Σελ. 721 από 835 ΠρώτηΠρώτη ... 701711716719720721722723726731741 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.801-10.815 από 12514

Θέμα: Kodi media center

  1. #10801
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Το stremio είναι κάτι σαν Plex? Θέλει δηλαδή τοπικό storage και κάπου να τρέχει η εφαρμογή;

  2. #10802
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το stremio ειναι σαν το popcorntime, αλλα παιζει και απο streaming σελιδες και απο real debrid, δεν εχει μονο torrent.

    Οπως ειχα πει πριν χρονια, το oath (και γενικοτερα το οποιοδηποτε host based προσθετο) εχει ενα σημαντικο πλεονεκτημα εναντι του elementum (και γενικοτερα του οποιουδηποτε τορρετνροπροσθετου): τη διαθεσιμοτητα των πηγων. Αν κατι δεν εινια δημοφιλες και εινια παλιοτερο απο 1+ χρονο, δεν το βρισκεις σε τορρεντ, ή τουλαχιστον σε public tracker.
    ديميتريس

  3. #10803
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    δεν ειναι ασχημο το στρεμιο αλλα ο χειρισμος του σε μποξακι ειναι αρκετα κουραστικος για μενα
    VAMOS ARIS

  4. #10804
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το stremio ειναι σαν το popcorntime, αλλα παιζει και απο streaming σελιδες και απο real debrid, δεν εχει μονο torrent.

    Οπως ειχα πει πριν χρονια, το oath (και γενικοτερα το οποιοδηποτε host based προσθετο) εχει ενα σημαντικο πλεονεκτημα εναντι του elementum (και γενικοτερα του οποιουδηποτε τορρετνροπροσθετου): τη διαθεσιμοτητα των πηγων. Αν κατι δεν εινια δημοφιλες και εινια παλιοτερο απο 1+ χρονο, δεν το βρισκεις σε τορρεντ, ή τουλαχιστον σε public tracker.
    Αλλά και το RD κάπως έτσι ειναι. Απλά ειναι cached το κατεβασμένο torrent στους servers τους. Αν πας πρώτος τότε κλάψε μάνα. Εγώ θέλω να φύγω από RD και μάλλον elementum ειναι the way forward. Θυμάται κανείς τι κάναμε για να έχουμε το κινητό να ψάχνει; Εκτός και αν το Elementum έχει βγάλει native υποστήριξη για trakt. Αν θυμάμαι καλά, παλιά δεν είχε και έτσι στήναμε μια εφαρμογή στο κινητό με κάτι δικά της modules που νομίζω λεγόταν wako.

  5. #10805
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά και το RD κάπως έτσι ειναι. Απλά ειναι cached το κατεβασμένο torrent στους servers τους. Αν πας πρώτος τότε κλάψε μάνα. Εγώ θέλω να φύγω από RD και μάλλον elementum ειναι the way forward. Θυμάται κανείς τι κάναμε για να έχουμε το κινητό να ψάχνει; Εκτός και αν το Elementum έχει βγάλει native υποστήριξη για trakt. Αν θυμάμαι καλά, παλιά δεν είχε και έτσι στήναμε μια εφαρμογή στο κινητό με κάτι δικά της modules που νομίζω λεγόταν wako.
    αν θελεις απο κινητο,wako ειναι η λυση σου
    Επισης ριξε μια ματια στο syncler αν και δεν μπορεσα να το δουλεψω ιδιαιτερα
    VAMOS ARIS

  6. #10806
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά και το RD κάπως έτσι ειναι. Απλά ειναι cached το κατεβασμένο torrent στους servers τους. Αν πας πρώτος τότε κλάψε μάνα. Εγώ θέλω να φύγω από RD και μάλλον elementum ειναι the way forward.
    Απ'την δικιά μου εμπειρία, ό,τι είναι σχετικά καλά ή και ελάχιστα seedαρισμενο (σε public trackers τουλάχιστον) συνήθως είναι και cached στο Rd. Η διαφορά είναι ότι μέσω rd θα το δεις με την φουλ ταχύτητα της σύνδεσής σου, ενώ με p2p (elementum) με όση ταχύτητα σου δώσουν οι seeders. Και αν μιλάμε για λίγους seeders και μεγάλο αρχείο, δεν το βλέπεις.

    - - - Updated - - -

    Όσον αφορά τις free πηγές του theoath που ρωτήθηκε πριν. 720p αρκετά συμπιεσμένο συνήθως, σπάνια κάνα 1080p επίσης αρκετά συμπιεσμένο. Απλά αυτά κυκλοφορούν πλέον στα σχετικά sites σε non-premium hosts.
    Το καλό είναι πως λόγω μειωμένου ενδιαφέροντος έχουν προκύψει 2-3 αξιόπιστα sites με πολύ υλικό, και επίσης στον resolveurl γίνεται εξαιρετική δουλειά με την συντήρηση των resolvers των hosts, οπότε υπάρχει μια σχετική αξιοπιστία σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν. Θέλει λίγη τριβή βέβαια για να βρεις ποιοί είναι οι πιο αξιόπιστοι servers.

  7. #10807
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ξαφνικά το elementum σταματησε να κρατάει ιστορικο αναζητησεων. Εχω οσες αναζητήσεις εκανα πριν καποιες μερες αλλά πλέον δεν κρατάει τίποτα

  8. #10808
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'την δικιά μου εμπειρία, ό,τι είναι σχετικά καλά ή και ελάχιστα seedαρισμενο (σε public trackers τουλάχιστον) συνήθως είναι και cached στο Rd. Η διαφορά είναι ότι μέσω rd θα το δεις με την φουλ ταχύτητα της σύνδεσής σου, ενώ με p2p (elementum) με όση ταχύτητα σου δώσουν οι seeders. Και αν μιλάμε για λίγους seeders και μεγάλο αρχείο, δεν το βλέπεις.
    Στο τέλος οτιδήποτε media content θα υπάρχει εκεί. Αναρωτιέμαι, δεν τους κοστίζει ο κούκος αηδόνι σε storage αλλά κυρίως bandwidth?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θελεις απο κινητο,wako ειναι η λυση σου
    Επισης ριξε μια ματια στο syncler αν και δεν μπορεσα να το δουλεψω ιδιαιτερα
    Θα ήθελα να μην χρειαστώ κινητό.

  9. #10809
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο τέλος οτιδήποτε media content θα υπάρχει εκεί. Αναρωτιέμαι, δεν τους κοστίζει ο κούκος αηδόνι σε storage αλλά κυρίως bandwidth?

    - - - Updated - - -



    Θα ήθελα να μην χρειαστώ κινητό.
    Θυμάται κανείς τι κάναμε για να έχουμε το κινητό να ψάχνει;
    γραφεις αυτο και με μπερδεψες.
    Αν ασχοληθεις με ελεμεντουμ,δεν ειναι τπτ,τα βρισκεις ολα και σχετικα γρηγορα.Σωστο σεταπ να κανεις μονο για να μη σου βγαζει τρακερς που δεν θελεις
    VAMOS ARIS

  10. #10810
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για οσους εχουν credentials στο opensubtitles.
    https://forum.opensubtitles.org/viewtopic.php?t=17685

    Εννοειται οτι θα το τριψω στη μουρη των ηλιθιων στο github που λεγανε οτι δεν γινεται tracking κλπ.
    ديميتريس

  11. #10811
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.316
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν παίδες τα τιπς που προτείνατε για αφαίρεση σειρών από το library δεν δούλεψαν.

    Ενεργοποίησα και το delete files που προτείνατε και τίποτα δεν έγινε.

    Μετά δοκίμασα και το clean library από τα Settings και έγινε μαντάρα. Εξαφανίστηκαν όλα από το library.
    Πήγα, τα ξαναβρηκα μέσα από το addon, και επέλεξα να ξαναμπουν στο tv shows αλλά δεν ξαναεμφανιζονται.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #10812
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εχω μια απορία για όσους έχουν coreelec.
    Εχω το coreelec σε μια 8αρα καρτα και εχω ορίσει για εσωτερικο χώρο αυτον του tv box. Επειδή όμως φοβάμαι από το γραψε-σβησε μήπως δημιουργηθεί καποιο πρόβλημα στο box σκέφτομαι να χρησιμοποιησω την sd για αυτον τον σκοπο.

    Η ερώτηση είναι αν βαλω μια 32αρα καρτα θα χρησιμοποιεί το coreelec πχ τα 4 γιγα για το kodi και τα υπόλοιπα 28 ως internal memory ή θα υπάρχει κάποιος περιορισμός;

  13. #10813
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MANTHES Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω ορίσει για εσωτερικο χώρο αυτον του tv box
    Αυτο πως γινεται?
    To libreelec που εχω στο rpi3b+ χρησιμοποιει ενα partition της sd για /, που πιανει 1-2gb, και ενα ακομα για ~, που πιανει τα υπολοιπα. Αλλα εκει δεν υπαρχει internal memory, μιας και το pi δεν εχει αλλου ειδους storage πανω του.
    ديميتريس

  14. #10814
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Έπαιξα λίγο χθες με elementum. Σε μια δυο φετινές και γνωστές σειρές δεν βρήκε και πολλά. Καλή φάση το trakt integration. Θυμάμαι όμως ότι με wako έβρισκε περισσότερα.

    Μήπως έχω μείνει πίσω σε έκδοση; Ποιο repo προτείνεται; Αν και νομίζω το είχα κάνει αυτό στην αρχή της χρονιάς.

  15. #10815
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο πως γινεται?
    To libreelec που εχω στο rpi3b+ χρησιμοποιει ενα partition της sd για /, που πιανει 1-2gb, και ενα ακομα για ~, που πιανει τα υπολοιπα. Αλλα εκει δεν υπαρχει internal memory, μιας και το pi δεν εχει αλλου ειδους storage πανω του.
    Με χρήση putty
    username:root password:coreelec

    blkid
    e2label /dev/mmcblk1p2 ""
    e2label /dev/data "STORAGE"
    blkid

    Το υπόλοιπο είναι ωστε να μην χαθούν τα πρόσθετα και οι ρυθμίσεις.

    systemctl stop kodi
    mkdir -p /tmp/data
    mount -o rw /dev/data /tmp/data
    cp -pPRv /storage/. /tmp/data
    umount /tmp/data

    Ισχύει για tv box τόσο στο προηγούμενο που ειχα όπως και σε αυτό. Αν κατάλαβα καλά εφοσον βαλω την 32αρα θα χρησιμοποιειται ολος ο ελεύθερος χώρος της ως εσωτερική μνημη;

Σελ. 721 από 835 ΠρώτηΠρώτη ... 701711716719720721722723726731741 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1313
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-24, 07:41
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας