Σελ. 577 από 838 ΠρώτηΠρώτη ... 557567572575576577578579582587597 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.641-8.655 από 12558

Θέμα: Kodi media center

  1. #8641
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα,
    Υλικό: Beelink gt1 ultimate, Kodi 18.6

    Προβλήματα:
    1. Εδω και 10 μερες, δραμα οι υποτιτλοι! Δεν κατεβαινει τιποτα. Εχω τα subtiles.gr, greeksubs, opensubtitles by δράμα.... στο ενα εβαλα Timeout 70" αλλα τιποτα (δεν νομιζω να υπαρχει λυση)

    2.Αφου δεν κατεβαιναν υποτιτλοι, κατεβασα μερικους απο το Pc σε ενα usb stick, το εβαλα στο beelink, και τους μετεφερα στην εξωτερικη SD καρτα. (εκανα και εξαγωγη του Usb stick, για safe).
    Οποτε πατουσα την αναζητηση υποτιτλων (browse for subtitles) απο το μενου, το kodi κολλουσε! Αναγκαστικά reboot. 50 φορες που δοκιμασα, το ιδιο προβλημα. Εκανα καποια καθαρισμτα, αλλα παντα το ιδιο.
    Eject την εξωτερικη SD καρτα (U3 64Gb), την ξανα εβαλα, παλι τα ιδια. Χθες μονο που το αφησα κολλημενο για 2 ωρες, καποια στιγμη ανοιξε το μενου, πλοηγηθηκα και τελικα επελεξα τον υποτιτλο που ηθελα.
    Γιατι το κανει αυτο? Υποθετω οτι κατι ψαχνει, και δεν το βρισκει.
    Χρειαζεται να σβησω καποιο αρχειο? Οπως πχ ειχα σβησει τα "Myvideos xx.db" (2) και η "εκκαθαριση βιβλιοθηκης" γινεται αμεσως!...

    3)Στις εξαρτησεις (dependencies) εχω 2 αρχεια, ενεργα, που θελω να σβησω, αλλα δεν μπορω!
    Ειναι τα: xxxodus Artwork και xxxodus Scrapers, το μηνυμα λεει οτι χρησιμοποιουντε απο το addon "xxx-o-dus", το οποιο ομως δεν το εχω εγκατεστημενο!
    Τι να κανω?

  2. #8642
    Εγγραφή
    05-02-2020
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    καλημέρα, απο την παρατήρηση μου τις τελευταίες μέρες subtitles.gr έχει θέμα, greeksubs εχει ψιλοθεματάκι αλλα αν πατήσεις πολλές φορές τον κατεβάζει, κάπου διάβασα οτι το opensubtitles που ΔΕΝ θέλει username έχει πρόβλημα και δεν δουλεύει οπότε εκανα ενα username - password στο opensubtitles το κανονικό και κατεβάζει δουλεύει μια χαρα.

    Για το κατέβασμα σε φλασάκι ή απευθείας μεσα στο σύστημα ακολούθησα τον οδηγό αυτό και σου βγάζει επιλογή αντί για αναζήτηση να πας στο κατέβασμα υπότιτλων και να ψάξει τοπίκα στον φάκελο που θα ορίσεις ότι κατεβάζεις εσύ τους υπότιτλους. Προσοχή σε αυτόν τον οδηγό μην κάνεις αυτό το opensubtitles χωρίς username γιατι απλά δεν δουλεύει.

  3. #8643
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να έκοψαν εντελώς το κατέβασμα άνευ login (έως τώρα το opensubtitles_by_opensubtitles λειτουργούσε και χωρίς login).
    πάντως ενώ το opensubtitles by opensubtitles συνεχίζει να μην κατεβάζει, εκτός Kodi ακόμα μπορώ να κατεβάσω χωρίς login πχ με smplayer.
    ίσως έκοψαν μόνο το kodi πάλι

  4. #8644
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι κάποιες σειρές/ταινίες που είναι δίγλωσσες, έχω δει πολλές φορές ένα σετ αγγλικών υποτίτλων απευθύνεται σε αυτούς που ακούν και καταλαβαίνουν αγγλικά και περιλαμβάνουν μόνο πινακίδες/ομιλία σε άλλες γλώσσες πλην αγγλικών. Δεν ξέρω αν υπάρχουν κανόνες και αν ονομάζονται κάπως. Τα άλλα σετ που λες είναι το κανονικό και το άλλο το SDH (για κωφούς και βαρήκοους το τελευταίο).

    - - - Updated - - -

    rule of thumb: Αν έχεις 2 αρχεία στην ίδια γλώσσα, διαλέγεις αυτό με το μικρότερο μέγεθος αρχείο, αν έχεις 3, το μεσαίο.
    Σωστο αυτο, δεν το σκεφτηκα. Τα περασα παντως και τα 3 απο diff και το τελευταιο ειναι με sdh.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντως ενώ το opensubtitles by opensubtitles συνεχίζει να μην κατεβάζει, εκτός Kodi ακόμα μπορώ να κατεβάσω χωρίς login πχ με smplayer.
    ίσως έκοψαν μόνο το kodi πάλι
    Επειδη εχω μερες να το χρησιμοποιησω, απο ποτε στο κανει?
    Να παω να τους ξανακραξω στο github και στο φορουμ τους που μου το παιζουν γνωστες λεγοντας οτι οι αλλες εφαρμογες εχουν σιγουρα καποια credentials που δεν τα βλεπω?
    Αν εχεις λογαριασμο στο github ή/και στο φορουμ του kodi, θα ηθελα λιγη υποστηριξη με τους κολλημενους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 31-03-20 στις 12:32.
    ديميتريس

  5. #8645
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    το smplayer εννοείς; χτες το βράδυ τελευταία φορά.
    Δεν κατέβαζε τίποτα το Kodi στο box, μπήκα από τον υπολογιστή στο nas, άνοιξα το αρχείο με το smplayer, κατέβασε υπότιτλο, το άνοιξα πάλι από kodi και τέλος
    Να έχει o smplayer δικά του credentials; Δύσκολο το κόβω, εγώ δεν έχω βάλει

  6. #8646
    Εγγραφή
    18-02-2008
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  29,1 KB 
ID: 213206

  7. #8647
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    το smplayer εννοείς; χτες το βράδυ τελευταία φορά.
    Δεν κατέβαζε τίποτα το Kodi στο box, μπήκα από τον υπολογιστή στο nas, άνοιξα το αρχείο με το smplayer, κατέβασε υπότιτλο, το άνοιξα πάλι από kodi και τέλος
    Να έχει o smplayer δικά του credentials; Δύσκολο το κόβω, εγώ δεν έχω βάλει
    Οχι, εννοω τους υποτιτλους στο kodi απο το opensubtitles by opensubtitles. Οριστε τα θεματα μου στο github τους και στο φορουμ του kodi με τους "ειδικους" να προσπαθουν να με πεισουν για το αντιθετο
    https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=352834
    https://github.com/opensubtitles/ser...tles/issues/23

    Σε μενα δουλευει κανονικα παντως, μολις ειδα το bad boys for life με υποτιτλους κατεβασμενους απο εκει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 31-03-20 στις 15:12.
    ديميتريس

  8. #8648
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pit_hal Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα, απο την παρατήρηση μου τις τελευταίες μέρες subtitles.gr έχει θέμα, greeksubs εχει ψιλοθεματάκι αλλα αν πατήσεις πολλές φορές τον κατεβάζει, κάπου διάβασα οτι το opensubtitles που ΔΕΝ θέλει username έχει πρόβλημα και δεν δουλεύει οπότε εκανα ενα username - password στο opensubtitles το κανονικό και κατεβάζει δουλεύει μια χαρα.

    Για το κατέβασμα σε φλασάκι ή απευθείας μεσα στο σύστημα ακολούθησα τον οδηγό αυτό και σου βγάζει επιλογή αντί για αναζήτηση να πας στο κατέβασμα υπότιτλων και να ψάξει τοπίκα στον φάκελο που θα ορίσεις ότι κατεβάζεις εσύ τους υπότιτλους. Προσοχή σε αυτόν τον οδηγό μην κάνεις αυτό το opensubtitles χωρίς username γιατι απλά δεν δουλεύει.
    Μεχρι και πριν 2 χρονια (περιπου) δουλευα το "opensubtitles το κανονικό" με username - password, αλλα αφου μου δουλευε το opensubtitles by..., εβγαλα το "κανονικο". Αποψε θα το ξαναβαλω.
    Το τρικ να ξαναπαταω το πληκτρο για να κατεβουν υποτιτλοι, το ειχα βρει πριν καιρο και γω το κολπο, και κατεβαιναν, αλλα εδω και μερες τπτ.

    Τον "οδηγο" που μου λες, θα τον κοιταξω, συντομα.

    ΥΓ. για τις αλλες τις πορνοεξαρτησεις, βρηκα ποιο repo/addon τις εχει. Θα το εγκαταστησω-βγαλω, και θα δω αν σκορπιστουν τα dependencies του...

  9. #8649
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.356
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα μια χαρά είδα με αγγλικούς υπότιτλους από Opensubtitles
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #8650
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    @jim_p μάλλον έχεις δίκιο, επιτρέπουν anonymous χρήση του API σε συγκεκριμένες εφαρμογές βάσει user agent.
    Πχ στα exodus based πρόσθετα που χρησιμοποιούν το opensubtitles api πλέον δεν δουλεύει το αυτόματο κατέβασμα.
    Αν όμως αλλάξεις το user agent σε αυτό του opensubtitles_by_opensubtitles ή του subloader δουλεύει!
    Την επόμενη φορά που θα το μπλοκάρουν λοιπόν, άλλαξε στο αρχείο service.subtitles.opensubtitles_by_opensubtitles\resources\lib\SUtilities.py την γραμμή 22 από
    Κώδικας:
    login = self.server.LogIn(__addon__.getSetting( "OSuser" ), __addon__.getSetting( "OSpass" ), "en", "%s_v%s" %(__scriptname__.replace(" ","_"),__version__))
    σε
    Κώδικας:
    login = self.server.LogIn(__addon__.getSetting( "OSuser" ), __addon__.getSetting( "OSpass" ), "en", "SubDownloader 2.2.0")
    και το πρόσθετο θα δουλεύει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος host505 : 01-04-20 στις 01:35.

  11. #8651
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μου επιτρεπεις να παρω το σχολιο σου απο εδω και να το τριψω στη μουρη των "ειδικων" του kodi φορουμ και του github?
    ديميتريس

  12. #8652
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @jim_p μάλλον έχεις δίκιο, επιτρέπουν anonymous χρήση του API σε συγκεκριμένες εφαρμογές βάσει user agent.
    Πχ στα exodus based πρόσθετα που χρησιμοποιούν το opensubtitles api πλέον δεν δουλεύει το αυτόματο κατέβασμα.
    Αν όμως αλλάξεις το user agent σε αυτό του opensubtitles_by_opensubtitles ή του subloader δουλεύει!
    Την επόμενη φορά που θα το μπλοκάρουν λοιπόν, άλλαξε στο αρχείο service.subtitles.opensubtitles_by_opensubtitles\resources\lib\SUtilities.py την γραμμή 22 από
    Κώδικας:
    login = self.server.LogIn(__addon__.getSetting( "OSuser" ), __addon__.getSetting( "OSpass" ), "en", "%s_v%s" %(__scriptname__.replace(" ","_"),__version__))
    σε
    Κώδικας:
    login = self.server.LogIn(__addon__.getSetting( "OSuser" ), __addon__.getSetting( "OSpass" ), "en", "SubDownloader 2.2.0")
    και το πρόσθετο θα δουλεύει.
    Σήμερα παρατήρησα πως το opensubtitles_by_opensubtitles δεν δουλεύει με κανέναν user agent.
    Για να το κάνουμε να δουλέψει ξανά, πρέπει να προσθέσουμε στο παραπάνω αρχείο, κάτω απ'την γραμμή 22 το εξής:
    Κώδικας:
        if (login["status"] == "200 OK"):
          self.osdb_token  = login[ "token" ]
    Δεν ξέρω γιατί λείπει αυτός ο κώδικας απ'το αρχείο, αφού πιο κάτω το ζητάει το self.osdb_token, και δεν ορίζεται πουθενά.
    Το opensubtitles add-on του kodi repo το έχει.

  13. #8653
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι, εννοω τους υποτιτλους στο kodi απο το opensubtitles by opensubtitles. Οριστε τα θεματα μου στο github τους και στο φορουμ του kodi με τους "ειδικους" να προσπαθουν να με πεισουν για το αντιθετο
    https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=352834
    https://github.com/opensubtitles/ser...tles/issues/23

    Σε μενα δουλευει κανονικα παντως, μολις ειδα το bad boys for life με υποτιτλους κατεβασμενους απο εκει.
    Πάνω κάτω απ όταν αναφέρθηκε εδώ μέσα αλλά μόλις δοκίμασα και έβγαλε αποτελέσματα / κατέβασε!
    Νομίζεις ότι χάνεις τον καιρό σου στο φορουμ του kodi, δεν ασχολήθηκαν καν με την ουσία του πράγματος αλλά μόνο "ε γιατί δεν βάζεις το άλλο"

  14. #8654
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχουμε κανενα προσθετο που να δειχνει ντοκιμαντερ?
    Προς το παρον εχω βρει το ihavenotv.com και στελνω απο τον browser στο kodi με το playthis, αλλα δεν παιζει τα παντα. Βασικα δεν παιζει τιποτα σχεδον
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 01-04-20 στις 19:12.
    ديميتريس

  15. #8655
    Εγγραφή
    05-02-2020
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Το Lavaza αν δεν κανω λάθος εχει section με ντοκιμαντερ και πολλά μάλιστα ανα θεματικές, υγεία, πολιτική, φύση, κτλ..

Σελ. 577 από 838 ΠρώτηΠρώτη ... 557567572575576577578579582587597 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1315
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-24, 13:17
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας