Σελ. 613 από 839 ΠρώτηΠρώτη ... 593603608611612613614615618623633 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.181-9.195 από 12572

Θέμα: Kodi media center

  1. #9181
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    49.999/29.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως πρεπει να ενεργοποιησεις το debug log απο τις ρυθμσεις του kodi για να εμφανιστει?
    Να ρωτησω για ποιο λογο θες το debug log και οχι το σκετο?
    Δεν μπορούσα να δω κανένα .mkv που είχα σε εξωτερικό σκληρό μέσω του kodi (την ίδια ώρα με τον MX player και τον VLC μπορούσα), ρώτησα στο Reddit, και μου είπαν να τους στείλω το debug log.

    Δεν βγήκε άκρη από εκεί, δεν βοήθησε κανείς, μου κλείδωσαν μάλιστα την ερώτηση που έκανα γιατί είχα την έκδοση 18.8 !!!!

    Δεν ήξερα ότι είναι παράνομο να κατεβάσεις το Kodi από το Kodi.tv και όχι απευθείας από το Play Store.


    Τελικά το προβλημα λύθηκε με ένα hard reset.

  2. #9182
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Interest in Kodi Declines After a Turmultuous Few Years of Piracy Headlines
    https://torrentfreak.com/interest-in...dlines-200811/
    Καλά περιμένετε να ξεκινήσουν να βγαίνουν ξανά νέες ταινίες και θα δούμε πώς το ενδιαφέρον ξαναμεγαλώνει.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #9183
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά περιμένετε να ξεκινήσουν να βγαίνουν ξανά νέες ταινίες και θα δούμε πώς το ενδιαφέρον ξαναμεγαλώνει.
    Μπα... Εδώ βλέπεις με όλο τον πλανήτη σε καραντίνα (άπλετος ελεύθερος χρόνος για πειραματισμούς και σειρές, ταινίες) και το ενδιαφέρον συνεχίζει να πέφτει.
    Λίγο το ότι δεν είναι set it and forget it λύση καθώς αργά ή γρήγορα το addon που χρησιμοποιείς θα σταματήσει να δουλεύει, λίγο το κυνήγι στις file hosting υπηρεσίες, λίγο το ότι πλέον χωρίς κάποια debrid υπηρεσία οι πηγές είναι περιορισμένες...

    Και κυρίως το γεγονός ότι πλέον το netflix είναι παντού διαθέσιμο. Δεν είναι τυχαίο ότι από το 2016 (που το netflix έκανε το μεγάλο άνοιγμα) το trend πέφτει. Με εξαίρεση το 2017 που βλέπουμε ένα μεγάλο πικ. Και όταν αυτό το πικ αρχίζει να πέφτει, ποιο άλλο trend βλέπεις να ανεβαίνει;
    https://trends.google.com/trends/exp...q=Kodi,netflix

  4. #9184
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.377
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Σας δουλεύει το Mega, Σκαι, Alpha, Star στο Alive Gr;
    Εμένα δεν κάνει τίποτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RASTAVIPER : 15-08-20 στις 20:31.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #9185
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Interest in Kodi Declines After a Turmultuous Few Years of Piracy Headlines
    https://torrentfreak.com/interest-in...dlines-200811/
    Μεγάλο ποσοστό πλέον στρέφετε και στις cloud based υπηρεσίες όπως το Plex και το Emby. Το ίδιο συμβαίνει και στον ήχο με το Roon. Σε ένα σύγχρονο σπίτι έχεις τουλάχιστον 2 Smart TV's και μερικούς υπολογιστές. Το KODI και τα αντίστοιχα προγράμματα στον ήχο είναι τεχνολογικά κατάλοιπα της περασμένης δεκαετίας. Εγκατάσταση ανά υπολογιστή και κανένας συγχρονισμός. Ενώ με το Plex έχεις ένα server στο υπόγειο με μικρές απαιτήσεις (συνήθως αρκεί να έχει Intel UHD ή Nvidia Cuvid) και σερβίρει παντού κρατώντας ιστορικό κτλ. Σετάρεις και τα Sonarr & Radarr και έχεις τελειώσει. Και αν είσαι φευγάτος μπορείς να έχεις τις ταινίες σου οπουδήποτε στον κόσμο.

  6. #9186
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    @tiffany
    κάτι παρόμοιο έχω και εγώ στον server (sonarr μόνο, Radarr δεν με ενδιαφέρει βρίσκω μόνος μου ότι θέλω) αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό το πρόβλημα.
    Το μεγάλο μπαμ στο kodi έγινε λόγω streaming και αυτοί έφυγαν πρώτοι.
    Άσε που το setup που έχεις/έχω μπορεί να συνεργαστεί με το kodi ως player ή και με shared library

  7. #9187
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    tifanny, ένας σέρβερ στο σπίτι είναι πολυτέλεια που πολύ δεν μπορούν να έχουν λόγω χώρου. Προσωπικά θεωρώ ένα σχετικά απλό σεταρισμσ ανά συσκευή προβολής που παίρνει περιεχόμενο από online και centralised tracking

  8. #9188
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    tifanny, ένας σέρβερ στο σπίτι είναι πολυτέλεια που πολύ δεν μπορούν να έχουν λόγω χώρου. Προσωπικά θεωρώ ένα σχετικά απλό σεταρισμσ ανά συσκευή προβολής που παίρνει περιεχόμενο από online και centralised tracking
    ο server μου είναι μικρότερος από το router μου

  9. #9189
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο server μου είναι μικρότερος από το router μου
    Μπορούμε να κάνουμε διάφορα αστεία αλλά γενικά η ιδέα ενός σέρβερ, μικρού ή μεγάλου, που να παρέχει υπηρεσίες σε όλο το σπίτι χρειάζεται κάτι παραπάνω από θέμα χώρου και καλωδίωσης. Και όλα αυτά στην είναι εύκολα σε κάθε σπίτι και ειδικά σε ενοίκιο.

  10. #9190
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    δεν κάνω κανένα αστείο. Έχω αυτό με ethernet πάνω στο router που εκτός από κατεβαστήρι μοιράζει και όλη την μουσική-σειρές-ταινίες (και άλλα που δεν είναι σχετικά με το θέμα) στο σαλόνι στην τηλεόραση/tv box (ethernet) και στην κρεβατοκάμαρα (wifi). Δεν έχω κοινή kodi library μεταξύ κρεβατοκάμαρας και σαλονιού αλλά τα συγχρονίζω με trakt

    Και αν θες 4K και δεν σου φτάνει το wifi υπάρχουν λύσεις χωρίς έξτρα καλωδίωση.

    Το κόστος δηλαδή ναι μπορεί να είναι θέμα. Ο χώρος όμως; Δεν νομίζω

  11. #9191
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορούμε να κάνουμε διάφορα αστεία αλλά γενικά η ιδέα ενός σέρβερ, μικρού ή μεγάλου, που να παρέχει υπηρεσίες σε όλο το σπίτι χρειάζεται κάτι παραπάνω από θέμα χώρου και καλωδίωσης. Και όλα αυτά στην είναι εύκολα σε κάθε σπίτι και ειδικά σε ενοίκιο.
    Πες μου ότι κάνεις πλάκα. Το WiFi το γνωρίζεις σαν τεχνολογία; Υπάρχει εδώ και μερικά χρόνια και σχεδόν καταργεί τα καλώδια. Δηλαδή όσοι μένουν σε ενοίκιο δεν έχουν ασύρματα τεχνολογικά προϊόντα;

    Μία χαρά δουλεύει αυτό που σου έγραψα. Το pc σου σε μια γωνιά και τέλος. Και άσε το κάθε kodi να ψάχνεται.

  12. #9192
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μου ότι κάνεις πλάκα. Το WiFi το γνωρίζεις σαν τεχνολογία; Υπάρχει εδώ και μερικά χρόνια και σχεδόν καταργεί τα καλώδια. Δηλαδή όσοι μένουν σε ενοίκιο δεν έχουν ασύρματα τεχνολογικά προϊόντα;

    Μία χαρά δουλεύει αυτό που σου έγραψα. Το pc σου σε μια γωνιά και τέλος. Και άσε το κάθε kodi να ψάχνεται.
    Για απομακρυσμένη χρήση το καταλαβαίνω. Αλλά στο εσωτερικό δίκτυο δεν έχει τόση διαφορά kodi σε κάθε συσκευή με fileserver.

  13. #9193
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για απομακρυσμένη χρήση το καταλαβαίνω. Αλλά στο εσωτερικό δίκτυο δεν έχει τόση διαφορά kodi σε κάθε συσκευή με fileserver.
    Το kodi θέλει ξεχωριστή εγκατάσταση και ρύθμιση σε κάθε client. Το plex όχι. Σεταρεις μια φορά και ξεχνάς. Επίσης εκτός του δικού του τρόπου υποστηρίζει και dlna. Και εννοείται μετράει πολύ το transcoding που το kodi δεν κάνει. Και το interface πολύ καλύτερο.

    Εδω είναι η διαφορά. Εντελώς hassle free.

  14. #9194
    Εγγραφή
    28-04-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    111
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    fritzbox 7140
    SNR / Attn
    9(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλο ποσοστό πλέον στρέφετε και στις cloud based υπηρεσίες όπως το Plex και το Emby. Το ίδιο συμβαίνει και στον ήχο με το Roon. Σε ένα σύγχρονο σπίτι έχεις τουλάχιστον 2 Smart TV's και μερικούς υπολογιστές. Το KODI και τα αντίστοιχα προγράμματα στον ήχο είναι τεχνολογικά κατάλοιπα της περασμένης δεκαετίας. Εγκατάσταση ανά υπολογιστή και κανένας συγχρονισμός. Ενώ με το Plex έχεις ένα server στο υπόγειο με μικρές απαιτήσεις (συνήθως αρκεί να έχει Intel UHD ή Nvidia Cuvid) και σερβίρει παντού κρατώντας ιστορικό κτλ. Σετάρεις και τα Sonarr & Radarr και έχεις τελειώσει. Και αν είσαι φευγάτος μπορείς να έχεις τις ταινίες σου οπουδήποτε στον κόσμο.
    Και με kodi μπορείς να έχεις κεντρική βιβλιοθήκη. Επίσης δεν χρειάζεται να έχεις δυνατό server. Σχεδόν όλοι οι players πλέον υποστηρίζουν όλα τα αρχεία βίντεο, h264,h265

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το kodi θέλει ξεχωριστή εγκατάσταση και ρύθμιση σε κάθε client. Το plex όχι. Σεταρεις μια φορά και ξεχνάς. Επίσης εκτός του δικού του τρόπου υποστηρίζει και dlna. Και εννοείται μετράει πολύ το transcoding που το kodi δεν κάνει. Και το interface πολύ καλύτερο.

    Εδω είναι η διαφορά. Εντελώς hassle free.
    Γιατί κάποιος να χρειαστεί transcoding? Υπάρχει player που δεν υποστηρίζει hevc αρχεία? Για το interface μάλλον για αστείο το έγραψες
    Για υπότιτλους τι κάνεις στο Plex?

  15. #9195
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leo06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί κάποιος να χρειαστεί transcoding?
    πχ για να το παίξεις από το κινητό σου ενώ είσαι σε εξωτερικό δίκτυο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το kodi θέλει ξεχωριστή εγκατάσταση και ρύθμιση σε κάθε client.
    Όχι

Σελ. 613 από 839 ΠρώτηΠρώτη ... 593603608611612613614615618623633 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1315
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-24, 13:17
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας