)
    3) Διακοπή ανανέωσης library.

    Το 3) επίσης πολύ σπαστικό. Ξεκινάει να περνάει τα πάντα και δεν υπάρχει τρόπος να το σταματήσεις. Αναγκάζομαι να κλείσω όλο το ΚΟΔΙ.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #9756
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να καταλάβω αν φταίει κάποια ρύθμιση που έχω κάνει στο νέο σεταπ που δημιουργεί όλη αυτή την φασαρία.
    Στο μεταξύ γιατί δεν τα κάνουν πιο απλά αυτά που θες να κάνεις με το Library... Θα έπρεπε μετά από τόσα χρόνια να είναι πιο εύκολο προς χρήση η Library. Πχ να έχει 3 επιλογές:
    1) Προσθήκη της επιλεγμένης σειράς (αυτό που προσπαθώ να κάνω)
    2) Προσθήκη όλου του ιστορικού από Τρακτ (πιο σπάνια χρήση)
    3) Διακοπή ανανέωσης library.

    Το 3) επίσης πολύ σπαστικό. Ξεκινάει να περνάει τα πάντα και δεν υπάρχει τρόπος να το σταματήσεις. Αναγκάζομαι να κλείσω όλο το ΚΟΔΙ.
    Εγώ πάντως το έχω εγκαταλείψει το library. Εχω link των progress και movie watchlist στα favourites και μπαίνω από εκεί. Έτσι και αλλιώς θέλω ένα σημείο εισόδου και για YouTube.

  7. #9757
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.906
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Μπορείς να επιλέξεις μεμονωμένα να σκανάρει συγκεκριμενο φάκελο στην βιβλιοθήκη όταν κάνεις browsing κατευθείαν απο μια πηγή. Τώρα κάποιο addon δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να το ενσωματώσει.

  8. #9758
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Δεν μπορώ να καταλάβω αν φταίει κάποια ρύθμιση που έχω κάνει στο νέο σεταπ που δημιουργεί όλη αυτή την φασαρία.
    Στο μεταξύ γιατί δεν τα κάνουν πιο απλά αυτά που θες να κάνεις με το Library... Θα έπρεπε μετά από τόσα χρόνια να είναι πιο εύκολο προς χρήση η Library. Πχ να έχει 3 επιλογές:
    1) Προσθήκη της επιλεγμένης σειράς (αυτό που προσπαθώ να κάνω)
    2) Προσθήκη όλου του ιστορικού από Τρακτ (πιο σπάνια χρήση)
    3) Διακοπή ανανέωσης library.

    Το 3) επίσης πολύ σπαστικό. Ξεκινάει να περνάει τα πάντα και δεν υπάρχει τρόπος να το σταματήσεις. Αναγκάζομαι να κλείσω όλο το ΚΟΔΙ.
    Με elementum όλα αυτά; Γιατί παλιά όταν έπαιζα με addons και library, τα 1-2 που λες γινόντουσαν κανονικά και είναι θέμα addon όχι kodi. Μπορούσα να κάνω "δεξί κλικ" σε μια σειρά και να κάνω add to library ή (αυτό που έκανα όταν άλλαζα addon για να μην περνάω τις σειρές μία μία) πήγαινα στο my collection στο addon και έκανα όλο το trakt collection -> add to library. Αν το elementum δεν τα κάνει, είναι θέμα elementum
    Το 3 είναι θέμα kodi και είναι πρόβλημα μόνο αν έχεις hardware που δεν σηκώνει πολά read/writes (πχ κάνα pi με την SD card του). Αν το σκανάρισμα σου κολλάει το σύστημα, κλείσε το αυτόματο σκανάρισμα και κάντο μόνος σου για τον φάκελο που έβαλες στο library τελευταίο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως το έχω εγκαταλείψει το library. Εχω link των progress και movie watchlist στα favourites και μπαίνω από εκεί. Έτσι και αλλιώς θέλω ένα σημείο εισόδου και για YouTube.
    Αν δεν σε βόλεψε, κατανοητό. Όπως βολεύεται κανείς.
    Εγώ απ την άλλη
    • βαρέθηκα να πατάω το bookmark ->trakt progress και μετά να περιμέεεεεεεενω να ανοίξει η λίστα με τις σειρές, μετά να περιμέεεεεεεενω να ανοίξει η λίστα με τις σαιζόν όταν βρω την σειρά που θέλω και άντε πάλι ξαναμανα να περιμέεεεεεεενω να βγάλει την λίστα με τα επεισόδια για να πάω εκεί που θέλω. Αν τελικά αλλάξω γνώμη και θέλω άλλη σειρά, πάλι απ την αρχή. και κάθε ένα "περιμέεεεεεεενω" είναι πάνω από 5 δευτερόλεπτα, μπορεί και ~10 αν το trakt (ή όποιο site τραβάει το addon) έχει θέματα. PSTN style πλοήγηση δηλαδή, το 2021
    • θέλω να ενημερώνομαι όταν βγει νέο επεισόδιο απ την σειρά που βλέπω χωρίς να κάνω την παραπάνω διαδικασία απ την αρχή με όλα τα "περιμέεεεεεεενω" για να δω τελικά ότι λόγω Χριστουγέννων το πρόγραμμα της σειράς που θέλω άλλαξε και δεν είχε επεισόδιο αυτή την εβδομάδα. Με την library το addon θα δει αν βγήκε επεισόδιο και θα το προσθέσει αμέσως και εγώ θα το δω στην αρχική οθόνη στο "Recently added episodes"
    • θέλω να μπορώ να έχω το επόμενο επεισόδιο να ξεκινήσει όταν τελειώσει αυτό που βλέπω (με ρωτάει φυσικά) όπως κάνει το netflix με το playnext addon
    • θέλω να μπορώ να μπαίνω απ το κινητό στο app μου (πχ Kore) και να ξεκινάω άμεσα την σειρά που θέλω ή ενώ παίζει μια σειρά να βάλω να παίξει μετά το επεισόδιο που βλέπω ένα άλλο, άλλης σειράς, χωρίς να σταματήσω αυτό που βλέπω ή να μπω στα μενού του kodi. Ή να βλέπω πληροφορίες για το επεισόδιο που βλέπω/θα δω μετά (περιγραφή κτλ) ενώ το kodi παίζει ήδη κάτι
    • θέλω να βλέπω όλα τα artworks από την συλλογή μου στο kodi και μάλιστα έχω βάλει screensaver να παίζει με τυχαία σειρά favarts από τις σειρές μου

    (απ όλα αυτά, το πιο σπαστικό είναι η πολύ αργή πλοήγηση των addons)
    Βάλε και πόσα άλλα θέματα που έχει αναφέρει πχ ο jim_p και η απάντηση συνήθως είναι "δουλεύει αν βάλεις library" αλλά δεν θέλει

    Τα bookmarks όπως είπες τα χρησιμοποιώ, αλλά όχι για σειρές και ταινίες που βλέπω είτε από addon είτε από τοπικά αρχεία. πχ έχω bookmark το NAS μου ή το filesystem του box αν θέλω να μεταφέρω αρχεία ή να δω κάτι που κατέβασα αλλά δεν θέλω να το βάλω library (κάποιο ντοκιμαντέρ ίσως).
    Αλλά όσων αφορά σειρές και ταινίες, δεν βλέπω μειονέκτημα στο library. Περισσότερες δυνατότητες και πολύ πιο γρήγορη πλοήγηση. Στο κάτω κάτω το kodi είναι media centre, όχι μόνο player

  9. #9759
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.371
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με elementum όλα αυτά; Γιατί παλιά όταν έπαιζα με addons και library, τα 1-2 που λες γινόντουσαν κανονικά και είναι θέμα addon όχι kodi. Μπορούσα να κάνω "δεξί κλικ" σε μια σειρά και να κάνω add to library ή (αυτό που έκανα όταν άλλαζα addon για να μην περνάω τις σειρές μία μία) πήγαινα στο my collection στο addon και έκανα όλο το trakt collection -> add to library. Αν το elementum δεν τα κάνει, είναι θέμα elementum
    Το 3 είναι θέμα kodi και είναι πρόβλημα μόνο αν έχεις hardware που δεν σηκώνει πολά read/writes (πχ κάνα pi με την SD card του). Αν το σκανάρισμα σου κολλάει το σύστημα, κλείσε το αυτόματο σκανάρισμα και κάντο μόνος σου για τον φάκελο που έβαλες στο library τελευταίο.
    Ναι στο Elementum.
    Και μένα μου έκανε εντύπωση γιατί μέχρι τώρα στο υπάρχον στημένο Kodi στο Amazon firestick δεν είχα τέτοιο θέμα.

    Και την διακοπή που συζητάω στο 3) δεν είναι επειδή είναι αδύνατο το μηχανάκι. Είναι επειδή ξεκινάει μια χρονοβόρα διαδικασία που δεν του ζήτησα να κάνει. Μια σειρά ζήτησα να προσθέσει, όχι τα πάντα όλα.

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν έκανα την ίδια δοκιμή με το Tempest.
    Σύνδεσα το Trakt, πήγα και έψαξα στο My Tvshows το Vikings και με δεξί κλικ ζήτησα να το προσθέσει. Το έβαλε όπως έπρεπε στο library, μόνο αυτή την σειρά, αλλά την βγάζει χωρίς το ιστορικό του τι έχω δει.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #9760
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Εμένα δεν με ενοχλεί το σκανάρισμα γιατί και γρήγορο είναι και στο παρασκήνιο τρέχει, άρα δεν με ενοχλεί καθόλου. Στα υπόλοιπα addons υπάρχει επιλογή να μην ανανεώνει την βιβλιοθήκη όταν περάσει κάτι σε αυτήν. Αν σε ενοχλεί, δες αν έχει τέτοια επιλογή το elementum. Τότε θα μπορείς να το κάνεις μόνος σου στον φάκελο που είναι η νέα σειρά.
    Για το ιστορικό που λείπει με το tempest, αν εννοείς ότι δεν φαίνονται μαρκαρισμένα τα επεισόδια που έχεις ήδη δει, μάλλον δεν έχει συγχρονίσει με το trakt. Πως συγχρονίζεις την βιβλιοθήκη; Έχεις το trakt addon;

  11. #9761
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.371
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα δεν με ενοχλεί το σκανάρισμα γιατί και γρήγορο είναι και στο παρασκήνιο τρέχει, άρα δεν με ενοχλεί καθόλου. Στα υπόλοιπα addons υπάρχει επιλογή να μην ανανεώνει την βιβλιοθήκη όταν περάσει κάτι σε αυτήν. Αν σε ενοχλεί, δες αν έχει τέτοια επιλογή το elementum. Τότε θα μπορείς να το κάνεις μόνος σου στον φάκελο που είναι η νέα σειρά.
    Για το ιστορικό που λείπει με το tempest, αν εννοείς ότι δεν φαίνονται μαρκαρισμένα τα επεισόδια που έχεις ήδη δει, μάλλον δεν έχει συγχρονίσει με το trakt. Πως συγχρονίζεις την βιβλιοθήκη; Έχεις το trakt addon;
    Όχι δεν το έχω περάσει το trakt addon.
    Δεν φτάνει που έχω κανει το Trakt συγχρονισμό με το account μου μέσα από το Tempest;

    Και για την διακοπή του σκαναρίσματος το ξέρω ότι γενικά -υπό νορμάλ συνθήκες- δεν χρειάζεται.
    Αλλά τώρα με το θέμα που έχω που πάει και περνάει όλες τις σειρές, εκεί θα το ήθελα να σταματήσει αφού είναι λάθος.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #9762
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot000.png 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  1,50 MB 
ID: 223557

  13. #9763
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.371
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot000.png 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  1,50 MB 
ID: 223557
    Ωπ ευχαριστώ!
    Πού είναι αυτό και δεν το έχει αναφέρει κανείς;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  14. #9764
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Στο πλευρικό μενού της library (είτε στις ταινίες είτε στις σειρές - ενώ σκανάρει εννοείται).
    Τουλάχιστον στο default skin, το πας όλο αριστερά αλλά εξαρτάται και απ'το library viewtype - σε μερικά viewtypes (shift πχ) πατάς το πάνω βελάκι.
    Αλλά αφού δεν έχεις ανακαλύψει το side menu προφανώς είσαι με το default list viewtype.

  15. #9765
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν το έχω περάσει το trakt addon.
    Δεν φτάνει που έχω κανει το Trakt συγχρονισμό με το account μου μέσα από το Tempest;

    Και για την διακοπή του σκαναρίσματος το ξέρω ότι γενικά -υπό νορμάλ συνθήκες- δεν χρειάζεται.
    Αλλά τώρα με το θέμα που έχω που πάει και περνάει όλες τις σειρές, εκεί θα το ήθελα να σταματήσει αφού είναι λάθος.
    Τι εννοείς όταν λες ότι έχεις κάνει "το Trakt συγχρονισμό με το account μου μέσα από το Tempest"; Κάνει συγχρονισμό το tempest ή απλά βάζεις τους κωδικούς σου για να βλέπεις online το ιστορικό σου; Τα addons δεν συγχρονίζουν, κάθε φορά που μπαίνεις σε μία σειρά κοιτάνε εκείνη την στιγμή στον λογαριασμό σου τι έχεις δει και τι όχι. Όλα γίνονται online, γιαυτό και είναι τόσο αργά όλα.

    Αφού τα έβαλες σε library μπορείς να έχεις κανονικό συγχρονισμό με το trakt addon. Δηλαδή ακόμα και να δεις το επεισόδιο σε άλλη συσκευή, η βιβλιοθήκη θα συγχρονίσει αυτόματα (αν θες αυτόματα φυσικά) και θα το μαρκάρει και τοπικά. Στα addons χωρίς βιβλιοθήκη πρέπει να μπεις στην σειρά που θες και θα δει εκείνη την στιγμή Online τι έχεις δει και τι όχι

Σελ. 651 από 838 ΠρώτηΠρώτη ... 631641646649650651652653656661671 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1315
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-24, 13:17
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας