Σελ. 701 από 838 ΠρώτηΠρώτη ... 681691696699700701702703706711721 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.501-10.515 από 12556

Θέμα: Kodi media center

  1. #10501
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    προσπαθώ να καταλάβω γιατί να βλέπω YouTube μέσα από το Kodi Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά σε σχέση με το vanced?
    VARAJOHN

  2. #10502
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσπαθώ να καταλάβω γιατί να βλέπω YouTube μέσα από το Kodi Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά σε σχέση με το vanced?
    1. Γιατί δεν έχουν όλοι android
    1+. Γιατί και σε android να έχεις το Kodi γιατί να αλλάζεις εφαρμογές για να δεις ένα βίντεο;
    2. Γιατί "send to kodi" από κινητό/υπολογιστή από youtube app αλλά και από browser

  3. #10503
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Γιατί δεν έχουν όλοι android
    1+. Γιατί και σε android να έχεις το Kodi γιατί να αλλάζεις εφαρμογές για να δεις ένα βίντεο;
    2. Γιατί "send to kodi" από κινητό/υπολογιστή από youtube app αλλά και από browser
    Πώς γίνεται το 2;

    Από YouTube κάνεις share και τα υπόλοιπα έπονται;

  4. #10504
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.453
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με αυτο σε εναν chromium based browser συν το προσθετο στο kodi
    https://chrome.google.com/webstore/d...dchbdmdnfbnbaf
    https://github.com/firsttris/plugin.video.sendtokodi
    ديميتريس

  5. #10505
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτο σε εναν chromium based browser συν το προσθετο στο kodi
    https://chrome.google.com/webstore/d...dchbdmdnfbnbaf
    https://github.com/firsttris/plugin.video.sendtokodi
    Και αν βλέπεις από την εφαρμογή στο κινητό;

  6. #10506
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.453
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν εχιες το kodi στο κινητο εννοεις? Το ιδιο προσθετο βαζεις.
    ديميتريس

  7. #10507
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχιες το kodi στο κινητο εννοεις? Το ιδιο προσθετο βαζεις.
    Όχι. Αν είμαι στο mobile app του YouTube. Ουσιαστικά αυτό που προτείνεις είναι περίπου αντίστοιχο του screen cast. Αντί να παίξει στο κινητό θα παίξει στην τηλεόραση δύο κοντι

  8. #10508
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.453
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γιατι να παιξει 2 kodi στην τηλεοραση? Στο kodi που εχεις ανοιχτο ηδη και το εχεις ορισει στις ρυθμισεις του sendtokodi (εικονα) θα παιξει.
    Εννοειται πως στο kodi πρεπει να ειναι ενεργη η αντιστοιχη επιλογη (settings > services > control > application control > allow blablabla).
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2021-10-12-093805_1280x1024_scrot.png  

    ديميتريس

  9. #10509
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς γίνεται το 2;

    Από YouTube κάνεις share και τα υπόλοιπα έπονται;
    Δεν είναι σαν το screen cast. Ουσιαστικά αυτό που κάνεις είναι να στέλνεις ένα url στο kodi και αυτό το ανοίγει με το κατάλληλο addon αν το έχεις (youtube στην περίπτωση μας).
    Μάλιστα αν του στείλεις λίστα σε ρωτάει αν θες να παίξεις το βίντεο της λίστας που είχες ανοικτό ή αν θες να παίξει όλη τη λίστα κτλ. Και δεν βγάζει και διαφήμιση στην αρχή.

    Δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να ανοίγω το addon του youtube μέσα στο kodi. Στα τόσα χρόνια που έχω xbmc-kodi παίζει να έχω μπει στο addon 5-6 φορές.
    Πάντα θα έχω εκεί κοντά ή ανοικτό υπολογιστή ή κινητό και είναι απείρως ευκολότερο να κάνεις αναζήτηση εκεί και να το στείλεις στην μεγάλη οθόνη παρά να κάνεις κλίκι-κλίκι με το τηλεκοντρόλ στο kodi να να γράψεις τι θες με το πληκτρολόγιο του kodi. Το ίδιο ισχύει και για άλλες εφαρμογές (vanced, official youtube κτλ)

    Γιαυτό τόσο καιρό που ακούω τον jim_p να γκρινιάζει ή για custom κλειδιά που πρέπει να κάνω import κτλ απλά προσπερνάω.

    Το πως το κάνεις, γίνεται με πολλούς τρόπους και από παντού.
    Από browser (waterfox) χρησιμοποιώ αυτά:
    Spoiler:
    https://github.com/regseb/castkodi
    https://github.com/dirkjanm/firefox-send-to-xbmc
    https://github.com/maciex/play-to-kodi (παλιά, τώρα το έχω disabled μαλλον γιατί κάποιο απ τα άλλα με βόλεψε παραπάνω)
    αντίστοιχα για chrome based

    από κινητά υπάρχουν επίσης επιλογές πχ με μια αναζήτηση:


    Δεν χρειάζεται κάποιο addon στο ίδιο το kodi. Ή τουλάχιστον εγώ δεν έχω αυτό που λέει ο jim_p παραπάνω. Χρειάζεται φυσικά το ίδιο το addon (Youtube)

  10. #10510
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.453
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαυτό τόσο καιρό που ακούω τον jim_p να γκρινιάζει ή για custom κλειδιά που πρέπει να κάνω import κτλ απλά προσπερνάω.
    Προφανως. Χρησιμοποιω κανονικα το προσθετο του youtube εντος του kodi, στο pc σπανια μπαινω να δω κατι απο τον browser γιατι σαν σελιδα το youtube ειναι εντελως σαπια και απο το κινητο το εχω πεταξει απο τοτε που το πηρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 13-10-21 στις 11:56.
    ديميتريس

  11. #10511
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προφανως ειναι θεμα πως βολευεται ο καθενας αλλα οταν θελω να δω κατι το ψαχνω στο κινητο, επιλεγω αποθηκευση-παρακολουθηση αργοτερα ή το βαζω σε καποια ετοιμη λιστα και το βλεπω μετα απο το Kodi. Και φυσικα υπαρχει παντα και η λυση του yatse για να πληκτρολογησω αυτο που θελω.
    Ολα αυτα με δεδομενο οτι θελω να δω κατι σε μεγαλυτερη οθονη σε σχεση με αυτη του κινητου

  12. #10512
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MANTHES Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως ειναι θεμα πως βολευεται ο καθενας
    εννοείται, δεν λέω ότι ό,τι κάνω είναι το σωστό.

    • Απλά με τον τρόπο σου θα ήθελα ένα "κλικ" στο κινητό και save in list
    • κλικ για άνοιγμα του kodi youtube addon
    • 1-2 κλιλ για να πάω στο παρακολούθηση αργότερα
    • μερικά ακόμα κλικ να βρω το βίντεο που θέλω στην λίστα (αν έχω βάλει πάνω από ένα βίντεο και δεν είναι το πάνω πάνω).
    • Και μετά πρέπει να το βγάλεις απ την λίστα.


    Ακόμα και να πας με το yatse στο youtube addon δεν γλυτώνεις την πλοήγηση, άνοιγμα αναζήτησης, γράψε και ψάξε το βίντεο.


    Εγώ θα πατήσω στις τελίτσες του youtube να κάνω share και send to kodi. Το βίντεο θα αρχίσει να παίζει αμέσως στην τηλεόραση.
    Ή αν είμαι στο youtube στον browser θα πατήσω δεξί κλικ στην σελίδα και θα πατήσω send to kodi. Το βίντεο θα αρχίσει να παίζει αμέσως στην τηλεόραση.

    Το Kodi δεν είναι και το πιο γρήγορο στην πλοήγηση μέσα στα addons που χρησιμοποιούν Online υπηρεσίες. Είτε μιλάμε για youtube είτε για τα streaming addons που τραβάνε πληροφορίες από tvdb, trakt κτλ. Κάθε κλικ έχει 2 δευτερόλεπτα αναμονή. Αν σε βολεύει καλά κάνεις και το χρησιμοποιείς έτσι, εγώ δεν μπορώ την καθυστέρηση του.

  13. #10513
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Και εγώ πάντως στο YouTube έχω την watch list και τη λίστα για την μεγάλη οθόνη. Ουσιαστικά από τα subscription αναθέτω κάθε βίντεο στην αντίστοιχη λίστα.

    Να φτιαχτεί το throttling και όλα κομπλέ. Το Kodi δυνατή εξαιρετικό για έτοιμες λίστες, όπως πχ με trakt. Επίσης στο YouTube εξαιρετικο που αφαιρεί το βίντεο από το watch list. Μακάρι να το έκαναν και σε άλλες λίστες.

  14. #10514
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Τι να σας πω... περί ορέξεως...

    Εγώ πάντως και μόνο που διάβασα την διαδικασία σας, κουράστηκα. Βάλε στην λίστα, μπες στο app και ψάξε την λίστα...
    Ένα κουμπί και τέλος.

    Συν ότι με τον τρόπο σας δεν μπορώ να βάλω ολόκληρη λίστα (αν αποθηκεύσεις βίντεο στο "παρακολούθηση αργότερα" κρατάει την λίστα που έρχεται μαζί; )
    Συν ότι με τον τρόπο σας δεν μπορώ να βάλω κάτι να παίξει μετά απ το βίντεο που παίζει ήδη (έχω επιλογή add to the queue εκτός απ το play video)


    - - - Updated - - -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Kodi δυνατή εξαιρετικό για έτοιμες λίστες, όπως πχ με trakt.
    Και δεν είναι μόνο το youtube, όλα τα addons που έχουν να κάνουν με online περιεχόμενο αργούν.
    Αυτός ήταν και ο λόγος που όταν χρησιμοποιούσα streaming addons πάντα τα έβαζα στην βιβλιοθήκη για ακαριαίο άνοιγμα και πλοήγηση. Αλλιώς για να βρεις το επεισόδιο που θες ήθελες 5-6 κλικ που στο καθένα το addon τραβούσε πληροφορίες από trakt/tvbd και ήθελε 2-3 (το λιγότερο) δευτερόλεπτα να προχωρήσει. Και αν έκανες back, πάλι απ την αρχή
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 14-10-21 στις 11:33.

  15. #10515
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ισως η διαφορά να είναι στο οτι εσυ θες να ψάξεις και να δεις κάτι εκείνη την στιγμή.
    Απο την μερια μου εχω κυριως δυο καναλια του YouTube στα favorites οποτε με δυο κλικ βλέπω αμεσως αυτο που θέλω. Αλλά και όταν πρόκειται για μεμονωμένα βίντεο θα ανοιξω καποια στιγμή το κινητό που ολοι το έχουμε συνεχώς ανοιχτό πχ το μεσημέρι θα το βάλω στην λίστα και το απόγευμα ή το βράδυ θα το δω από το kodi.

Σελ. 701 από 838 ΠρώτηΠρώτη ... 681691696699700701702703706711721 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1315
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-24, 13:17
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας