Σελ. 463 από 838 ΠρώτηΠρώτη ... 443453458461462463464465468473483 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.931-6.945 από 12556

Θέμα: Kodi media center

  1. #6931
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρησιμοποιώ πολύ stream addons πλάεον αλλά τα δύο που έχω και παίζουν είναι
    - Yoda: Κλασσικό κλώνος των γνωστών addons, βρίσκει αρκετά links σε 2-3 δημοφιλείς σειρές που βλέπω, το ίδιο και σε ταινίες. Το development του είναι ενεργό με τελευταίο update πριν λίγες μέρες
    - Αscension: Κλώνος των κλασσικών addons εμπλουτισμένο με extra δυνατότητες και κατηγορίες. Μεγάλο συν ότι μπορείς να επιλέγεις τι scrappers θα χρησιμοποιεί κάθε φορά. Internal, universal, lambda. Έχει να ανανεωθεί από τον Σεπτέμβρη αλλά επειδή όπως είπα παίζει με εξωτερικούς scrappers δουλεύει ακόμα μια χαρά.
    Ευχαριστώ γιατρέ Μεταξύ quasar και elementum ποιο προτιμάμε/αναπτύσσετε ακομα;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #6932
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.442
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το elementum, μιας και το quasar εχει να δει ενημερωση 1.5 χρονο.
    ديميتريس

  3. #6933
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #6934
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στο Αscension οταν επιλεγω lambda scrappers δεν μου βγαζει κανενα αποτελεσμα.

    Καμια βοηθεια τι φταιει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MANTHES : 25-12-18 στις 13:17.

  5. #6935
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    To Ascension απ'ότι βλέπω στο repo του δεν έχει κάνει link τα repos των lambdascrapers, universal scrapers, resolveurl κλπ, οπότε περιορίζεται σε ό,τι ανεβάζει στο δικό του repo, και μιας και φαίνεται unmaintained έχει παλιές εκδόσεις των εξαρτήσεων αυτών.

    Btw και οι lambdascrapers φαίνεται να είναι εγκατελειμενο project απ'τον original δημιουργό τους. Συνεχίζεται από κάποιους contributors μεμονωμένα, μεταξύ αυτών είμαι κι εγώ, αν θέλετε να δοκιμάσετε την έκδοσή μου εδώ.

  6. #6936
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.052
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παλαιότερα είχα προσπαθήσει ακριβώς να καταλάβω τι συμβαίνει σε αυτά τα streaming addon, τι είναι τι (ορολογία) και από πού έρχεται η πληροφορία.

    Παταω πάνω στην ταινία.

    1)ψάχνει scrappers. Δηλαδή για κάθε ένα ξέρει πως να χρησιμοποιήσει κάποιο endpoint αναζήτησης. Υποθέτω ότι η λίστα και το πώς είναι hardcoded;
    2)ο κάθε scraper επιστρέφει μια λίστα με κάποια metadata και αυτά γίνονται merge και sort
    3) παταωσε ένα source και αρχίζει το streaming. Από πού; Υπαρχει σχέση μεταξύ του scraper και source και αν ναι ποια;

    Στα παραπάνω βήματα, ειδικά το νο3, πώς ακριβώς πέρα από το authentication διαφοροποιούνται τα premium σαν το real debrid. Ουσιαστικά είναι premium sources ή scrappers?

  7. #6937
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ γιατρέ Μεταξύ quasar και elementum ποιο προτιμάμε/αναπτύσσετε ακομα;
    Για Ελλάδα τα θες ή τρέχεις torrent addons πάνω;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Στα παραπάνω βήματα, ειδικά το νο3, πώς ακριβώς πέρα από το authentication διαφοροποιούνται τα premium σαν το real debrid. Ουσιαστικά είναι premium sources ή scrappers?
    απ ότι έχω καταλάβει, το RD απλά σου δίνει την δυνατότητα να streamάρεις από hosts που έχουν free και premium accounts, χωρίς τον περιορισμό του free χρήστη και χωρίς να έχεις ξεχωριστό premium λογαριασμό σε κάθε host.

  8. #6938
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.052
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Ελλάδα τα θες ή τρέχεις torrent addons πάνω;

    - - - Updated - - -



    απ ότι έχω καταλάβει, το RD απλά σου δίνει την δυνατότητα να streamάρεις από hosts που έχουν free και premium accounts, χωρίς τον περιορισμό του free χρήστη και χωρίς να έχεις ξεχωριστό premium λογαριασμό σε κάθε host.
    The plot thickens.

  9. #6939
    Εγγραφή
    27-11-2017
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MANTHES Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Αscension οταν επιλεγω lambda scrappers δεν μου βγαζει κανενα αποτελεσμα.

    Καμια βοηθεια τι φταιει;
    απο 1η Νοεμβρίου περιμένουμε να το διορθώσει...χαχαχα
    https://github.com/Stars33d/Asc3nsi0n-Repo/issues/1

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλαιότερα είχα προσπαθήσει ακριβώς να καταλάβω τι συμβαίνει σε αυτά τα streaming addon, τι είναι τι (ορολογία) και από πού έρχεται η πληροφορία.

    Παταω πάνω στην ταινία.

    1)ψάχνει scrappers. Δηλαδή για κάθε ένα ξέρει πως να χρησιμοποιήσει κάποιο endpoint αναζήτησης. Υποθέτω ότι η λίστα και το πώς είναι hardcoded;
    2)ο κάθε scraper επιστρέφει μια λίστα με κάποια metadata και αυτά γίνονται merge και sort
    3) παταωσε ένα source και αρχίζει το streaming. Από πού; Υπαρχει σχέση μεταξύ του scraper και source και αν ναι ποια;

    Στα παραπάνω βήματα, ειδικά το νο3, πώς ακριβώς πέρα από το authentication διαφοροποιούνται τα premium σαν το real debrid. Ουσιαστικά είναι premium sources ή scrappers?
    τα πρόσθετα τυπου genesis/exodus/covenant/placenta/incursion
    εμφανιζουν τους τιτλους σκραπαροντας imdb/tvdb/trakt
    οταν πατας πχ σε μια ταινια τότε ξεκιναει η διαδικασια που ενεργοποιουνται οι σκραπερς-sources και βρισκουν λινκς στις διαφορες σελιδες(συνηθως οι σκραπερς εχουν το ιδιο ονομα με το domain του website).
    μετα σου εμφανιζεται μια λιστα απο λινκς....free links
    αν εχεις μια premium υπηρεσια τοτε τοτε ενεργοποιουνται καποιοι εξτρα σκραπερς-sources που τα λινκς που βρισκουν εμφανιζονται με καποιο χρωμα ή/και την ενδειξη RD/AD/PM/DEBRID/etc.αυτα τα λινκς επιλυονται απο την premium υπηρεσια μεσω του url resolver και στριμαρεις με ασφαλεια...
    στην ερωτηση απο που κ πως κ ποια η συνδεση η απαντηση ειναι απλή:
    ανοιγεις ενα website(ως σκραπερ) ταινιων βρισκεις την ταινια σου εμφανιζει τα διαθεσιμα λινκ τα οποια ειναι απο διαφορους hosters(openload/streamango/vidto/ok.ru/mail.ru/etc) και επιλεγοντας τα, αναπαραγονται με την επιλυση που εχει μεσω του online player(ως url resolver) το website!

  10. #6940
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.052
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bugatsinho Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην ερωτηση απο που κ πως κ ποια η συνδεση η απαντηση ειναι απλή:
    ανοιγεις ενα website(ως σκραπερ) ταινιων βρισκεις την ταινια σου εμφανιζει τα διαθεσιμα λινκ τα οποια ειναι απο διαφορους hosters(openload/streamango/vidto/ok.ru/mail.ru/etc) και επιλεγοντας τα, αναπαραγονται με την επιλυση που εχει μεσω του online player(ως url resolver) το website!
    Ίσως να μην έχω καταλάβει τι είναι ο url resolver. Ας δούμε κάποιο παράδειγμα

    Κάνει scrap το OneMovie.RU (λέμε τώρα) και βγάζει 3 λινκ:
    1) GVIDEO
    2) RD GVIDEO
    3) AMZN

    Και τα τρία λινκ είναι για τις ίδιες αναλύσεις.

    • Τι διαφορά έχει το 1 με το 2;
    • Σε ποια φάση έχει χρησιμοποιηθεί το RD; Από την εμπειρία μου ότανκάνει expire, κατά την διαδικασία του scrapping καθώς όταν έχει κάνει expire δεν βγαίνουν κάν τα λινκ. Τα premium λινκ πως είναι προστατευμένα;
    • Μπορεί οποιοδήποτε από αυτά να παραχθεί από τον ίδιο scraper
    • Ο γνώση του scraper είναι στατική; Δηλαδή, πάω εγώ και φτιάχνω scraper, πρέπει να το πω σε όλους τους addon developer; Ισχύει το ίδιο και για τα λινκ;

  11. #6941
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.442
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πως εχει γινιε ετσι το nbatv στα tvone111 και tvone1111? 1024*576 my ass, μιας και τα artifacts που εχει ειναι περισσοτερα και απο ταινια του yify. Ακομα και το nbatv στο σκετο tvone που ειναι μολις στα 360p μοιαζει hd μπροστα του!
    ديميتريس

  12. #6942
    Εγγραφή
    27-11-2017
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως να μην έχω καταλάβει τι είναι ο url resolver. Ας δούμε κάποιο παράδειγμα

    Κάνει scrap το OneMovie.RU (λέμε τώρα) και βγάζει 3 λινκ:
    1) GVIDEO
    2) RD GVIDEO
    3) AMZN

    Και τα τρία λινκ είναι για τις ίδιες αναλύσεις.

    • Τι διαφορά έχει το 1 με το 2;
    • Σε ποια φάση έχει χρησιμοποιηθεί το RD; Από την εμπειρία μου ότανκάνει expire, κατά την διαδικασία του scrapping καθώς όταν έχει κάνει expire δεν βγαίνουν κάν τα λινκ. Τα premium λινκ πως είναι προστατευμένα;
    • Μπορεί οποιοδήποτε από αυτά να παραχθεί από τον ίδιο scraper
    • Ο γνώση του scraper είναι στατική; Δηλαδή, πάω εγώ και φτιάχνω scraper, πρέπει να το πω σε όλους τους addon developer; Ισχύει το ίδιο και για τα λινκ;
    επειδή με gvideo δενε χω δει το rd ασ παρουμε ως παραδειγμα τα openload links
    openload σκετο και /openload RD
    ο url resolver ειναι οτι λεει το ονομα του επιλυτης url...δλδ παιρνει το openload/embed-gdjfaioijoijad και επιστρεφει το πραγματικο αρχειο βιντεο που κρυβεται πισω απο το λινκ
    το openload RD επιλυεται μεσω της υπηρεσια real debrid παλι με την χρήση του url resolver η μονη διαφορα που εχουν ειναι το τελικο λινκ....τπτ αλλο και ισως καλυτερη και πιο smoothy αναπαραγβγή μεσω του RD.
    ΤΑ RD ειναι προστατευμενα απο την ιδια την υπηρεσια δλδ λειτουργει σαν VPN κ ετσι δεν φαινεται καπου η IP μας(το πως γινεται αυτό μπορεις να τους ρωτησεις)
    επίσης επειδη πολλα απο υατ που γραφεις δεν βγαζουν καποιο νοημα...δεν ξερω τι να απαντησω....
    με τον σκραπερ σστα παραπανω πρόσθετα εννοουμε τον κωδικα που εχει συγκεκριμενη δομή τετοια ωστε να καταφερει να εντοπισει τον τιτλο σε μια σελιδα και να επιστρεψει τα διαθεσιμα λινκς απο αυτην κ μονο την σελιδα...αν ειναι απο δωρεαν hosters πχ openload/vidto etc ή αν ειναι premium link πχ rapidgator/rg/nitroglare/turbobit/ που για την αναπαρατωγη χρειαζεται premium υπηρεσια!
    Αν φτιαξεις εσυ σκραπερ πρεπει να ειναι στα προτυπα που οριζονται απο το προσθετο....κ αν τα καταφερεις τοτε μπορεις και να τον μοιραστεις με τον dev του συγκεκριμενου addon!αλλιως γραφεις σκραπερ για το lambdascrapers που το χρησιμοποιουν πολλα προσθετα πλεον και εισαι κομπλε...

  13. #6943
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.052
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Τώρα κατάλαβα. Είναι πραγματικό scraper. Αν αλλάξει η σελίδα και η δομή της τότε δεν parsaρεται. Εγώ θεωρούσα ότι υπάρχει κάποιο API endpoint ή παρόμοιο.

    Επίσης νομίζω ότι κατάλαβα το Rd. Ουσιαστικά είναι σαν proxy+VPN. Δηλαδή οι σέρβερ τις ρουφάνε δεδομένα από την πηγή εντός του Rd; Εγώ είχα την αίσθηση ότι είναι κάτι σαν private torrent και επειδή δεν είναι δωρεάν και ελεύθερο δεν εκτίθεται τόσο πολύ. Δηλαδή, κόσμος ανεβάζει εκεί τα βίντεο πχ μια ταινία. Αυτό που λες όμως είναι διαφορετικό. Ουσιαστικά δεν κρατάει το παράνομο υλικό και ίσως να μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν ξέρει τι είναι το περιεχόμενο.

  14. #6944
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα κατάλαβα. Είναι πραγματικό scraper. Αν αλλάξει η σελίδα και η δομή της τότε δεν parsaρεται. Εγώ θεωρούσα ότι υπάρχει κάποιο API endpoint ή παρόμοιο. Επίσης νομίζω ότι κατάλαβα το Rd. Ουσιαστικά είναι σαν proxy+VPN. Δηλαδή οι σέρβερ τις ρουφάνε δεδομένα από την πηγή εντός του Rd; Εγώ είχα την αίσθηση ότι είναι κάτι σαν private torrent και επειδή δεν είναι δωρεάν και ελεύθερο δεν εκτίθεται τόσο πολύ. Δηλαδή, κόσμος ανεβάζει εκεί τα βίντεο πχ μια ταινία. Αυτό που λες όμως είναι διαφορετικό. Ουσιαστικά δεν κρατάει το παράνομο υλικό και ίσως να μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν ξέρει τι είναι το περιεχόμενο.
    υπάρχουν δεκάδες εταιρείες που φιλοξενούν τα αρχεια που θέλεις να δεις. Αντι να εχεις συνδρομή σε όλες κάνεις μια συνδρομή RD και σου σερβίρει το ανάλογο περιεχόμενο

  15. #6945
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.043
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Εάν έχω καταλάβει καλά το RD απλά ρουφάει από διαφορους premium hosters αρχεία αλλα και από torrents τα κατεβάζει σε δικούς του servers και από εκεί τα αποστέλλει στους συνδρομητές του κρυπτογραφημένα οποτε δεν ξέρει ο πάροχος τι κατέβασες. Εάν το αρχείο που θες το έχει κατεβάσει κάποιος άλλος τότε ξεκινάει αμέσως αλλιώς περιμένεις λίγο μέχρι να κατεβει σε αυτούς και μετά να στο αποστείλουν.

    Είναι μια έξυπνη υπερεσία που κοστίζει σχετικά φτηνά και την τιμάω πάνω από ένα έτος. Πλέον με την τελευταία έκδοση το resolverurl του jsergio123 μπορεί να παίρνει και torrents. Μέχρι τώρα μονο το GAIA ήξερα πως μπορεί να το κάνει, πλέον αφού υπάρχει έτοιμος κώδικας θα δούμε και αλλα όπως το Seren που και αυτό δουλεύει με torrents μεσω του resolverurl.

    Να το πω διαφορετικά γιατί μπορεί να μην το έγραψα καλά τα torrent δεν τα κατεβάζεις σε εσένα κατεβαίνουν σε αυτούς οποτε δεν φαίνεται καμια IP σου και μετά από αυτούς σαν κρυπτογραφημένο αρχείο έρχεται σε εσένα.

    Επιπρόσθετα μπορείς να βάλεις και VPN για τυχόν μεγαλύτερη ασφάλεια αλλα πρώτα πρέπει να τους ενημερώσεις να να μην φας κανένα temp BAN βεβαια έτσι ίσως να μην δουλεύει τόσο καλά το RD και από θέμα ταχύτητας αλλα γιατί αφήνουν συγκεκριμένες IP από τα VPN να γίνονται χρήση.

    Εμενα μου χει λύσει τα χερια πάντως δε με νοιάζουν ούτε lamdascrapers ούτε κανένας scraper με το RD βρίσκεις τα πάντα και στην καλύτερη ποιότητα εικόνας αρκεί να το αντέχει η σύνδεση σου ....

Σελ. 463 από 838 ΠρώτηΠρώτη ... 443453458461462463464465468473483 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1315
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-24, 13:17
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας