Σελ. 542 από 838 ΠρώτηΠρώτη ... 522532537540541542543544547552562 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.116-8.130 από 12558

Θέμα: Kodi media center

  1. #8116
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν είχε θέμα το καλώδιο δεν θα είχες καθόλου εικόνα.

  2. #8117
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είχε θέμα το καλώδιο δεν θα είχες καθόλου εικόνα.
    Όχι απαραίτητα.

    1. Δοκίμασε και άλλο καλώδιο.

    2. Δοκίμασε και άλλη θύρα.

    Τι μοντέλο είναι η TV; Πχ. το osmc που χρησιμοποιώ εγώ σε κάποιο παλιότερο update έβγαζε προβλήματα με συγκεκριμένες LG TV και οι developer μέσω του log εντόπισαν το πρόβλημα και το έλυσαν. Έκανες μια συνδυαστική αναζήτηση του μοντέλου TV σου με το coreelec; Μήπως πρόκειται για κάτι που το έχουν επισημάνει ήδη κάποιοι.

  3. #8118
    Εγγραφή
    02-12-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Είναι μια Hitachi φετινή (vestel). Δεν βρήκα κάτι στα fora του coreelec σχετικό για τη συγκεκριμένη.
    Το καλώδιο πράγματι επάνω γράφει high speed.
    Άλλαξα θύρα HDMI, με το που άνοιξε το box μου πέταξε την εικόνα του μενού ζουμαρισμενη, έκανα βίντεο calibration την έφτιαξα, έβαλα να παίξει το χθεσινό επεισόδιο silicon valley σε 1080p hevc 10bit , αυτή την φορά απεπιλεγωντας τη ρύθμιση "force 8bit αντί για 10bit" που είχα πριν γτ δεν μπορούσε να μου παίξει 10μπιτα αλλιώς,και το έπαιξε όλο κανονικά χωρίς θέματα.
    έχω διαβάσει πάλι ότι οι θύρες HDMI σε τηλεοράσεις μπορεί να συμπεριφέρονται διαφορετικά, λέτε να ήταν απλά αυτό; Θα το τσεκάρω ενδελεχώς απόψε θα βάλω να δω 4 επεισόδια σειρών σε full HD h 265 10bit και θα αναφέρω πάλι.

  4. #8119
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ισχύει αυτό για τις θύρες. Πχ. στις Sony οι 2 από τις 4 υποστηρίζουν 4:4:4. Ενδεχομένως στην hitachi σου να ισχύει κάτι ανάλογο πχ. 10 bit από συγκεκριμένες θύρες.

  5. #8120
    Εγγραφή
    02-12-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει αυτό για τις θύρες. Πχ. στις Sony οι 2 από τις 4 υποστηρίζουν 4:4:4. Ενδεχομένως στην hitachi σου να ισχύει κάτι ανάλογο πχ. 10 bit από συγκεκριμένες θύρες.
    Απο περιεργεια,τα 4:4:4 χρωματικα ειναι μονο σε 10μπιτα σωστά;Eπειδη υπαρχει μια ρυθμιση στο coreelec για να το υποχρεωσεις να το γυριζει σε 4:2:2 , για να συνεχισω να τεσταρω το καλωδιο να μην αγγκιξω καθολου αυτη την ρυθμιση.

  6. #8121
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    To screen calibration του Kodi πρέπει να είναι η τελευταία σου επιλογή, επειδή το σήμα υπόκειται σε επεξεργασία έτσι, την οποία μπορείς σίγουρα να αποφύγεις με τις κατάλληλες ρυθμίσεις:
    Πρώτα στην tv, κάποια απ'τις επιλογές aspect ratio (δεν ξέρω πώς λέγεται στην δική σου) σίγουρα δείχνει το σήμα 1:1. Σε μερικές υπάρχει ξεχωριστή ρύθμιση, disable overscan ή κάτι παρόμοιο.
    Μετά στο Kodi, settings/system/display/resolution επιλέγεις την native ανάλυση της οθόνης σου (την 4Κ ανάλυση) και refresh rate 30hz (έτσι ώστε να την παλεύει το box στο gui). Αν την παλεύει το box την αφήνεις έτσι (τσεκαρε θερμοκρασίες στο system information) γιατί σίγουρα θα έχεις καλύτερο upscale απ'αυτο της Hitachi.
    Στις ρυθμίσεις playback/videos/adjust display refresh rate -> on start/stop.

    Το καλώδιο που ήρθε με το box μην το πολυεμπιστευεσαι κι ας λέει ότι θέλει πάνω, 2 που έχω από boxes είναι τα μοναδικά που δεν περνάνε cec & arc, και κάνουν περίεργα με το σήμα.

    Τέλος το log που ανέβασες είναι από libreelec και έχει το debug απενεργοποιημένο.

  7. #8122
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    αν κατεβάσω και εγκαταστήσω την ενημέρωση 18.5 χειροκίνητα, κανει ενημέρωση κανονικα η χάνει της ρυθμίσεις?

  8. #8123
    Εγγραφή
    02-12-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ναι, έχεις δίκιο,από libre είναι..! Έτρεξα και το libre που έχω σε ένα USB για να δω αν κι εκεί είχα το θέμα,και το είχα.debugging log δεν πήγα, πραγματι..θα το κάνω.

    Αυτό για το overscan θα το κάνω, ναι, το είχα ξανακάνει σε προηγούμενο setup.

    Η ανάλυση της οθόνης που λες να ορίσω στα 4κ30fps, δεν αφορά μόνο το μενού; Κατά την αναπαραγωγή 4k βίντεο ως 4k δεν το παίζει; Επειδή διάβαζα στα core fora πως καλό είναι να το ορίσεις σε 1080p για να μην ζοριζεται το κουτί κατά την περιήγηση (ενα amlolic 905 2gb ram είναι)

  9. #8124
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Όσον αφορά το θέμα του upscaling δεν είναι απόλυτο πως της τηλεόρασης είναι πάντα χειρότερο.

  10. #8125
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Όχι δεν αφορά μόνο το μενού, αν πχ το ορίσεις 1080p και παίξεις video 1080p, θα δώσει στην έξοδο 1080p και το upscale στο 4Κ της οθόνης θα το κάνει η τηλεόραση.
    Σε 4Κ υλικό δεν είμαι πολύ σίγουρος τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, αν δλδ γίνεται downscale στην ανάλυση που έχεις ορίσει και ξανά upscale απ'την tv, ίσως πρέπει να κάνεις whitelist τις 4K αναλύσεις πιο κάτω για να αποφευχθεί αυτό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά το θέμα του upscaling δεν είναι απόλυτο πως της τηλεόρασης είναι πάντα χειρότερο.
    Από προσωπική εμπειρία, σε χαμηλές και μεσαίες σειρές Samsung, lg k Philips (με τον περίφημο P5) που έχω τσεκαρει με σχετικά patterns (τουλάχιστον 1080p σε 4k, δεν έχω συγκρίνει χαμηλότερες αναλύσεις), το upscale του Kodi/coreelec ήταν κατά πολύ ανώτερο.
    Ο alexx_kidd έχει Hitachi, τώρα τι να πω, ας συγκρίνει.

  11. #8126
    Εγγραφή
    06-06-2015
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν αφορά μόνο το μενού, αν πχ το ορίσεις 1080p και παίξεις video 1080p, θα δώσει στην έξοδο 1080p και το upscale στο 4Κ της οθόνης θα το κάνει η τηλεόραση.
    Σε 4Κ υλικό δεν είμαι πολύ σίγουρος τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, αν δλδ γίνεται downscale στην ανάλυση που έχεις ορίσει και ξανά upscale απ'την tv, ίσως πρέπει να κάνεις whitelist τις 4K αναλύσεις πιο κάτω για να αποφευχθεί αυτό.

    - - - Updated - - -



    Από προσωπική εμπειρία, σε χαμηλές και μεσαίες σειρές Samsung, lg k Philips (με τον περίφημο P5) που έχω τσεκαρει με σχετικά patterns (τουλάχιστον 1080p σε 4k, δεν έχω συγκρίνει χαμηλότερες αναλύσεις), το upscale του Kodi/coreelec ήταν κατά πολύ ανώτερο.
    Ο alexx_kidd έχει Hitachi, τώρα τι να πω, ας συγκρίνει.
    Καποτε το ειχαμε ξανασυζητησει αλλά δεν ειμαι σιγουρος οτι ειχα καταλάβει σωστα.
    Οταν επιλεγεις στο kodi (coreelec) whitelist
    το upscale το κάνει το kodi ή η tv?

    Και.. μη βαρατε...
    οταν λεμε upscale εννoουμε την διαχειριση των fps?

  12. #8127
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από προσωπική εμπειρία, σε χαμηλές και μεσαίες σειρές Samsung, lg k Philips (με τον περίφημο P5) που έχω τσεκαρει με σχετικά patterns (τουλάχιστον 1080p σε 4k, δεν έχω συγκρίνει χαμηλότερες αναλύσεις), το upscale του Kodi/coreelec ήταν κατά πολύ ανώτερο.
    Ο alexx_kidd έχει Hitachi, τώρα τι να πω, ας συγκρίνει.
    Ναι δεν αντιλέγω πως το σύνηθες, στα μικρομεσαία τουλάχιστον, να είναι όπως τα λες απλά τονίζω πως δεν είναι απαράβατος κανόνας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kropilack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποτε το ειχαμε ξανασυζητησει αλλά δεν ειμαι σιγουρος οτι ειχα καταλάβει σωστα.
    Οταν επιλεγεις στο kodi (coreelec) whitelist
    το upscale το κάνει το kodi ή η tv?

    Και.. μη βαρατε...
    οταν λεμε upscale εννoουμε την διαχειριση των fps?
    Όχι, αφορά την ανάλυση.

  13. #8128
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kropilack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποτε το ειχαμε ξανασυζητησει αλλά δεν ειμαι σιγουρος οτι ειχα καταλάβει σωστα.
    Οταν επιλεγεις στο kodi (coreelec) whitelist
    το upscale το κάνει το kodi ή η tv?

    Και.. μη βαρατε...
    οταν λεμε upscale εννoουμε την διαχειριση των fps?
    Ωχ, ανοίξαμε μεγάλη κουβέντα με το whitelist τώρα..
    Κατ'αρχας upscale λέμε την προσαρμογή της ανάλυσης του video στην ανάλυση της οθόνης.
    Παλιά υπήρχε μόνο η ρύθμιση resolution στο Kodi, βάσει της οποίας έδινε την έξοδο της συσκευής το Kodi.
    Στην 18 βάλανε το whitelist feature. Οι αναλύσεις/refresh rates που θα επιλέξεις εκεί, είναι αυτές που θα δίνει το Kodi στην έξοδο, αν παίζει video ανάλογης ανάλυσης/framerate.

    Παράδειγμα: έχεις 4k tv, στο Kodi/resolution έχεις ορίσει 2160p και έχεις κάνει whitelist την 1080p24 (μεταξύ άλλων - είναι multi-select το whitelist).
    Στο μενού το Kodi θα δίνει 2160p, και όταν παίζεις video 1080p24 αυτό θα δίνει και το Kodi - το upscale το κάνει η tv.
    Αν δεν έχεις κάνει whitelist την 1080p24, το Kodi θα κάνει το upscale 1080p->2160p.
    Fps θα δώσει αυτά του video αν στο playback έχεις ενεργοποιήσει το adjust refresh rate. Αν όχι θα δώσει ό,τι έχεις ορίσει στο display/refresh rate.

  14. #8129
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι απαραίτητα.

    1. Δοκίμασε και άλλο καλώδιο.

    2. Δοκίμασε και άλλη θύρα.

    Τι μοντέλο είναι η TV; Πχ. το osmc που χρησιμοποιώ εγώ σε κάποιο παλιότερο update έβγαζε προβλήματα με συγκεκριμένες LG TV και οι developer μέσω του log εντόπισαν το πρόβλημα και το έλυσαν. Έκανες μια συνδυαστική αναζήτηση του μοντέλου TV σου με το coreelec; Μήπως πρόκειται για κάτι που το έχουν επισημάνει ήδη κάποιοι.
    Απο την στιγμή που αναφέρει πως δέχεται κανονικά 4Κ σήμα, τότε πως μπορεί να φταίει το καλώδιο; το καλώδιο την δουλειά του την έχει κάνει

  15. #8130
    Εγγραφή
    02-12-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έβαλα ανάλυση 4k 30fps στο kodi (με 60 ήταν μεν ομαλό, αλλά κάπως μπουκωνε η αλήθεια είναι,σκαλωνε σε μενού), adjust refresh rate on start/stop, και στριμαρα 10μπιτα hevc 1080p τα χθεσινά Watchmen & Mr Robot. Όλα πήγαν καλά, και πράγματι η ιδέα που μου έδωσε είναι πως το upscaling του Kodi ήταν καλύτερο απ' της tv.4k που πήγα να κάνω streaming είχε θέματα, κυρίως με το HDR ,δεν φάνηκε να ενεργοποιείται της τηλεόρασης (ίσως έχει θέμα ο amlolic 905 με αυτό).
    Θα δοκιμάσω και αύριο βέβαια,αλλά προς το παρόν είναι σε καλό δρόμο.

Σελ. 542 από 838 ΠρώτηΠρώτη ... 522532537540541542543544547552562 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1315
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-24, 13:17
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας