Σελ. 698 από 838 ΠρώτηΠρώτη ... 678688693696697698699700703708718 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 10.456-10.470 από 12558

Θέμα: Kodi media center

  1. #10456
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Εγω τα βαζω μονο favourites.
    Άλλα Ντάλλα....

  2. #10457
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    To collection έχει το καλό ότι δεν χρειάζεται να το βάζεις εσύ. Αν έχεις μια σειρά σε τοπικά αρχεία και την βάλεις στην βιβλιοθληκη του kodi, θα την περάσει και στο collection του trakt.
    Μετά μπορείς σε άλλη συσκευή με kodi να το δεις με κάποιο streamο-addon

  3. #10458
    Εγγραφή
    08-04-2008
    Μηνύματα
    1.645
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19688/1021
    ISP
    Wind
    Router
    Linksys wag54g2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω τα βαζω μονο favourites.
    Και εγω έτσι εκανα αλλά αν μαζευτούν πολλες σειρες και ταινιες που θες να δεις γίνεται ενα μικρο μπαχαλο

  4. #10459
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.460
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Φρεσκο watchnixtoons χτες.

    - - - Updated - - -

    Ριξτε καμια ιδεα για το παρακατω σεναριο...
    Θελω να κανω φρεσκια εγκατασταση της 19 σε μια φιλη μου με w10. Αν ειχε λινουξ, θα ειχα κανει ενα σκριπτακι που να εκανε τα παρακατω
    - wget του zip του ταδε repo απο το ιντερνετ
    - αποσυμπιεση στο φακελο ~/.kodi/addons/ με το unzip
    - επανεκκινηση του kodi με το αντιστοιχο action του kodi-send
    - ενεργοποιηση του repo με το sqlite3 ή με το αντιστοιχο action που εινια για kodi 19+
    - εγκατασταση του εκαστοτε προσθετου με το αντιστοιχο action
    - "κλικ" στο yes με το αντιστοιχο action
    και παλι απο την αρχη.

    Το κακο εινια πως η windows εκδοση δεν εχει το kodi-send, οποτε δεν μπορει να κανει ολα τα υπογραμμισμενα που θελουν actions. Μπορω ομως να το κανω "remotely", τρεχοντας το kodi-send απο το rpi μου πχ και λεγοντας του να τρεξει την εντολη στην ταδε ip που τρεχει το kodi. Τραβηγμενη λυση αλλα σιγουρα πιο γρηγορη απο το κλικ κλικ.
    Τι γινεται ομως με τα 2 πρωτα βηματα και με αυτο που απαιτει την sqlite3? Το powershell εχει αντιστοιχες λειτουργιες του wget και του unzip, αλλα μεχρι εκει. Να κανω δηλαδη ενα σκριπτακι που απλα τραβαει τα zip απο το ιντερνετ και τα αποσυμπιεζει και μετα να συνεχισω με το kodi-send απο το rpi?

    Παραδειγμα bash script για να παρετε μια ιδεα.
    Κώδικας:
    wget https://a4k-openproject.github.io/a4kSubtitles/packages/a4kSubtitles-repository.zip
    unzip a4kSubtitles-repository.zip -d ~/.kodi/addons/
    kodi-send --action="RestartApp"
    sqlite3 ~/.kodi/userdata/Database/Addons33.db 'update installed set enabled=1 where addonid=="repository.a4ksubtitles";'
    kodi-send --action="EnableAddon(repository.a4ksubtitles)"
    kodi-send --action="InstallAddon(service.subtitles.a4ksubtitles)"
    kodi-send --action="SendClick(11)"
    Για "remotely", στην καθε kodi-send θα προστεθει και ο host που θα τρεξει, πχ
    Κώδικας:
    kodi-send --host=192.168.1.2 --action="RestartApp"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 18-09-21 στις 19:28.
    ديميتريس

  5. #10460
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.460
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μολις πετυχα ξανα την αναπηροποιηση που ελεγα πριν 10 μερες εδω, αλλα αντιστροφα αυτη τη φορα
    https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post6305777

    Εβαλα το skin.apptv το οποιο μου τραβηξε αυτα τα 2 σαν dependencies
    Κώδικας:
            <import addon="script.skin.helper.service" version="1.1.3"/>
            <import addon="script.skin.helper.widgets" version="1.0.22"/>
    και μια ακομα με τους ηχους που ερχονται σετ με το skin (resource.uisounds.apptv).
    Δεν μου αρεσε και το εβγαλα, μαζι με τους ηχους του. Τις παραπανω εξαρτησεις πως θα τις αφαιρεσω αφου δεν αναφερονται ουτε σαν ορφανα dependencies, και αφου δεν εμφανιζονται στα μενου των addons, μιας και ειναι τυπου script.*, αλλα παρολα αυτα εινια ακομα εγκατεστημενες?
    Κώδικας:
    $ ls .kodi/addons/ | grep "script.skin"
    script.skin.helper.service
    script.skin.helper.widgets
    Προφανως μπορω να σβησω τους φακελους με διαγραφη απο εκει μεσα με το χερι, αλλα αυτος ειναι ο προχωρημενος τροπος. Υπαρχει απλος και user friendly τροπος να τις βγαλω μεσα απο το kodi? Αμφιβαλλω, γιαυτο και πλεον θεωρω οτι η αναπηροποιηση του kodi απο εκδοση σε εκδοση ειναι εσκεμμενη.
    Αποφασισα να πεταξω το playthis απο παντου, μιας και το sendtokodi με καλυπτει πληρως, και επεσα στην αναπηρια που ειχα ειχα πει 3 χρονια πριν. Μια απο τις εξαρτησεις του ειναι το script.module.youtube.dl (ξεχασμενο και αυτο σε μια αρχαια εκδοση του Μαρτιου) και δεν εμφανιζεται σαν orphan. Γιατι να πρεπει να το βρω μεσα απο το search (προταση του host505 στο αμεσως επομενο ποστ) για να το αφαιρεσω?
    3 χρονια και 2 εκδοσεις μετα και προοδος μηδεν.
    ديميتريس

  6. #10461
    Εγγραφή
    02-02-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποφασισα να πεταξω το playthis απο παντου, μιας και το sendtokodi με καλυπτει πληρως, και επεσα στην αναπηρια που ειχα ειχα πει 3 χρονια πριν. Μια απο τις εξαρτησεις του ειναι το script.module.youtube.dl (ξεχασμενο και αυτο σε μια αρχαια εκδοση του Μαρτιου) και δεν εμφανιζεται σαν orphan. Γιατι να πρεπει να το βρω μεσα απο το search (προταση του host505 στο αμεσως επομενο ποστ) για να το αφαιρεσω?
    3 χρονια και 2 εκδοσεις μετα και προοδος μηδεν.
    Βασικά δεν βλέπω τον λόγο γιατί το script.module.youtube.dl έπρεπε να φαίνεται στην λίστα της Διαχείρισης εξαρτήσεων σαν orphaned από την στιγμή που το συγκεκριμένο πρόσθετο είναι executable. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να φαίνονται και όλα τα εγκατεστημένα πρόσθετα αφού όλα τα πρόσθετα μπορούν να γίνουν import στο addon.xml κάποιου πρόσθετου.
    Σε αυτό που συμφωνώ είναι στην αναπηρία της διαδικασίας απεγκατασταση ενός πρόσθετου που δεν σου εμφανίζει (όπως το κάνει για τα userdata του) την επιλογή απεγκαταστασης και οποιου πρόσθετου εμφανίζεται στο addon.xml του σαν εξάρτηση (και δεν είναι επίσης εξάρτηση κάποιου άλλου πρόσθετου).

  7. #10462
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.460
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οταν λες executable? Σαν program addon δηλαδη?
    Πρεπει να φαινεται σαν orphan επειδη μπηκε σαν εξαρτηση καποιου αλλου προσθετου και οχι με χειροκινητη εγκατασταση του ιδιου.
    ديميتريس

  8. #10463
    Εγγραφή
    02-02-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες executable? Σαν program addon δηλαδη?
    Πρεπει να φαινεται σαν orphan επειδη μπηκε σαν εξαρτηση καποιου αλλου προσθετου και οχι με χειροκινητη εγκατασταση του ιδιου.
    Αν ένα πρόσθετο είναι programm, video, music κλπ το αν το χρειάζεσαι ή όχι το ξέρεις εσύ οπότε ο χαρακτηρισμός orphaned για μένα είναι άχρηστος για αυτού του είδους τα πρόσθετα. Πχ αν το Youtube έχει εγκατασταθεί ως εξάρτηση κάποιου άλλου πρόσθετου το να μου πει ότι είναι orphaned σημαίνει και ότι δεν το χρειάζομαι? Αν όντως δεν το χρειάζομαι θα πάω στα Πρόσθετα βίντεο θα το βρω και θα το απεγκαταστασω και οποίο άλλο addon βρω εκεί που δεν το χρειάζομαι.

  9. #10464
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.460
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αλλο πραγμα το προσθετο του youtube (plugin.video.youtube), που μπορει να δουλεψιε και ανεξαρτητα, και αλλο αυτο που λεω (script.module.youtube.dl) που μπαινει σαν "βιβλιοθηκη"/helper καποιου αλλου προσθετου. Και δεν μπορεις να το βρεις καπου για να το απεγκαταστησεις. Δεν ειναι program addon πχ.

    ---edit
    Εκανα λαθος εδω. Το προσθετο φαινεται κανονικα στα program addons. Εχω αλλο προβλημα τωρα.
    Στο pc που ειναι με kodi 19.1, οταν παω να αναζητησω κατι στο μενου των addons, σκαει και βγαινει! Και το log δεν λεει και τιποτα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 21-09-21 στις 17:54.
    ديميتريس

  10. #10465
    Εγγραφή
    02-02-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο pc που ειναι με kodi 19.1, οταν παω να αναζητησω κατι στο μενου των addons, σκαει και βγαινει! Και το log δεν λεει και τιποτα!
    Αν έχεις εγκατεστημένο το plugin.program.autocompletion και στην αναζήτηση πατάς σε κάποια από τις προτάσεις που βγάζει καθώς γράφεις στο πληκτρολόγιο τότε εκεί είναι το πρόβλημα.
    Στο plugin.program.autocompletion του επίσημου repo. Κάπου υπάρχει fork με fix για αυτό το πρόβλημα.

  11. #10466
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.460
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν εχω κατι τετοιο.
    ديميتريس

  12. #10467
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.460
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κανιες με cartoonsgr που να του περασε η ενημερωση στην 1.0.23 χωρις προβλημα?
    Εδω μου τη βγαζει διαθεσιμη, παταω να την κανει, λεει οτι ενημερωθηκε και εξακολουθει να τη βγαζει διαθεσιμη! Και δεν λεει τιποτα και στο log! Απο τη μερια του repo, ολα φαινονται ενταξει.
    ديميتريس

  13. #10468
    Εγγραφή
    02-02-2008
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανιες με cartoonsgr που να του περασε η ενημερωση στην 1.0.23 χωρις προβλημα?
    Εδω μου τη βγαζει διαθεσιμη, παταω να την κανει, λεει οτι ενημερωθηκε και εξακολουθει να τη βγαζει διαθεσιμη! Και δεν λεει τιποτα και στο log! Απο τη μερια του repo, ολα φαινονται ενταξει.
    Πες του bugatsinho ότι έχει ξεχάσει να αλλάξει την version στο addon.xml στο zip του πρόσθετου. Την έχει αφήσει στο 1.0.22.

  14. #10469
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.460
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ωραιος, ευχαριστω
    ديميتريس

  15. #10470
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.460
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επειδη ο bugatsinho δεν εχει δει ακομα το bug report, τι μπορω να κανω με το cartoonsgr γιατι μου σπαει τα νευρα καθε φορα που το ξεκιναω και λεει οτι ενημερωθηκε?

    ---edit
    Με το που το μελετησα, ηρθε η ενημερωση σε 1.0.23.1 που το φτιαχνει

    - - - Updated - - -

    Κανεις με elementum να μου πει πως βγαινει αυτο στην εικονα? Εινια οι πληροφοριες για το τι εχει κατεβει κλπ και εμφανιζονται οταν γινεται pause.
    Το εχω στο le που ειναι με kodi 18.9 και δεν το εχω στο pc που ειναι με kodi 19.1!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails screenshot001.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 26-09-21 στις 19:42.
    ديميتريس

Σελ. 698 από 838 ΠρώτηΠρώτη ... 678688693696697698699700703708718 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1315
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-24, 13:17
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας