Σελ. 505 από 835 ΠρώτηΠρώτη ... 485495500503504505506507510515525 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.561-7.575 από 12514

Θέμα: Kodi media center

  1. #7561
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για πες πως το κανεις για να το δοκιμασω σε μενα να το τσεκαρω. Θα του ανοιξω ενα issue report στο github αν ειναι.
    5 εξαρτησεις θελει ffs!

    Μπορεις παντα να σβησεις το φακελο που αντιστοιχει στο skin μεσα απο το userdata/addon_data και να το ξαναστησεις απο την αρχη...
    ديميتريس

  2. #7562
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.253
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Από την αρχική οθόνη πας Settings -> Skin (κάτω δεξιά στο μεγάλο 'Β') -> Home window -> Customize Home Menu -> Movies -> Select background.

    Το θέμα είναι ότι μέχρι τώρα δοκίμαζα στο TV Box που το είχα σετάρει παλιά και το δούλευα πριν την αναβάθμιση σε Kodi Leia, μετά όταν βγήκε το Leia είδα ότι δεν ήταν συμβατό το Bello 6, έβαλα ένα άλλο προσωρινά και πριν λίγες μέρες που είδα ότι βγήκε το Bello 7 και είπα να το περάσω και πρόσεξα αυτό το θέμα. Δοκιμάζω τώρα και στο PC που έχω ακόμα Kodi 17.6 (αλλά δεν πολυασχολούμουν με τα skins και είχα άλλο περασμένο), περνάω το Bello 6 και πάλι βλέπω στο αντίστοιχο σημείο λιγότερες επιλογές (9 για την ακρίβεια)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  background.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  169,6 KB 
ID: 203653

    ενώ στο screenshot που έχει ποστάρει ο τύπος βλέπω 29 επιλογές

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ZzP4GEv.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  367,7 KB 
ID: 203654

    Δεν μπορώ να καταλάβω αν έκανα κάτι παλιά που το ξέχασα, έχω περάσει όλα τα supported addons, έχω ψαχουλέψει και τις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

  3. #7563
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για να το κανω αυτο θα πρεπει να εχω και library να υποθεσω? :/
    ديميتريس

  4. #7564
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.253
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ε λογικά ναι, γιατί επιλέγει random background από τις διαθέσιμες ταινίες, όχι γενικά.

    Έσβησα τον φάκελο που είπες, μου μπήκε μια υποψία ότι ίσως φταίει ένα addon skin.helper.backgrounds, γιατί σβήνοντας τον φάκελο που μου είπες πριν όταν ξανάρχισα το kodi μου έβγαλε error και να το δω το log. Ξαναπέρασα το Bello και είδα το ίδιο error. Έσβησα τον φάκελο από το skin.helper.backgrounds (μαζί και το zip) και το ξαναπέρασα μέσα από το supported addons του Bello και πάλι error.

    Βλέπω το log και μέσα σε όλα τα άλλα που -υποθέτω ότι- είναι άσχετα βλέπω:
    11:07:45.807 T:2864 ERROR: SQL: [Addons27.db] Abort due to constraint violation
    Query: insert into package(id, addonID, filename, hash)values(NULL, 'script.skin.helper.backgrounds', 'special://home/addons/packages/script.skin.helper.backgrounds-1.0.21.zip', 'E62B225B5F6ECB779312BD85C461E059')
    11:07:45.807 T:2864 ERROR: CDatabase::ExecuteQuery - failed to execute query 'insert into package(id, addonID, filename, hash)values(NULL, 'script.skin.helper.backgrounds', 'special://home/addons/packages/script.skin.helper.backgrounds-1.0.21.zip', 'E62B225B5F6ECB779312BD85C461E059')'
    11:07:47.162 T:16192 ERROR: EXCEPTION Thrown (PythonToCppException) : -->Python callback/script returned the following error<--
    - NOTE: IGNORING THIS CAN LEAD TO MEMORY LEAKS!
    Error Type: <type 'exceptions.ImportError'>
    Error Contents: cannot import name detect_plugin_content
    Traceback (most recent call last):
    File "C:\Users\George\AppData\Roaming\Kodi\addons\script.skin.helper.backgrounds\service.py", line 9, in <module>
    from resources.lib.backgrounds_updater import BackgroundsUpdater
    File "C:\Users\George\AppData\Roaming\Kodi\addons\script.skin.helper.backgrounds\resources\lib\backgrounds_updater.py", line 20, in <module>
    from smartshortcuts import SmartShortCuts
    File "C:\Users\George\AppData\Roaming\Kodi\addons\script.skin.helper.backgrounds\resources\lib\smartshortcuts.py", line 15, in <module>
    from metadatautils import detect_plugin_content, KodiDb
    ImportError: cannot import name detect_plugin_content
    -->End of Python script error report<--
    Αυτά όλα βέβαια τα δοκιμάζω στο PC (σε Kodi 17.6 επαναλαμβάνω), αλλά κάτι μου λέει ότι αν το λύσω εδώ θα το λύσω με τον ίδιο τρόπο και στο TV Box...

  5. #7565
    Εγγραφή
    06-06-2015
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    jim_p (ή καποιος αλλος) γνωριζεις κατι για αυτο;
    https://coding.net/u/RACC/p/Sport-Test/git
    (Αν δεν κανω λαθος) ειναι του κινεζου που "εχει" τα TvOne.
    Το ειχα κανει εγκατασταση πριν απο καιρο (εκδοση 66) αλλά ο,τι και να εβαζα να παιξει
    μου εβγαζε αυτο το μηνυμα (φωτο).
    Σημερα βγηκε ενημερωση στην εκδοση 67 αλλά και παλι μου βγαζει το ιδιο.
    Παιζει;
    Δεν παιζει;
    Θα πρεπει να κανω καποιες επιπλεον ρυθμισεις
    ή να εγκαταστησω κατι ακομα;Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SharedScreenshot.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  115,7 KB 
ID: 203662
    Ειμαι σε Windows 10.

  6. #7566
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.329
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απ' οτι φαινεται στην εικονα, ψαχνει για το selenium, και με ενα προχειρο googling που εκανα βρηκα οτι εινια εφαρμογη σε java για να αυτοματοποιει πραγματα εντος browser, οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να το δοκιμασω εγω, μιας και μισω τη java περισσοτερο και απο τα 10 :P
    ديميتريس

  7. #7567
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θελησα να δω το got κπρωτο επεισόδιο) αλλά ουσιαστικα ολα τα λινκ κολλουσαν εκτος απο 1-2 που δεν υπηρχαν οι σωστοι υποτιτλοι.

    Στα αποτελέσματα δεν μου εβγαλε κανένα από openload (δοκιμασα overeasy, tempest, yoda).
    Επισης στο elementum με το οποιο δεν βγαζω ακρη κανει μια ωρα buffering. Κατεβαζει ολο το αρχειο προκειμενου να παιξει;

    Καμια εναλλακτική;

  8. #7568
    Εγγραφή
    26-04-2005
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14621/970
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    SNR / Attn
    11(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Torrenter 2
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος value_ : 21-05-19 στις 21:38.

  9. #7569
    Εγγραφή
    02-02-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MANTHES Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελησα να δω το got κπρωτο επεισόδιο) αλλά ουσιαστικα ολα τα λινκ κολλουσαν εκτος απο 1-2 που δεν υπηρχαν οι σωστοι υποτιτλοι.

    Στα αποτελέσματα δεν μου εβγαλε κανένα από openload (δοκιμασα overeasy, tempest, yoda).
    Επισης στο elementum με το οποιο δεν βγαζω ακρη κανει μια ωρα buffering. Κατεβαζει ολο το αρχειο προκειμενου να παιξει;

    Καμια εναλλακτική;


    Destiny, θα το βρεις στο repository του eggman (αυτό δεν σημαίνει ότι πρόκειται για δικό του πρόσθετο) http://repo.mreggman.xyz

  10. #7570
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Γνωρίζει κανείς γιατί το Kodi ή τα add-on είναι τόσο αργα.

    Μερικά παραδείγματα. Πατάς σε μια επιλογή και μέχρι να βγει το μενού του scraper έχει αισθητά κακή απόκριση σε βαθμό που δεν είσαι σίγουρος ότι το πάτησες. Πατάς πχ σε ένα stream και το skinned animation κάνει αισθητά πολύ χρόνο να εμφανιστεί. Πατάς στο progress για trakt και μια λίστα με 10 επιλογές παίρνει εξαιρετικά πολύ ώρα. Κανένα από αυτά τα API δεν δικαιολογεί τόσο αργή απόκριση και μόνο το scraping μπορεί να είναι κατανοητο.

    Είμαι με τελευταία έκδοση Kodi σε s912 πάνω σε Android TV. Γενικά θεωρώ το Android TV πολύ αργό αλλά αυτά που περιγράφω τα έχω παρατηρήσει από το minix x80h με Android 4.4 και τα αντίστοιχα Kodi όπως επίσης και σε fork spmc κτλ. Γενικά δεν έχω συσκευή που να μην έχει αυτού του τυπου την αργή συμπεριφορά έστω και αν μεταξύ των add-on υπάρχει διαφορά. Όλες οι συσκευές μου ήταν και είναι ακόμα θεωρητικά υπεραρκετες για μια εφαρμογή σαν το Kodi ειδικά όταν το playback δεν μασάει αλλά ταυτόχρονα ένα χαζό menu navigation σέρνεται.

    Φαίνεται από την εμπειρία ότι αν είναι να φορτώσει μενού με παρά πολλές επιλογές ζοριζεται να δείξει την λίστα και άντε να το καταλάβω. Επίσης φαίνεται ότι όταν ουσιαστικά κάνει browse folders τότε δεν έχει θέμα. Η αίσθηση μου είναι ότι μόλις χρειαστεί να κάνει οποιοδήποτε http request τότε "κολλάει" και γενικά το http και https του φαίνεται να είναι πάρα να πάρα πολύ αργό. Τα API του trakt είναι πολύ ελαφριά και το σύστημα συμπεριφέρεται λες και κατεβάζει mb σε αργό δίκτυο.

  11. #7571
    Εγγραφή
    02-02-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κανείς γιατί το Kodi ή τα add-on είναι τόσο αργα.

    Μερικά παραδείγματα. Πατάς σε μια επιλογή και μέχρι να βγει το μενού του scraper έχει αισθητά κακή απόκριση σε βαθμό που δεν είσαι σίγουρος ότι το πάτησες. Πατάς πχ σε ένα stream και το skinned animation κάνει αισθητά πολύ χρόνο να εμφανιστεί. Πατάς στο progress για trakt και μια λίστα με 10 επιλογές παίρνει εξαιρετικά πολύ ώρα. Κανένα από αυτά τα API δεν δικαιολογεί τόσο αργή απόκριση και μόνο το scraping μπορεί να είναι κατανοητο.

    Είμαι με τελευταία έκδοση Kodi σε s912 πάνω σε Android TV. Γενικά θεωρώ το Android TV πολύ αργό αλλά αυτά που περιγράφω τα έχω παρατηρήσει από το minix x80h με Android 4.4 και τα αντίστοιχα Kodi όπως επίσης και σε fork spmc κτλ. Γενικά δεν έχω συσκευή που να μην έχει αυτού του τυπου την αργή συμπεριφορά έστω και αν μεταξύ των add-on υπάρχει διαφορά. Όλες οι συσκευές μου ήταν και είναι ακόμα θεωρητικά υπεραρκετες για μια εφαρμογή σαν το Kodi ειδικά όταν το playback δεν μασάει αλλά ταυτόχρονα ένα χαζό menu navigation σέρνεται.

    Φαίνεται από την εμπειρία ότι αν είναι να φορτώσει μενού με παρά πολλές επιλογές ζοριζεται να δείξει την λίστα και άντε να το καταλάβω. Επίσης φαίνεται ότι όταν ουσιαστικά κάνει browse folders τότε δεν έχει θέμα. Η αίσθηση μου είναι ότι μόλις χρειαστεί να κάνει οποιοδήποτε http request τότε "κολλάει" και γενικά το http και https του φαίνεται να είναι πάρα να πάρα πολύ αργό. Τα API του trakt είναι πολύ ελαφριά και το σύστημα συμπεριφέρεται λες και κατεβάζει mb σε αργό δίκτυο.
    Με google dns έχεις κάνει δοκιμές?

  12. #7572
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Δεν παίζει ρόλο μόνο το εκάστοτε api ή από πού προέρχεται η κάθε λίστα, αλλά και από πού τραβάει τα metadata. Πχ τα αντικείμενα μιας λίστας μπορεί να προέρχονται απ'το trakt μέσω του api του, οι περιγραφές από imdb, poster tmdb, fanart fanart.tv κοκ.
    Γενικά είναι πολλά τα δεδομένα που περιέχει κάθε λιστα.
    Βοηθάει και η απενεργοποίηση του fanart σε όποια πρόσθετα το υποστηρίζουν.

  13. #7573
    Εγγραφή
    11-12-2018
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Θεσσαλία
    Ένα οποιοδήποτε torrentάδικο, το qBitTorrent & το DuckieTV. Κατεβάζει αυτόματα ενώ κοιμάσαι, το βλέπεις όταν ξυπνήσεις. Ούτε να κολλάει στο buffering ούτε τίποτα.

  14. #7574
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παίζει ρόλο μόνο το εκάστοτε api ή από πού προέρχεται η κάθε λίστα, αλλά και από πού τραβάει τα metadata. Πχ τα αντικείμενα μιας λίστας μπορεί να προέρχονται απ'το trakt μέσω του api του, οι περιγραφές από imdb, poster tmdb, fanart fanart.tv κοκ.
    Γενικά είναι πολλά τα δεδομένα που περιέχει κάθε λιστα.
    Βοηθάει και η απενεργοποίηση του fanart σε όποια πρόσθετα το υποστηρίζουν.
    Ναι το σκέφτηκα και εγώ. Όμως έχω μια παρατήρηση. Δεν φαίνεται το fanart να είναι προαπαιτούμενο για μια λίστα καθώς συχνά βλέπεις μια εικόνα να λείπει και μετά να εμφανίζεται. Δηλαδή το φαναρτ φαίνεται να είναι ανεξάρτητο των δεδομένων της ίδιας της λίστας και άρα δεν θα πρέπει να μπλοκάρει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kandilak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με google dns έχεις κάνει δοκιμές?
    Όχι. Όμως αν χρησιμοποιεί το dns του router τοτε το πρόβλημα θα ήταν καθολικό σε όλες τις συσκευές του σπιτιού, κινητά και υπολογιστές και tv box.

    Καταλαβαίνω το θέμα dns αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να δημιουργεί τόσο πρόβλημα, σίγουρα όχι σε σύγκριση με άλλη χρήση στο ίδιο δίκτυο. Αν μου διαφεύγει και σε παρακαλώ διαφωτισε με.

  15. #7575
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kandilak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Destiny, θα το βρεις στο repository του eggman (αυτό δεν σημαίνει ότι πρόκειται για δικό του πρόσθετο) http://repo.mreggman.xyz
    Δυστυχώς δεν γίνεται εγκατάσταση

Σελ. 505 από 835 ΠρώτηΠρώτη ... 485495500503504505506507510515525 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1313
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-24, 07:41
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας