Σελ. 313 από 839 ΠρώτηΠρώτη ... 293303308311312313314315318323333 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.681-4.695 από 12571

Θέμα: Kodi media center

  1. #4681
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moriarti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ το έκανα τώρα και τα πέρασε. Έχω όμως το ares repo μέσα και βλέπω ότι το youtube έχει πάρει από εκεί update. Άρα μήπως έχει πρόβλημα η έκδοση του μαμά repo?
    Όχι, εγώ το official έχω. Και περνάω πάντα τα κλειδιά απ'το alivegr εδώ και ένα χρόνο τώρα που εισήγαγε αυτό το feature.

  2. #4682
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Δεν είχα πάρει είδηση αυτό το feature. Τώρα που το έκανα πρέπει να το ξανακάνω όταν υπερβεί το όριο το yt? Ή δεν το ξαναπειράζω και θα αλλάζει από μόνο του το κλειδί όταν υπερβαίνει το όριο?

  3. #4683
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Δεν θα υπερβαίνει πλέον το όριο.
    Το όριο αφορά αριθμό calls ανά κλειδί ανά 24ωρο. Το default κλειδί του yt add-on χρησιμοποιείται από χιλιάδες κόσμο και εξαντλείται το όριο σε κάποιες ώρες.
    Πλέον δεν χρησιμοποιείς αυτό αλλά αυτό που σου έβαλε το alivegr, το οποίο χρησιμοποιείται από ελάχιστους (αν δεν αρχίσουμε να το μοιράζουμε από εδώ κι από εκεί σε fb, groups κλπ -- αλλά και πάλι δεν νομίζω να τίθεται θέμα, πόσοι πια χρησιμοποιούν alivegr και έχουν κάνει την διαδικασία? Εδώ το default κλειδί με τόσους χρήστες και βγάζει κάποιες ώρες.).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος host505 : 16-10-17 στις 14:44.

  4. #4684
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στην εικονα που παρεθεσα παραπανω, εκει που λεει "χρησιμοποιησε το προκαθορισμενο σετ κλειδιων api" εχει διπλα μια τιμη που μπορει να ειναι απο 0 ως 5. Αυτο σημαινει οτι εχουν ποεγκατεστημενα 6 κλειδια για την περιπτωση που καποιο σταματησει να δουλευει?
    ديميتريس

  5. #4685
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχει η δυνατότητα όταν σταματησω την αναπαραγωγή πχ μιας ταινίας επειδή δεν μου αρέσει η ποιότητα της αντι να ξαναγυρίσει στον τίτλο της ταινίας από την αρχή να πηγαίνει στις διαθεσιμες πηγές που είχε ήδη βρει;

  6. #4686
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Αν εννοείς στο covenant, στις ρυθμίσεις του default action directory.

  7. #4687
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γενικά ρώτησα. Ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα. Ευχαριστώ

  8. #4688
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.506
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εννοείς στο covenant, στις ρυθμίσεις του default action directory.
    Ευχαριστω και εγω. Οντως ειναι σπαστικο να το βλεπεις να ξαναψαχνει.

    Και με αφορμη το ξανα-ψαξιμο, να ρωτησω και κατι. Βαζω να δω ενα συγκεκριμενο επεισοδειο και λεει οτι δεν βρηκε τιποτα. Βγαινω, κανω καθαρισμο cache και providers, ξαναψαχνει και βρισκει 200+ λινκ, ολα απο 2 μονο σελιδες (providers) και ολα ποιοτητας sd, 4 απο την μια (εστω την Χ) και τα υπολοιπα απο την αλλη (εστω την Ψ). Βαζω να δω ενα απο ολα, το πρωτο ή το δευτερο που ηταν απο την Ψ, εχει αθλια ποιοτητα, μικροτερη απο 360p, οποτε το κοβω. Ξαναψαχνει και βρισκει μονο τα 4 λινκ απο την Χ. Βγαινω, ξανακαθαριζω cache και providers, ξαναψαχνει και βρισκει μονο τα 200+ της Ψ! Wtf!

    Παραβλεπω το οτι εχω χρονικο οριο 30 δευτερα και για ακομα μια φορα εκανε ~60 για να σκαναρει ολους τους providers, περιμενοντας παλι τους 5-6 ιδιους providers που δεν φερανε κανενα αποτελεσμα και ρωταω: ανοιγω το covenant 1 φορα τη βδομαδα πλεον για αυτη τη σειρα, οποτε δεν θα επρεπε να κανει απο μονο του clear cache και providers. μιας και ηταν και feature που το διαφημιζανε λιγες εκδοσεις πριν και λεγανε οτι αν ανοιξει το covenant 24+ ωρες μετα τα κανει μονο του?
    ديميتريس

  9. #4689
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα υπερβαίνει πλέον το όριο.
    Το όριο αφορά αριθμό calls ανά κλειδί ανά 24ωρο. Το default κλειδί του yt add-on χρησιμοποιείται από χιλιάδες κόσμο και εξαντλείται το όριο σε κάποιες ώρες.
    Πλέον δεν χρησιμοποιείς αυτό αλλά αυτό που σου έβαλε το alivegr, το οποίο χρησιμοποιείται από ελάχιστους (αν δεν αρχίσουμε να το μοιράζουμε από εδώ κι από εκεί σε fb, groups κλπ -- αλλά και πάλι δεν νομίζω να τίθεται θέμα, πόσοι πια χρησιμοποιούν alivegr και έχουν κάνει την διαδικασία? Εδώ το default κλειδί με τόσους χρήστες και βγάζει κάποιες ώρες.).
    Οκ κατάλαβα. Έχεις υπόψη τι γίνεται και με τα api των index sites που χρησιμοποιούν τα covenant και elysium? Πχ το elysium χρησιμοποιεί το tmdb και επειδή όλοι οι χρήστες κάνουν χρήση του ίδιου api αυτό μπανάρεται και παύει να λειτουργεί μέχρι να το ανανεώσει ο dev ή μέχρι να βάλει δικό του api ο χρήστης. Το covenant πως τα καταφέρνει και δουλεύει σερί χωρίς παρόμοιο πρόβλημα?

    edit: Έψαξα τώρα στο faq του tmdb και λέει για το api:
    Are there limitations on the number of requests?
    We currently rate limit requests to 40 requests every 10 seconds. You can inspect the status of your limits by looking at the X-RateLimit response headers.


    Αυτό σημαίνει ότι στο elysium όταν μπανάρεται το api του tmdb είναι επειδή ξεπερνιέται το όριο των 40 requests ανά 10 δευτερόλεπτα άσχετα από τον αριθμό των ip? Σε άλλο σημείο αναφέρει:

    We do enforce a small amount of rate limiting. Our current limits are 40 requests every 10 seconds and are limited by IP address, not API key. You can think of this is being burstable to 40 in a single second, or as an average of 4 requests/second. The timer will reset 10 seconds from your first request within the current 10 second "bucket". This means that if you trigger the limit you will have to wait up to 9 seconds before the timer resets but depending where you are within the 10 second window, it could be the very next second.

    Εδώ καταλαβαίνω ότι τα 40 requests αναφέρονται ανά ip. Έτσι όμως δεν θα έπρεπε να ξεπερνιέται ποτέ το όριο. Είναι δυνατόν μια ip να κάνει πάνω από 40 reqs σε 10 δεύτερα (μέσω ενός addon του kodi πάντα)?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος moriarti : 17-10-17 στις 10:27.

  10. #4690
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω και εγω. Οντως ειναι σπαστικο να το βλεπεις να ξαναψαχνει.

    Και με αφορμη το ξανα-ψαξιμο, να ρωτησω και κατι. Βαζω να δω ενα συγκεκριμενο επεισοδειο και λεει οτι δεν βρηκε τιποτα. Βγαινω, κανω καθαρισμο cache και providers, ξαναψαχνει και βρισκει 200+ λινκ, ολα απο 2 μονο σελιδες (providers) και ολα ποιοτητας sd, 4 απο την μια (εστω την Χ) και τα υπολοιπα απο την αλλη (εστω την Ψ). Βαζω να δω ενα απο ολα, το πρωτο ή το δευτερο που ηταν απο την Ψ, εχει αθλια ποιοτητα, μικροτερη απο 360p, οποτε το κοβω. Ξαναψαχνει και βρισκει μονο τα 4 λινκ απο την Χ. Βγαινω, ξανακαθαριζω cache και providers, ξαναψαχνει και βρισκει μονο τα 200+ της Ψ! Wtf!

    Παραβλεπω το οτι εχω χρονικο οριο 30 δευτερα και για ακομα μια φορα εκανε ~60 για να σκαναρει ολους τους providers, περιμενοντας παλι τους 5-6 ιδιους providers που δεν φερανε κανενα αποτελεσμα και ρωταω: ανοιγω το covenant 1 φορα τη βδομαδα πλεον για αυτη τη σειρα, οποτε δεν θα επρεπε να κανει απο μονο του clear cache και providers. μιας και ηταν και feature που το διαφημιζανε λιγες εκδοσεις πριν και λεγανε οτι αν ανοιξει το covenant 24+ ωρες μετα τα κανει μονο του?
    Κατ'αρχάς δεν καταλαβαίνω γιατί κάνεις συνέχεια clear providers. Η providers cache υποτίθεται είναι για να βοηθάει. Πχ κάνεις μια αναζήτηση, βγάζει κάποιους providers στα x sec. Πας πίσω, ξανακάνεις την ίδια αναζήτηση. Τους providers που είχε φορτώσει απ'την προηγούμενη, τώρα θα τους φορτώσει απ'την cache (πολύ πιο γρήγορα) και θα μείνει χρόνος να φορτώσει και άλλους.

    Για το αυτόματο clear cache, είχε προστεθεί για να καθαριστούν απ'τους χρήστες κάποια λάθος αποτελέσματα από κάποιες trakt lists λόγω ενός bug που είχε μια έκδοση του script.module.covenant. Ενεργοποιείται μόνο την πρώτη φορά που θα τρέξεις το covenant μετά από update του s.m.c, αν η προηγούμενη έκδοσή του είχε προβλήματα.
    https://github.com/Colossal1/script..../cache.py#L265

    Για το timeout, έχεις δίκιο, είναι μούφα, και μάλιστα by design! Το covenant έχει providers 2 ταχυτήτων: οι mandatory και οι λοιποί. Ε, αυτούς που θεωρεί mandatory, δεν τους πιάνει το user limit!!
    Φαντάζομαι το ξέρεις πως ανα πάσα στιγμή μπορείς να πατήσεις cancel ενώ ψάχνει πηγές, και θα σου εμφανίσει μόνο όσες έχει φορτώσει.

    - - - Updated - - -

    @moriarti δεν έχω ιδέα γιατί οι του tmdb έχουν βάλει στο μάτι το api του elysium και όχι του covenant πχ.
    Ίσως κάτι κάνουν λάθος και δημιουργούν πολλά requests, γιατί θεωρώ απίθανο οι χρήστες του να είναι περισσότεροι απ'του cov.
    Όσο για το αν μια ip μπορεί να κάνει 40req/sec, αν φορτώσεις πχ μια λίστα με 60 ταινίες, πόσα req έχεις κάνει?
    Ερώτηση είναι, δεν ξέρω. 60 ή 1? Λογικά 60.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος host505 : 17-10-17 στις 11:38.

  11. #4691
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @moriarti δεν έχω ιδέα γιατί οι του tmdb έχουν βάλει στο μάτι το api του elysium και όχι του covenant πχ.
    Ίσως κάτι κάνουν λάθος και δημιουργούν πολλά requests, γιατί θεωρώ απίθανο οι χρήστες του να είναι περισσότεροι απ'του cov.
    Όσο για το αν μια ip μπορεί να κάνει 40req/sec, αν φορτώσεις πχ μια λίστα με 60 ταινίες, πόσα req έχεις κάνει?
    Ερώτηση είναι, δεν ξέρω. 60 ή 1?
    Τώρα πια σίγουρα δεν είναι περισσότεροι από του covenant. Πριν ένα διάστημα όμως πιθανό να ήταν. Τότε με τον χαμό με τις διάφορες εκδοσεις του exodus και όταν πρωτοβγήκε το covenant επικρατούσε μια σύγχυση και το elysium παίζει να ήταν πιο δημοφιλές εκείνο το διάστημα που ανά μερικές μέρες έπεφτε ban στο api του. Τώρα έχει να πάρει update πάνω από μήνα και σίγουρα οι περισσότεροι το έχουν εγκαταλείψει για το covenant παρά να μπουν στον κόπο να κάνουν εγγραφή για να πάρουν προσωπικό api. Είναι απορίας άξιο πως έχει αφεθεί στην τύχη του το elysium μιας και η ομάδα πίσω του (noobsandnerds) είναι πολύ ενεργή γενικώς (και με τα πρόσθετά τους και με τα social accounts τους και στο φόρουμ που έχουν).

    Όσο για το αν μια ip μπορεί να κάνει 40req/sec, αν φορτώσεις πχ μια λίστα με 60 ταινίες, πόσα req έχεις κάνει?

    Ούτε εγώ γνωρίζω την απάντηση. Θεωρώ όμως ότι κάνει 1 req αλλιώς ένας χρήστης θα ήταν αρκετός για να υπερβεί το api limit.

  12. #4692
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μπα, αφού συνήθως οι λίστες 20-30 αντικείμενα ανα σελίδα βγάζουν.
    edit το cοv βγάζει 40, το elysium δεν ξέρω, δεν το έχω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moriarti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι απορίας άξιο πως έχει αφεθεί στην τύχη του το elysium μιας και η ομάδα πίσω του (noobsandnerds) είναι πολύ ενεργή γενικώς (και με τα πρόσθετά τους και με τα social accounts τους και στο φόρουμ που έχουν).
    Δεν έχει αφεθεί. Πέρα απ'το tmdb API, λίγο maintenance θέλει, αφού έχει ξεχωριστά τους scrappers του (NaN scrappers) οι οποίοι συντηρούνται πιο τακτικά afaik, και χρησιμοποιούνται και για άλλα add-ons.
    Το ίδιο έκαναν και με το covenant btw, με τον διαχωρισμό του script.module.covenant.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος host505 : 17-10-17 στις 12:21.

  13. #4693
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Επέστρεψα με απαντήσεις!
    Έκανα εγγραφή στο tmdb για api key και ψαχουλέυοντας βρήκα και μια καρτέλα όπου δείχνει τα στατιστικά του key μου. Το έβαλα στο elysium, πήγα ταινίες-populars και μου εμφάνισε 40 αποτελέσματα (άρα όσα και το cov). Έκανα refresh τα stats στο tmdb και μου λέει "40 requests". Μετά άνοιξα άλλη λίστα, έκανα refresh και έγραψε 80 reqs το κοντέρ. Συνεπώς κάθε τίτλος ταινίας αντιστοιχεί σε 1 request και αρκεί να βρεθούν 2 χρήστες που εντός 10 δευτερολέπτων θα φορτώσουν μια λίστα στο elysium για να ξεπεραστεί το όριο. Με αυτό το δεδομένο δεν μου κάνει εντύπωση που ξεπερνιόταν το όριο τόσο συχνά. Ένας καλός τρόπος αντιμετώπισης θα ήταν να βάλουν στο elysium 20 αποτελέσματα ανά σελίδα ή τέλος πάντων να κάνουν ό,τι κάνουν και οι devs του covenant και πιο πριν του exodus κλπ.

    Το "έχει αφεθεί" το είπα γιατί χωρίς το api δεν δουλεύει το elysium καθόλου. Κατα τ' άλλα σαν addon είναι μια χαρά αν του βάλεις api key.

  14. #4694
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Αφού είπαμε είναι ανά ip το όριο.

  15. #4695
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού είπαμε είναι ανά ip το όριο.
    Μπορεί να είναι με vpn και ίδια ip. Δεν ξέρω, μπορεί να λέω και μουφα

Σελ. 313 από 839 ΠρώτηΠρώτη ... 293303308311312313314315318323333 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1315
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-24, 13:17
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας