Σελ. 638 από 839 ΠρώτηΠρώτη ... 618628633636637638639640643648658 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.556-9.570 από 12572

Θέμα: Kodi media center

  1. #9556
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.533
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν ξερω. Δεν εχω hdr capable hw για να σου πω
    ديميتريس

  2. #9557
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Γκούκλαρα κιόλας χτες λίγο, αλλά δεν έβγαλα άκρη. Άλλοι τα μπέρδευαν με Kodi για Windows, άλλοι ανέφεραν για external player, αλλά έτσι όπως τα έλεγαν δεν είμαι σίγουρος ότι αναφέρονταν στο Kodi ή στο να περάσω external player στην τηλεόραση. Βέβαια στην τηλεόραση δεν χρειάζεται να περάσω κάτι άλλο, αφού και με τον ενσωματωμένο player παίζει κανονικά το HDR αν το κουμπώσω από στικάκι. Το θέμα είναι ότι κάνω streaming από το NAS μέσω του Kodi για να γλιτώσω τα "γράψε/σβήσε" στο φλασάκι.

  3. #9558
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    Vigor 2850
    SNR / Attn
    5(dB) / 32(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @sadako Όχι το επίσημο Kodi 18 (όλα τα 18.ΧΧ), δεν μεταφέρει στην τηλεόραση τα HDR δεδομένα.

    HDR προστέθηκε στο Kodi 19 το οποίο είναι σε beta δοκιμή αυτή τη στιγμή. Και επειδή το λειτουργικό linux ΔΕΝ υποστηρίζει ακόμα πλήρως HDR, το μόνο λειτουργικό που θα μπορέσεις να τρέξεις beta Kodi 19 με HDR είναι τα Windows.
    Αν έχεις κουτάκι "tv-box" με android, είναι άλλη ιστορία, εξαρτάται από τον επεξεργαστή που έχει μέσα, μπορεί να υποστηρίζει HDR, με ένα λινουξοειδές λειτουργικό που λέγεται CoreElec (γκούγκλ... )

    Πρίν αλλάξεις σε Kodi 19, σιγουρέψου ότι τα πρόσθετα που οπωσδώποτε θέλεις να έχεις, θα δουλεύουν σε 19.

  4. #9559
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    1. Όπως ανέφερα, μιλάω για Android TV Box, συγκεκριμένα το Beelink GT1 Ultimate με S912.

    2. Τα Addons δεν με ενδιαφέρουν καν, χρησιμοποιώ πια το Kodi μόνο για streaming μέσω NAS (και για PVR).

    3. Το Coreelec το γνωρίζω, το έχω περάσει στο παλιό μου TV Box για την κρεβατοκαμαρα (με S905 εκείνο βέβαια), έψαξα κι εκεί στις ρυθμίσεις, Settings/Player και Settings/Media, πάλι δεν βρήκα κάτι για HDR. Περισσότερο από περιέργεια βέβαια, στο εν λόγω TV Box το streaming το κάνω μέσω WiFi (ενώ στο άλλο μέσω ethernet) οπότε δύσκολα να έκανα δουλειά ούτως ή άλλως.

    4. Υπάρχει τρόπος να περάσω στο TV Box και δεύτερη έκδοση Kodi (την 19) χωρίς να σβήσω ή να αλλοιώσω αυτήν που έχω τώρα;

    EDIT: Επιστρέφω μετά από κανά 2 ακόμα δοκιμές που έκανα. Μήπως τελικά παίζει ρόλο άλλο μέρος του hardware όπως η GPU πχ;
    Δοκιμή πρώτη: Kodi στο κινητό μου, Realme X2 Pro, streaming από την ίδια πηγή (NAS), χωρίς να πειράξω κάτι άλλο, φαίνεται να εμφανίζει το HDR.
    Δοκιμή δεύτερη: Περνάω απευθείας το Kodi στην τηλεόραση (Sony KD-65XF9005 με Android TV), πάλι streaming από την ίδια πηγή, παίζει σε HDR.

    Άρα ή κάτι παίζει με το hardware του TV Box, ή για κάποιο λόγο δεν "αναγνωρίζει" ότι πρόκειται για HDR περιεχόμενο για να το στείλει στην τηλεόραση μέσω του HDMI.

    Βασικά, θεωρητικά θα μπορούσα να παίζω απευθείας μόνο μέσω του Kodi στην τηλεόραση, αλλά -στα χαρτιά έστω- το TV Box είναι καλύτερο στα specs, και σε CPU/GPU αλλά και ως προς τον ethernet adapter (με wifi δεν το συζητάμε, που να στριμάρω 4K, έστω και σε μετριοχαμηλά bitrates), συν του ότι δεν ξέρω πόσο θα ήθελα να επιβαρύνω την τηλεόραση μην επηρεάζονται γενικά οι υπόλοιπες λειτουργίες της
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sadako : 12-12-20 στις 12:25.

  5. #9560
    Εγγραφή
    26-11-2009
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    Vigor 2850
    SNR / Attn
    5(dB) / 32(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HDR βλέπεις να αναγνωρίζεται η είσοδος ( πηγή ) που έχεις συνδέσει, όταν το hardware είναι συμβατό με hdr ( πχ κάποια κουτάκια s905 και νεώτερα)
    Αυτό δε σημάινει ότι το KODI στέλνει σήμα που πραγματικά μεταφέρει τα HDR data. Αν στο TVbox/κινητό κτλ που έχεις, αναπαράγεις βιντεο HDR με άλλο app, ενδεχομένως αυτό το app να είναι φτιαγμένο για HDR, επίσης το κινητό/ΤVBOX είναι φτιαγμένο για HDR, επίσης η τηλεόρασή σου είναι φτιαγμένη για HDR, άρα βλέπεις HDR.
    To KODI 18, ΔΕΝ μπορεί να μεταφέρει σωστά στην έξοδο τα HDR data του βίντεο.
    Το ΚΟDI 19, (και κάποιοι κλώνοι όπως το Coreelec), μπορεί. Είναι beta 1.

    Τώρα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν χρησιμοποιείς το KODI μόνο για player, δεν το χρειάζεσαι. Είναι (προς το παρόν) λίγο ...εκτός εποχής. Υπάρχουν πολύ καλύτερα συστήματα.

  6. #9561
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν χρησιμοποιείς το KODI μόνο για player, δεν το χρειάζεσαι. Είναι (προς το παρόν) λίγο ...εκτός εποχής. Υπάρχουν πολύ καλύτερα συστήματα.
    Δεν είναι απλά player αν έχεις συλλογή κτλ αλλά τι εναλλακτική προτείνεις;

  7. #9562
    Εγγραφή
    06-10-2005
    Περιοχή
    ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    9,45(dB) / 31,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    HDR βλέπεις να αναγνωρίζεται η είσοδος ( πηγή ) που έχεις συνδέσει, όταν το hardware είναι συμβατό με hdr ( πχ κάποια κουτάκια s905 και νεώτερα)
    Αυτό δε σημάινει ότι το KODI στέλνει σήμα που πραγματικά μεταφέρει τα HDR data. Αν στο TVbox/κινητό κτλ που έχεις, αναπαράγεις βιντεο HDR με άλλο app, ενδεχομένως αυτό το app να είναι φτιαγμένο για HDR, επίσης το κινητό/ΤVBOX είναι φτιαγμένο για HDR, επίσης η τηλεόρασή σου είναι φτιαγμένη για HDR, άρα βλέπεις HDR.
    To KODI 18, ΔΕΝ μπορεί να μεταφέρει σωστά στην έξοδο τα HDR data του βίντεο.
    Το ΚΟDI 19, (και κάποιοι κλώνοι όπως το Coreelec), μπορεί. Είναι beta 1.

    Τώρα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν χρησιμοποιείς το KODI μόνο για player, δεν το χρειάζεσαι. Είναι (προς το παρόν) λίγο ...εκτός εποχής. Υπάρχουν πολύ καλύτερα συστήματα.
    επειδή εγώ χρησιμοποιώ το kodi για player μόνο και επειδή έγραψες ότι είναι λίγο εκτός εποχής τι άλλο προτείνεις να δοκιμάσω;

  8. #9563
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Βασικά το Kodi δεν ήταν ποτέ "μόνο player", είναι media center. Δηλαδή μια εφαρμογή για να έχεις οργανωμένη την media συλλογή σου με κεντρική διαχείριση, οργανωμένο UI κλπ. Μην κοιτάς που έγινε γνωστό λόγω των addons και του streaming, κι εγώ έτσι το γνώρισα και ξεκίνησα να το δουλεύω, μέχρι είδα και απόειδα και άλλαξα φιλοσοφία. Πχ εγώ έχω περάσει όλα τα βίντεό μου (ταινίες/σειρές/προσωπικά βίντεο) οργανωμένα, φωτογραφίες, θα μπορούσα και μουσική αλλά το έχω κοψει χρησιμοποιώντας σχεδόν αποκλειστικά YouTube, IPTV, με βοηθάει πάρα πολύ να χειρίζομαι τα πάντα από την ίδια εφαρμογή χωρίς να χρειάζεται να βγαίνω από την μία και να μπαίνω στην άλλη. Το'χω περάσει σε 2 TV Boxes, στο PC, στο κινητό και στο tablet μου, όλα παίρνουν από την ίδια πηγή, κάποια στιγμή που θα αξιωθώ θα ασχοληθώ να κάνω και ένα sync την database με το NAS για να μοιράζονται σε όλες τις συσκευές watch status κλπ και θα είμαι κομπλέ.

    Ίσως δεν είναι το καλύτερο, πχ δεν έχω δουλέψει το Plex για το οποίο έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά σίγουρα το να περιγράφει κάποιος το Kodi ως player είναι υπεραπλούστευση στην καλύτερη.

    ΥΓ. Συν του ότι αν θέλεις και ασχοληθείς μπορείς να κάνεις κι ένα σωρό άλλα πράγματα, μέχρι και emulators νομίζω μπορείς να φορτώσεις για να παίζεις games, το να τα έχεις ΟΛΑ αυτά σε μια εφαρμογή είναι μεγάλο πλεονέκτημα νομίζω...

    EDIT: Επίσης, τι εννοείς
    Αν στο TVbox/κινητό κτλ που έχεις, αναπαράγεις βιντεο HDR με άλλο app, ενδεχομένως αυτό το app να είναι φτιαγμένο για HDR, επίσης το κινητό/ΤVBOX είναι φτιαγμένο για HDR, επίσης η τηλεόρασή σου είναι φτιαγμένη για HDR, άρα βλέπεις HDR.
    ; Σε όλες αυτές τις συσκευές με το Kodi άνοιξα το βίντεο, μέσα από την βιβλιοθήκη. Αν χρησιμοποιεί κάποιον external player, αν μπορώ να δω ποιος είναι αυτός, θα μπορούσα να δοκιμάσω τον ίδιο player και στο Kodi που έχω στο TV Box...

  9. #9564
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως δεν είναι το καλύτερο, πχ δεν έχω δουλέψει το Plex για το οποίο έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά σίγουρα το να περιγράφει κάποιος το Kodi ως player είναι υπεραπλούστευση στην καλύτερη.
    Αυτό το kodi vs plex που βλέπουν κάποιοι, πιστεύω είναι λάθος.

    Το plex δεν είναι αντικαταστάτης του kodi και κάνουν τελείως διαφορετικά πράγματα. Ναι, μπορείς και με τα δύο να "παίξεις" ένα αρχείο της συλλογής σου αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος ύπαρξης τους. Γιαυτό και μπορείς να έχεις και τα δύο παράλληλα και να συνεργάζονται μεταξύ τους.

    και το kodi, το να το χρησιμοποιείς απλά για να ανοίξεις τοπικά αρχεία από τον file manager, πχ χωρίς συλλογή και τα λοιπά πλεονεκτήματα του media centre, το θεωρώ άκυρο και υπάρχουν άλλες λύσεις.

  10. #9565
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το kodi vs plex που βλέπουν κάποιοι, πιστεύω είναι λάθος.

    Το plex δεν είναι αντικαταστάτης του kodi και κάνουν τελείως διαφορετικά πράγματα. Ναι, μπορείς και με τα δύο να "παίξεις" ένα αρχείο της συλλογής σου αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος ύπαρξης τους. Γιαυτό και μπορείς να έχεις και τα δύο παράλληλα και να συνεργάζονται μεταξύ τους.

    και το kodi, το να το χρησιμοποιείς απλά για να ανοίξεις τοπικά αρχεία από τον file manager, πχ χωρίς συλλογή και τα λοιπά πλεονεκτήματα του media centre, το θεωρώ άκυρο και υπάρχουν άλλες λύσεις.
    Έτσι είναι. Αν και σίγουρα έχει βελτιωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια και στο κομμάτι της αναπαραγωγής.

    Μας έχει αφήσει όμως με την απορία ο φίλος.

  11. #9566
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Για να παίξω και μόνο χωρίς να ασχοληθώ σοβαρά έχω το jellyfin. Είναι κάτι ανάμεσα σε kodi και plex. Βγαίνει πιο εύκολα από το kodi σε λειτουργία server-client-wan, δεν φτάνει σε δυνατότητες το plex στο κομμάτι αυτό. Παίζει τα πάντα σε τοπικά αλλά δεν φτάνει το kodi
    Για όσους θέλουν ένα δωρεάν plex μπορούν να δοκιμάσουν

  12. #9567
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Α για πείτε λίγο με την ευκαιρία, γιατί παίζει όντως να υπάρχει παρανόηση. Δηλαδή κι εγώ που δεν έχω μπει στην διαδικασία να το δοκιμάσω, από τα λίγα που έχω ακούσει, το Plex το'χω στο νου μου σαν πρόγραμμα που δημιουργεί database με τίτλους, ηθοποιούς κλπ (δηλαδή αυτό που κάνει και το Kodi), συν του ότι μπορείς να κάνεις και streaming από τον server. Κάτι δηλαδή που το κάνω κι εγώ μέσω του Kodi. Δηλαδή έχω τον FTP server στο SynologyNAS και από εκεί φορτώνει την βιβλιοθήκη με τα αρχεία το Kodi, κάνει αυτόματα update, τραβάει info κλπ κλπ. Τι παραπάνω από αυτό μπορώ να κάνω με το Plex; Γιατί έχει πάρει το μάτι μου Plex Addon για το Kodi και με είχε μπερδέψει λίγο.

    Μπορώ δηλαδή αντί για FTP server να στήσω "Plex Server" στο Synology NAS μου και να τραβάει από εκεί τις πληροφορίες το Kodi; Τι θα κέρδιζα ακριβώς με αυτό το ενδιάμεσο βήμα; Έχει να κάνει με transcoding κλπ;

  13. #9568
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    καταρχήν, αφού παίζεις με Synology όπως και εγώ,γιατί έχεις ftp και όχι nfs/samba;
    Στην ερώτηση σου τώρα, αν βλέπεις από ένα μόνο client δεν θα κερδίσεις τίποτα. Μόνο το transcoding που ίσως και να μην χρειάζεσαι

  14. #9569
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Έχεις δίκιο, εν τη ρύμη του λόγου είπα ftp, κι εγώ με nfs δουλεύω...

    Για το δεύτερο που λες, αν με το ένα client εννοείς μία συσκευή, τότε όχι δεν βλέπω μόνο σε μία συσκευή. Βλέπω σε 2 TV Boxes (το ένα με S912 μέσω ethernet και το άλλο με S905 μέσω WiFi), και λιγότερο συχνά στο κινητό, στο τάμπλετ και πιο σπάνια από όλα στο PC. Παντού μέσω Kodi βέβαια. Την ίδια έκδοση σε όλα, 18.9, μόνο στο δεύτερο TV Box (αυτό με τον S905) που τρέχει CoreElec.

    Ως προς το transcoding, πάντα σκεφτόμουν το θέμα του ήχου, δεν είχα ποτέ κάποιο σούπερ ντούπερ ηχοσύστημα, και κάτι αρχεία με DTS κλπ που κατεβάζω πάει ο ήχος χαμένος. Και μου έχει τύχει σε μεγαλύτερα αρχεία να έχω θέμα με buffering.

  15. #9570
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μια ερώτηση για δοκιμη σε ενα nvidia shield μπορει να περαστεί το kodi 19 μαζι με το 18.9 ?για να δοκιμές? ή μολις το βαλεις αντικαθιστά το 18.9?

Σελ. 638 από 839 ΠρώτηΠρώτη ... 618628633636637638639640643648658 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. XBMC Media Center for Linux (kodi)
    Από WagItchyef στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 1315
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-24, 13:17
  2. Windows 8.1 pro N και Media Center?
    Από bromiaris1gr στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 00:24
  3. Windows10, ανάλυση οθόνης και kodi
    Από pannos_85 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 10:17
  4. Windows Media Center is dead
    Από 21706 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-15, 20:39
  5. Media Center κουτί thermaltake vc4001sns mozart-silver
    Από trellos στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-15, 20:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας